Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από cynergy »

Vale killer 32gr no 12 tappa apistevta apotelesmata se lago perdikia kai tzikles sigoura tha kanei k gia mpekatsa.
(apo kinito)
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

cynergy έγραψε:Vale killer 32gr no 12 tappa apistevta apotelesmata se lago perdikia kai tzikles sigoura tha kanei k gia mpekatsa.
(apo kinito)

Σε λαγό...???? :o :o :o

Δηλαδή αν χτυπήσω λαγό (άσχετο αν δεν κυνηγώ λαγό), στα 25μ. με αυτό το φυσίγγιο θα έχω επιτυχίες για άμεση καταβολή του θηράματος; Εντάξει στην τσίχλα το χρησιμοποιώ κατά κόρον , ως φυσίγγιο "ποφυσίματος". Αλλά για λαγό φίλε μένω έκπληκτος με 12.no.

Δώσε μας αν μπορείς παραπάνω λεπτομέρειες από τις εμπειρίες που είχες με αυτό το φυσίγγιο στο λαγό!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ...
ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ.....
10Μ...............................14Μ

DIRECT 56EK...............................84EK
VICTORY 55EK...............................81EK TO ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ(ΜΕΧΡΙ 30-35Μ)

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ(ΣΤΑ 10Μ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΟΥ ΚΑΝΝΗΣ).......ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ :P 99-320355

ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΕΛΛΟ....ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΠΟΣΟ?!!!!!!!!!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από mouzouris »

Φίλε Takic, την λύση του προβλήματος σου θα την βρεις στα μέτρα του κοντακιού σου. Έχεις ζωντανά θηράματα γιατί κτυπάς τα πουλιά με τα περιφεριακά σκάγια της τουφεκιάς σου, που είναι και τα λιγότερα σε σχέση με τα κεντρικά σκάγια.
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από cynergy »

SilverPigeonS έγραψε:
cynergy έγραψε:Vale killer 32gr no 12 tappa apistevta apotelesmata se lago perdikia kai tzikles sigoura tha kanei k gia mpekatsa.
(apo kinito)

Σε λαγό...???? :o :o :o

Δηλαδή αν χτυπήσω λαγό (άσχετο αν δεν κυνηγώ λαγό), στα 25μ. με αυτό το φυσίγγιο θα έχω επιτυχίες για άμεση καταβολή του θηράματος; Εντάξει στην τσίχλα το χρησιμοποιώ κατά κόρον , ως φυσίγγιο "ποφυσίματος". Αλλά για λαγό φίλε μένω έκπληκτος με 12.no.

Δώσε μας αν μπορείς παραπάνω λεπτομέρειες από τις εμπειρίες που είχες με αυτό το φυσίγγιο στο λαγό!
Εχουμε παρει με αυτο το φυσιγγιο 13 λαγους εδω και 3 χρονια που το χρησιμοποιω σαν πρωτο φυσιγγιο και στο ενδημικο περσι επεζα εναλλαξ μια εβαζα kıller kaı μια εβαζα την direct ,εδω να σημειοθει οτι κανουμε γενικο κυνηγι δλδ πεζουμε οτι μας βγαλουνε τα σκυλια ειτε λαγο ειτε περδικια. Το choke που χρησιμοποιω ειναι 4-3 ενδημικο και 5-4 στις τζικλες με αυλους οπλου 18.8.
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από giorgos80 »

cynergy έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:
cynergy έγραψε:Vale killer 32gr no 12 tappa apistevta apotelesmata se lago perdikia kai tzikles sigoura tha kanei k gia mpekatsa.
(apo kinito)
Σε λαγό...???? :o :o :o

Δηλαδή αν χτυπήσω λαγό (άσχετο αν δεν κυνηγώ λαγό), στα 25μ. με αυτό το φυσίγγιο θα έχω επιτυχίες για άμεση καταβολή του θηράματος; Εντάξει στην τσίχλα το χρησιμοποιώ κατά κόρον , ως φυσίγγιο "ποφυσίματος". Αλλά για λαγό φίλε μένω έκπληκτος με 12.no.

Δώσε μας αν μπορείς παραπάνω λεπτομέρειες από τις εμπειρίες που είχες με αυτό το φυσίγγιο στο λαγό!
Εχουμε παρει με αυτο το φυσιγγιο 13 λαγους εδω και 3 χρονια που το χρησιμοποιω σαν πρωτο φυσιγγιο και στο ενδημικο περσι επεζα εναλλαξ μια εβαζα kıller kaı μια εβαζα την direct ,εδω να σημειοθει οτι κανουμε γενικο κυνηγι δλδ πεζουμε οτι μας βγαλουνε τα σκυλια ειτε λαγο ειτε περδικια. Το choke που χρησιμοποιω ειναι 4-3 ενδημικο και 5-4 στις τζικλες με αυλους οπλου 18.8.
ποσοι σας εφυαν εν μας ειπες
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από cynergy »

George80 ονομασε μου ενα που δεν καλλικοσε στην κυνηγετικη του πορεια .Ας μην ξεχνιομαστε οτι δρν χριαζεται να το υοθετισεις σαν πρωτο φυσιγγι ,για μενα ειναι και θεμα αυτοπεποιθησης,οταν το εχω στη θαλαμη του οπλου.
dont shoot fast...shoot good
marios setter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012, 18:21

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από marios setter »

για μενα τ καλύτερο φυσιγγιο στη μπεκατσα ειναι το ns 20 τησ nombel sport διασπορας. τη τεταρτη σηκωσα 2 πουλια και πείρα και τα δυο.φυσικα είμουν και λιγο κολοφαρδος. το ενα πουλι τ εριξα στα 30 μετρα μεσα σε πολυ πυκνο και εκπληκτος οταν το καθαρισα ειδα πως ειχε 5 σκαγια απανω του.χρησιμοποιω 5-3 τσοκ.πρωτη διασπορας και δευτερη ταππα
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από giorgos80 »

cynergy έγραψε:George80 ονομασε μου ενα που δεν καλλικοσε στην κυνηγετικη του πορεια .Ας μην ξεχνιομαστε οτι δρν χριαζεται να το υοθετισεις σαν πρωτο φυσιγγι ,για μενα ειναι και θεμα αυτοπεποιθησης,οταν το εχω στη θαλαμη του οπλου.
αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν επαιξετε 13 και εκαλλικωσετε 6-7 ας πουμε ειναι καλο ποσοστο αλλα αν σας εφυαν
15 τοτε πρεπει να αλλαξετε φυσιγγιο.παντως απο τα γραφωμενα σου καταλαβω οτι ολη η παρεα σου το χρησιμοποιει
ετσι ειναι?
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
12345678
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 16:02
Τοποθεσία: ελλαδα

Re: Γνώμες για φυσίγγια ( μπεκάτσας )

Δημοσίευση από 12345678 »

Εγω παντως προπερσι εριξα σε λαγο, δεν ηταν πανω απο 10 μετρα, με νο 9 τον κρατησε, αλλα στο γδαρσιμο ειδα οτι κανενα σκαι δεν ειχε περαση στη σαρκα ,μερικα ηταν σφηνωμενα στο τομαρι και ελαχιστα τα βλεπες στη επιδερμιδα.
ΝΟ 12 ;μηπως ετσι γραφουν και εχει χοντροτερα σκαγια μεσα;;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ”