ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Δεν πάει κανένας άλλος για τρυγόνια παιδιά; Μόνο εγώ κάμνω αναφορά :lol:

Σημερινή εξόρμηση στη συνηθισμένη μου τοποθεσία αλλά αλλαγή πόστο, ήμουν αισιόδοξος ότι εάν έβρισκα άδειο το πόστο που εσύνιαρα που τα εχτές θα μου δίνοταν κάποιες ευκαιρίες.

Με το που κατέβηκα το αυτοκίνητο άκουσα την "χορωδία" που καλούσε τα ορτύκια, υπολόγισα που ήταν η μηχανούα, σε ένα κομμάτι ττελιασμένο ακριβώς δίπλα από το πόστο, λαλώ από μέσα μου εκερτίσαμε, θα κατεβούν πάλε ταλιμπανοορτυκάδες και θα κάνουν φασαρία.

Περίμενα περίμενα δεν εμφανίστηκε κανένας, ήρταν 2 αυτοκίνητα κοντά μου που άκουσαν την μηχανούα, τους είπα είναι μέσα στο ττελιασμένο και αποφάσισαν να το περπατήσουν, ήταν αρκετά πρωί και με την πρώτη φορά που επεράσαν ότι είχε επετάχτηκε με την πρώτη, είδα 5-6 ορτύκια να πηγαίνουν προς τη θάλασσα και κατάφεραν να πιάσουν 2-3.

Eκείνη περίπου τη στιγμή που μπήκαν μέσα πέρασε και μια ποντίκα ακριβώς πάνω στο ττελιασμένο αλλά επειδή τα ττέλια ήταν μέσα σε κουνγρί δεν της έριξα μήπως και εξοστρακιστούν σκάγια και έρτουν πάνω μου.

Μέχρι εκείνη την στιγμή στο θέμα τρυγόνια λίγα πράγματα, περίμενα στο νέο πόστο υπομονετικά με την ελπίδα ότι σε κάποια φάση θα έρτουν για νερό. Περπάτησα 30-40 μέτρα και στάθηκα μπροστά από κάτι πάλες σανού που είναι δίπλα ακριβώς από το πόστο, ακούω τουφεκιές από τα διπλανά δέντρα (ευκάλυπτοι) και βλέπω δύο τρυγόνια να έρχονται ακριβώς πάνω μου, μένω κόκκαλο καθώς ήμουν στη μέση ενός χωματόδρομου και δεν είχα κάλυψη, έρχονται πάνω μου, ρίχνω πέφτει το πρώτο, δεν έριξα την δεύτερη καθώς το πουλί είχε πέσει σε ψηλό τριφύλλι 25-30 πόντους και θα έχανα το σημάδι μου αν έριχνα στο δεύτερο. Με δυσκόλεψε και λίγο μέχρι να το έβρω αλλά τα κατάφερα και δεν το έχασα.

Έμεινα ακόμα λίγο στο πόστο, θα μπορούσα να πιάσω ακόμα ένα πουλί αλλά δύο κυνηγί μου έκαμαν χαλάστρα. Αριστερά μου υπάρχει ένα μεγάλο χωράφι και κάποια πάρκαραν και κατέβηκαν, περπάτησαν από τα αριστερά των παλών και στον χωματόδρομο που έριξα στο τρυγόνι, βλέπω το τρυγόνι να έρχεται χαμηλά ακριβώς πάνω μου, με μισούα έππεφτε που λαλεί ο λόος. Του ρίχνουν και οι δύο, κάμνει ζιγκ ζαγκ τζιαι κλώνει και φεύγει, εχάθηκε η ευκαιρία, δεν πειράζει λέω, υπομονή και μακάρι να έρτει κάτι άλλο. Δυστυχώς αυτά τα τρυγόνια ήταν τα μόνα που εκοντέψαν :D

Την ώρα που μάζευα τα πράματα μου για να πάω προς το αυτοκίνητο, βλέπω ένα πράσινο διπλοκάμπινο να κοντέφκει, λαλώ εν θήρα τούτη, τους περιμένω και έρχονται και σταματούν κοντά μου και κατεβαίνουν, με ρωτούν τι έπιασα, τους λέω ένα τρυγόνι, μου λαλεί ο άνθρωπος γιατί δεν μαζεύεις τα φυσίγγια σου; Του λέω δεν είναι δικά μου παιδιά, ένα έριξα όλο και όλο. Μου λέει να δούμε το τρυγόνι; Βγάζω το τρυγόνι μαζί με το φυσίγγι, μπράβο λαλεί μου ο άνθρωπος, μέσα στη τσεντούα το τρυγόνι με το φυσίγγι. Μου ζητούν την άδεια κυνηγίου και την κατοχή του όπλου και ελέγχουν τα νούμερα του όπλο, όλα εντάξει :D

Βλέπουν και έναν ταλιμπάν με το διπλοκάμπινο να γυρίζει μέσα στα χωράφκια φουλλ σπίνττ τζιαι λαλούν μου εν τζίνον που έπρεπε να σταματήσουμε, όχι εσένα :lol:

Μου λένε καλή συνέχεια, τους λέω να πάτε στο καλό και ξεκινώ και πάω στο αυτοκίνητο. Ξεκινώ να φορτώνω και ακούω ηχητικά εφφέ, λαλώ όπας, νάμπου γίνεται δαμέ. Βάζω τα πράγματα στο μπροστινό κάθισμα, με το όπλο ανοικτό στο καπώ, βάζω την τσεντούα μου πίσω και πιάνω το όπλο να βγάλω τα φυσίγγια και να το ξυλώσω, μόλις έπιασα το όπλο βλέπω μια ποντίκα που προσπαθεί να χωστεί μέσα στα κάτσαρα, σε κλάσματα δευτερολέπτου ήμουν πάνω της, κλείνω το όπλο απασφαλίζω μπαμ, επορτοκλώτσαν, 10-15 δευτερόλεπτα μετά εψόφησε. Έφκαλα και φωτογραφίες, νομίζω φαίνεται αλλά όχι τόσο καθαρά. Η καταπολέμηση συνεχίζεται.

Το τρυγόνι με Victory Super Sporting 32gr #9, (πρώτη φορά τις δοκιμάζω, 1 φυσίγγι, 1 τρυγόνι). :D

Η ποντίκα με Victory Skeet 32gr #9 Κίτρινη .

Μετά την βολή του τρυγονιού:

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... sjufmy.jpg

Μετά την βολή της ποντίκας:

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... ahohsb.jpg
ΩΡΑΙΟΣ ΣΠΥΡΟ.....ΑΝ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΥΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...Η ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ :roll:
Σιγά μην ρωτήσουν, αλλά για να είμαι ειλικρινής εξέχασα και εγώ εντελώς να τους το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πρότελευταία εξόρμηση για τρυγόνια για μένα σήμερα, εκάμαμεν τα ούλλα πάλε :) Επεισοδιακή εξόρμηση. Στην συνηθισμένη μου τοποθεσία, στο πόστο που πήγα και την Πέμπτη. Ξεκίνησα λίγο πιο γρήγορα σήμερα για να βρώ ένα διαφορετικό δρόμο που είδα άλλα αυτοκίνητα να πηγαίνουν και να έρχονται τις άλλες μέρες. Βρήκα το δρόμο μετά που λίγο βάσανο και εππάρκαρα κοντά σήμερα παρά να περπατώ 1χμ φορτωμένος. Σήμερα εδουλεύαν οι γεννήτριες και είχε λάντες τόπους τόπους και έλπιζα θα τραβήσει τρυγόνια.

Το χωράφι με το τρυφύλλι εθερίσαν το, μάλλον την Παρασκευή. Στάθηκα στο τοπούι μου, ήρταν 2 άτομα και μου είπαν ότι άκουσαν μηχανούι μέσα στο ττελιασμένο και θα έμπεναν να το περπατήσουν και να έχω έννοια αν έρτει κάτι πάνω μου. Εγώ τους είπα να μεν βιαστούν και να περιμένουν λίγο για να μην πετάσσουνται όλα μαζί τα ορτύκια αν έχει αλλά ένα ένα. Εν το μεταξύ μετά που εφύαν τα παιδιά, πίσω από το δεντρό που καθόμουν, έχει κάτσαρα και ξέρω γω και άκουα συνέχεια ήχους, ήμουν σίγουρος ήταν ποντίτζιες και εκατσιαρίζαν, μόλις ξημέρωσε και έβλεπα καλά, είδα μια που έτρεχε και γύρισα τον επιλογέα στο *2 και την έπαιξα, δεν εκρέπαρε αλλά έμεινε σέκκα. :lol:

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... mt9ynr.jpg

Μόλις έβγαλα τη φωτογραφία της ποντίκας, έρχεται και δεύτερη και παίζω την και εκείνη, φκάλλω φωτογραφίες της δεύτερης και πάω στο τοπούι μου, ήρτεν και μια παρέα με ένα σκυλλούι αλόπως πεκινουά και τους είπα έχει ποντίτζιες θαμμένες να κρατήσουν το σκυλλάκι μακρυά.

Εν το μεταξύ τα παιδιά που θα περπατούσαν στο τττελιασμένο επήαν τζιαμέ που έχει τρύπα και περίμεναν να ξημερώσει. Ακούω σιηπεθκιές από εκείνους και γυρίζω, φωνάζει κάποιος φίλε μου πάνω σου, εγώ δεν έβλεπα καθώς είχα δεντρό πίσω μου και πήγα λίγο πίσω για να δω τι γίνεται, βλέπω ένα τρυγόνι έρχεται από τα δεξιά μου όπως εσηκώστηκα, χαμηλά και πολύ γρήγορα, πάνω από κάτι πάλες σανού που ήταν δίπλα μου, δεν είχα και πολλή ώρα να αντιδράσω, ρίχνω την πρώτη, θωρώ ποκαπνίζουν οι πάλες, ρίχνω και την δεύτερη το βλέπω πέφτει στο τριφύλλι, πάω και το πιάνω και βγάζω και αυτού φωτογραφία.

Μετά από αρκετή ώρα, πριν να μπουν τα παιδιά στο ττελιασμένο ακόμα, βλέπω ένα τρυγόνι να έρχεται από την απαγορευμένη πάνω μου αλλά στα αριστερά όπως το έβλεπα και κάμνει για να κάτσει στο νερό. Κοντά στο σημείο που το μηχάνημα έβγαζε το νερό είχε ένα κυνηγό με το τζιν, το πουκαμισούι τζιαι καπέλο όπως τους μεξικάνους. Τον βλέπω ότι είδε το τρυγόνι και πάει προς εκείνο. Το τριφύλλι κομμένο σκέφτηκα πέρκι τον δει και σηκωστεί, έμεινα κοντα στις πάλες σανού και παρακολουθώ την φάση, προχωρά ο άνθρωπος, φαράζει το τρυγόνι και ξεκινά περνά που μπροστά μου κάθετα, του ρίχνω ππέφτει και εκείνο. Όπως τον βασιλιά λαλώ, βγάζω ξανά φωτογραφία :lol:

Πέρασε η ώρα και δεν εκόντεψε άλλο τρυγόνι αν και είδα κάποια μακρυά. Εν το μεταξύ τα παιδιά ξεκινούν να μπαίνουν μέσα στο ττελιασμένο για να περπατήσουν, τους ξαναφωνάζω ότι είμαι δαμέ να μεν φάμε καμμιά αδέσποτη και αλλάζω τα φυσίγγια βάζω Baby Game 25gr #10 (ευχαριστώ Σαββή :D ). Με το που μπαίνουν μέσα, 1-2 λεπτά μετά πετάσσεται το πρώτο και πιάννουν το, είχαν ένα μιτσή μαζί τους, μόλις επήε να το πιάσει ο μιτσής πετάσσεται δεύτερο, έρκεται πάνω μου, μου φωνάζει ο ένας, σηκώνει ο άλλος το όπλο αλλά δεν έπαιξε καθώς ήμουν απέναντι τους, το αφήνω περνά που δίπλα μου και πάει πάνω από το τριφύλλι, του ρίχνω, πέφτει, έππεσε αμέσως έξω από το ττελιασμένο, σχεδόν σε μια λάντα με νερό. Του βγάζω και εκείνου φωτογραφία (που να ξερα). Ένιωθα αυτοκράτορας :lol:

Προχωρούν ακόμα λίγο τα παιδιά, βγάζουν ακόμα 2-3 και τα πιάνουν, νομιζόμενοι ελείψαν πάν στην τρυπούα του ττελιασμένου για να φύγουν, με τα όπλα στους ώμους, πετάσσεται ακόμα ένα από πίσω τους, μέχρι να κάμουν επώμιση καληνύκτα. Πάνω μου ραμμένο πάλε δεν του έριξα καθώς θα το έλιωνα, με καππελιάζει και πάει και κάθεται 20-30 μέτρα από εμένα στο τριφύλλι, ο επιλογέας στο *2 και έπαιξα το κάθοντας. :lol:

Έμεινα ακόμα λίγο στο πόστο μήπως φανεί ακόμα κανένα τρυγόνι αλλά τίποτε, κάποιοι ηλικιωμένοι εφκάλλαν παγανιά στο τριφύλλι για πουλλούθκια, επαίζαν τα κάθοντας, πετόντας, σχιελιώνια, τα πάντα. Έιδα και μια φάση, δεν θα την ξεχάσω, καθόμουν στην καρεκλούα μου και βλέπω μια αρσενική φραγκολίνα και έρχεται πάνω από το δρόμο και κάθεται στο τριφύλλι 30-40 μέτρα μπροστά μου, βγάζω την φωτογραφία, περπατά σιγά σιγά προς το μέρος μου, υπήρχε ένας μικρός χωματόδρομος και μια σπαλαθκιά, δεν εμφανίστηκε ξανά και υπολόγισα έκρυψε στη σπαλαθκιά. Ετοιμάζω το τηλέφωνο, πιάνω 2 πέτρες τζιαι ολόισια πάνω της, σύρνω τες πέτρες τίποτε, κάμνω πρρρρρ, τίποτε, λαλώ έφυεν; 2 δευτερόλεπτα μετά βλέπω την βουρά 1-2 μέτρα από τον θάμνο και πετάσσεται, πατώ το τηλέφωνο ελπίζοντας να την έπιασε.

Σήμερα ήταν η μέρα του 2, δύο τρυγόνια, 2 ορτύκια και 2 ποντίτζιες. :D Έρκουμαι σπίτι, ενώνω την memory card με το τηλέφωνο, θωρώ μόνο τη πρώτη φωτογραφία εφύλαξε το τηλέφωνο, της πρώτης ποντίκας τες άλλες ούλλες δείχνει τες μαύρες :(

Οι ποντίτζιες και τα τρυγόνια με Victory Super Sporting 32gr #9, τα ορτύκια με Olympia Baby Game 25gr #10 (ευχαριστώ το Σαββή :D ).

Αυτά από εμένα σήμερα, τελευταία εξόρμηση (μάλλον) αύριο, και μετά προετοιμασία για το ενδημικό. Και σε καμμιά εφτομά έρκεται και το FAIR. :D :D
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από πανικος »

μπραβο ρε σπυρο μου πολλα ωραια περασεσ :D εγω εδωσα του υπνου μες τα αυτια σημερα :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Ε ΑΦΟΥ ΦΚΑΛΕ ΦΚΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΓΕΜΙΣΕ ΚΑΙ Η ΚΑΡΤΑ :D

ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟΣ ΣΠΥΡΟ...ΒΑΣΙΛΙΑΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Pathfinder »

Εγω αν δεν δω φωτογραφιες εν πιστευκω:)...μια χαρα φιλε...βασιλιας...αλλα σαν τις σιεφταλιες του Χριστου εν εσιει :):)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σπύρο μου είσαι μια βολίδα! Έκαμες τζιαί triple-double :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Dimitris »

Ωραίος Σπύρο. Εγώ τα ίδια με τον Πανίκο αφού εψές εφα τη νύχτα στο ψάρεμα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Ε ΑΦΟΥ ΦΚΑΛΕ ΦΚΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΓΕΜΙΣΕ ΚΑΙ Η ΚΑΡΤΑ :D

ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟΣ ΣΠΥΡΟ...ΒΑΣΙΛΙΑΣ!
Eν τζιαι εγέμωσε, απλώς πάω με το παλιό το τηλέφωνο τζαι γυρίζω το τζαι εν ιδιότροπο, άμαν του τζίσεις λίο σε συγκεκριμένο τόπο σβήνει, ή αν πάεις ανάμεσα σε κανένα βουνούι το ίδιο, άμαν του δώκει νάκκο ο ήλιος πάλε σβήνει. Νάκκον όπως το μάστρο του ένα πράμα.
Pathfinder έγραψε:Εγω αν δεν δω φωτογραφιες εν πιστευκω:)...μια χαρα φιλε...βασιλιας...αλλα σαν τις σιεφταλιες του Χριστου εν εσιει :):)
:( :( (για το πρώτο κομμάτι) :D :D (για το δεύτερο), από τις καλύτερες, σχεδόν το ίδιο καλές με της γιαγιάς μου :D

MARIOSE έγραψε:Σπύρο μου είσαι μια βολίδα! Έκαμες τζιαί triple-double :lol: :lol:
Ποντίκα μαν, triple-double man, σκαγιομετρητήμαν, γεννήθηκαν διάφορα παρατσούκλια, θα θκιαλέξω κανένα και θα κάμω νέο λοαρκασμό αλόπως :D
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΜΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΕΙΣ ΣΙΕΦΤΑΛΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ.....ΣΙΕΦΤΑΛΛΟΜΑΝ :lol:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΜΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΕΙΣ ΣΙΕΦΤΑΛΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ.....ΣΙΕΦΤΑΛΛΟΜΑΝ :lol:
Eπολλύναν τα τρυγόνια, ο Λεύκιος είπε μου να τα κάμω πάνω στο φουρνάκι, να αφήκω λλία να κάμω τζαι καμμιά σιεφταλιά αλόπως. :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”