Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από 12345678 »

Αν υπαρχη σταθερο στενο τσοκαρισμα ,λαμπρο ντιρεκτ,κανε μια δοκιμη σε χαρτονι να δεις,αν εχεις ανοικτα τσοκαρισματα πηγαινε σε πολυ ψιλο σκαι νο 10 μαρκα δε σου προτεινο γιατι και εγω ψαχνω :lol:
Παιδες εχει στη κυπρο μπεκατσες φετος;;;
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Γεια σου φίλε Breda Pegaso

Ναι εδώ συμφωνούμε. Η ''παραδοσιακή'' τάπα αφήνει το τσοκ να δουλέψει. Αν υπάρχει η ευχέρεια για την χρήση ενός 4-4 τότε πρώτη διασποράς και δεύτερη τάπα θα ήταν ιδανικό. Εγώ που συνήθως χρησιμοποιώ το 4-3 στο περπατητό κυνήγι, θα έκανα αυτό τον συνδυασμό πρώτης διασποράς και τάπας δεύτερη. Πιστόνι που είπαν κάποια άλλα παιδιά και ιδιαίτερα στο πυκνό κατά την γνώμη μου δεν θα ήταν ότι καλύτερο.

Φιλικά,

Μάριος
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από 'petros' »

το σαββατο που πηγαμε στα μανηταρια βρηκαμε 3
Και απο φιλους που μιλησα βρηκαν την κυριακη και σε αλλες περιοχες
Οταν ειναι η χρονια του μανηταριου(οταν φκαλει σχεδον παντου) εχει και πολλες μπεκατσες
Αλλοιως ειναι σε μεμονωμενες περιοχες
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Απο προσωπικη εμπειρια 2 φορες βρηκα μπεκατσα, και τις δυο φορες σε περπατητο τζικλας. Επεσαν και οι 2 με victory tordo 10 νουμερο σε κοντινη φυσικα αποσταση. Οπως ειπε και ο Κυπρος ομως σε μικτο κυνηγι εν λιο δισκολο να κυνηγας με 9αρια και 10αρια. Ενα 7αρι ταππα στην πρωτη βολη νομιζω μας καλυπτει για ολα τα θηραματα, ακομα και λαγο σε λογικη αποσταση.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

english setter έγραψε:παιδιά καλημέρα , θα ήθελα να ακούσω γνώμες για φυσίγγια και νούμερο σκαγιού
για καλύτερα αποτελέσματα στο πυκνό
ΦΙΛΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΔΕΣ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.....ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

solon loyka έγραψε:
english setter έγραψε:παιδιά καλημέρα , θα ήθελα να ακούσω γνώμες για φυσίγγια και νούμερο σκαγιού
για καλύτερα αποτελέσματα στο πυκνό
ΦΙΛΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΔΕΣ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.....ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ;)
+1000 για το lambro!!!

Ακόμη το lambro 34gr. 8&9 σε IC choke (4*) κεντάει το θήραμα μέχρι τα 20-25μ.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Takic
Full Member
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 07:53

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Takic »

Ρε παιδια τι γνωμη εχετε για τη Lambro Direct 34 νο7 ? ;Όσα έπεξα ήταν ολοζώντανα. Έχασα και 2 φραγκολινες που τρύπωσαν στους βάτους
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από spidis »

Takic έγραψε:Ρε παιδια τι γνωμη εχετε για τη Lambro Direct 34 νο7 ? ;Όσα έπεξα ήταν ολοζώντανα. Έχασα και 2 φραγκολινες που τρύπωσαν στους βάτους
ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΣΟΥ. ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΒΕΚΤΑΝ Α1-36 ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ, ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΚΡΥΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ 36 ΓΡ. ΕΑΝ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΖΕΣΤΗ ΟΠΩΣ ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ. ΠΑΝΤΑ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Anthimos »

Takic έγραψε:Ρε παιδια τι γνωμη εχετε για τη Lambro Direct 34 νο7 ? ;Όσα έπεξα ήταν ολοζώντανα. Έχασα και 2 φραγκολινες που τρύπωσαν στους βάτους

Φίλε την χρησιμοποιησα περσι σε πολυ " κλειστη" περιοχη για φραγκολινα ( 2 πουλια πολυ κοντα 8-10 μετρα )σεκκα και τα δυο αλλα ατσαλακωτα ...με κανονικο φυσιγγι ηταν να τα διαλυσω όποταν καταλαβεις τι διασπορα εκανε.
Στις μπεκατσες ( 1 σεκκα + 1 μακρινη την καλλικωσα)
Ειναι εξειδικευμενο φυσιγγο ( το γραφει και πανω στο κουτι στ αγγλικα ...για ΠΟΛΥ κοντινες ντουφεκιες) και νομιζω ότι αυτο ακριβως κανει ...δηλαδη μπηκτη ντουφεκια στα 5 -15μετρα ....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Takic έγραψε:Ρε παιδια τι γνωμη εχετε για τη Lambro Direct 34 νο7 ? ;Όσα έπεξα ήταν ολοζώντανα. Έχασα και 2 φραγκολινες που τρύπωσαν στους βάτους
ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.... ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ 100% ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΕΑΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ 10Μ-25Μ ΤΟΤΕ ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΟΝΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΥΡΟΒΟΛΑ.....ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ 100% ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΕΓΑΝ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ;)

ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ 32ΓΡ,ΝΟ8.5.... ΠΑΡΑ 34ΓΡ,ΝΟ7.5....ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΥΚΝΟΤΙΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΑ
ΤΟ 34 ΣΕ 7.5 ΕΧΕΙ 400 ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 32 475 ΣΚΑΓΙΑ ΣΕ 8.5
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”