Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Anthimos »

Αν και γενικα οι συναντησεις και οι ντουφεκιες στη βασιλισσα ειναι απο πολυ κοντά συχνα συμβαινει να χρειαστει να κανουμε ντουφεκιες στα 25 με 30 μετρα , οποταν για πολλους βιοτοπους της Κυπρου η χρήση του φυσιγγιου διασπορας να μην ειναι παντα καταλληλη επειδη το φυσιγγιο διασπορας ισως να μην δωσει ικανοποιητικη κατανομη , με πολλα κενα περαν των 20 μετρων....

Πολλες φορες οι Μπεκατσες καθονται σε σημεια όπου έχει 2 ή 3 δέντρα ή ένα θαμνο και αν δεν " ποκαθαρισουν " στα 30 μετρα δηλαδη να μην μπορεις να πυροβολήσεις

Κάποτε παλι ( άμα ψιλοβρεχει ή έχει πολλη υγρασια στο έδαφος) είναι πολύ νευρικές , ειτε προσηκωνονται ή δεχονται την φέρμα για δευτερόλεπτα και πάλι μας αναγκαζουν να τις πυροβολουμε στα 30 -35 μετρα αφου δεν μας βαλλουν κοντά

Αν έχουμε ένα φυσιγγιο διασποράς το πιο πιθανό ειναι ότι θα την χάσουμε.
Κι εμένα με προβληματίζει το θέμα φυσιγγιο για την μπεκάτσα και κατεληξα ότι αν ανεβω σε νουμερο σκαι σε συνδυασμο με μια καλη κατανομη εχω περισσοτερες επιτυχιες

Το να κουβαλουμε στη θαλάμη ενα φυσιγγιο διασποράς πολλες φορες μας κανει να νιωθουμε την ασφάλεια της μεγαλης διασπορας και να χανουμε πουλια λογω επιπολαιοτητας ή πολύ γρηγορης ντουφεκιας!!!

Νομιζω ένας συνδυασμος των δυο και πολλη ψυχραιμια θα μας βοηθησουν
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εδω υπερτερει το διπλοσκανδαλο οπλο...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Επισης αν θα βαλεις διασπορας παεις στο πιο μικρο σκαι που καμνει για το θηραμα εκεινο, ωστε να σου καλυψει τα κενα στα 25 μετρα. Δηλαδη ενα 9-10 μεχρι τα 25 ειναι σχετικα καλο. Ενα 7 ή 8 θα εχει πιο πολλα κενα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Breda Pegaso έγραψε:Επισης αν θα βαλεις διασπορας παεις στο πιο μικρο σκαι που καμνει για το θηραμα εκεινο, ωστε να σου καλυψει τα κενα στα 25 μετρα. Δηλαδη ενα 9-10 μεχρι τα 25 ειναι σχετικα καλο. Ενα 7 ή 8 θα εχει πιο πολλα κενα.
+1000
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από kypros »

Ε ναι ρε μποις αλλα αμα κυνηγας σε μηκτη περδικομπεκατσοπαγανια θα περπατας με το 9 αρι διασπορας? Εχτες ναι αν ειχα 9 αρι διασπορας θα επερνα την μπεκατσα την οποια εχασα αλλα δεν υα επερνα κανενα απο τα περδικια που χτυπησα. Αρα κυνηγας με περδικοφυσιγγι αναγκαστηκα σε μηκτες περιοχες...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

kypros έγραψε:Ε ναι ρε μποις αλλα αμα κυνηγας σε μηκτη περδικομπεκατσοπαγανια θα περπατας με το 9 αρι διασπορας? Εχτες ναι αν ειχα 9 αρι διασπορας θα επερνα την μπεκατσα την οποια εχασα αλλα δεν υα επερνα κανενα απο τα περδικια που χτυπησα. Αρα κυνηγας με περδικοφυσιγγι αναγκαστηκα σε μηκτες περιοχες...
Αλλο το μεικτο κυνηγι... ;)
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

english setter έγραψε:λοιπών , όπως προανέφερα μιας και έχω την bior θα πιάσω και την scatter 9
φίλε Breda Pegaso όπως προτείνεις :D

εντωμεταξύ για τι ckoke μιλούμε για πρώτη διασποράς και δεύτερη τάπα σε πυκνό ?
Εγω επειδη κυνηγω με 5-4, θα εβαλα το διασπορας στο 4 να πεζει πρωτο και στο 5 τη ταππα ή πιστονι.

Και 4-4 ή 4-3 και να πεζει πρωτο το 3.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Breda Pegaso έγραψε:
english setter έγραψε:λοιπών , όπως προανέφερα μιας και έχω την bior θα πιάσω και την scatter 9
φίλε Breda Pegaso όπως προτείνεις :D

εντωμεταξύ για τι ckoke μιλούμε για πρώτη διασποράς και δεύτερη τάπα σε πυκνό ?
Εγω επειδη κυνηγω με 5-4, θα εβαλα το διασπορας στο 4 να πεζει πρωτο και στο 5 τη ταππα ή πιστονι.

Και 4-4 ή 4-3 και να πεζει πρωτο το 3.

Χμμμμμ...!! Κάπως παράξενος ο συνδυασμός αυτός!! Ναι, είναι γνωστό πως πολλά φυσίγγια διασποράς λειτουργούν καλύτερα με στενότερα τσοκαρίσματα και αυτός ήταν και ο λόγος δημιουργίας τους. Τώρα όμως εφόσον μιλάμε για δυνατότητα χρήσης τσοκαρίσματος, ποιος ο λόγος να κάνει τον συνδυασμό του πρώτα το 4 και μετά το 5, με το να χρησιμοποιήσει απλά δύο καλά φυσίγγια τάπας με διαφορετικό νούμερο σκαγιών και να έχει κανονικά επιλεγμένο πρώτα το 5 και μετά το 4 ;

Μπορεί να λειτουργεί αλλά εμένα μου φέρνει λίγο σύγχυση!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από andreasana210326 »

SilverPigeonS έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:
english setter έγραψε:λοιπών , όπως προανέφερα μιας και έχω την bior θα πιάσω και την scatter 9
φίλε Breda Pegaso όπως προτείνεις :D

εντωμεταξύ για τι ckoke μιλούμε για πρώτη διασποράς και δεύτερη τάπα σε πυκνό ?
Εγω επειδη κυνηγω με 5-4, θα εβαλα το διασπορας στο 4 να πεζει πρωτο και στο 5 τη ταππα ή πιστονι.

Και 4-4 ή 4-3 και να πεζει πρωτο το 3.

Χμμμμμ...!! Κάπως παράξενος ο συνδυασμός αυτός!! Ναι, είναι γνωστό πως πολλά φυσίγγια διασποράς λειτουργούν καλύτερα με στενότερα τσοκαρίσματα και αυτός ήταν και ο λόγος δημιουργίας τους. Τώρα όμως εφόσον μιλάμε για δυνατότητα χρήσης τσοκαρίσματος, ποιος ο λόγος να κάνει τον συνδυασμό του πρώτα το 4 και μετά το 5, με το να χρησιμοποιήσει απλά δύο καλά φυσίγγια τάπας με διαφορετικό νούμερο σκαγιών και να έχει κανονικά επιλεγμένο πρώτα το 5 και μετά το 4 ;

Μπορεί να λειτουργεί αλλά εμένα μου φέρνει λίγο σύγχυση!!

+10000
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

SilverPigeonS έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:
english setter έγραψε:λοιπών , όπως προανέφερα μιας και έχω την bior θα πιάσω και την scatter 9
φίλε Breda Pegaso όπως προτείνεις :D

εντωμεταξύ για τι ckoke μιλούμε για πρώτη διασποράς και δεύτερη τάπα σε πυκνό ?
Εγω επειδη κυνηγω με 5-4, θα εβαλα το διασπορας στο 4 να πεζει πρωτο και στο 5 τη ταππα ή πιστονι.

Και 4-4 ή 4-3 και να πεζει πρωτο το 3.

Χμμμμμ...!! Κάπως παράξενος ο συνδυασμός αυτός!! Ναι, είναι γνωστό πως πολλά φυσίγγια διασποράς λειτουργούν καλύτερα με στενότερα τσοκαρίσματα και αυτός ήταν και ο λόγος δημιουργίας τους. Τώρα όμως εφόσον μιλάμε για δυνατότητα χρήσης τσοκαρίσματος, ποιος ο λόγος να κάνει τον συνδυασμό του πρώτα το 4 και μετά το 5, με το να χρησιμοποιήσει απλά δύο καλά φυσίγγια τάπας με διαφορετικό νούμερο σκαγιών και να έχει κανονικά επιλεγμένο πρώτα το 5 και μετά το 4 ;

Μπορεί να λειτουργεί αλλά εμένα μου φέρνει λίγο σύγχυση!!
Περι ορεξεως. :) Για το 5-4 εμιλησα γιατι εγω τα εχω στο οπλο μου και ετσι θα εκανα.
Και προτεινα και το 4-4 και το 4-3.

Επισης εχει φυσιγγια ταππας που η κατανομη τους ελαχιστα διαφερει απο καποια πιστονια ή δεν διαφερει καθολου.
Η ταππα δεν σημαινει και ανοικτη κατανομη... Σε πυκνο για μπεκατσα αποκλειστικα η πρωτη ντουφεκια διασπορας ειναι πιο αποτελεσματικη.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”