ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Απάντηση
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ ΚΙΝΟΥΝΤΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΦΤΕΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΣΙΧΙΑ ΚΑΙ ΔΝΕΤΡΑ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΡΙΓΩΝΙ!!!

ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΙΓΩΝΙΑ ΝΑ ΒΟΣΚΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΤΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΚΑΛΑΜΕΣ

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ !!! ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΕΤΣΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ
RODOSTHENIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 21:04

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από RODOSTHENIS »

Ατε να δουμεν ,περκειμων βαλη ο θεος το σχερι του και πεξουμεν τζε κανενα τριωνακι φετος!!!Νικολα μεν τα βαλεις να πλυρωνουν ναβλα τωρα που μπενουν που τισ περιοχες σου για να ερτουν πισω το Σεμπτεμβρη !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από Costas_ »

Φίλοι μου,

Κάθε χρόνο τα εαρινά περάσματα είναι πολύ δυνατά. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ενδεικτικά για το τί θα περάσει τον Σεμπτέβριο. Φυσικά οι συνθήκες είναι αρκετά ευνοικές για πολλά από αυτά τα τρυγόνια να παραμείνουν στο νησί και να γεννήσουν. Θα δείξει!!! Προς το παρόν εκείνο που με ανυσηχεί περισσότερο είναι η λαθροθηρία και τα κορκακοειδή που αυξάνονται συνεχώς!
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

Κωστα εχεις δικαιο πριν 4 χρονια μηλουμεν ηταν να μας φαν τα τριονια ετσι εποχη επιεννες σε σιγκεκριμενους τοπους και ευλεπες παααρα πολλα πουλια...ε τον σεττεβρην που επιενναμεν κυνηγι εκυ ηταν απλα τα συνηθησμενα πραγματα δηλ καπιες μερες εφκαλλεν και καπιες οχι......

απλα επηδη ειμαστεν ολοι σε απραξια αυτην την εποχη νομιζω εν καλα να λεμε και λιγο για του που κινουντε τα πουλακια :D
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

παιδια χωρις να ζητω να μας πειτε περιοχες απλα ρωτω... βρισκει κανενας τρυγονια στο εσωτερικο?? προσωπικα θυμαμαι οτι παραδοσιακα τον Αυγουστο στη εναρξη με το πατερα μου κυνηγουσαμε παντα τρυγονια. Τα τελευταια χρονια στα ιδια μερη ουτε βλεπουμε τρυγονι. Αυτο οφειλεται σιγουρα στη αυξηση των θερμοκρασιων στη Κυπρο αλλα το εχετε διαπιστωσει και εσεις ή ειναι απλα τα δικα μου μερη που εχασαν τα τρυγονια που επιαναν?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Canis

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από Canis »

kypros έγραψε:παιδια χωρις να ζητω να μας πειτε περιοχες απλα ρωτω... βρισκει κανενας τρυγονια στο εσωτερικο?? προσωπικα θυμαμαι οτι παραδοσιακα τον Αυγουστο στη εναρξη με το πατερα μου κυνηγουσαμε παντα τρυγονια. Τα τελευταια χρονια στα ιδια μερη ουτε βλεπουμε τρυγονι. Αυτο οφειλεται σιγουρα στη αυξηση των θερμοκρασιων στη Κυπρο αλλα το εχετε διαπιστωσει και εσεις ή ειναι απλα τα δικα μου μερη που εχασαν τα τρυγονια που επιαναν?
Φίλε Κύπρο, τα τρυγόνια έχουν μειωθεί πάρα πολύ τη τελευταία 20ετία. Στο περσινό τεύχος του περιοδικού υπάρχει άθρο για τα τρυγόνια. Ο παγκόσμιοσ πλυθησμός έχει μειωθεί κατα 60% απο το 1980 οπόταν ο κύριος λόγοσ που τα πουλία είναι μειωμένα αυτός ειναί. Εγώ προσωπικά θα εξορμήσω για τρυγόνια σε ορείνές περιοχές επαρχίας Λεμεσού και Λάρνακας. Δεν στοχεύω όμως να κάνω αριθμό 2-4 πουλία αλλά είναι σίγουρα. ενα μικρό λίμπισμα κοντά σε περβόλια 10-15 πουλία αλλά ο χώρος είναι ανυποπσίαστος. δεν ασχολούμε πλέον με πλούσιες σε θήραμα περιοχές γιατί ολα είναι αβεβαιά λόγο του μεγάλου αριθμού κυνήγών που προσελκούν αυτές οι περιοχές. εκέι που εχορμώ τα πουλία ειναί λίγα αλλά σίγουρα. Το απόγευμα θα πάο σε νερό κ πάλι το ίδιο σκηνικό. παρακολούθησα να κατεβένουν 10-15 τρυγόνια για νερό. Ελπίζω να γλιτώσουν 5-6 και να έρθουν για νερό. στο τέλοσ τησ μέρας, ελπίζω ότι θα περάσω μια καλή μέρα μακριά απο πολλούς κυνηγούς, ρεζιλίκια και παρεξηγήσεις, θα είμαστε 2 άτομα και θα απολαύσουμε το κυνηγί μας, είτε κτυπήσουμε αρκετά είτε λίγα. και αυτή είναι η ουσία να απολαύσεις την εξόρμιση σου με τη παρέα σου κ αν έχετε κ επιτυχία ακόμη καλύτερα.
σου ξαναλέω τη άποψή μου, αν αρκήσε στα λίγα 2-3 πουλία, σταμάτα να ψάχνεις τα πολλά. λίγα και σίγουρα...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

φιλε, παραδοσικα απο τα 7,8 μου χρονια με το πατερα μου καναμε ακριβως αυτο το κυνηγι τρυγονιου που περιγραφεις. Για να καταλαβεις εγω μια φορα μονο θυμαμαι το πατερα μου τον αυγουστο να χτυπησει φασσα. Ουτε που ηξερα τι ηταν. Καθομασταν ολοημερα σε σημεια που βρισκαμε λιγα τρυγονακια και χτυπουσαμε 4,5 πουλια και πραγματικα ηταν υπεροχο κυνηγι. Ειναι πουλι που αφηνει καλα συναισθηματα, το κυνηγας και νιωθεις οτι το αγαπας! Ομως τα τελευταια χρονια οσο και αν τα ψαξω ειναι ελαχιστα σε σημειο που δεν αξιζιει να τα κυνηγισεις. Ετσι αναγκαστηκα να το γυρισω στα μπλε σιδερενια πουλια τα οποια φυσικα και με συναρπαζουν αλλα οπως πολυ σωστα ειπες καμια σχεση δεν εχουν με τι σιγουρια που εμπνεουν τα τρυγονια.

Σου ευχομαι να μην αλαλξει ο καιρος και να μην μετακινηθουν τα πουλια οσ τις 22 και να ευχαριστηθεις το κυνηγι σου
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Canis

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από Canis »

kypros έγραψε:φιλε, παραδοσικα απο τα 7,8 μου χρονια με το πατερα μου καναμε ακριβως αυτο το κυνηγι τρυγονιου που περιγραφεις. Για να καταλαβεις εγω μια φορα μονο θυμαμαι το πατερα μου τον αυγουστο να χτυπησει φασσα. Ουτε που ηξερα τι ηταν. Καθομασταν ολοημερα σε σημεια που βρισκαμε λιγα τρυγονακια και χτυπουσαμε 4,5 πουλια και πραγματικα ηταν υπεροχο κυνηγι. Ειναι πουλι που αφηνει καλα συναισθηματα, το κυνηγας και νιωθεις οτι το αγαπας! Ομως τα τελευταια χρονια οσο και αν τα ψαξω ειναι ελαχιστα σε σημειο που δεν αξιζιει να τα κυνηγισεις. Ετσι αναγκαστηκα να το γυρισω στα μπλε σιδερενια πουλια τα οποια φυσικα και με συναρπαζουν αλλα οπως πολυ σωστα ειπες καμια σχεση δεν εχουν με τι σιγουρια που εμπνεουν τα τρυγονια.

Σου ευχομαι να μην αλαλξει ο καιρος και να μην μετακινηθουν τα πουλια οσ τις 22 και να ευχαριστηθεις το κυνηγι σου
Κύπρο η αλήθεια είναι ότι μπορεί και να μετακινιθούν τα πουλία αλλά όπως είπα αρκούμε και στα λίγα φτάνει να μην έχει πολλους κυνηγούς η περιοχή κ να απολαύσουμε τη μέρα μας χώρις παρεξηγήσεις. 2-3 τρυγονάκια είναι αρκετά για ένα ευχάριστο πρωινο. Και για φάσσες παρόμοια πόστα ψαχνω. πέρσυ παρασκευή πριν τη πρώτη εξόρμηση είδα 18 φασσές να περνούν απο ένα πόστο. αυτά ηταν τα πουλία της περιοχής κανένα αλλό ενδιαφέρον. πήγα μόνος και ο πιό κοντινός κυνηγός ήταν στα 400 μέτρα.μεχρι τις 9 το πρωι πέτυχα 3 φάσσες και 2 τρυγόνια και μετά θάλασσα :P ... πιο παλλία πήγεννα και εγώ στις "πολλές" με πολλή ταλαιπωρία και ελάχιστη ή καθόλου επιτυχία.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από dangerous »

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΗΡΕΙΣ ΤΟ ΡΗΤΟ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕς ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΩΣ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ 3 ΦΑΣΣΕΣ ΚΕ 2 ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗς 9 ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΣΗ ΟΡΕΞΗ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΗΚΩΝΟΥΜΟΥΝ ΠΟΥ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΟΥΑ ,,ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΜΕΝΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΝ ΣΥΖΗΤΙΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ..ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ..
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

χριστακη οι θαλασσες ειναι για τις αλλες 6 μερες τις εβδομαδας. Την κυριακη εχει κυμματα!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”