ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από marinos.a »

Panas έγραψε:Φιλε Ανθιμε, επροσεξα στη φωτογραφια, οτι φορεις προστατευτικα γυαλια (ασφαλειας) και αν και ειμαι 10 χρονια μικροτερος σου :) οφειλο να σε συγχαρω!

Τα γυαλια ασφαλειας ειδικα για οσουν καθονται το 2-3 ωρες το πρωι στα περτιτζια, η στο στο νερο στα τρυονια την καλοκαιρινα περιοδο, ειναι πολυ μα πολυ σημαντικα να τα φορουμεν!!..
και ας μας ''σνομπαρουν'' οι αλλοι!.. καλυτερα ετσι, παρα να μας λειπει το ενα ματι (στην καλυτερη περιπτωση)!..
Εμενα εσωσαμε 2 φορες!..
Η Κυπρος εν μικρη, οι κυνηγοι ημαστεν πολυ και αρα ο κινδυνος εν μεγαλος! Τα γυαλια ασφαλειας ειναι MUST!! :lol: :lol:
Ετσι
Si vis pacem, para bellum
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από KILLER »

Παιθκια εγω εχτές Μ1 ένα τρυγωνάκι, κάτι εκινήθηκεν γενικά τζαι σήμερα 1 φιλικουτούνι τζαι ένα καλλίκομα φιλικουτουνιού ανεπανάληπτο! Ξέρει κανένας πότε εκλείσαν εισητήριο τα τρυγώνια για να φύγουν? τζαι γιατί εχτές εκινηθήκαν τζαι σήμερα ούτε και ένα? Εφοηθήκαν? :D
sotiris!129

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε οτι βλεπεις με εκπλισει που το βλεπεις !
εν ζινα που εκοπσαν πισω!!!
τα τρυγονια 10-18 ατε 20 του σεπτεμβρι ειναι τα "πολλα" αλλα που μαζεβοντε απο το εσοτερικο για να φιγουν και αλλα που ερχοντε απο την θαλασσα για να κανουν σταση και μετα φεφκουν,
μεσα σε ζινες τες ημερομινιες που εγραψα ποιο πανω κα8ε 10 τερατσιες οι 4-5 εχουν τρυγονια πανω το προι
τωρα 1/20-30 εχει 1 τρυγονι πανω ζε ζινο μπορει να εφαε κανενα σκαι γιαυτο και ειναι εδω ακομα!
η μπορει να εβρεις και κανενα κοπαδουι που θκιανεφκετε ακομα δαμεσα δα ετσι τυχεα
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από KILLER »

Μάλιστα έτσι για να μαθαίνουμεν σιγά σίγά! Απλά εχτές είδα περίπου 8-10 πουλιά από 7 μέχρι τις 10, τζαι σήμερα έν έρεξεν ούτε ένα! Μπάι δα γουέι, τα φιλικουτούνια κυκλοφορούν σε κοπάθκιά? σήμερα έρεξεν ένα κοπάδι που πάνω μου καμιά 10ρκα πουλία, ενόμισα ότι είταν τρυώνια, τζαι έπεξα 1. Την ώρα που το έπιασα εγίνικεν φιλικουτούνιν :D
sotiris!129

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ζε τα 10 που μ λαλεις με παραξενεφκουν που ειδες εχτες! αμπα ζε εν φιλικουτουνια που ειδες :lol: :lol: :lol:
αλλα δεν το αποκλειο φισικα ο πατερας μου επαιξε 2 την κυριακη
εχει ακομα αλλα μεμονομενα πουλια που σημερα αυριο ποπσε εν να φιουν!
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από KILLER »

ιταν σιουρα τρυώνια ρε φίλε, απλά εσιχιστικα σήμερα με το αλάιν που έρεξέν που πάνω μου! :P χατες κάνει με τα τρυώνια νομίζω, να συγκεντρωθούμεν στη βασίλισσα του κυπριακού κυνηγίου!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

KILLER έγραψε:Μάλιστα έτσι για να μαθαίνουμεν σιγά σίγά! Απλά εχτές είδα περίπου 8-10 πουλιά από 7 μέχρι τις 10, τζαι σήμερα έν έρεξεν ούτε ένα! Μπάι δα γουέι, τα φιλικουτούνια κυκλοφορούν σε κοπάθκιά? σήμερα έρεξεν ένα κοπάδι που πάνω μου καμιά 10ρκα πουλία, ενόμισα ότι είταν τρυώνια, τζαι έπεξα 1. Την ώρα που το έπιασα εγίνικεν φιλικουτούνιν :D

Φιλε ετυχεν μου κι εμενα σαν καθουμε να δωκουν 8 - 10 πουλια μες τις τερατσιες τζαι να ειναι φιλικουτουνια....εψαξα το και δεν αναφερει καπου οτι αποδημουν τα φιλικουτουνια αλλα εχεις δικιο συμβαινει!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Anthimos έγραψε:
KILLER έγραψε:Μάλιστα έτσι για να μαθαίνουμεν σιγά σίγά! Απλά εχτές είδα περίπου 8-10 πουλιά από 7 μέχρι τις 10, τζαι σήμερα έν έρεξεν ούτε ένα! Μπάι δα γουέι, τα φιλικουτούνια κυκλοφορούν σε κοπάθκιά? σήμερα έρεξεν ένα κοπάδι που πάνω μου καμιά 10ρκα πουλία, ενόμισα ότι είταν τρυώνια, τζαι έπεξα 1. Την ώρα που το έπιασα εγίνικεν φιλικουτούνιν :D

Φιλε ετυχεν μου κι εμενα σαν καθουμε να δωκουν 8 - 10 πουλια μες τις τερατσιες τζαι να ειναι φιλικουτουνια....εψαξα το και δεν αναφερει καπου οτι αποδημουν τα φιλικουτουνια αλλα εχεις δικιο συμβαινει!!!
Αυτό που είδατε είναι κανονική αποδημία των λεγόμενον Τρυγονιών της Ανατολής. Είναι το ίδιο με τις Δεκαοκτούρες, κοινός Φιλικουτούνια με την διαφορά ότι δεν έχουν το ίδιο πέταγμα. Το δε πέταγμά τους είναι το ίδιο με το κλασσικό τρυγόνι.

Είναι επίσης γνωστό ως "Collared Dove" (Τρυγόνι με κολλάρο) και ως Eurasian Dove (Ευρωασιάτικο Τρυγόνι).

Συνήθως ακολουθούν δρομολόγια της Μέσης Ανατολής. Ίσως λόγο καιρικών συνθηκών να λοξοδρόμισαν λίγο.

Σήμερα έτυχε και είδα και εγώ 2 κοπάδια 10-12 πουλιών σε πολύ χαμηλό ύψος, προφανώς ταλαιπωρημένα από το ταξίδι.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
sotiris!129

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ειδατε μολις εμαθαμε ακομα κατι!
ευχαριστουμε φιλε Μακρη!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΟΛΛΑ ΤΡΙΓΩΝΙΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

virtualgreek έγραψε:
Anthimos έγραψε:
KILLER έγραψε:Μάλιστα έτσι για να μαθαίνουμεν σιγά σίγά! Απλά εχτές είδα περίπου 8-10 πουλιά από 7 μέχρι τις 10, τζαι σήμερα έν έρεξεν ούτε ένα! Μπάι δα γουέι, τα φιλικουτούνια κυκλοφορούν σε κοπάθκιά? σήμερα έρεξεν ένα κοπάδι που πάνω μου καμιά 10ρκα πουλία, ενόμισα ότι είταν τρυώνια, τζαι έπεξα 1. Την ώρα που το έπιασα εγίνικεν φιλικουτούνιν :D

Φιλε ετυχεν μου κι εμενα σαν καθουμε να δωκουν 8 - 10 πουλια μες τις τερατσιες τζαι να ειναι φιλικουτουνια....εψαξα το και δεν αναφερει καπου οτι αποδημουν τα φιλικουτουνια αλλα εχεις δικιο συμβαινει!!!
Αυτό που είδατε είναι κανονική αποδημία των λεγόμενον Τρυγονιών της Ανατολής. Είναι το ίδιο με τις Δεκαοκτούρες, κοινός Φιλικουτούνια με την διαφορά ότι δεν έχουν το ίδιο πέταγμα. Το δε πέταγμά τους είναι το ίδιο με το κλασσικό τρυγόνι.

Είναι επίσης γνωστό ως "Collared Dove" (Τρυγόνι με κολλάρο) και ως Eurasian Dove (Ευρωασιάτικο Τρυγόνι).
Συνήθως ακολουθούν δρομολόγια της Μέσης Ανατολής. Ίσως λόγο καιρικών συνθηκών να λοξοδρόμισαν λίγο.

Σήμερα έτυχε και είδα και εγώ 2 κοπάδια 10-12 πουλιών σε πολύ χαμηλό ύψος, προφανώς ταλαιπωρημένα από το ταξίδι.

Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
πριν 4 χρονια πηγα με κατι φιλους στις φασσες και αντι να παιζω φασσες επεξα 6 φιλικουτουνια τζαι πραγματι το πεταγμα τους χαμηλο οπως τα τρυγωνια αλοπως εν ποτουτα που λαλεις.
σημεωσε οτι στην περιοχη που πηγαμε ηταν επαρχια λευκωσιας προς λεμεσσο και ως τωρα εν εκαταλαβα που εβρεθηκαν τζινα ουλλα.
ερκουνταν 3-3 4-4 τζαι μονα τους.
οι παρεα επεξαν ολοι απο 2-3 φασες και εγω ημουν πιο χαμηλα μονο φιλικουτουνια τζαι επεριπεζαμε... :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”