Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από christy2000 »

Fanos έγραψε:Προσωπικά πιστεύω δεν είμαστε ετοίμοι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλο.
Ούτε την κυνηγετική παιδία έχουμε ούτε η θήρα φαίνεται να έχει την δυνατότητα να μπόρει να εξασφαλίσει τις δικλίδες που λέτε. Συνδυάζοντας αυτά τα δύο οδηγούμαστε στο συμπέρασμα
οτι θα γίνει ζημιά αναμφίβολα στο ενδημικό. Θα κτυπηθούν και λαγοί και πέρδικια.
Το ποσοστό των μπεκατσοκυνηγών στην Κύπρο πόσο είναι? Πιστευώ πολύ χαμηλό. Για πιο λόγο να ευχαριστήσουμε το μικρό ποσοστό αυτό εις βάρος του είδη καταπονεμένου ενδημικού κυνηγίου?
Το κυνήγι του λαγού και της πέρδικας είναι η κυνηγετική μας παράδοση και η κυνηγετική μας ιστορία.
Η διαφύλαξη του κυνηγίου του ενδημικού πρέπει να είναι η μόνη και πρώτη μας προτεραιότητα.
Πρέπει να μάθετε να βλέπετε τα πράγματα πιο σφαίρικα. Όλοι κυνηγοί είμαστε και όλοι το γενικό καλό του κυνηγίου της Κύπρου πρέπει να σκεφτούμαστε.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι οτι συγκρινετέ το κυνηγί της Κύπρου με άλλες χώρες.
Δεν μπορεί να γίνεται αυτη η σύγκριση. Η Κύπρος έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Με λίγα λόγια δηλαδή, "το κυνήγι της μπεκάτσας με σκύλλο μας εμάρανε".

Αυτά από εναν αγνό κυνηγό. Ούτε λαάρη ουτε πουλλάρη.
Σεβαστες οι αποψεις αλλα και η ανυσηχιες ολων.Δεν γινεται ομως ολοι μας να μιλουμε για κατι που δεν το ζησαμε και δεν εχουμε χειροπιαστα αποτελεσματα.Δεν γινεται να ξερουμε εκ των πρωτερον τη θα γινει,εαν θα επιρεαστουν τα ενδυμικα θηραματα η οχι!Δεν μπορουμε να καταδικασουμε κατι πριν να δουμε τα αποτελεσματα του!
Μια δοκιμη θα μας πιση!Ειτε λααρης,ειτε τρασιλαρης ειναι μια ευκαιρια για περισσοτερες συγγηνησεις με τους συντροφους μας,δεν μπορω να καταλαβω πως και σε αυτη την προοπτικη δεν συνφωνουμε!!!
Δεν θα απαγορευτει το οδηγημα γιατι αυξηθικαν τα δυστυχηματα,αλλα βεβαια δεν θα κανουμε ουτε λωριδες για να οδηγουν μονο οι μεθυσμενοι!!!!
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

Fanos έγραψε:
Anthimos έγραψε:
Fanos έγραψε:Προσωπικά πιστεύω δεν είμαστε ετοίμοι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλο.
Ούτε την κυνηγετική παιδία έχουμε ούτε η θήρα φαίνεται να έχει την δυνατότητα να μπόρει να εξασφαλίσει τις δικλίδες που λέτε. Συνδυάζοντας αυτά τα δύο οδηγούμαστε στο συμπέρασμα
οτι θα γίνει ζημιά αναμφίβολα στο ενδημικό. Θα κτυπηθούν και λαγοί και πέρδικια.
Το ποσοστό των μπεκατσοκυνηγών στην Κύπρο πόσο είναι? Πιστευώ πολύ χαμηλό. Για πιο λόγο να ευχαριστήσουμε το μικρό ποσοστό αυτό εις βάρος του είδη καταπονεμένου ενδημικού κυνηγίου?
Το κυνήγι του λαγού και της πέρδικας είναι η κυνηγετική μας παράδοση και η κυνηγετική μας ιστορία.
Η διαφύλαξη του κυνηγίου του ενδημικού πρέπει να είναι η μόνη και πρώτη μας προτεραιότητα.
Πρέπει να μάθετε να βλέπετε τα πράγματα πιο σφαίρικα. Όλοι κυνηγοί είμαστε και όλοι το γενικό καλό του κυνηγίου της Κύπρου πρέπει να σκεφτούμαστε.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι οτι συγκρινετέ το κυνηγί της Κύπρου με άλλες χώρες.
Δεν μπορεί να γίνεται αυτη η σύγκριση. Η Κύπρος έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Με λίγα λόγια δηλαδή, "το κυνήγι της μπεκάτσας με σκύλλο μας εμάρανε".

Αυτά από εναν αγνό κυνηγό. Ούτε λαάρη ουτε πουλλάρη.

Φάνο, συμφωνω με χιλια ότι πρωτο μας μελημα ειναι η διαφύλαξη του ενδημικου κυνηγιού...
Σε παρακαλω πες μου πως θα επιβαρυνουν το ενδημικό 4 εξορμησεις για μπεκατσα με σκυλια φερμας, η τουλαχιστο με πιο τρόπο θα επιβαρυνουν περισσοτερο οι 4 εξορμησεις απο ενα μικρο ποσοστο μπεκατσοκυνηγων,.. που πολυ σωστα λες,.. σε σχεση με τις 50 + εξορμησεις, ....
σε φασσα στα νερα που ειναι αποδεκτο οτι γινετε ζημια ,
στις καθημερινες για τρυγονια και ορτυκια,
στις καθημερινες για τρασιηλες,
στη τζικλα που εκαταντησε να γινετε με παγανια με τα γνωστα επακόλουθα,
απο τους ταλιμπαν που αποδεκατιζουν τα παντα στο περασμα τους
απο τους κλουβατζιες που εν σταματουν να παιζουν στο σταμα
απο τους λαθροθηρες που αλωνιζουν ,

νομιζω διυλιζουμε τον κουνουπι και καταπινουμε τον καμηλο......... :roll:
Η διαφόρα όλη ρε φίλε είναι ο σκύλος και ότι απλά δεν θα κυνηγά με σκύλο μόνο ο μπεκατσοκυνηγός.
Η ζημία που θα γίνεται στο ενδημικό πιστευω ότι έιναι σχεδόν η ίδια με όση θα γινόταν αν επεκτινόταν το κυνηγι του ενδημικού για 4-6 εξορμήσεις.
Φίλε ειμαι ρεαλιστης και ναι ίσως ορισμενοι το εκμεταλευτουν ...μαλλον καλυτερα , σιγουρα καποιοι θα το εκμεταλευτουν , αλλα σαφεστατα οι ιδιοι και περισσοτεροι εκμεταλλευονται καθε ευκαιρια που τους δίνετε για να παρανομησουν ανα πάσα στιγμη !
Οι ειδηγησεις ηταν..... να δινετε αυτο το κυνηγι με ενα επιπλεον αντικρυσμα χρηματικο , ακριβως για να χρησιμοποιουνται τα λεφτα για να βελτιωνετε το ενδημικο ...

Να επιτρεπονται συγκεκριμενα σκυλια και μεσω των ομιλων φυλών για να υπαρχει "και κοινωνικος ελεγχος Δηλαδη αμα χρειαζεται να βγαλεις αδεια απο το Κουρτσχααρ Club σαφως θα πρεπει να εχεις εγγεγραμενο σκυλο της εν λογω φυλής αρα σε γνωριζουν ονομαστικα ...

Αυτα κι ενα σωρο αλλα μετρα που εισηγηθηκαν οι φιλοι αυτου του κυνηγιου...ειναι ακριβως για να γινει ενας πελας να βγαλεις αδεια για μπεκατσα να πρεπει να πληρεις προυποθέσεις αρα οσοι δεν ειναι " καμενοι" για το αντικειμενο δεν θα πανε .....

Οταν ξαναθεσαμε εισηγησεις κατηγορηθηκαμε οτι εξυπηρετουμε συμφεροντα ομιλων και προσωπικα κτλ κτλ πραγμα που δεν ισχυει , απλα θεωρω οτι καποιος αν χρειαζεται να τρεξει να καμει 10 πραγματα και να πληρωσει απλα και μονο για να εκμεταλευτει 4 εξορμησεις για να παρανομησει , δεν αξιζει τον κόπο!!!


επιπλεον ας το δουμε σαν ενα πιλοτικο για να γινουν περισσοτερα πραγματα αν πετύχει
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Fanos »

Anthimos έγραψε:
Φίλε ειμαι ρεαλιστης και ναι ίσως ορισμενοι το εκμεταλευτουν ...μαλλον καλυτερα , σιγουρα καποιοι θα το εκμεταλευτουν , αλλα σαφεστατα οι ιδιοι και περισσοτεροι εκμεταλλευονται καθε ευκαιρια που τους δίνετε για να παρανομησουν ανα πάσα στιγμη !
Οι ειδηγησεις ηταν..... να δινετε αυτο το κυνηγι με ενα επιπλεον αντικρυσμα χρηματικο , ακριβως για να χρησιμοποιουνται τα λεφτα για να βελτιωνετε το ενδημικο ...

Να επιτρεπονται συγκεκριμενα σκυλια και μεσω των ομιλων φυλών για να υπαρχει "και κοινωνικος ελεγχος Δηλαδη αμα χρειαζεται να βγαλεις αδεια απο το Κουρτσχααρ Club σαφως θα πρεπει να εχεις εγγεγραμενο σκυλο της εν λογω φυλής αρα σε γνωριζουν ονομαστικα ...

Αυτα κι ενα σωρο αλλα μετρα που εισηγηθηκαν οι φιλοι αυτου του κυνηγιου...ειναι ακριβως για να γινει ενας πελας να βγαλεις αδεια για μπεκατσα να πρεπει να πληρεις προυποθέσεις αρα οσοι δεν ειναι " καμενοι" για το αντικειμενο δεν θα πανε .....

Οταν ξαναθεσαμε εισηγησεις κατηγορηθηκαμε οτι εξυπηρετουμε συμφεροντα ομιλων και προσωπικα κτλ κτλ πραγμα που δεν ισχυει , απλα θεωρω οτι καποιος αν χρειαζεται να τρεξει να καμει 10 πραγματα και να πληρωσει απλα και μονο για να εκμεταλευτει 4 εξορμησεις για να παρανομησει , δεν αξιζει τον κόπο!!!


επιπλεον ας το δουμε σαν ενα πιλοτικο για να γινουν περισσοτερα πραγματα αν πετύχει
Πολύ καλές εισηγήσεις αλλά πιστευώ ότι δύσκολα θα αποτραπεί κάποιος από το να κυνηγίσει οτιδίποτε άλλο. Μακαρί να βρεθεί κάτι και να πετύχει. Ότι και να γίνει εγώ έχω της ανυσηχίες μου. Δεν έιναι απλό θέμα.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

Fanos έγραψε:
Anthimos έγραψε:
Φίλε ειμαι ρεαλιστης και ναι ίσως ορισμενοι το εκμεταλευτουν ...μαλλον καλυτερα , σιγουρα καποιοι θα το εκμεταλευτουν , αλλα σαφεστατα οι ιδιοι και περισσοτεροι εκμεταλλευονται καθε ευκαιρια που τους δίνετε για να παρανομησουν ανα πάσα στιγμη !
Οι ειδηγησεις ηταν..... να δινετε αυτο το κυνηγι με ενα επιπλεον αντικρυσμα χρηματικο , ακριβως για να χρησιμοποιουνται τα λεφτα για να βελτιωνετε το ενδημικο ...

Να επιτρεπονται συγκεκριμενα σκυλια και μεσω των ομιλων φυλών για να υπαρχει "και κοινωνικος ελεγχος Δηλαδη αμα χρειαζεται να βγαλεις αδεια απο το Κουρτσχααρ Club σαφως θα πρεπει να εχεις εγγεγραμενο σκυλο της εν λογω φυλής αρα σε γνωριζουν ονομαστικα ...

Αυτα κι ενα σωρο αλλα μετρα που εισηγηθηκαν οι φιλοι αυτου του κυνηγιου...ειναι ακριβως για να γινει ενας πελας να βγαλεις αδεια για μπεκατσα να πρεπει να πληρεις προυποθέσεις αρα οσοι δεν ειναι " καμενοι" για το αντικειμενο δεν θα πανε .....

Οταν ξαναθεσαμε εισηγησεις κατηγορηθηκαμε οτι εξυπηρετουμε συμφεροντα ομιλων και προσωπικα κτλ κτλ πραγμα που δεν ισχυει , απλα θεωρω οτι καποιος αν χρειαζεται να τρεξει να καμει 10 πραγματα και να πληρωσει απλα και μονο για να εκμεταλευτει 4 εξορμησεις για να παρανομησει , δεν αξιζει τον κόπο!!!


επιπλεον ας το δουμε σαν ενα πιλοτικο για να γινουν περισσοτερα πραγματα αν πετύχει
Πολύ καλές εισηγήσεις αλλά πιστευώ ότι δύσκολα θα αποτραπεί κάποιος από το να κυνηγίσει οτιδίποτε άλλο. Μακαρί να βρεθεί κάτι και να πετύχει. Ότι και να γίνει εγώ έχω της ανυσηχίες μου. Δεν έιναι απλό θέμα.

καθόλου απλο φίλε καθε αλλο αλλα αν γινει κατι σωστα και οργανωθει και πετυχει τοτε τα υπόλοιπα θεματα που αντιμετωπιζει το κυνηγι ισως γινουν πιο ευκολα να λυθουν!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από kypros »

Ρε παιδια μαλλον καποιοι δεν ;ντιλιφθηκαν οτι δεν μιλουμε για ελευθερο κυνηγι οπως τα αλλα....ετσι κιαλλιος συγκεκριμενα οργανωμενα συνολα συλλογων σκυλλων δεικτων κανονιζουν μες το γενναρη καθε χρονο αγωνες μπεκατσας με σκυλους σε συγκεκριμενα μερη οπως το μαχαιρα και το τροοδος.

Ουσιαστικα Το μονο που ζητουν ειναι να τους δοθει αδεια να εχουν και οπλα για να κυνηγουν παρα να καμνουν μονο αγωνες καθε χρονο και να μενουν με το ποθο στα χειλη.

Ολα τα αλλα περι ανεξελεκτων κυνηγων με σκυλους να γυριζουν και να λαθροθηρουν ξεχαστε τα. Δεν προκειτε να δοθουν ετσι ιδους αδειες.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Yiannis έγραψε:
andreas78 έγραψε:Φίλε μου έχεις μεταφράσει εντελώς λανθασμένα την παράθεση μου, ποτε μου δεν γράφω ότι μου κατέβει και ποτε μου δεν έθειξα καμία μερίδα κυνηγών, είτε αυτοί κυνηγούν λαγο, είτε το οτιδήποτε αλλο, όπως οι προλαλήσαντες μίλησαν για κάποιες μερίδες απο τα σύνολα, το ίδιο έκανα και εγω. Απεναντίας εσυ έβαλες λογια στα γραφόμενα μου που εγω δεν εχω πει, που είδες να λέω ότι όλοι όσοι κυνηγούν με setter μπεκατσα ειναι καλύτεροι απο τους υπόλοιπους??? Αν για κάποιο λόγο ενοχλούν τα βίντεο στην υπογραφή μου, θα αφαιρεθούν, ποτε μου, μα ποτε μου δεν έθηξα τους γνήσιος κυνηγούς, οποίο κυνηγι και αν απολαμβάνουν!!!!!!!!!
Τα γραφόμενα τα δικά σου ειναι που δείχνουν κάτι τέτοιο.
Είπα οι μισοί απο τους κυνηγούς του λαγού δεν θα δεχτούν, όσοι θα δέχονταν τα πράττουν είδη χωρίς να τους υποχρεώνει ο οποιοσδήποτε!!!!!!! Σε αυτο εννοούσα και για την δεύτερη διαλογή, που και πάλι το μετέφρασες λανθασμένα, το να πληρώσω έξτρα άδεια δεν ειναι το θεμα αλλα πως γίνεται και εσυ και εγω να είμαι νομοταγής, νομότυπος και ηθικά ορθός κυνηγός τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο και ξαφνικά να θεωρούμε λαθροθήρας τους μήνες Γενάρη και Φλεβάρη;;;;
Οι ανασφάλιες που έχεις, τις εχω και εγω και αυτός ειναι ο λόγος που δέχομαι τον οποιοδήποτε έλεγχο σε περίπτωση που δοθεί η μπεκατσα!!!
Ειναι κρίμα και άδικο όμως, να επαναλαμβανομαστε συνεχώς για πράγματα που εχουν λύση!!!!!
Φίλε δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω …όπως και να έχει συνέχισε να γράφεις και να επιχειρηματολογείς όπως εσυ θέλεις.

Μπορεί και να παρεξήγησα το γραπτό σου λόγο αλλά από την άλλη αν σου αρέσει να κρύβεσαι πίσω που το δάκτυλο σου πάλι είναι δικαίωμα σου.

Το σχόλιο σου για τα βίντεο το αφήνω να περάσει.


Καλέ μου φίλε Γιαννη, το ότι άφησα ασχολίαστα κάποια απο τα ειρωνικά σου σχόλια, δεν σημαίνει ότι σου δίνω το δικαίωμα να συνεχίσεις να το κανεις, σημαίνει ότι δεν θέλω να δώσω περισσότερη έμφαση με αποτέλεσμα τον διαπληκτισμό.
Τα επιχειρήματα μου για την μπεκατσα, τα εχω παραθέσει προ πολλού.
Στις εδώ αναφορές μου, για τις οποιες σχολίασες, έκανα απλά παράπονο και ανεφερα την αγανακτηση μου, για την συνεχή αναφορα περί παρανομιών που μπορεί να συμβούν σε περίπτωση παραχώρησης της μπεκατσας. Τα γραφόμενα υπάρχουν και μπορεί ο καθένας να κρίνει ποιος ειναι ο ερειστικος, ειρωνικός και ποιος κρύβεται πίσω απο το δάκτυλο του!!!!!!
Προσωπικά διερωτούμαι τι υπονοείς με αυτή σου την αναφορά.
Για τα βίντεο, ούτε εγω θα το συνεχίσω, αφου όπως βλέπεις τα εχω αφαιρέσει.

Θα παραθέσω προς τέρψη του οποιουδήποτε μερικές απο τις δικλείδες που θα δικαιούται κάποιος άδεια για κυνηγι μπεκατσας με σκύλο.(τα εχω ενημερωθεί απο τρίτους, το Ταμείο τα εχει δεχτεί και εύχομαι να ειναι αληθή.)
• Για να αιτηθείς άδεια, θα πρεπει να έχεις λευκό ποινικό μητρώο.
• Υποχρεωτικα επιμορφωτικά μαθήματα απο την Υ. Θηρας με παράλληλη αξιολόγηση.
• Το κυνηγι μπεκατσας θα διεξάγεται μόνο Σάββατο, για εύκολη επίβλεψη και παρακολούθηση απο την Υ.Θηρας.
• Δημιουργία βιβλιάριου κυνηγετικού σκύλου. Θα εμπεριέχει όλα τα γνωστά και επιπρόσθετα θα απαιτείται βεβαίωση απο αναγνωρισμένους όμιλους φυλής σκύλων φέρμας, ότι το σκυλί φερμαρει φτερωτά θηράματα, τον έλεγχο θα τον κάνουν κριτές εργασίας.( νομίζω αναφέρονται και τα spaniel αλλα και σκύλοι επαναφοράς.)
• Επιπροσθετο οικονομικό τίμημα εκτος της κανονικης αδειας, το οποίο δεν γνωρίζω.
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Yiannis »

Φιλε λεγε οτι θελεις.Δεν προκειται να το συνεχισω.
Σου ευχομαι να κυνηγισεις οπως γουσταρεις
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas78 έγραψε:Υποχρεωτικα επιμορφωτικά μαθήματα απο την Υ. Θηρας με παράλληλη αξιολόγηση.
• Το κυνηγι μπεκατσας θα διεξάγεται μόνο Σάββατο, για εύκολη επίβλεψη και παρακολούθηση απο την Υ.Θηρας.
• Δημιουργία βιβλιάριου κυνηγετικού σκύλου. Θα εμπεριέχει όλα τα γνωστά και επιπρόσθετα θα απαιτείται βεβαίωση απο αναγνωρισμένους όμιλους φυλής σκύλων φέρμας, ότι το σκυλί φερμαρει φτερωτά θηράματα, τον έλεγχο θα τον κάνουν κριτές εργασίας.( νομίζω αναφέρονται και τα spaniel αλλα και σκύλοι επαναφοράς.)
φιλε Αντρεα καμια σχεση με την κοντρα σας ουτε με ενδιαφερει, αλλα για τα ποιο πανω που εγραψες εχω τες αμφιβολιες μου...
εκαμαν τα αλλα ουλλα ζε να τα καμουν ζε τουτα :?
•οπως τα μαθηματα που καμουν για την πρωτη αδεια κυνηγιου? αστο καλητερα !
•οπως επιβλεπουν τες Τεταρτες/Κυριακες? εν εκαμαμεν τιποτε παλε δηλαδη !
•δηλαδη ενα σκυλος ημιαιμος που φερμαρει η ενα σκυλι που ειναι καθαροαιμο με χωρις χαρτια δε δεν θα μπορει να Κυνηγισει? δηλαδη παμε σε αλλες ιστοριες παλε !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Σωτήρη μου, δεν βλέπω στα γραφόμενα μου κάτι που να λέει "καθαρόαιμα".
Τα έχουμε πει πολλές φορές και ειναι κρίμα να τα ξαναλέμε, αλλα έτσι όπως αναφερόμαστε κάποιες φορές για την κατάσταση που επικρατεί νομίζω θα ήταν πιο σώφρων να κλείσει πλήρως το κυνηγι!!!!!
Οτι υπάρχει πρόβλημα, ειναι οφθαλμοφανές αλλα ο πλήρης μηδενισμός των πάντων για χάριν κάποιων ανεγκεφαλων, δεν προσφέρει απόλυτος τίποτα.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

andreas78 έγραψε:Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω άλλο την συζήτηση, εντούτοις είναι αναπόφευκτο με τα όσα γράφονται.
Εκτός του θέματος που ανέφερε ο Άριστος, υπάρχουν πολλές άλλες δικλείδες που όταν γνωστοποιηθούν αμφιβάλλω αν έστω και οι μισοί από όσους αντιτίθενται στο κυνήγι της μπεκάτσας θα δέχονταν να υποστούν για να κυνηγούν λαγό!!!!!!
Θυσιαζόμαστε μια μερίδα των κυνηγών να υποστούμε όλα αυτά στην μπεκάτσα, λες και είμαστε δεύτερης διαλογής κυνηγοί, για χάριν αυτών που κατέστρεψαν τον λαγό, απαιτούμε να έχουμε λαγούς και πέρδικες, δεν δεχόμαστε το κυνήγι της μπεκάτσας αλλά ταυτόχρονα πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα…..Όλες οι προστατευτικές δικλείδες που θα διέπουν το κυνήγι της μπεκάτσας, θα πρέπει κάποια στιγμή να ενταχθούν σε όλα ανεξαρτήτως τα κυνήγια!!!!
Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να είσαι κυνηγός πρέπει να κυνηγάς λαγό!!!!!!
Υπάρχουν και άλλα θηράματα κύριοι, φάσσες, τσίκλες, τριγόνια, ορτύκια, μπεκάτσες, πέρδικες, δεν υπάρχει μόνο ο λαγός!!!!!

Ρε φιλε μα ποιές δικλείδες ασφαλείας και πελάρες?? :lol: :lol: Μα πέτε μου περιπέζετε μας?? Πότε λειτούργησαν οι δικλίδες ασφάλιας στην Κύπρο??? Ένα τριχοτό θήραμα μας απόμεινε και ακόμα δεν εκαταφέραμε να ελέξουμε το φαινόμενο λαθροθηρία-παρανομια το οποίο βρίσκετε σε εξευτελιστικά επίπεδα. Τι μέτρα να λάβουμε, τι καταπολεμήσεις, τι έξοδα απο τους ίδιους τους κυνιγους τίποτα δεν λειτουργά στην Κύπρο γιατί πολύ απλα δεν είμαστε κυνιγετικά όριμοι.
Και κάτι τελευτάιο, ένα ολόκληρο μήνα (ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) δεν μπορεις να κυνιγάς μπεκάτσα?
Φιλικα
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”