ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΑΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?

ΝΑΙ
48
62%
ΟΧΙ
29
38%
 
Σύνολο ψήφων: 77

Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

LEFKIOS έγραψε:Για να αλλάξουμε και λίγο διαθεση μιας και πλησιάζει το αυγουστιάτικο κυνηγι βάζω το εξής κουίζ... πόσα τρυγόνια μπορεί να κρεμάσει καποιος σε ενα περτικοδέτι ... 10?, 20?, 50?...πόσα...
ειναι tricky η ερωτηση σου,εξαρτατε απο τον περτικοδετι φιλε Λευκιε!!! εγω παντως περσι κρεμασα 3 στο δικο μου και ειχε αρκετα κολανακια ακομη.... :o
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

75 τρυγόνια φίλε tracker σε ένα φινικο-περτικοδέτι Αιγυπτιακό!!!!!!!!!!!!. Απόδηξη η φωτογραφία( που επισυναπτετα)ι απο κυνηγι τρυγονιών που πήγα στη Αίγυπτο το 2002, σε ενα καθόλα κυπριακό περιβάλλον, μιάζει πολυ με μια περιοχή στο Μενεού Λαρνακας κοντα στο περβόλι του Mohamed για οσους το γνώρισαν. Ο βουρκάτορας , συνοδός μου όταν του εδωσα τον περδικοδετι να τα κρεμάζει γέλασε και επήγε σε μια φοινιτσιά και αφου έκοψε δυο φύλλα αρχισε να τα κρεμάζει με ενα πολυ εξυπνο τρόπο. Το αποτέλεσμα ειναι αυτό που βλέπετε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

LEFKIOS έγραψε:75 τρυγόνια φίλε tracker σε ένα φινικο-περτικοδέτι Αιγυπτιακό!!!!!!!!!!!!. Απόδηξη η φωτογραφία( που επισυναπτετα)ι απο κυνηγι τρυγονιών που πήγα στη Αίγυπτο το 2002, σε ενα καθόλα κυπριακό περιβάλλον, μιάζει πολυ με μια περιοχή στο Μενεού Λαρνακας κοντα στο περβόλι του Mohamed για οσους το γνώρισαν. Ο βουρκάτορας , συνοδός μου όταν του εδωσα τον περδικοδετι να τα κρεμάζει γέλασε και επήγε σε μια φοινιτσιά και αφου έκοψε δυο φύλλα αρχισε να τα κρεμάζει με ενα πολυ εξυπνο τρόπο. Το αποτέλεσμα ειναι αυτό που βλέπετε.
αυτο θα πει κυνηγη............εγω στην Κυπρο καθαρα φιλε μου...ειναι μεσα στα σχεδια μου το κυνηγη στο εξωτερικο....αξεχαστη εμπειρια εε?
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε tracker686 ναι μπορεί το κυνήγι στο εξωτερικό να είναι πιο συναρπαστικό λόγο αρκετού θηράματος ,αλλά πίστεψε με ότι το δικό μας είναι πιο γλιτσί με όλη την σημασία της λέξης. Έτυχε πέρσι τον Ιούλιο να πάω Λονδίνο, έχω δυο παιδιά που σπουδάζουν εκεί και έχω έναν πολύ καλό μου φίλο τον Michal με το οποίον πάμε κυνήγι στις φάσες. Επήγαμε δυο εξορμήσεις και παίξαμε πέραν τον 150 συνολικά. Όταν ήρθα στη Κύπρο και επήγαμε τον Αύγουστο στην έναρξη της φάσας από το προηγούμενο βράδυ μέχρι της 7 το απόγευμα επήρα 8 φάσες. Πίστεψε με ένιωσα πολύ περισσότερη χαρά και ικανοποίηση παρόλη την κούραση ,το δρώμα που βγάλαμε, το πρόσωπο μου εγινικε τηγανιτό από τον ήλιο και τα μάτια μου ολοκόκκινα. Η όλη τελετή που κάνουμε από τις αναγνωρίσεις , τα διάφορα σενάρια που να κάτσουμε το πρωί, που το μεσημέρι κλπ κάνουν το κυνήγι πιο συναρπαστικό, ποιό περιπετιώδες καί με ένα ερωτιματικό αν θα πέξεις η οχι ασχέτως αν ειδαμε προηγούμένος καποια πουλιά. Είναι αυτό που του δίδει την γλυκητητα που σου ανάφερα. Σε χαιρετώ θα τα πούμε αύριο.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από πανικος »

ακομα μια ΕΑΡΙΝΗ ΣΕΖΟΝ ΚΥΝΗΓΙΟΥ περασε με τους κυνηγους απλα να βλεπουμε τα τρυγονια να περνουν χωρις να μπορουμε να ριξουμε τουφεκια.
ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΝΕΥΩ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 25 ΧΡΟΝΙΑ πηγαινα με τον πατερα μου για 22 μερες καθημερινη στα παραλια για αυτο το ωραιο κυνηγι τουλαχιστον 3 φορες εβλεπα τρυγονια να περνουν βγενοντας σε κοπαδια απο την θαλασσα του πρωταρα σε 22 μερες ολοι οι κυνηγοι ειχαν τα ποστα τους και αυτοι που ειχαν τα καλα κτυπουσαν 5-8 τρυγονια 3-5 φορες σε αυτες τισ 22 μερες.
τωρα αν θα αφανιζαμε τα τρυγονια σε 5 μερες που εκαναν τα περασματα δεν ξερω.ΞΕΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΑΝ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΚΥΝΗΓΙ :evil:
ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ .ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΑΛΙ ΦΤΑΙΜΕ .ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΗΔΕΝ ΓΙΝΑΜΕ ΟΠΩς ΤΑ ΑΡΝΙΑ ΠΟΥ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΑΜΕ.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

Ακουσε κανενας τιποτα για κοντα στη Αχεριτου και Στροβιλια(Επαρχια Αμμοχωστου) για τον ''αποδεκατισμο'' τρυγωνιων τελευταια κοντα στις αντενες?
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Stelios K. »

'petros' έγραψε:Ακουσε κανενας τιποτα για κοντα στη Αχεριτου και Στροβιλια(Επαρχια Αμμοχωστου) για τον ''αποδεκατισμο'' τρυγωνιων τελευταια κοντα στις αντενες?
αν ειναι ετσι οπως τα λεεις φιλε πως να μην απαγορεψουν το κινιγι του Απριλη.

ΑΦΟΥ ΟΤΙ ΠΑΘΟΥΜΕΝ ΕΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΚΕΛΛΕ ΜΑΣ
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Stelios K. »

'petros' έγραψε:Ακουσε κανενας τιποτα για κοντα στη Αχεριτου και Στροβιλια(Επαρχια Αμμοχωστου) για τον ''αποδεκατισμο'' τρυγωνιων τελευταια κοντα στις αντενες?
Αν ειναι οπως τα λεεις φιλε μου πως να μην απαγορεψουν το κινιγι του Απριλη.

ΑΦΟΥ ΟΤΙ ΠΑΘΟΥΜΕΝ ΕΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΚΕΛΛΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΞΕΡΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΘΕΝΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 'petros' »

ρε φιλε επειδη ειδα και φωτογραφια με τα τρυγωνια και απο οτι ακουσα ηταν μεσα στις βασεις λογο του οτι εκαμναν παρεμβολες στις αντενες που καθονταν
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα σας

Πετρή μου νομιζω τουτα εν δικαιολογίες για να ειναι καλυμμένοι....Κι αν είναι ετσι δηλαδή εν οι εγγλεζοι στες βάσεις που τα έπαιξαν;;;

Νίκος Α
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”