ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Απάντηση
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από Μοδεστος »

sotiris!129 έγραψε:Κουρκαρε αλλο καμιαν εφτομαν! δοστους το chance τους να μπουν :D
εχουν να λαλουν 14 του σταυρου μπενουν
εγω ως τωρα 3 χρονια που παω στες καθημερινες παραθαλασσια μετα τες 4-6 Σεπτεβρη αρκεφκουν και μπενουν πουλια!
χαχαχα οκ φιλε μου!!!ευχαριστω!!
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από 635marios »

τα περισοτερα τρυγονια στη ζωη μου που μου ετυχε να δω παραλιακα που δεν χανω μερα καθημερινα ηταν στισ 29 αυγουστου στη περιοχη πετουντα στο μαζωτο.το 1996.ανεμοσ νοτιοσ η ωρα 7.45 το πρωι .κοπαδια των εκατον και παραπανω πουλιων εφκαιναν που τα αμπελια και που τη εκκλησια τησ πετουντασ εγλιφαν χαμε τα παραπανω με κατευθιση το λατουρο .θυμαμε δεν ειχε τιποτα το πρωι περπατισα για δεντρομενα και αποφασισαμε να φυγουμε διοτι ειχα να παω δουλεια .ημουν στη περιοχη φηλιμενη που ειναι οι τερατσιεσ .επιασα το παραλιακο και εστρεφουμουν προσ λαρνακα .εκει που γραφει η ταπελα προσ πετουντα ειδα τρια τρυγονια να ερκουντε που τη παραλια προσ τα πανω μασ .σταματισα το αυτοκινητο και λεω στο φιλο μου ετα τρια τριγονια .ηταν χαμηλα .οπωσ τα επαρακολουθουν λεει μου ο παρεασ κοιτα επκετε κοπαδι στα εκατον μετρα προστα και που την ιδια κατευθινση .πισω τουσ αλλο κοπαδι καμια εικοσαρια το καθε κοπαδι .εστριψα προσ εκλησια πετουντασ και επαρκαρα που πανω που το δρομο τωρα τζιαμε καμνει καποιοσ αγαλματα οσοι ξερουν την περιοχη .εφκεναν δεξια μασ εφκεναν αριστερα μασ δεν ειχε αλλο κυνηγο .μια φαση ευκικε κοπη αναμεσα μασ τεσσερισ σιηπεδκιεσ οκτω τρυγονια .τα περισσοτερα ευκεναν παντα λιγο μακρια μασ .ευκικε μια κοπη θα ηταν εκατον τρυγονια χωρισ υπερβολη πασ το παρεα επεξε τα 5 τρυγονια .ηταν τελια χαμιλα σχεδον πασ το εδαφοσ .εβουρουν μια πανω μια κατω .εφκεναν για 5 λεπτα συνεχια που τα αμπελια και οστι να παω τζικατω ποιο χαμιλα ευκεναν που τα αγαλματα .ολα κατευθηνοντο προσ λατουρο .τουτο το πραμα διαρκισε περιπου μιση ωρα με κοπεσ των 50- 100 πουλιων .μετα τρια δυο πουλια μεμονομενα αλλο μιση ωρα .πιραμε ο φιλοσ μου 18 τρυγονια και 8 τρυγονια εγω .το τραγικο τησ υποθεσησ οι μονοι αυτοπτεσ μαρτυρεσ του φενομενου ημουν εγω και ο φιλοσ μου και προσ το τελοσ ηρτε ακομη ενασ που τα ειδε σαν ηταν πασ τη σκαλωσια και εκτιζε .θυμαμε εκατευικε που το αυτοκινητο και ηρτε κοντα μου και μου λεει πε φιλε μα ερεξαν χιλιαδεσ εθωρουν τα που το σπιτι απεναντι του δρομου και επιασα το οπλο και ηρτα .αν ειχε το λιγοτερο 10 κυνηγουσ εκαινη την μερα θα επεζαμε του βαρουσ μασ πουλια .ηταν να σπαζουν οι κοπεσ και θα επαιζαμε περισσοτερα .αλλη μια φορα εφκαλε ετσι γριγορα ηταν 1του σεπτεβρι αλλα οχι τοσα πολλα και τα περισσοτερα ηταν ψηλα .γιαυτο καποτε που ακουω οτι μονο τησ παναγιασ και του σταυρου φκαλη πουλια τουσ λεω οτι φκαινουν και ποιο γρηγορα και πιστευω τα περισσοτερα φκαινουν τελη αυγουστου αρχεσ του σεπτεβρι .
sotiris!129

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εμενα φιλε μου ποτε δεν μου ετυχε ετσι πραμα... ειχεν μερες που επρεπε να κρατο ως τα 8 πουλια αλλα σιουρα καπια καλικονεις καπια φεφκουν σου απαιχτα 3-4 επαιζα,
σιγουρα ενεν ακριβος την μερα του Σταυρου, φκενουν και πιο γλιορα αναλογα με τες καιρικες συνθικες τουτα τα πραματα!
2 φιλοι μου εχει που την κυριακη που πανε παραλιακα καθε μερα και 4 πουλια ειδαν ως τωρα σε περιοχη που καθε χρονο κυνηγουμε και παιζουμε που 1-3 πουλια ο καθενας την καθε μερα 1-3 ωρες αλλα μετα τες 6-7 Σεπτεμβρη! εγω ειπα του οτι υπολογιζω εν γλιορα ακομα και μετα τες 7 εν να βαλει πουλια τωρα εν μεμονομενα πουλια που βλεπουν... αλλα εν ζε ξερεις ποτε σου αλοστε τουτι εν η μαγεια του κυνηγιου δεν ξερεις τι σου ξυμερωνει :P αυριο μπορει να με πιασει τηλεφωνο και να θελει να του παρω χαρτουτσιες :D !
απλα κοντα σε ζινες τες μερες 7-20 εχεις παραπανω πυθανοτιτες να δοκεις πανω τους! σιουρα εν μπορεις να εισαι 24/24 ζιαμε αλλα ατε....
το Σαββατο εν να παω και εγω κανενα γιρο να δω τι εχει με τα ιδια μου τα ματια και εβελπιστουμε σε κατι θετικο :lol:
Άβαταρ μέλους
stelios46
Full Member
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 08:38

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από stelios46 »

επια σημερα κοπελια κιβισιλι. 2 ατομα και επεξαμε ενα τριονι. Το πρωι που επιαμε ειχε 2-3 δεντρομενα. Κατε τες 7 ιρταν τρια καρφι πανω μας παλαζουθκια αλα.εγω αρκισα.να τα δω αλα εκαταφερε ο αλος ο παρεας και επεξε το ενα. Πεστευκω οτι εμε μερες τους. Αλα κυνιγους πολλα λιγοι. Μιλουμε ολοι η περιοχη κιβισιλι που ειναι τα ποστα για τριονια ειχε σημερα .μακαρι 5 κινιγους.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από kypros »

Εχτες το βραδυ και σημερα ηταν το πρωτο πρωινο που θυμιζε λιγο φθινοπωρο.

Το μυστιριο της αποδημιας ειναι κατι που παντα υπηρχε και κανεις δεν μπορει να το ξεδιαλινει απολυτα.

Υπαρχουν σημαδια που ολοι εμπειρικα κρατουμε και σημιονουμε ποιες μερες ειναι οι πιθανοτερες.

Εντουτις οι παραγοντες ειναι πολλοι και μια αποδημια εξαρτατε και απο τον καιρο εξω απο την ενδοχωρα που εμεις αντιλαμβανομαστε.

Πουλια περνουν καθε μερα απο τωρα μχρι και τον οκτωβρη. Το θεμα ειναι ποιες μερες θα κανει τους καταλληλους ανεμους για να "κοψει" τα πουλια μεσα στο νησι.

Για μενα η καλυτερη ορτυκομερα ( εννοιτε οτι δεν μιλο για μηχανακια και αλλες βλακειες) ηταν ενα πρωινο πριν καποια χρονια οταν μολις παρκαρα στο λατουρο ανοιξα την πορτα και χαμε ηταν βρεμενα. Ειχε βρεξει το βραδυ ος το ξημερωμα. 23 σεπτεμβρη ηταν και τα ορτυκια παντου.

Κυνηγισα μιαμιση ωρα και εφυγα για δουλεια καθυστεριμενος. Ειδοποιησα ενα φιλο και πηγε ενα δυορο το απογευμα βαζοντας διπλασια πουλια απο μενα στη τσαντα ( ατε εμαθετε και ενα ορτυκομυστικο τωρα)

Αν δεν εβρεχε το βραδυ φυσικα δεν θα τα εκοβε ο καιρος και δεν θα εβγαιναν εκει....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
LauronaCasa
Full Member
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 23 Αύγ 2012, 09:30
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από LauronaCasa »

Εψες η νύχτα ήταν ιδανική για μπάσιμο. Αναμένω αποτελέσματα μέχρι το τέλος της ημέρας.
Το κυνήγι δεν είναι ασχολία ...είναι τρόπος ζωής
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από Captain theodoros »

LauronaCasa έγραψε:Εψες η νύχτα ήταν ιδανική για μπάσιμο. Αναμένω αποτελέσματα μέχρι το τέλος της ημέρας.

ειναι νωρις , απο την τεταρτη και περα θα δειτε τρυγονια . :?
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
sotiris!129

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από sotiris!129 »

θα δουμε αυριο καπετανιο αν η τυχη μας τα βγαλει πιο γρηγορα :D
η παρεα θελει να παμε για ψαροντουφεκο μιας και ολοι ειναι ντουφεκαδες, μιας και εγω και ακομα 1ς απο την παρεα παμε και κυνηγι δεν θα τους την χαλασουμε και θα παμε 1-2 ωρητσες πιο γρηγορα για να δουμε αν εχουμε τυχη στα τρυγωνια και μετα στες τσιπουρες :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από giorgos80 »

εδωκα το γυρο μου σημερα στα χωραφκια του χωρκου μου ειδα 2.το εντυπωσιακο ομως σε ενα χωραφι που εβαλαν κοπρια ηταν γεματο κολιους χωρις υπερβολη καμια εκατοστη σε 5-10 σκαλες μεσα.εννα δωσω το γυρο μου αυριο κατα τες 7 περκει πεξω 2-3 :D :D
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
LauronaCasa
Full Member
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 23 Αύγ 2012, 09:30
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ??????

Δημοσίευση από LauronaCasa »

Καλημέρα παίδες. Σήμερα είδα τα πρώτα που μακρυά. Κοπάδι των 4. Είδα και ένα μοναχικό.
Το κυνήγι δεν είναι ασχολία ...είναι τρόπος ζωής
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”