ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΑΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?

ΝΑΙ
48
62%
ΟΧΙ
29
38%
 
Σύνολο ψήφων: 77

Canis

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Canis »

AU-79 έγραψε: Αν εισχες κανενα τριονουι τιανιτο με τα αφκα εν ελαλες οι ομως κ.Περδικη!!! :lol:
Κάθε πράμα τον καιρό του για να έχει και την αξία του.....

Όσο για το κύριε Περδίκη νομίζω εν καλύτερα να είμαι κυνηγός με συνήδυση παρά κρεατοσυλλέκτης
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από AU-79 »

Canis έγραψε:
AU-79 έγραψε: Αν εισχες κανενα τριονουι τιανιτο με τα αφκα εν ελαλες οι ομως κ.Περδικη!!! :lol:
Κάθε πράμα τον καιρό του για να έχει και την αξία του.....

Όσο για το κύριε Περδίκη νομίζω εν καλύτερα να είμαι κυνηγός με συνήδυση παρά κρεατοσυλλέκτης
Φιλε Canis μεν νευριαζεις αν πουμε και καμια πελλαρα η πολλυ σοβαροτης βλαπτει!!

Οσο αφορα τα κορακοειδη ειπαν σιουρα το αλλο Σαββατοκυριακο 11/6 - 12/6.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AU-79 την 03 Ιουν 2011, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Canis

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Canis »

AU-79 έγραψε:
Canis έγραψε:
AU-79 έγραψε: Αν εισχες κανενα τριονουι τιανιτο με τα αφκα εν ελαλες οι ομως κ.Περδικη!!! :lol:
Κάθε πράμα τον καιρό του για να έχει και την αξία του.....

Όσο για το κύριε Περδίκη νομίζω εν καλύτερα να είμαι κυνηγός με συνήδυση παρά κρεατοσυλλέκτης
Φιλε Canis μεν νευριαζεις αν πουμε και καμια πελλαρα η πολλυ σοβαροτης βλαπτει!!

Οσο αφορα τα κορακοειδη ειπαν σιουρα το αλλο Σαββατοκυριακο 11/5 - 12/5.
Φίλε από ότι ακούεται ναι μάλλον το άλλο σαβατοκυρίακο χωρίς όμως να είναι τιποτα σίγουρο. Από ότι γνωρίζω θα γίνουν ομάδες των 3-4 ατόμων απο τον κάθε σύλλογο και θα συνοδεύονται απο αυτοκίνιτο της Υπηρεσίας Θήρας έτσι ώστε να μην γίνουν έκτρωπα.

Εσταμάτησα να νευριάζω ρε φιλέ γιατί με ορισμένα άτομα είναι λες και ρίχνεις αυγά στο τοίχο. Απλά είναι λυπηρό οι ιδιοί οι κυνηγοί να μην παίρνουν μέτρα για διατήρηση των θηραμάτων και μετά να παραπονιούνται για τη μείωση τους.
Πέρσι μετά απο αρκετά χρόνια κτυπήθηκαν ικανοποιητικοί αριθμοί τρυγονιών τον Αύγουστο. Πέρσι επίσης ήταν μια απο τισ λίγες χρονιές που δεν δόθηκε άδεια κατα παρέκληση για κορακοειδή.
Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο...
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Ακουσα και εγω μια ψηλη οτι τα επομενα 2 σαβατοκυριακα δηλ 11- 12 /6 και 18-19/6 θα δωσουν αδειες σε ομαδες για κορακοειδη.
browning9
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Μάιος 2011, 01:49

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από browning9 »

Γεια σας παιδεια..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και οφειλω με την σειρα μου να σας πω ενα μπραβο γεια την πολυ καλη δουλεια που γινεται σε αυτη την ιστοσελιδα..Πιστευω πως ειναι λαθος να δοθει αδεια γεια τα κορακοειδη γεια τους προφανεις λογους που αναφερατε πιο πανω..επισεις συμφωνω απολυτα με τον πιο πανω φιλο ο οποιος ειπε πως δεν ειναι τυχαιο που τον αυγουστο κτυπηθηκαν αρκετα τρυγονια μετα απο χρονια εφοσον δεν δοθηκε αδεια γεια τα κορακοειδη..κατα την γνωμη μου δεν ειναι καθολου τυχαιο.. :!:
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 635marios »

στην αγγλια εκαμαν το εξησ πειραμα δυο πανεπιστιμια .εδκιαλεξαν δυο μεγαλεσ περιοχεσ ,στην μια εξολοθρεψαν ολα τα επιβλαβη καρακαξεσ κοραζινουσ κισσεσ αλεπουδεσ ,στην αλλη περιοχη δεν εκαμαν τιποτα αφικαν τα οπωσ λαλουν και οι οικολογοι αφιστε τη φυση μονη τησ ,τελοσ παντων ,το πειραμα κρατισε τεσσερα χρονια (για να γινη μια αποψη η εισηγισει δεκτη χρειαζετε τετραετη μελετη για να την δεκτουν ) μετα που τεσσερα χρονια που λετε πηγαν και κατεγραψαν τουσ αριθμουσ των θηραματων .στο μεροσ που εγινε καταπολεμιση επιβλαβων οι αριθμοι αυξυθικαν 300% ενω στο μεροσ που δεν εγινε καταπολεμιση δνε υπηρχε ουτε ενα πουλι εκτοσ απο τα κορακοιδη .σημειωστε οτι ο χωροσ ηταν περιφραγμενοσ για να μην φευγουν οι αλεπουδεσ .οι αλεπουδεσ βρεθεικαν υποσιτισμενεσ και η μονη φωλια που βρεθικε δυο σπινων προσπαθουσε λει μια αλεπου πανω σε ενα θαμνο νατην καταστρεψη και τα καταφερε στο τελοσ .η καρακαξα στισ πληστεσ χωρεσ περασε απο τη λιστα των επιβλαβων στη λιστα με τα ακρωσ επικυνδινα ειδη για την πανιδα.δεν αφινη πουλι να κλοσσιση .εγω ειπα καποτε σε κατι φιλουσ οτι μεχρι το 2015 η περδικα και ο λαγοσ στισ παιδινεσ περιοχεσ θα εξαφανιστη ουτε τρυγονια θα φωλιαζουν πλεον στα παιδινα μονο λιγα στα οροινα .η αθαλασα καποτε ηταν γαιματι τρυγονια τετοια εποχη τωρα αν δεισ που και που κανενα ,διοτι οι κοραζινοι και οι καρακαξεσ αυξιθικαν τοσο πολυ που για τα τρυγονια δεν ειναι ασφαλησ τοποσ για πολλαπλασιασμο .οι φασσεσ που πεντακοσιεσ πεντακοσιεσ εμειναν .διοτι αν επολλαπλασιαζουνταν κανονικα θα ηταν χιλιαδεσ τωρα .μια φραγκολινα ειπε μου ενασ φιλοσ που δουλευκει στην αθαλλασα πανω σε τρακτορ εκουβαλαν καμια δεκαρκα φραγκολινουδια .καθε μαερα μου λεει εβουρουσαν την οι κοραζινοι οσπου τησ αφικαν εναν μονο την τελευταια φορα που την ειδε
sotiris!129

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

περιοχη Σιας μολις φκης του χωρκου αριστερα... εχει μια καρα με πεφκα...τον καιρο της ζικλας παντα παω ζιαμε το προι 1-2 ωρες (δεν εχει ζικλες) 1-2 να παιξεις το προι ρεχτες
ΑΛΛΑ επιενε καθε εξορμιση ζιαμε 1-2 ωρες γιατι εφκεναν που την καρα μια ματσα κοραζινοι 50-60 κομαθκια μπορει και παραπανω τελια χαμηλα εν εξερες ποιον να παιξεις, επιενα καθε εξορμιση επαιζα 1-2 ζινο το δευτερολεπτο που εφκεναν ζε μετα επσιλοναν ζε εφεφκα επιενα αλλο τοπο ζε επαιζα ζικλες...
φετος επαιξα καμια 10ρκα τον καιρο τησ ζικλας ζε εν ειδα διαφορα ζιαμε !!! σαμπος ζε αναστινουνταν ζινοι που επαιζα!!!!
αλλες περιοχες λευκοσιας που κυνηγο και βλεπω την κατασταση οσες και να επαιξα οσες και αν επαιξαν αλλοι παλε παρατιρουμε ολοι αυξιση...
οι αρμοδιοι πρεπει να κανουν ενα ελεος, ο περδικης αν θελει να προστατεψει κανενα ζωω να παι να σοσει τες φαλενες που τες εξολιπσαν οι κινεζοι ζε να αφικει τους κοραζινους που εν 488697729769462379027967392797692767293769293791761-9376137167913679137 μονο στην κυπρο.
ναι συνφωνο 1000000000000000% να μεν παν κυνηγοι να τους καθαρισουν να παν οι αρμοδιοι γιατι καλα καλα τα λαλουμε δαμε αλλα το 60% αν δενε και περισοτερω απο εμας ειναι μαλακες και παιζουν οτι διποτε αλλο εχτος κοραζινους (σορρυ αν εθιξα καπιους) αλλα εν κυπρος δαμε ειμαστε κυπρεοι!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιθκια στην Αμερική τα κορακοειδή ειναι στα θηρευσιμα ειδη.Στη ρωσσια για να καθαρίσουν οι πόλεις που τους κολιους και τους κορωνους επικυρήξαν τους, πληρωνουν δηλαδη λεφτά κατα κεφαλήν και οχι με όπλο αλλα με γεράκια ...εκαμαν το ορισμένοι επαγγελμα και κρατουν ενα περτικοσιαχινο και καθαριζουν τους τοπους.
Γενικά τα κορακοειδη ειναι επικυρηγμένα και εν απλο αμα σκεφτεις οτι ειναι τα μόνα πουλια που χαρακτηρίζονται ως αρπακτικά φωλιας (nest predators) σκεφτείται τι ζημια γίνεται στις φωλιες των πουλιων.
Να ξιλιφτουν ειναι σχεδόν αδυνατο επειδη τα κορακοειδη ειναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ. Η κατσικορονα ειναι το μόνο πουλι που αναγνωρίζει τον εαυτο της στον καθρεφτη και μπορει να χρησιμοποιήσει κλειδια για να ξεκλειδωσει πόρτες. Πολλες φορές ξεπερνούν ακόμα και τους χιμπαντζίδες στα πειραματα. Ετσι αντιλαμβανεστε οτι τουτα τα πουλια εν πολλα εππικυνδινα για τη πανιδα. Σε όλο τον κόσμο μαζι με τους γλαρους ελέγχονται οι πλυθησμοι τους ακριβως επειδη οταν αυξηθουν πολλα και εξαφανίσουν περιμετρικα των πολεων τα αλλα πουλια μπαινουν στις πολεις και τρωων απο τα σκουπιδια και καμνουν ζημιες. Επισή ειναι φορεις για μια σοβαρη εγκεφαλοπάθεια , αρρωστεια του Νειλου ή κατι...τουτα ουλλα ο Περδικης ξερει τα ή απλα λυπάτε τα καημένα τα πουλάκια???Αφου δεν έχουν φυσικούς εχθρούς μόνο ο άνθρωπος μπορει να ελέξει τους αριθμούς γιατι οπωσδηποτε αν αφεθουν στο έλεος τους οι ζημιές που μπορεί να προκαλέσουν ειδικά την περιοδο που γεννουν και οι ανάγκες των νεοσσων τους σε πρωτεινη ειναι αυξημένες οι ζημιες που κάμνουν στο θήραμα είναι ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ
ΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΔΗ Ο ΠΕΡΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ>>
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από 635marios »

καθε χρονο το κυνηγι μασ μιωνετε οσον αφορα τουσ αριθμουσ και κανενασ δεν λαμβανει καποια μετρα για την αναπτηξη του ,καθετε ο καθενασ και εξαγγελει καποια μετρα εντελωσ ασχετα και καθε χρονο η κατασταση χειροτερευη,με τα αγρια περδικια.εχει πεδινεσ περιοχεσ που η περδικα αποτελει παρελθον .στο τοπο τησ υπαρχει ο κοραζινοσ και η καρακαξα .εγω πρωσοπικα πιστευω οτι δεν υπαρχει κανεισ που ενδιαφερετε για την αναπτυξη του θηραματοσ .αν ενδιαφεροντο με τα μεσα που υπαρχουν σημερα η κυπροσ θα ηταν γεματη θηραμα και λαγο και περδικια .εν να σασ πω κατι που μου εσυνεβικε το περασμενο καλοκαιρι για να δειτε σε ποιο σημιον εφτασαν τουτοι οι κυριοι του ρταμειου θηρασ δουλευκουμασ κανονικα και οι παραπανω κυνιγοι εντουσ επειραν πρεφαν .που λετε το καλοκαιρι παρακολουθουσα εναν νερο για ναδω ποσσεσ φασσεσ παν και πινουν νερο για να κυνηγισο την ημερα τησ αδειασ .θα επυηα πανω που εικοσι φορεσ στο συγκεκριμενο τοπο για αναγνωριση που λαλουμε ,εκαμεν μου παρατηριση οτι δεν ειδα ουτε και ενα περδικη οσεσ φορεσ και αν εποια .πολλεσ φορεσ επλισιαζα το νερο που διαφορετικεσ μερκεσ.το αυτοκηνιτο σε μεγαλη αποσταση πολλεσ φορεσ που τα σκοτεινα .ενα περδικη δεν ειδα ουτε ακουσα να κακκαριζη .τελη του ιουνιου εξεκινισα μεχρι παραμονεσ τησ αδειασ .δεν υπηρχε περιπτωση να υπηρχε εστω και ενα περδικη και να μην το εντοπιζα ειτε ακουστικα ειτε οπτικα .εξιασα να σασ πω οτι οι κοραζινοι και οι καρακαξεσ ηταν παρα πολλεσ.παω την ημερα τησ αδειασ παρκαρω που τα σκοτινα και εξεκινησα να παω στο ποστο που διαλεξα ,εκατσα εσυγιρισα τα πραματα μου και εκαρτερουν να ξημεροση .αντα τζιε εχαραξε ηταν να με φαν οι περδικοι.εκακκαριζαν πουπανω πουκατω διπλα μου .εναταν καμια πενηνταρκα εκοντευκαν μου στα 10 μετρα .εποιαν οι ατιμοι και εξαπολισαν περδικια παραμονη για να τα δη ο κοσμοσ και να νομιζη οτι εν καλοχρονια φετοσ .οι απελευθερωσεισ ηταν μετα που δυθ μηνεσ οι κανονικεσ .αν δητε τα δημοσιευματα που εκαμαν τελοσ του σεπτεμβρη ποσα περδικια επροκιτο να αφισουν ουδολοσ οι αριθμοι αγγιζουν την πραγματικοτητα διοτι αφικαν στα κρυφα πριν την αδεια τησ φασασ για να νομισουμε οτι υπαρχου αγρια περδικια και σασ πληροφορο επιασε και τοπο τουτο που εκαμαν εσιη που ελαλουσαν εχει πολλα περδικια φετοσ .σε πολλου πυρηνεσ εδηλωναν οτι θα αφικουν 200 αλλα50 εβαλλαν εφαρμοσαν και το κολπο με τουσ κυνητουσ πηρηνεσ και λαλουν οτι αφικαν τοσα αλλα τιποτα δεν αφινουν .η λαλουν εφαντα οι αλεπουδεσ τα υπολοιπα
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ

Δημοσίευση από tracker686 »

επειδη δεν διαβασα τα παραπανω αρθρα,ΤΕΛΙΚΑ φετος θα δωσουν αδεια για κορακοειδη και αν ναι που και ποτε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”