Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

marios setter έγραψε:για μενα τ καλύτερο φυσιγγιο στη μπεκατσα ειναι το ns 20 τησ nombel sport διασπορας. τη τεταρτη σηκωσα 2 πουλια και πείρα και τα δυο.φυσικα είμουν και λιγο κολοφαρδος. το ενα πουλι τ εριξα στα 30 μετρα μεσα σε πολυ πυκνο και εκπληκτος οταν το καθαρισα ειδα πως ειχε 5 σκαγια απανω του.χρησιμοποιω 5-3 τσοκ.πρωτη διασπορας και δευτερη ταππα
''NS-20 DISPERSANTE'' Πολύ καλό φυσίγγιο διασποράς, το χρησιμοποιώ στη τσίχλα με πολύ καλά αποτελέσματα σε Νο. 12.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από giorgos80 »

12345678 έγραψε:Εγω παντως προπερσι εριξα σε λαγο, δεν ηταν πανω απο 10 μετρα, με νο 9 τον κρατησε, αλλα στο γδαρσιμο ειδα οτι κανενα σκαι δεν ειχε περαση στη σαρκα ,μερικα ηταν σφηνωμενα στο τομαρι και ελαχιστα τα βλεπες στη επιδερμιδα.
ΝΟ 12 ;μηπως ετσι γραφουν και εχει χοντροτερα σκαγια μεσα;;
φιλε μου ειχα την ιδια εμπειρια πριν 5 χρονια.ημουν στες τζικλες τελευταια κυριακη και εφυε που μεστα ποδια μου και επαιξα τον "μασκαλη" οσα σκαγια ειχε η σταρλαιτ νο10 εβαλα του τα.ο λαγος επετασσετουν πανω κατω οπως το πουλι που το σφαζουν.το μονο που εφαινετουν ηταν το δεξι μπροστινο ποδι σπασμενο.τιποτε αλλο.στο καθαρισμα
η πετσια του ηταν γεματη σκαγια και το κρεας του ολομαυρο-κοστωμενο.ειχε και 2 σκαγια μεσα στα ριζοφκια.αν τον
αφηνα θα εβρισκε τα ποδια του και θα εφευκε.απλα επαθε σιοκ.γιαυτο μου κανει εντυπωση η σιγουρια του φιλου synergy για τις killer vo12
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Οι φίλοι που ασχολούνται με δοκιμές σε πίνακα και καταλόγους, ας δοκιμάσουν και την διατριτικότητα των πιο λεπτών σκαγιών από 8no. μέχρι 12no, και να μας διαφωτίσουν σε ποιες αποστάσεις μπορεί το κάθε νούμερο να καταβάλει θανάσιμα θήραμα (λαγό, πέρδικα, φάσσα).

Ο φίλος LEFKIOS το έκανε αν δεν κάνω λάθος μέχρι και το νούμερο 7 το οποίο μπορεί να καταβάλει θανάσιμα πέρδικα μέχρι κ τα 41μ. Το χρησιμοποίησα φέτος το 7ράκι και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Κτύπησα και γώ πέρσι 2 φάσσες με φυσίγγιο διασπορας 12νο. στο κυνήγι τις τσίχλας αλλά σε απόσταση 10-15μ. Ακαριαία κτυπήματα, πολλαπλά τραύματα αλλά αυτό δεν πάει να πει πως τον Αύγουστο θα χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο φυσίγγιο στη φάσσα.

Killer 32γρ. 12νο. Vs Lepre 37gr. 3no.

Think about it!!!! ;)
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σε κοντινες αποστασεις 10 - 15 μετρα πεφτουν με ολα. Αλλα δεν ειναι κανονας να βαλουμε 10-12 νουμερο για λαο.

Εξαρταται και που θα τη φαει. Δαμε πεζεις το με 5 νουμερο το λαο πας το κωλομερι και παει...


H Dispersante ΝSI No12 δεν λειπει ποτε απο το οπλο μου ποφυσημα αλλα και τζιηταστρο οπου τα πουλια ερκουνται σιηστα, εξαιρετικη!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

SilverPigeonS έγραψε: Ο φίλος LEFKIOS το έκανε αν δεν κάνω λάθος μέχρι και το νούμερο 7 το οποίο μπορεί να καταβάλει θανάσιμα πέρδικα μέχρι κ τα 41μ. Το χρησιμοποίησα φέτος το 7ράκι και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Φιλε μου χρησιμοποιω και γω το 7αρι για περτικο και ειμαι ευχαριστημενος. Σε λογικες αποστασεις καλυπτει σου καποια κενα σε σχεση με το 6αρι ειδικα αν χρησιμοποιας στην πρωτη καννη ανοικτο τσιοκαρισμα.

Και τελευταια σκεφτουμε και το 7 1/2 και το 8.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από cynergy »

giorgos80 έγραψε:
12345678 έγραψε:Εγω παντως προπερσι εριξα σε λαγο, δεν ηταν πανω απο 10 μετρα, με νο 9 τον κρατησε, αλλα στο γδαρσιμο ειδα οτι κανενα σκαι δεν ειχε περαση στη σαρκα ,μερικα ηταν σφηνωμενα στο τομαρι και ελαχιστα τα βλεπες στη επιδερμιδα.
ΝΟ 12 ;μηπως ετσι γραφουν και εχει χοντροτερα σκαγια μεσα;;
φιλε μου ειχα την ιδια εμπειρια πριν 5 χρονια.ημουν στες τζικλες τελευταια κυριακη και εφυε που μεστα ποδια μου και επαιξα τον "μασκαλη" οσα σκαγια ειχε η σταρλαιτ νο10 εβαλα του τα.ο λαγος επετασσετουν πανω κατω οπως το πουλι που το σφαζουν.το μονο που εφαινετουν ηταν το δεξι μπροστινο ποδι σπασμενο.τιποτε αλλο.στο καθαρισμα
η πετσια του ηταν γεματη σκαγια και το κρεας του ολομαυρο-κοστωμενο.ειχε και 2 σκαγια μεσα στα ριζοφκια.αν τον
αφηνα θα εβρισκε τα ποδια του και θα εφευκε.απλα επαθε σιοκ.γιαυτο μου κανει εντυπωση η σιγουρια του φιλου synergy για τις killer vo12
παιδια εγω δοκιμες δεν εχω κανει για την διατριτικοτητα της kıller απλα οπως ειπα επειδη ειναι απο κοντινη αποσταση που γινονται οι βολες η ''σχεπεδκια σσιεπαζει'' το λαγο ετσι οσους επιασαμε ειχανε καιρια κτυπηματα στο κεφαλι.
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Breda Pegaso έγραψε: H Dispersante ΝSI No12 δεν λειπει ποτε απο το οπλο μου ποφυσημα αλλα και τζιηταστρο οπου τα πουλια ερκουνται σιηστα, εξαιρετικη!

Όντως εξαιρετική φίλε μου. Στο τζιήταστρο που την χρησιμοποιώ πιο πολύ, έχει τρομερή αδυναμία στις 'μαύρες' :lol:
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Breda Pegaso έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε: Ο φίλος LEFKIOS το έκανε αν δεν κάνω λάθος μέχρι και το νούμερο 7 το οποίο μπορεί να καταβάλει θανάσιμα πέρδικα μέχρι κ τα 41μ. Το χρησιμοποίησα φέτος το 7ράκι και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Φιλε μου χρησιμοποιω και γω το 7αρι για περτικο και ειμαι ευχαριστημενος. Σε λογικες αποστασεις καλυπτει σου καποια κενα σε σχεση με το 6αρι ειδικα αν χρησιμοποιας στην πρωτη καννη ανοικτο τσιοκαρισμα.

Και τελευταια σκεφτουμε και το 7 1/2 και το 8.
ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ........ ΒΕΛΕ ΤΟ 8ΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΣΑΙ....ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΦΕΤΟΣ VICTORY DISPENSER Ν9 Η DIRECT Ν8.5 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ... ΚΑΙ VICTORY DISPENSER Ν8 ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ........ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ(ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ,ΠΕΡΔΙΚΙΑ,ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ,ΟΡΤΥΚΙΑ) ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ :P


Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε: Ο φίλος LEFKIOS το έκανε αν δεν κάνω λάθος μέχρι και το νούμερο 7 το οποίο μπορεί να καταβάλει θανάσιμα πέρδικα μέχρι κ τα 41μ. Το χρησιμοποίησα φέτος το 7ράκι και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Φιλε μου χρησιμοποιω και γω το 7αρι για περτικο και ειμαι ευχαριστημενος. Σε λογικες αποστασεις καλυπτει σου καποια κενα σε σχεση με το 6αρι ειδικα αν χρησιμοποιας στην πρωτη καννη ανοικτο τσιοκαρισμα.

Και τελευταια σκεφτουμε και το 7 1/2 και το 8.
ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ........ ΒΕΛΕ ΤΟ 8ΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΣΑΙ....ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ ΦΕΤΟΣ VICTORY DISPENSER Ν9 Η DIRECT Ν8.5 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ... ΚΑΙ VICTORY DISPENSER Ν8 ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ........ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ(ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΕΣ,ΠΕΡΔΙΚΙΑ,ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ,ΟΡΤΥΚΙΑ) ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ :P


Καλησπερα στην ομαδα. Εγω βαζω πρωτη μια ιδιογομωση καποιοθ φιλου 36 γρ διασπορας νουμερο 8 με πυριτιδα Α1 και για δευτερη την cheditte regina 34 γρ νουμερο 7.


Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ :P
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΦΕΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΑ ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΠΑΣ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΚΑΓΙΩΝ 7-6 ΜΕ ΤΣΟΚΣ 4-3...Η cheddite 34 gr ΜΕ ΕΛΙΚΟΕΙΔΗ ΔΙΑΣΠΟΡΕΑ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΚΑΛΥΦΚΕΙ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΑ ΒΑΛΩ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ ΤΗΣ B&P LONG RANGE 36 GR νο6 ΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΤΑΠΠΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΡΙ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”