Αποδημία Τζίκλας

Απάντηση
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Αποδημία Τζίκλας

Δημοσίευση από 635marios »

αλλη μια αποδηξη οτι εμεισ πουλια απο την ευρωπη δεν πιανουμε ειναι το γεγονοσ οτι οι νοτιεσ χωρεσ τησ ευρωπησ γεμισαν πουλια, μεταξυ αυτων και η ελλαδα που μιλουν για πρωτοφανη αριθμουσ σε σχεση με αλλεσ χρονιεσ.εμεισ ακομη τιποτα .αν πιαναμε πουλια απο ευρωπη η κυπροσ θα γεμιζε τζικλεσ λογω του οτι σε μασ εχει βρεξει ικανοποιητικα σε σχεση με την ελλαδα που δεν εβρεξε σχεδον καθολου.περσι αναφερτικαμε στο ιδιο θεμα αλλα οι περισοτεροι επειμεναν οτι ακομη πιανουμε πουλια απο ευρωπη και ακομη χειροτερα απο σκανδιναβικεσ χωρεσ. εγω επειμενο οτι πιανουμε πουλια τα περισοτερα απο Καυκασο ουκρανια γεωργια περιοχεσ μαυρησ θαλασασ μεσο Τουρκιασ.ασ κανουμε υπομονη ακομη λιγο και θα δειξει .ενα αλλο που πιστευω βαση δικων μου παρατηρισεων ειναι οτι πιανουμε περισοτερα πουλια οταν φυσα νοτοσ νοτιοδυτικοσ .οσπου φυσα τουτοσ ο ανατολικοσ βοριοσ τιποτε δεν εχει.ουτε οταν επικρατη ψιλο βαρομετρικο οπωσ εχουμε τωρα και δεκαπεντε σχεδον μερεσ .
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

Εκοπσες μου τα ποθκια μου... :?
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΙΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΟΛΟΥ
EPANIEL POWER
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από WAFFEN »

κυριοι κι εγω πιστευω οτι κατι αλλαξε τελευταια 2-3 χρονια και δεν μπορω να εκφρασω αποψη ή να το εξηγησω. το μονο που θα ηθελα να διερωτηθω και να σας ρωτησω, σκεφτηκατε αν πραγματικα εχει τελειωσει το κυνηγι τζιηκλας για μας εδω στην Κυπρο, τι κανουμε?
προς προβληματισμο, ειμαι περιεργος να ακουσω τις αποψεις σας συναδελφοι.
sotiris!129

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εγω σημερα που επερπατουν για περτιζια ειδα καμια 100-150 ζικλες ως τες 11:30!
αλλα επερπατισα πολλα μεγαλη αποσταση, ομως το προι οσπου να ξυμεροσει για να κατεβασω το σκυλο ακουσα 2-3 ζικλες μονο να περασουν!
συνπερασμα : πουλια εχει!!! οχι πολλα αλλα εχει! οπως και τα προιγουμενα 2 χρονια... αλλα επιδη φαι νερο και ξερω γω εν σε αφ8ονια,τα πουλια δεν χρειαζετε να κανουν περασμα γιατι ζιαμε που καθουντε εχουν και φαι και νερο και προστασια, εν πελα να ταρα3ουν!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από πανικος »

πηγα για τζικλες αμμοχωστο κτυπησα 1 τρυγονοτζικλα δεν ειδα τιποτε αλλο δεν εχει πουλια στα παραλια αν ειχε στο ποστο που παω παιζω 10-15 πουλια μεχρι τισ 9/00 :cry:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

WAFFEN έγραψε:κυριοι κι εγω πιστευω οτι κατι αλλαξε τελευταια 2-3 χρονια και δεν μπορω να εκφρασω αποψη ή να το εξηγησω. το μονο που θα ηθελα να διερωτηθω και να σας ρωτησω, σκεφτηκατε αν πραγματικα εχει τελειωσει το κυνηγι τζιηκλας για μας εδω στην Κυπρο, τι κανουμε?
προς προβληματισμο, ειμαι περιεργος να ακουσω τις αποψεις σας συναδελφοι.
το κακο μας ειναι οτι, εχει - δεν εχει εμεις παντα τζιαμε θα ειμαστε

αν ειναι ετσι οπως τα λαλεις τοτε μια φορα το χρονο ταξιδακι.... :lol: :lol: :lol:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από canis »

WAFFEN έγραψε:κυριοι κι εγω πιστευω οτι κατι αλλαξε τελευταια 2-3 χρονια και δεν μπορω να εκφρασω αποψη ή να το εξηγησω. το μονο που θα ηθελα να διερωτηθω και να σας ρωτησω, σκεφτηκατε αν πραγματικα εχει τελειωσει το κυνηγι τζιηκλας για μας εδω στην Κυπρο, τι κανουμε?
προς προβληματισμο, ειμαι περιεργος να ακουσω τις αποψεις σας συναδελφοι.
Πιθανόν να έχει να κάνει με τις αλλαγές στις κλιματολογικές συνθήκες.....
πάντος τα τελευταία χρόνια που παρατηρώ τις καιρικές συνθήκες μέχρι τις αρχές δεκεμβρίου έχουμε βορειάδες και ίσως να επηρεάζει τις μεταναστεύσεις πάνω από θάλασσα. ΄
είναι αποδεδηγμένο ότι τα πουλιά δυσκολεύονται να πετάσουν καλά και σε ψυλό υψόμετρο με τον αέρα ενό κόντρα του αέρα είναι πολύ πιο εύκολο και αυτό ίσως να τις αναγκάζει να χρησιμοποιούν τα παράλια τις Τουρκίας.
Πάντος από πουλιά που ξέρω από φίλους που χτυπήσαν και έτυχε να έχουν δακτυλίδι, τα πλείστα ήταν απο κεντρική και ανατολλική ευρώπη.
Από την άλλη δεν νομίζω να γίνονται δακτυλιώσεις στην ανατολική ρωσία και στις χώρες του καυκάσου οπόταν δύσκολο είναι να μάθουμε ακριβώς κατά πόσο τα πουλιά που μας έρχονται χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο δρομολόγιο.
Γενικά όμως τα πλείστα μεταναστευτικά που χρησιμοποιούν την κύπρο ως διακομιστικό σταθμό μας έρχονται από την ανατολική ευρώπη, Ουκρανία, Τσεχία, Λιθουανία κλπ.
Ίσως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία να μπορούν να μας κατατοπίσουν καλύτερα όσο αφορα τις καιρικές συνθήκες.....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΣΥ Η ΡΩΣΙΑ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΡΕΥΜΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ .ΟΜΩΣ ΑΝ ΑΝΑΛΟΓΙΣΘΗ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΤΥΠΑΜΕ ΤΖΙΚΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 2 Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΠΙ 30.ΟΟΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ 60.000 ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΕΠΙ 19 ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ ΙΣΟΝ ΤΙΠΟΤΕ ΩΣ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΗ.
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από 635marios »

αγαπητοι συναδελφοι,σασ χερερετω,και επανερχομε στο θεμα που εγω ενεγραψα αποδημια τησ τζικλασ.πιστευω δεν εχει γραφομενο στο διαδικτυο τα τελευταια 10 χρονια που δεν το εχω διαβαση σχετικα με τισ αποδημιεσ αλλα κυριοσ για τισαποδημιεσ τησ τζικλασ .δεν θελω να σασ κανω τον επιστημονα μιασ και δεν ειμαι αλλα κατεχω κατι τησ για τησ αποδημιεσ .ασχολουμε με πολυ ενδιαφερον τρωγοντασ ολοκληρεσ ωρεσ διαβαζοντασ ειτε αγγλικα ειτε ελληνικα θεματα που αφορουν τεσ αποδημιεσ εδω και χρονια .θα προσπαθησω μεσα σε λιγεσ μερεσ να σασ μεταφερω περιληπτικα τα κυριοτερα που εχω μαζεψει αυτα τα χρονια και με εμπειριεσ δικεσ μου με αποτερο σκοπο να εμπλουτισουμε ολοι τισ γνωσεισ μασ για το θεμα αυτο και προπαντωσ εσεισ οι νεοι κυνηγοι ουτοσωστε να εχετε μια πληρη και καθαρη εικονα που θα σασ βοηθα στα μελλοντικα σασ κυνηγια .οποιοσ εχει και βρισκει κατι για το θεμα να το βαζει να το διαβαζουμε γιατι καθε χρονο ολο και ποιο νεεσ ερευνεσ γινοντε.προσεξετε ομωσ να μην ειναι απο οικολογικεσ οργανωσεισ γιατι αυτη πνεουν την συγχιση και τον αποπροσανατολισμο .Ξεκινω με τα κακα μαντατα μιασ και ειναι η αρχη του θεματοσ .Η ΑΠΟΔΗΜΙΑ τησ τζικλασ απο βορα προσ νοτο εχει τελιωση.οτι ηταν να ερτη ειρτεν.και εξειγουμε ,η τζικλα αποδημα απο βορα προσ νοτο απο τον Σεπτεβρη μεχρι και τον Νοεβριο.ονομαζετε καθετη αποδημια γιατι χρισημοποια καθετουσ διαδρομουσ απο βορα προσ νοτο.εχει επιστιμονικα αποδεδηγμενα 4 καθετουσ διαδρομουσ Ο ΠΡΩΤΟΣειναι ΙΣΠΑΝΙΑ -ΓΥΡΒΑΛΤΑΡ ΑΦΡΙΚΗ ο δευτεροσ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΡΙΚΗ αυτοι οι δυο ειναι και οι μεγαλυτεροι και οι δυο μικροτεροι ΙΤΑΛΙΑ-ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ -ΑΦΡΙΚΗ .αν εχετε χαρτη τησ ευρωπησ τραβιξετε καθετεσ γραμεσ και θα δειτε απο ποιεσ χωρεσ οι τζικλεσ κατευενουν σαυτουσ τουσ διαδρομουσ και πουπανε .οι τζικλεσ ομωσ εχουν και τισ οριζοντιεσ αποδημιεσ αφου τελιωσουν τισ καθετεσ .δηλαδη τζικλεσ που εκατευικαν στην ιταλια μπορει να βρεθουν στην ελλαδα και τζικλεσ που κατευικαν στην τουρκια να εθουν στην κυπρο .ειναι μικρεσ αποδημιεσ μαξιμουμ των 300 χιλιωμετρων .εμεισ τωρα καρτερουμε να εποφελιθουμε απο αυτεσ .δεν πιασαμε παρα πολλα πουλια απο τισ καθετεσ αποδημιεσ .αυτο το πραγμα συβενει τα τελευτεα χρονια στη κυπρο .στην Ελλαδα εχει και φετοσ πουλια αυτεσ χρεισιμοποιουν το διαδρομο που αναφερα .δεν εχει καμια σχεση με το δικο μασ .εμασ μασ επειρεαζει λιγο το δευτερο μεγαλο περασμα Βουλγαρια τουρκια αφρικη .κατευενουν τα παραλια τησ τουρκιασ καστελοριζο και δια θαλασησ αφρικη .οι ανατολικοι βοριοανατολικοι που επικρατουσαν οδηγισαν λιγα πουλια προσ εμασ .παρεξεκλιναν λιγο την πορεια τουσ και μασ ειλθαν .ενασ πολυ μεγαλοσ διαδρομοσ τησ τζικλασ καθετοσ εκτοσ απο αυτουσ τουσ 4 και δεν εχει καμια σχεση με την ευρωπη ειναι αυτοσ του καυκασου περνα τουρκια μεση ανατολη αφρικη πουλια απο γεωργια ουκρανια ρωσια κατευενουν κατω απο αυτο τον διαδρομο μεσω τουρκιασ .ειναι αυτοσ που μασ ενδιαφερη τουλαχιστον 80 με 90%.λογω του οτι τα τελευταια χρονια δεν καμνει βαρετουσ χειμωνεσ μενουν οι περισοτερσ Τουρκια .αν καμει τωρα χειμωνα βαρετο εγω πιστευω ενα γεμιση η Κυπροσ τζικλεσ .να κανω μια παρεθεση δαμε και να σασ πω οτι φετοσ μιλωντασ με εναν τουρκοκυπριο που τον βρικα σε ενα κυνηγετικο καταστημα και μηλισαμε ειπεν μου οτι περσι που πηγε κυνηγι στην τουρκια για μπεκατσεσ οι τζικλεσ ηταν εκατομιρια .ετσι πραμα δεν εσυνεβικε ποτε οπου πηγενεσ μου λεει ηταν γεματοσ ο τοποσ .οι τουρκοι δεν τεσ κυνηγουν στην τουρκια ουτε τισ φασσεσ.εμεισ τωρα να περιμενουμε βαρυ χειμωνα στην τουρκια που πιστευω φετοσ θα καμει και θα μασ κατευουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”