Αποδημία Τζίκλας

Απάντηση
sotiris!129

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πανικος έγραψε:ακομα λιγο ρε κοπελια να μας πειτε οτι ειναι τζε εγκληματιες οσοι κυνηγουντες τζικλες που τα τωρα και τουτη φτενε που εν εχει πουλια :!: εγω κυνηγω τζικλα απο την δευτερη κυριακη εδω και πολλα χρονια και δεν νομιζω να κτυπουμε τα πουλια εμεις η τζικλαριες οπως λετε απο τωρα και να μεν μενουν και για τους αλλους που κυνηγουν λαγο :!:
φιλε πανικο δεν λεω οτι μου παιζεις τες ζικλες μου :lol: :lol: :lol: για το ονομα του θεου! ζε τες ζικλες μου να παιζεις παλε χαλαλι σου!
απλα λεω σου μερικες μαθηματικες ανησιχιες μου που εχουν μια βαση!
εγω εχει δεν εχει ζικλες καθε χρονο ο αριθμος που παιζω ειναι παντα ο ιδιος 100-150 ζικλες το χρονο! ζε να εχει ζικλες παλε τοσες εν να παιξω! μονο μια χρονια εφιεν μου λιον ο αριθμος γιατι 2-3 εξορμισης πιντομενες επαιζα παραπανω που 20-40 πουλια ζε εφκικα πανω που το οριο μου!
αλλα σε γενικες γραμμες παντα παιζω 5-15 πουλια τον καιρο της και 1-2 καθε εξορμηση στο ενδιμικο πρην κατεβασω τον σκυλο απλα για τον μεζε του νζακιου!
περσυ ο ζιρις μου επιενε στες ζικλες οπως λαλεις εσυ που την 2-3 κυριακη του περτικου μονο κυριακες ως το τελος της ζικλας ειχε παιξει 3ς ζικλες μετριμενες! επιεν 20 εξορμισεις για να παιξει 3 ζικλες :D ζε εγω που τες εκυνηγουν τον καιρο τους μονο αλλα επιενα και τεταρτες επαιξα πανω κατω 100-150 πουλια ανετα! εν ζε λαλω σου το για να χουμιστω απλα εν για να σας πω πως ο πατερας μου επιενε στα "παραδοσιακα" περασματα που πρην 10 χρονια επαιζε ζικλες! εγω που επιενα σε πιο πσαγμενους τοπους αν θα επιενα σε ποστο εβρισκα πουλια! μετα επερπατουν μεσα στες ισηχες πλεον απο κυνηγους ποταμοσιες ζε επαιζα παλε ζικλες! τα πουλια αλαξαν οπως ειπε και ο breda picaso συνιθιες
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιδες η αποδημια της τζικλας και των πουλιων γενικοτερα ειαι τεραστιο κεφάλαιο.
Καταρχη τα πουλια δεν αποδημουν με κυριο παραγοντα τις καιρικες συνθηκες αλλα τα μαγνητικα πεδία της γης.
Η τσιχλα συγκαταλέγεται στις " νυκτερινους '' αποδημητες και η Κυπρος δεχεται πληθυσμους απο ενα αποδημητικο καναλι το οποιο εκτεινεται ανατολικα απο Ρωσσια ως τον 60ο παραλληλο και δυτικά μεχρι και Φινλανδια και Βορειοανατολικη Νορβηγια μεχρι και τον 75ο παραλληλο, οποταν μην παρασυρεστε απο Ελλαδα και Ιταλια που δεχονται αριθμους και πουλια απο κεντρικη Νορβηγια και Σουηδια!! Δεν ειναι απαραιτητο να μοιραζομαστε αποδημητικα τους ιδιους πληθυσμους.
Δηλαδη η αποδημια των πουλιων δεν ειναι οπως οι καιρικες συνθηκες !! Αν βρεχει η Ιταλια και η Ελλαδα σε 10 ημερες θα βρεξει και η Κυπρος.
Οι τσιχλες καταιβενουν απο ακριβως αντιθετη κατευθυνση και καταληγουν οχι μονο στο νησι μας αλλα και Τουρκία, Ισραηλ, Συρια, Ιορδανια και νοτια μεχρι το Δελτα του Νειλου στην Αιγυπτο.
Οι καταστροφικες τεραστιες πυρκαγιες στην Ρωσσια κατα την περιοδο φωλαιοποιησης , η εκστρατεια καταπολεμησης των Τουρκων στα ψαρονια (λαζουρκα) που την πληρωσαν και οι τσιχλες , επηρεασαν σε μεγαλο βαθμο τους πλυθησμους που δεχομαστε εμεις.
Επιπροσθετα η καταστροφη στην Κυπρο φυσικων τους βιοτοπων , η παρατεταμενη ανομβρια που εξαλειψε τους γεωσκοληκες και τους καραολους που ειναι η κυρια πηγη τροφης τους κτλ κτλ.
Αυτο ειναι επιπροσθετο του κυνηγιου που τους γινεται στην Κυπρο αλλα η κυνηγετικη καρπωση εν ειναι αρκετη για να καταστρεψει πληθυσμους οι οποιοι υπολογιζονται παγκοσμια μεταξυ των 85.000.000 και 100.000.000.
Οι καιρικες συνθηκες θα επηρεάσουν αν για παραδειγμα πεσει βαρυχεμωνια στη Τουρκια και πληθυσμοι μετακινηθουν προς εμας αλλα αυτο δεν ειναι αποδημια αλλα μια μικρη μετακινηση και δεν ειναι απαραιτητο να γινει, δεν επιβαλλεται δηλαδη απο ενστικτο .
Αυτα τα λιγα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και να προσθεσω οτι μπηκαν λιγα πουλια και η χρονια θα ειναι ελαφρως βελτιωμενη απο περσι , αλλα μην περιμενετε θαυμτα επειδη ο πληθυσμος που δεχομαστε στη Κυπρο ειναι πολυ βεβαρημενος απο οικολογικες καταστροφες και ανθρωπινες παρεμβασεις.
Ενα παραδειγμα γιατι πρεπει να σεβομαστε την φυση και να την προσεχουμε για να εχουμε!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 02 Δεκ 2011, 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Έμενα έτυχε μου περίπτωση που πήγα το πρωί και μέχρι της 10 έκανα μεγάλο αριθμό και όταν ξαναπήγα την ιδία μέρα για τζηταστρο η ορά 2 δεν είχε φτερό. :(
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από πανικος »

sotiris!129 έγραψε:
πανικος έγραψε:ακομα λιγο ρε κοπελια να μας πειτε οτι ειναι τζε εγκληματιες οσοι κυνηγουντες τζικλες που τα τωρα και τουτη φτενε που εν εχει πουλια :!: εγω κυνηγω τζικλα απο την δευτερη κυριακη εδω και πολλα χρονια και δεν νομιζω να κτυπουμε τα πουλια εμεις η τζικλαριες οπως λετε απο τωρα και να μεν μενουν και για τους αλλους που κυνηγουν λαγο :!:
φιλε πανικο δεν λεω οτι μου παιζεις τες ζικλες μου :lol: :lol: :lol: για το ονομα του θεου! ζε τες ζικλες μου να παιζεις παλε χαλαλι σου!
απλα λεω σου μερικες μαθηματικες ανησιχιες μου που εχουν μια βαση!
εγω εχει δεν εχει ζικλες καθε χρονο ο αριθμος που παιζω ειναι παντα ο ιδιος 100-150 ζικλες το χρονο! ζε να εχει ζικλες παλε τοσες εν να παιξω! μονο μια χρονια εφιεν μου λιον ο αριθμος γιατι 2-3 εξορμισης πιντομενες επαιζα παραπανω που 20-40 πουλια ζε εφκικα πανω που το οριο μου!
αλλα σε γενικες γραμμες παντα παιζω 5-15 πουλια τον καιρο της και 1-2 καθε εξορμηση στο ενδιμικο πρην κατεβασω τον σκυλο απλα για τον μεζε του νζακιου!
περσυ ο ζιρις μου επιενε στες ζικλες οπως λαλεις εσυ που την 2-3 κυριακη του περτικου μονο κυριακες ως το τελος της ζικλας ειχε παιξει 3ς ζικλες μετριμενες! επιεν 20 εξορμισεις για να παιξει 3 ζικλες :D ζε εγω που τες εκυνηγουν τον καιρο τους μονο αλλα επιενα και τεταρτες επαιξα πανω κατω 100-150 πουλια ανετα! εν ζε λαλω σου το για να χουμιστω απλα εν για να σας πω πως ο πατερας μου επιενε στα "παραδοσιακα" περασματα που πρην 10 χρονια επαιζε ζικλες! εγω που επιενα σε πιο πσαγμενους τοπους αν θα επιενα σε ποστο εβρισκα πουλια! μετα επερπατουν μεσα στες ισηχες πλεον απο κυνηγους ποταμοσιες ζε επαιζα παλε ζικλες! τα πουλια αλαξαν οπως ειπε και ο breda picaso συνιθιες
φιλε μου συμφωνω μαζι σου και τους αριθμους αλλα η ουσια ειναι οτι αυτα τα πουλια και οι αριθμοι ετσι και αλιως δεν θα εμεναν να περιμενουν το κυνηγι της τζικλας ταξιδιαρικα πουλια ηταν και θα εφευγαν.οσο για τις συνηθειες ναι αλλαξαν τα πουλια ειναι πλεον σε πυκνοτοπους που εχουν φαι και νερο και δεν χρειαζετε να μετακινηθουν τα πουλια για τις 2-3 μερες που θα κατεβουν μπορει να ερχοντε απο αλλες χωρες πλεον που οι βιοτοποι τους να ειναι ετσι(πυκνερι,υγρασια κτλ)
τωρα τους αριθμους που κτυπας με αυτους του πατερα σου νομιζω καμνει σου χαρη που εισε μιτσης :lol: :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

και εγώ κυνηγω τες από την δεύτερη - τρίτη Κυριακή καθε χρόνο
μιας και ακόμα σκύλο κυνηγετικό ΔΙΚΟ μου δεν έχω και βαρκούμε να πιεννω με την παρέα του φαδερ μου

στο θέμα μας τώρα

δηλαδή αν είναι πραγματικότητα ότι το νησί μας πιάνει πουλιά ΜΟΝΟ από τις μικρές αποδημίες και τα πουλιά που έρχονται ι Θα έρθουν είναι από το κέφι τους και όχι από ένστιχτο αποδημητικό τότε κοπέλια σαστετα τζιε εγυρασιν....

δηλαδή εμείς δαμε πιάνουμε μονό τα αποφάγια τον άλλον χορών

περιμένουμε δλδ να καταχιονισει τουρκιά (νοτιά παράλια) για να πιάσουμε λλια πουλιά

τότε παρακαλώ σκεφτείτε τα 2 πιο κάτω τζιε πείτε μου την γνώμη σας

1,πως γίνετε να άρχισαν ήδη τα δυχτια στα κοκκινοχορια να γεμίζουν τσίχλες

2,πως γίνετε ι κατεχόμενη Κύπρος και ΙΔΙΚΑ ι χερσόνησος της Καρπασίας να είναι πατημένη πουλιά

προχτές του Απ. Αντρέα επιεν ο φαδερ μου και είπε μου τα
επίσης τζικατς απαγόρευσαν το κυνήγι της
έβαλαν 30!!!!!!!!!!!!!! θυροφυλακες ΜΟΝΟ Καρπασία για να τες προσέχουν
θα επιτραπεί το κυνήγι από 01/01/12 / 28/02/12
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

διαβάστε από κάτω τι βρήκα
εν ξέρω αν είναι να πέσω χαμέ να χτυπiούμε - να γελάσω ι να αρκέσω το κλάμα,,


My Song Thrush was eaten in Cyprus! :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
I received a report about one of my Song Thrushes that I ringed on 23/12/2009 at Tzoraa valley Ringing Station. Unfortunately it was killed by a hunter near Lefkara, Cyprus (375 km). This is the first Israeli control of a Song Thrush.
We have a few recoveries of hunted migrants from Cyprus every year; most were Bee-eaters, Blackcaps and Spanish Sparrows. Illegal bird hunting in the Mediterranean basin is a significant problem for migratory bird population crossing the Mediterranean. Have a look at this report from BirdLife illustrating the problem.

This specific bird was ringed in a big Chaffinch roost. This winter roost hosts tens of thousands of Chaffinch and few hundred thrushes. Until now, I ringed about 9,000 birds in the roost - this is only my first recovery (!). I was hoping for a Chaffinch control, as Israel has no Chaffinch recoveries yet, and I hope it comes soon.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από πανικος »

Phinix έγραψε:και εγώ κυνηγω τες από την δεύτερη - τρίτη Κυριακή καθε χρόνο
μιας και ακόμα σκύλο κυνηγετικό ΔΙΚΟ μου δεν έχω και βαρκούμε να πιεννω με την παρέα του φαδερ μου

στο θέμα μας τώρα

δηλαδή αν είναι πραγματικότητα ότι το νησί μας πιάνει πουλιά ΜΟΝΟ από τις μικρές αποδημίες και τα πουλιά που έρχονται ι Θα έρθουν είναι από το κέφι τους και όχι από ένστιχτο αποδημητικό τότε κοπέλια σαστετα τζιε εγυρασιν....

δηλαδή εμείς δαμε πιάνουμε μονό τα αποφάγια τον άλλον χορών

περιμένουμε δλδ να καταχιονισει τουρκιά (νοτιά παράλια) για να πιάσουμε λλια πουλιά

τότε παρακαλώ σκεφτείτε τα 2 πιο κάτω τζιε πείτε μου την γνώμη σας

1,πως γίνετε να άρχισαν ήδη τα δυχτια στα κοκκινοχορια να γεμίζουν τσίχλες

2,πως γίνετε ι κατεχόμενη Κύπρος και ΙΔΙΚΑ ι χερσόνησος της Καρπασίας να είναι πατημένη πουλιά

προχτές του Απ. Αντρέα επιεν ο φαδερ μου και είπε μου τα
επίσης τζικατς απαγόρευσαν το κυνήγι της
έβαλαν 30!!!!!!!!!!!!!! θυροφυλακες ΜΟΝΟ Καρπασία για να τες προσέχουν
θα επιτραπεί το κυνήγι από 01/01/12 / 28/02/12
φιλε μου τα διχτυα γεμιζουν τζικλες τις μερες που και εμεις οι κυνηγοι καρπωνομαστε πουλια.δηλαδη τις μερες που κατεβενουν τα πουλια απο τα περασματα τους μονο ,δεν ειναι καθημερινο το φαινομενο.δυστηχως εκει που κυνηγαμε πολλοι γυρω μας εχουν διχτυα κακως δηλαδη αλλα αφτο εειναι αλλο θεμα και απο την περασμενη δευτερα-τριτη που τα παραλια μας ειχαν πολλα πουλια πραγματικα πηραν πολλες στα διχτυα ,ουτε αυτοι επιασαν ξανα.τηνπερασμενη τριτη συγκεκριμενα δυο οπλα κτυπησαμε 20 τζικλες πρωινο που περιηχαν και 3 μαυρες και 4 τρυγονες και τεταρτη μεχρι σημερα εξαφανιστηκαν
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Phinix έγραψε:διαβάστε από κάτω τι βρήκα
εν ξέρω αν είναι να πέσω χαμέ να χτυπiούμε - να γελάσω ι να αρκέσω το κλάμα,,


My Song Thrush was eaten in Cyprus! :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
I received a report about one of my Song Thrushes that I ringed on 23/12/2009 at Tzoraa valley Ringing Station. Unfortunately it was killed by a hunter near Lefkara, Cyprus (375 km). This is the first Israeli control of a Song Thrush.
We have a few recoveries of hunted migrants from Cyprus every year; most were Bee-eaters, Blackcaps and Spanish Sparrows. Illegal bird hunting in the Mediterranean basin is a significant problem for migratory bird population crossing the Mediterranean. Have a look at this report from BirdLife illustrating the problem.

This specific bird was ringed in a big Chaffinch roost. This winter roost hosts tens of thousands of Chaffinch and few hundred thrushes. Until now, I ringed about 9,000 birds in the roost - this is only my first recovery (!). I was hoping for a Chaffinch control, as Israel has no Chaffinch recoveries yet, and I hope it comes soon.


Εν εκαταλαβα λεξη ρε Phinix κανε κανενα transleate :D
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

ΤΑΡΑΚΣΕ ΡΕ Finix τι Κυπρο λιγο πιο αριστερα να δωσουν ουλες μεσα :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”