ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλοι αυτή την τσίκλα την επεξα το 2008 σε περιοχή του Αγιου Θεοδωρου στη Λάρνακα. Την πήρα στο γνωστό Αριστο στο Αλεθρικό και την Ταρίχευσε. Μου είπε οτι τέτιο γεγονός το ξανασυνάντησε το 1978 οταν καποιος άλλος κυνηγός του έφερε για να του την ταριχεύση. Είναι πολύ σπάνια η αλλοίωση του χρώματος των φτερών και αυτό ειναι εκ γεννετης κάποιων πουλιών, δεν είναι άρρωστα αυτά τα πουλιά αλλα εχουν αυτό το ελλάτωμα στα φτερά. Επίσης μου εδειξε εναν κότσιφα (κίτρινι μύτη) ο οποίος είχε το κεφάλι του ,μονο το κεφάλι του, ολόλευκο φτερωμα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση .Μου ανάφερε οτι δεν ξανασυνάντησε τετοιο πράγμα απο το καιρό που ασχολέιται με τις ταρυχεύσεις(1968). Το κότσιφα του τον έφεραν την ίδια χρονιά με το δικό μου δηλαδη το 2008.Σας επισυνάπτω φωτογραφια απο αυτήν την............. καταξανθη σουηδέζα τσίκλα!!!!!!!! Αν εχετε και εσείς κάποια παράξενα αναφέρτετα για να τα γνωρίσουμε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
sotiris!129

Re: ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου πρην 3-4 χρονια επαιξα μια ζικλα περιοχη Αναλιοντα που το μισο της κεφαλι ηταν ασπρο κατασπρο και η ιπολιπη ζικλα ηταν κανονικο χρομα... αυτο το φενομενο ονομαζεται αλπινισμος και το συναντας σε ολα τα ζωα,πουλια ακομα και στον αθρωπο αλλα σπανιζει! ενα πραμα οπως τους λαγους τους μαυρους που πολοι απο εσας ετυχε να συναντισεται στο κυνηγι! ΔΕΝ ειναι διαφορετικο ειδος ειναι κυνος λαγος
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από chrysanthos »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από AndreasDr »

Ενας φίλος πέρσι έπαιξε τσίκλα με μώβ χρώμα και δέν αστειέυομαι. Επήρεν την στον πτηνολογικό και είπαν του ότι ήταν είδος που εζούσε μόνημα στην Κύπρο σε κορυφές του Τροόδους και μάλιστα εξαφανίστηκε πριν 15-20 χρόνια. Τωρά την έχει ταριχευμένη, αν πάω που ποτσί μέσα στην βδομάδα θα σας βάλω φωτογραφία.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από admin »

ένας απρόμαυρος μαυρόπουλος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΤΣΙΚΛΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΦΤΕΡΩΝ.

Δημοσίευση από Nikos »

LEFKIOS έγραψε:Φίλοι αυτή την τσίκλα την επεξα το 2008 σε περιοχή του Αγιου Θεοδωρου στη Λάρνακα. Την πήρα στο γνωστό Αριστο στο Αλεθρικό και την Ταρίχευσε. Μου είπε οτι τέτιο γεγονός το ξανασυνάντησε το 1978 οταν καποιος άλλος κυνηγός του έφερε για να του την ταριχεύση. Είναι πολύ σπάνια η αλλοίωση του χρώματος των φτερών και αυτό ειναι εκ γεννετης κάποιων πουλιών, δεν είναι άρρωστα αυτά τα πουλιά αλλα εχουν αυτό το ελλάτωμα στα φτερά. Επίσης μου εδειξε εναν κότσιφα (κίτρινι μύτη) ο οποίος είχε το κεφάλι του ,μονο το κεφάλι του, ολόλευκο φτερωμα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση .Μου ανάφερε οτι δεν ξανασυνάντησε τετοιο πράγμα απο το καιρό που ασχολέιται με τις ταρυχεύσεις(1968). Το κότσιφα του τον έφεραν την ίδια χρονιά με το δικό μου δηλαδη το 2008.Σας επισυνάπτω φωτογραφια απο αυτήν την............. καταξανθη σουηδέζα τσίκλα!!!!!!!! Αν εχετε και εσείς κάποια παράξενα αναφέρτετα για να τα γνωρίσουμε.
Φίλε Λεύκιε καλημέρα και χρόνια πολλά

Μια τέτοια τζίκλά έπαιξε και ενας ξάδρφος μου, ισως την ίδια χρονιά με εσένα, πανω κατω, δεν θυμάμαι σίγουρα, στην περιοχή Πάχνας...

Χαιρετισμούς
Νίκος Α.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”