Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από admin »

Το κυνήγι μπεκάτσας θα το διαίπουν σοβαρές δικλείδες ασφαλείας. Ένα απο τα θέματα είναι ότι κάθε κυνηγός θα δικαιούτε να πήγαίνει με ένα σκύλο φ'έρμας για κυνήγι μπεκάτσας ο οποίος θα είναι και τσιπαρισμένος και γραμμένος στο όνομα του και θα του βγάζει ειδική άδεια.
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω άλλο την συζήτηση, εντούτοις είναι αναπόφευκτο με τα όσα γράφονται.
Εκτός του θέματος που ανέφερε ο Άριστος, υπάρχουν πολλές άλλες δικλείδες που όταν γνωστοποιηθούν αμφιβάλλω αν έστω και οι μισοί από όσους αντιτίθενται στο κυνήγι της μπεκάτσας θα δέχονταν να υποστούν για να κυνηγούν λαγό!!!!!!
Θυσιαζόμαστε μια μερίδα των κυνηγών να υποστούμε όλα αυτά στην μπεκάτσα, λες και είμαστε δεύτερης διαλογής κυνηγοί, για χάριν αυτών που κατέστρεψαν τον λαγό, απαιτούμε να έχουμε λαγούς και πέρδικες, δεν δεχόμαστε το κυνήγι της μπεκάτσας αλλά ταυτόχρονα πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα…..Όλες οι προστατευτικές δικλείδες που θα διέπουν το κυνήγι της μπεκάτσας, θα πρέπει κάποια στιγμή να ενταχθούν σε όλα ανεξαρτήτως τα κυνήγια!!!!
Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να είσαι κυνηγός πρέπει να κυνηγάς λαγό!!!!!!
Υπάρχουν και άλλα θηράματα κύριοι, φάσσες, τσίκλες, τριγόνια, ορτύκια, μπεκάτσες, πέρδικες, δεν υπάρχει μόνο ο λαγός!!!!!
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Yiannis »

andreas78 έγραψε:Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω άλλο την συζήτηση, εντούτοις είναι αναπόφευκτο με τα όσα γράφονται.
Εκτός του θέματος που ανέφερε ο Άριστος, υπάρχουν πολλές άλλες δικλείδες που όταν γνωστοποιηθούν αμφιβάλλω αν έστω και οι μισοί από όσους αντιτίθενται στο κυνήγι της μπεκάτσας θα δέχονταν να υποστούν για να κυνηγούν λαγό!!!!!!
Θυσιαζόμαστε μια μερίδα των κυνηγών να υποστούμε όλα αυτά στην μπεκάτσα, λες και είμαστε δεύτερης διαλογής κυνηγοί, για χάριν αυτών που κατέστρεψαν τον λαγό, απαιτούμε να έχουμε λαγούς και πέρδικες, δεν δεχόμαστε το κυνήγι της μπεκάτσας αλλά ταυτόχρονα πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα…..Όλες οι προστατευτικές δικλείδες που θα διέπουν το κυνήγι της μπεκάτσας, θα πρέπει κάποια στιγμή να ενταχθούν σε όλα ανεξαρτήτως τα κυνήγια!!!!
Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να είσαι κυνηγός πρέπει να κυνηγάς λαγό!!!!!!
Υπάρχουν και άλλα θηράματα κύριοι, φάσσες, τσίκλες, τριγόνια, ορτύκια, μπεκάτσες, πέρδικες, δεν υπάρχει μόνο ο λαγός!!!!!
Φίλε έχω ξαναπεί την άποψη μου για αυτό το κυνήγι… εάν καταφέρετε να κάνετε ένα ελεγχόμενο κυνήγι μπράβο σας.
Απλά σταμάτα σε παρακαλώ να είσαι εριστικός και να νομίζεις πως μόνο όποιος έχει σεττερ και κυνηγά μπεκάτσα είναι σωστός κυνηγός.

Εννοείτε πως για τις δικλίδες που λες δεν έχουμε κανένα μα κανένα πρόβλημα να τις καθιερώσουμε και στο ενδημικό κυνήγι. Αφού για κάποιο κυνηγό (ακόμα και λαγοκυνηγός να ειναι!!) που αγαπά και σέβεται τον εαυτό του το microchip και το να δηλώνει το σκύλο του είναι αυτονόητο. Επίσης το να πληρώνεις άδεια για το κυνήγι της μπεκάτσας πάλι είναι αυτονόητο αφού θα κυνηγάς για κάτι παραπάνω από τον υπόλοιπο κόσμο. Οπότε σιγά τον άθλο.

Κανένας δεν σου είπε πως οι πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα. Κατάλαβε πως οι πρώτοι που επηρεάζονται με αυτή τη κατάσταση είναι οι σωστοί λαγοκυνηγοί. Αν σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις τι να σου πω.

Ακόμα κάτι..δεν καταλάβω πως είστε κυνηγοί δεύτερης κατηγορίας αφού αφήνουν 120,000 χιλιάδες περδίκια σε βάρος του προυπολογισμου το Ταμειου θηρας, κάνουν τις περισσότερες απαγορευμένες σε περιοχές που σχιζουν τα περδίκια και η λαθροθηρία οργιάζει ολόχρονα σε βάρος του λαγού που οι πληθυσμοί του είναι πολύ πιο ευαίσθητοι σε αυτήν από τα περδίκια. Και πίστεψε με αν βγεις έξω στα χωριά και ζήσεις μαζί με κόσμο της υπαίθρου θα καταλάβεις πως έχουμε πάρα πολύ πρόβλημα ΟΛΟΧΡΟΝΑ και ΠΑΝΤΟΥ σε βάρος του λαγού. Οπότε το να παρουσιάζεται πως τα προβλήματα του κυνηγίου επηρεάζουν μόνο εσάς είναι εκτός λογικής.

Σωστα επιχειρηματα εχετε αλλα όχι αυτά που ειπες..προσωπικη ταπεινη μου αποπση.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από LAGOS »

Yiannis έγραψε:
andreas78 έγραψε:Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω άλλο την συζήτηση, εντούτοις είναι αναπόφευκτο με τα όσα γράφονται.
Εκτός του θέματος που ανέφερε ο Άριστος, υπάρχουν πολλές άλλες δικλείδες που όταν γνωστοποιηθούν αμφιβάλλω αν έστω και οι μισοί από όσους αντιτίθενται στο κυνήγι της μπεκάτσας θα δέχονταν να υποστούν για να κυνηγούν λαγό!!!!!!
Θυσιαζόμαστε μια μερίδα των κυνηγών να υποστούμε όλα αυτά στην μπεκάτσα, λες και είμαστε δεύτερης διαλογής κυνηγοί, για χάριν αυτών που κατέστρεψαν τον λαγό, απαιτούμε να έχουμε λαγούς και πέρδικες, δεν δεχόμαστε το κυνήγι της μπεκάτσας αλλά ταυτόχρονα πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα…..Όλες οι προστατευτικές δικλείδες που θα διέπουν το κυνήγι της μπεκάτσας, θα πρέπει κάποια στιγμή να ενταχθούν σε όλα ανεξαρτήτως τα κυνήγια!!!!
Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να είσαι κυνηγός πρέπει να κυνηγάς λαγό!!!!!!
Υπάρχουν και άλλα θηράματα κύριοι, φάσσες, τσίκλες, τριγόνια, ορτύκια, μπεκάτσες, πέρδικες, δεν υπάρχει μόνο ο λαγός!!!!!
Φίλε έχω ξαναπεί την άποψη μου για αυτό το κυνήγι… εάν καταφέρετε να κάνετε ένα ελεγχόμενο κυνήγι μπράβο σας.
Απλά σταμάτα σε παρακαλώ να είσαι εριστικός και να νομίζεις πως μόνο όποιος έχει σεττερ και κυνηγά μπεκάτσα είναι σωστός κυνηγός.

Εννοείτε πως για τις δικλίδες που λες δεν έχουμε κανένα μα κανένα πρόβλημα να τις καθιερώσουμε και στο ενδημικό κυνήγι. Αφού για κάποιο κυνηγό (ακόμα και λαγοκυνηγός να ειναι!!) που αγαπά και σέβεται τον εαυτό του το microchip και το να δηλώνει το σκύλο του είναι αυτονόητο. Επίσης το να πληρώνεις άδεια για το κυνήγι της μπεκάτσας πάλι είναι αυτονόητο αφού θα κυνηγάς για κάτι παραπάνω από τον υπόλοιπο κόσμο. Οπότε σιγά τον άθλο.

Κανένας δεν σου είπε πως οι πρέπει οι ιχνηλάτες να βγαίνουν στα βουνά 14 φορές την εβδομάδα. Κατάλαβε πως οι πρώτοι που επηρεάζονται με αυτή τη κατάσταση είναι οι σωστοί λαγοκυνηγοί. Αν σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις τι να σου πω.

Ακόμα κάτι..δεν καταλάβω πως είστε κυνηγοί δεύτερης κατηγορίας αφού αφήνουν 120,000 χιλιάδες περδίκια σε βάρος του προυπολογισμου το Ταμειου θηρας, κάνουν τις περισσότερες απαγορευμένες σε περιοχές που σχιζουν τα περδίκια και η λαθροθηρία οργιάζει ολόχρονα σε βάρος του λαγού που οι πληθυσμοί του είναι πολύ πιο ευαίσθητοι σε αυτήν από τα περδίκια. Και πίστεψε με αν βγεις έξω στα χωριά και ζήσεις μαζί με κόσμο της υπαίθρου θα καταλάβεις πως έχουμε πάρα πολύ πρόβλημα ΟΛΟΧΡΟΝΑ και ΠΑΝΤΟΥ σε βάρος του λαγού. Οπότε το να παρουσιάζεται πως τα προβλήματα του κυνηγίου επηρεάζουν μόνο εσάς είναι εκτός λογικής.

Σωστα επιχειρηματα εχετε αλλα όχι αυτά που ειπες..προσωπικη ταπεινη μου αποπση.
+1000
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
andreas78

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε μου έχεις μεταφράσει εντελώς λανθασμένα την παράθεση μου, ποτε μου δεν γράφω ότι μου κατέβει και ποτε μου δεν έθειξα καμία μερίδα κυνηγών, είτε αυτοί κυνηγούν λαγο, είτε το οτιδήποτε αλλο, όπως οι προλαλήσαντες μίλησαν για κάποιες μερίδες απο τα σύνολα, το ίδιο έκανα και εγω. Απεναντίας εσυ έβαλες λογια στα γραφόμενα μου που εγω δεν εχω πει, που είδες να λέω ότι όλοι όσοι κυνηγούν με setter μπεκατσα ειναι καλύτεροι απο τους υπόλοιπους??? Αν για κάποιο λόγο ενοχλούν τα βίντεο στην υπογραφή μου, θα αφαιρεθούν, ποτε μου, μα ποτε μου δεν έθηξα τους γνήσιος κυνηγούς, οποίο κυνηγι και αν απολαμβάνουν!!!!!!!!!
Τα γραφόμενα τα δικά σου ειναι που δείχνουν κάτι τέτοιο.
Είπα οι μισοί απο τους κυνηγούς του λαγού δεν θα δεχτούν, όσοι θα δέχονταν τα πράττουν είδη χωρίς να τους υποχρεώνει ο οποιοσδήποτε!!!!!!! Σε αυτο εννοούσα και για την δεύτερη διαλογή, που και πάλι το μετέφρασες λανθασμένα, το να πληρώσω έξτρα άδεια δεν ειναι το θεμα αλλα πως γίνεται και εσυ και εγω να είμαι νομοταγής, νομότυπος και ηθικά ορθός κυνηγός τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο και ξαφνικά να θεωρούμε λαθροθήρας τους μήνες Γενάρη και Φλεβάρη;;;;
Οι ανασφάλιες που έχεις, τις εχω και εγω και αυτός ειναι ο λόγος που δέχομαι τον οποιοδήποτε έλεγχο σε περίπτωση που δοθεί η μπεκατσα!!!
Ειναι κρίμα και άδικο όμως, να επαναλαμβανομαστε συνεχώς για πράγματα που εχουν λύση!!!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

Απο την ημέρα που ανερτησα την δημοσιευση παρατηρησαμε μια αντιπαράθεση μεταξυ των υποστηρικτων του κυνηγιου μπεκατσας ( ως νομιμη παραταση 4 με 6 εξορμησεις της χρησης κυνηγετικου σκυλου για το κυνηγι αποκλειστικα της μπεκάτσας) και αυτων που αντιτιθενται στη πλειοψηφια τους λαγοκυνηγοι ( οχι όλοι)

Ακουστηκαν πολλες φωνες και επιχειρηματα και υπέρ και κατα . Εγω ειμαι κατάφορα υπερ της παρατασης χρησης σκυλου για 4 με 6 εξορμησεις για το κυνηγι αποκλειστικα μπεκατσας και νομιζω δεν χρειαζεται να ξαναπαραθεσω τις απόψεις μου.

Ειναι υγιες το τι γινετε ( η αντιπαράθεση ) επειδη ακουγονται απόψεις και βγαινουν τα σωστα συμπερασματα και μακάρι να γινοταν αυτο σε όλους τους τομεις της ζωης και της κοινωνιας γενικότερα!

Νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα ωριμότητας κυνηγετικης , τοσον απο τους αρμοδιους όσο και απο τους κυνηγους εαν τελικα γινει αυτο κι αν μπουν οι δικλιδες για ελεγχο και τελικα όσοι ασχοληθουν τις τηρησουν!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Yiannis »

andreas78 έγραψε:Φίλε μου έχεις μεταφράσει εντελώς λανθασμένα την παράθεση μου, ποτε μου δεν γράφω ότι μου κατέβει και ποτε μου δεν έθειξα καμία μερίδα κυνηγών, είτε αυτοί κυνηγούν λαγο, είτε το οτιδήποτε αλλο, όπως οι προλαλήσαντες μίλησαν για κάποιες μερίδες απο τα σύνολα, το ίδιο έκανα και εγω. Απεναντίας εσυ έβαλες λογια στα γραφόμενα μου που εγω δεν εχω πει, που είδες να λέω ότι όλοι όσοι κυνηγούν με setter μπεκατσα ειναι καλύτεροι απο τους υπόλοιπους??? Αν για κάποιο λόγο ενοχλούν τα βίντεο στην υπογραφή μου, θα αφαιρεθούν, ποτε μου, μα ποτε μου δεν έθηξα τους γνήσιος κυνηγούς, οποίο κυνηγι και αν απολαμβάνουν!!!!!!!!!
Τα γραφόμενα τα δικά σου ειναι που δείχνουν κάτι τέτοιο.
Είπα οι μισοί απο τους κυνηγούς του λαγού δεν θα δεχτούν, όσοι θα δέχονταν τα πράττουν είδη χωρίς να τους υποχρεώνει ο οποιοσδήποτε!!!!!!! Σε αυτο εννοούσα και για την δεύτερη διαλογή, που και πάλι το μετέφρασες λανθασμένα, το να πληρώσω έξτρα άδεια δεν ειναι το θεμα αλλα πως γίνεται και εσυ και εγω να είμαι νομοταγής, νομότυπος και ηθικά ορθός κυνηγός τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο και ξαφνικά να θεωρούμε λαθροθήρας τους μήνες Γενάρη και Φλεβάρη;;;;
Οι ανασφάλιες που έχεις, τις εχω και εγω και αυτός ειναι ο λόγος που δέχομαι τον οποιοδήποτε έλεγχο σε περίπτωση που δοθεί η μπεκατσα!!!
Ειναι κρίμα και άδικο όμως, να επαναλαμβανομαστε συνεχώς για πράγματα που εχουν λύση!!!!!
Φίλε δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω …όπως και να έχει συνέχισε να γράφεις και να επιχειρηματολογείς όπως εσυ θέλεις.

Μπορεί και να παρεξήγησα το γραπτό σου λόγο αλλά από την άλλη αν σου αρέσει να κρύβεσαι πίσω που το δάκτυλο σου πάλι είναι δικαίωμα σου.

Το σχόλιο σου για τα βίντεο το αφήνω να περάσει.
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Fanos »

Προσωπικά πιστεύω δεν είμαστε ετοίμοι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλο.
Ούτε την κυνηγετική παιδία έχουμε ούτε η θήρα φαίνεται να έχει την δυνατότητα να μπόρει να εξασφαλίσει τις δικλίδες που λέτε. Συνδυάζοντας αυτά τα δύο οδηγούμαστε στο συμπέρασμα
οτι θα γίνει ζημιά αναμφίβολα στο ενδημικό. Θα κτυπηθούν και λαγοί και πέρδικια.
Το ποσοστό των μπεκατσοκυνηγών στην Κύπρο πόσο είναι? Πιστευώ πολύ χαμηλό. Για πιο λόγο να ευχαριστήσουμε το μικρό ποσοστό αυτό εις βάρος του είδη καταπονεμένου ενδημικού κυνηγίου?
Το κυνήγι του λαγού και της πέρδικας είναι η κυνηγετική μας παράδοση και η κυνηγετική μας ιστορία.
Η διαφύλαξη του κυνηγίου του ενδημικού πρέπει να είναι η μόνη και πρώτη μας προτεραιότητα.
Πρέπει να μάθετε να βλέπετε τα πράγματα πιο σφαίρικα. Όλοι κυνηγοί είμαστε και όλοι το γενικό καλό του κυνηγίου της Κύπρου πρέπει να σκεφτούμαστε.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι οτι συγκρινετέ το κυνηγί της Κύπρου με άλλες χώρες.
Δεν μπορεί να γίνεται αυτη η σύγκριση. Η Κύπρος έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Με λίγα λόγια δηλαδή, "το κυνήγι της μπεκάτσας με σκύλλο μας εμάρανε".

Αυτά από εναν αγνό κυνηγό. Ούτε λαάρη ουτε πουλλάρη.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Anthimos »

Fanos έγραψε:Προσωπικά πιστεύω δεν είμαστε ετοίμοι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλο.
Ούτε την κυνηγετική παιδία έχουμε ούτε η θήρα φαίνεται να έχει την δυνατότητα να μπόρει να εξασφαλίσει τις δικλίδες που λέτε. Συνδυάζοντας αυτά τα δύο οδηγούμαστε στο συμπέρασμα
οτι θα γίνει ζημιά αναμφίβολα στο ενδημικό. Θα κτυπηθούν και λαγοί και πέρδικια.
Το ποσοστό των μπεκατσοκυνηγών στην Κύπρο πόσο είναι? Πιστευώ πολύ χαμηλό. Για πιο λόγο να ευχαριστήσουμε το μικρό ποσοστό αυτό εις βάρος του είδη καταπονεμένου ενδημικού κυνηγίου?
Το κυνήγι του λαγού και της πέρδικας είναι η κυνηγετική μας παράδοση και η κυνηγετική μας ιστορία.
Η διαφύλαξη του κυνηγίου του ενδημικού πρέπει να είναι η μόνη και πρώτη μας προτεραιότητα.
Πρέπει να μάθετε να βλέπετε τα πράγματα πιο σφαίρικα. Όλοι κυνηγοί είμαστε και όλοι το γενικό καλό του κυνηγίου της Κύπρου πρέπει να σκεφτούμαστε.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι οτι συγκρινετέ το κυνηγί της Κύπρου με άλλες χώρες.
Δεν μπορεί να γίνεται αυτη η σύγκριση. Η Κύπρος έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Με λίγα λόγια δηλαδή, "το κυνήγι της μπεκάτσας με σκύλλο μας εμάρανε".

Αυτά από εναν αγνό κυνηγό. Ούτε λαάρη ουτε πουλλάρη.

Φάνο, συμφωνω με χιλια ότι πρωτο μας μελημα ειναι η διαφύλαξη του ενδημικου κυνηγιού...
Σε παρακαλω πες μου πως θα επιβαρυνουν το ενδημικό 4 εξορμησεις για μπεκατσα με σκυλια φερμας, η τουλαχιστο με πιο τρόπο θα επιβαρυνουν περισσοτερο οι 4 εξορμησεις απο ενα μικρο ποσοστο μπεκατσοκυνηγων,.. που πολυ σωστα λες,.. σε σχεση με τις 50 + εξορμησεις, ....
σε φασσα στα νερα που ειναι αποδεκτο οτι γινετε ζημια ,
στις καθημερινες για τρυγονια και ορτυκια,
στις καθημερινες για τρασιηλες,
στη τζικλα που εκαταντησε να γινετε με παγανια με τα γνωστα επακόλουθα,
απο τους ταλιμπαν που αποδεκατιζουν τα παντα στο περασμα τους
απο τους κλουβατζιες που εν σταματουν να παιζουν στο σταμα
απο τους λαθροθηρες που αλωνιζουν ,

νομιζω διυλιζουμε τον κουνουπι και καταπινουμε τον καμηλο......... :roll:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: Κυνηγι μπεκάτσας με σκύλο τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο!

Δημοσίευση από Fanos »

Anthimos έγραψε:
Fanos έγραψε:Προσωπικά πιστεύω δεν είμαστε ετοίμοι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλο.
Ούτε την κυνηγετική παιδία έχουμε ούτε η θήρα φαίνεται να έχει την δυνατότητα να μπόρει να εξασφαλίσει τις δικλίδες που λέτε. Συνδυάζοντας αυτά τα δύο οδηγούμαστε στο συμπέρασμα
οτι θα γίνει ζημιά αναμφίβολα στο ενδημικό. Θα κτυπηθούν και λαγοί και πέρδικια.
Το ποσοστό των μπεκατσοκυνηγών στην Κύπρο πόσο είναι? Πιστευώ πολύ χαμηλό. Για πιο λόγο να ευχαριστήσουμε το μικρό ποσοστό αυτό εις βάρος του είδη καταπονεμένου ενδημικού κυνηγίου?
Το κυνήγι του λαγού και της πέρδικας είναι η κυνηγετική μας παράδοση και η κυνηγετική μας ιστορία.
Η διαφύλαξη του κυνηγίου του ενδημικού πρέπει να είναι η μόνη και πρώτη μας προτεραιότητα.
Πρέπει να μάθετε να βλέπετε τα πράγματα πιο σφαίρικα. Όλοι κυνηγοί είμαστε και όλοι το γενικό καλό του κυνηγίου της Κύπρου πρέπει να σκεφτούμαστε.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνετε πολλοί είναι οτι συγκρινετέ το κυνηγί της Κύπρου με άλλες χώρες.
Δεν μπορεί να γίνεται αυτη η σύγκριση. Η Κύπρος έχει πάρα πολλές ιδιαιτερότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Με λίγα λόγια δηλαδή, "το κυνήγι της μπεκάτσας με σκύλλο μας εμάρανε".

Αυτά από εναν αγνό κυνηγό. Ούτε λαάρη ουτε πουλλάρη.

Φάνο, συμφωνω με χιλια ότι πρωτο μας μελημα ειναι η διαφύλαξη του ενδημικου κυνηγιού...
Σε παρακαλω πες μου πως θα επιβαρυνουν το ενδημικό 4 εξορμησεις για μπεκατσα με σκυλια φερμας, η τουλαχιστο με πιο τρόπο θα επιβαρυνουν περισσοτερο οι 4 εξορμησεις απο ενα μικρο ποσοστο μπεκατσοκυνηγων,.. που πολυ σωστα λες,.. σε σχεση με τις 50 + εξορμησεις, ....
σε φασσα στα νερα που ειναι αποδεκτο οτι γινετε ζημια ,
στις καθημερινες για τρυγονια και ορτυκια,
στις καθημερινες για τρασιηλες,
στη τζικλα που εκαταντησε να γινετε με παγανια με τα γνωστα επακόλουθα,
απο τους ταλιμπαν που αποδεκατιζουν τα παντα στο περασμα τους
απο τους κλουβατζιες που εν σταματουν να παιζουν στο σταμα
απο τους λαθροθηρες που αλωνιζουν ,

νομιζω διυλιζουμε τον κουνουπι και καταπινουμε τον καμηλο......... :roll:
Η διαφόρα όλη ρε φίλε είναι ο σκύλος και ότι απλά δεν θα κυνηγά με σκύλο μόνο ο μπεκατσοκυνηγός.
Η ζημία που θα γίνεται στο ενδημικό πιστευω ότι έιναι σχεδόν η ίδια με όση θα γινόταν αν επεκτινόταν το κυνηγι του ενδημικού για 4-6 εξορμήσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”