Αποδημία Τζίκλας

Απάντηση
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Phinix έγραψε:
MONO AU-79 έγραψε:
Phinix έγραψε:διαβάστε από κάτω τι βρήκα
εν ξέρω αν είναι να πέσω χαμέ να χτυπiούμε - να γελάσω ι να αρκέσω το κλάμα,,


My Song Thrush was eaten in Cyprus! :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
I received a report about one of my Song Thrushes that I ringed on 23/12/2009 at Tzoraa valley Ringing Station. Unfortunately it was killed by a hunter near Lefkara, Cyprus (375 km). This is the first Israeli control of a Song Thrush.
We have a few recoveries of hunted migrants from Cyprus every year; most were Bee-eaters, Blackcaps and Spanish Sparrows. Illegal bird hunting in the Mediterranean basin is a significant problem for migratory bird population crossing the Mediterranean. Have a look at this report from BirdLife illustrating the problem.

This specific bird was ringed in a big Chaffinch roost. This winter roost hosts tens of thousands of Chaffinch and few hundred thrushes. Until now, I ringed about 9,000 birds in the roost - this is only my first recovery (!). I was hoping for a Chaffinch control, as Israel has no Chaffinch recoveries yet, and I hope it comes soon.


Εν εκαταλαβα λεξη ρε Phinix κανε κανενα transleate :D
Βασικά ρε κοπέλια ο παρέας εν Ισραηλίτης μέλος μια οικολογικής/πτηνολογικής οργάνωσις στο Ισραήλ.

έχουν ένα πρόγραμμα στο οποίο βάζουν δαχτυλίδια στις τσίχλες.

ένα πουλί λαλεί ενημερώσαν τον ότι παίχτηκε στη Κύπρο κοντά στα Λεύκαρα τζιε κλαίεται επειδή σκοτώσαμε του το πουλί του και επίσης στη ιστοσελίδα τους λαλεί ότι οι Κύπριοι κάνουν σφαγές κάθε χρόνο!!!
:roll: :roll: :roll: :roll:



Τεληκα να την ταρακσουημε την Κυπρο η να την αφεισουμε εκει που ειναι :D ρε παιδια ποιος επεξαι την τζηκλα του Ισραηλινου να του την παρουμε πισω και ηταν δεμενος αισθηματεικα μαζη της............................... :D
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Costas_ »

Τις επόμενες μέρες απο σήμερα παίζει να μπούν πουλιά.
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από 635marios »

πολυ ευνοικοι πιστευω ανεμοι για τζικλεσ ερχοντε .καποι λαλουν 30000 κυνηγοι που δυο τζικλεσ εν να πεκτουν τοσεσ 20000 που δεκα τζικλεσ τοσεσ .πολλοι νομιζουν οτι ειμαστε το τρυγονο των βερμουδων για τα πουλια .παιζουμεν τεσ πολλα τα τελευταια χρονια και ελλιαναν .για ονομα του θεου ποιον .αν ηταν ετσι ηντα που εν να πουμε για την ιταλια ισπανια ελλαδα ηταν να χαθουν που τζιερον στισ χωρεσ αυτεσ .αν εδικαζε ο θεοσ τουσ τζικλαριεσ τησ ευρωπησ εμεισ ηταν να ειμαστε αθωοι κοντα στεσ τζικλεσ που παιζουντε σε αλλεσ χωρεσ .πια τρυονια σκοτωνουμε χιλιαδεσ πια ορτυκια και πιοιεσ τζικλεσ .ποιεσ 30000 κυνηγοι που τα τελευταια χρονια τζινιουμεν χαζιροι μονοι μασ εκτοσ που καμια δυο εξορμισεισ .τελικα οι οιλκολογοι παραπληροφοροντασ και φουσκονοντασ τουσ αριθμουσ εκαμαν την ευρωπη και ορισμενουσ απο εμασ να πιστευουμε οτι ειμαστε ο οφαλοσ τησ γησ και στουτον το τομεα .εκατομυρια αμπελοπουλια στα δυκτια εκατομυρια τζικλεσ στα δυκτια εγεμοσεν ο ουρανοσ πουλια ,αφισε που τα παραπανω τωρα φερνουν τα που την συρια μεσο κατεχωμενων .ακουσατε ποτε να πιασουν κανενα με 500-600 αμπελοπουλια επαφτοφορο και να τα δειξει η τηλεωραση? παντα πιανουντα μεσα στα ψυγια αφου ερτουν που εξω .πολλα λιγεσ εξερεσεισ .περσι επειενα τρεισ φορεσ την εβδομαδα καβο κρεγο τιποτε πολλα λιγεσ δυο τεσσερισ και καποτε τιποτα .ευκενεν η ειδηση πιανουντεσ πασ τα δυκτια χιλιαδεσ και εν αφινουν τιποτα να ερτη μεσα .κανει ολαν ελαλλουν εγω επεια 20 φορεσ και τζικλα να δεισ εν ειχεν ηντα που λαλουν τουτοι .ατε τωρα και εσεισ ορισμενοι λενε παιζουμεν τεσ και ελειαναν .καποιοσ αχαπαροσ καποτε ειπε δεν πειραζει που εχασαμε τον Μαρτη θα γλειτωνουν και του χρονου θα παιζουμε παραπανω .ο θεοσ να μασ βοηθηση γιατι βλεπω ανοιγουμε το λακο μασ μονοι μασ .σε καμια χωρα του κοσμου οι οικολογοι και τουτοι οι ακτιβιστεσ δεν βρηκαν τοσο προσφορο εδαφοσ οσον δαμεσα ,εδκιωξαν τουσ που αλλεσ χωρεσ και ηρταν δαμεσα που υπαρχουν οι μεγαλυτεροι εκτελεστεσ πουλιων στον κοσμο μιασ και η κυπροσ ειναι το μεγαλυτερο μεροσ σε πληθυσμο οποιουδηποτε ειδουσ πουλιου.ετσι λενε και ετσι πειστευουν πολλοι .αυριο εν να μασ πουν οτι αφανισαμε τα πουλια τησ ευρωπησ ουλλα .βαλλουν μασ να τσακονουμαστε μεταξυ μασ για να κερδιζουν τζινοι και καταφερνουν τα καλα .ξερουν οτι εν που συρια που ερκουντε και που τουρκια τα αμπελοπουλια και οι τζικλεσ μεσω κατεχωμενων γιατι εν πασειν και απο εκει στα κατεχομενα να τα πιανουν πριν να ερκουντε ποδα .
browning9
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Μάιος 2011, 01:49

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από browning9 »

ας ελπισουμε οτι τες επομενες μερες ενα μπουν λια πουλια..θελουμεν ακομα λια νερα ομως να μην γινει ξεραιλλα παλε..
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Browning ultra »

Τα νερά τα θέλουμε σίουρα.Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κρυαδίση περισσότερο στην ΕΥΡΩΠΗ
APOLLON AROSTIA MOU
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 01:31

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από APOLLON AROSTIA MOU »

635marios έγραψε:αγαπητοι συναδελφοι,σασ χερερετω,και επανερχομε στο θεμα που εγω ενεγραψα αποδημια τησ τζικλασ.πιστευω δεν εχει γραφομενο στο διαδικτυο τα τελευταια 10 χρονια που δεν το εχω διαβαση σχετικα με τισ αποδημιεσ αλλα κυριοσ για τισαποδημιεσ τησ τζικλασ .δεν θελω να σασ κανω τον επιστημονα μιασ και δεν ειμαι αλλα κατεχω κατι τησ για τησ αποδημιεσ .ασχολουμε με πολυ ενδιαφερον τρωγοντασ ολοκληρεσ ωρεσ διαβαζοντασ ειτε αγγλικα ειτε ελληνικα θεματα που αφορουν τεσ αποδημιεσ εδω και χρονια .θα προσπαθησω μεσα σε λιγεσ μερεσ να σασ μεταφερω περιληπτικα τα κυριοτερα που εχω μαζεψει αυτα τα χρονια και με εμπειριεσ δικεσ μου με αποτερο σκοπο να εμπλουτισουμε ολοι τισ γνωσεισ μασ για το θεμα αυτο και προπαντωσ εσεισ οι νεοι κυνηγοι ουτοσωστε να εχετε μια πληρη και καθαρη εικονα που θα σασ βοηθα στα μελλοντικα σασ κυνηγια .οποιοσ εχει και βρισκει κατι για το θεμα να το βαζει να το διαβαζουμε γιατι καθε χρονο ολο και ποιο νεεσ ερευνεσ γινοντε.προσεξετε ομωσ να μην ειναι απο οικολογικεσ οργανωσεισ γιατι αυτη πνεουν την συγχιση και τον αποπροσανατολισμο .Ξεκινω με τα κακα μαντατα μιασ και ειναι η αρχη του θεματοσ .Η ΑΠΟΔΗΜΙΑ τησ τζικλασ απο βορα προσ νοτο εχει τελιωση.οτι ηταν να ερτη ειρτεν.και εξειγουμε ,η τζικλα αποδημα απο βορα προσ νοτο απο τον Σεπτεβρη μεχρι και τον Νοεβριο.ονομαζετε καθετη αποδημια γιατι χρισημοποια καθετουσ διαδρομουσ απο βορα προσ νοτο.εχει επιστιμονικα αποδεδηγμενα 4 καθετουσ διαδρομουσ Ο ΠΡΩΤΟΣειναι ΙΣΠΑΝΙΑ -ΓΥΡΒΑΛΤΑΡ ΑΦΡΙΚΗ ο δευτεροσ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΡΙΚΗ αυτοι οι δυο ειναι και οι μεγαλυτεροι και οι δυο μικροτεροι ΙΤΑΛΙΑ-ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ -ΑΦΡΙΚΗ .αν εχετε χαρτη τησ ευρωπησ τραβιξετε καθετεσ γραμεσ και θα δειτε απο ποιεσ χωρεσ οι τζικλεσ κατευενουν σαυτουσ τουσ διαδρομουσ και πουπανε .οι τζικλεσ ομωσ εχουν και τισ οριζοντιεσ αποδημιεσ αφου τελιωσουν τισ καθετεσ .δηλαδη τζικλεσ που εκατευικαν στην ιταλια μπορει να βρεθουν στην ελλαδα και τζικλεσ που κατευικαν στην τουρκια να εθουν στην κυπρο .ειναι μικρεσ αποδημιεσ μαξιμουμ των 300 χιλιωμετρων .εμεισ τωρα καρτερουμε να εποφελιθουμε απο αυτεσ .δεν πιασαμε παρα πολλα πουλια απο τισ καθετεσ αποδημιεσ .αυτο το πραγμα συβενει τα τελευτεα χρονια στη κυπρο .στην Ελλαδα εχει και φετοσ πουλια αυτεσ χρεισιμοποιουν το διαδρομο που αναφερα .δεν εχει καμια σχεση με το δικο μασ .εμασ μασ επειρεαζει λιγο το δευτερο μεγαλο περασμα Βουλγαρια τουρκια αφρικη .κατευενουν τα παραλια τησ τουρκιασ καστελοριζο και δια θαλασησ αφρικη .οι ανατολικοι βοριοανατολικοι που επικρατουσαν οδηγισαν λιγα πουλια προσ εμασ .παρεξεκλιναν λιγο την πορεια τουσ και μασ ειλθαν .ενασ πολυ μεγαλοσ διαδρομοσ τησ τζικλασ καθετοσ εκτοσ απο αυτουσ τουσ 4 και δεν εχει καμια σχεση με την ευρωπη ειναι αυτοσ του καυκασου περνα τουρκια μεση ανατολη αφρικη πουλια απο γεωργια ουκρανια ρωσια κατευενουν κατω απο αυτο τον διαδρομο μεσω τουρκιασ .ειναι αυτοσ που μασ ενδιαφερη τουλαχιστον 80 με 90%.λογω του οτι τα τελευταια χρονια δεν καμνει βαρετουσ χειμωνεσ μενουν οι περισοτερσ Τουρκια .αν καμει τωρα χειμωνα βαρετο εγω πιστευω ενα γεμιση η Κυπροσ τζικλεσ .να κανω μια παρεθεση δαμε και να σασ πω οτι φετοσ μιλωντασ με εναν τουρκοκυπριο που τον βρικα σε ενα κυνηγετικο καταστημα και μηλισαμε ειπεν μου οτι περσι που πηγε κυνηγι στην τουρκια για μπεκατσεσ οι τζικλεσ ηταν εκατομιρια .ετσι πραμα δεν εσυνεβικε ποτε οπου πηγενεσ μου λεει ηταν γεματοσ ο τοποσ .οι τουρκοι δεν τεσ κυνηγουν στην τουρκια ουτε τισ φασσεσ.εμεισ τωρα να περιμενουμε βαρυ χειμωνα στην τουρκια που πιστευω φετοσ θα καμει και θα μασ κατευουν
TA MERASMATA TIS TSIKLAS EINAI STO DEFTERO DEKAPENTHIMERO TOU NOEMBRI KAI TO PROTO DEKAPENTHIMERO TOU DEKEMBRI. PERASMATA EXOUN GINI KATA XILIADES KAI DISTIXOS DEN TA KRATA. OPOS KAI PERSI ETSI KAI FETOS.
Κορυφή
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Persi me tis kerikes sinthikes pou ixe den ipirxe periptosi na mini tzikla(itan na kanoun saouna an emenan) esto kai an empenan poulia tora fetos pou ine esthita kaliteros o keros ilikrina den katalavo ti ginete :(
sotiris!129

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου εισαι ζε αποελιστικο γαμωτα αλλα εν να σου το πω ζε σενα! ΤΖΙΚΛΕΣ ΕΧΕΙ!!! τουλαχιστο περισοτεερες που περσι ετσι καιρο!
γιαυτο μεν μαραζονεται! αν επαιξεται περσυ 5 ζικλες φετος θα παιξεται 10!
δυστιχος δεν ειναι ουτε ο καιρος το προβλημα ουτε τα νερα ουτε οι καθετες ουτε οι οριζοντες μεταναστεφσεις...απλα ειναι 1 ακομα κυνηγι που παει να χαθει στην κυπρο! μην ψαχεται ψιλο μεσα στα αχερα οι ζικλες δεν ξερουν να μπουν μεσα στο Φορουμ να διαβασουν και να πουν "ΑΑΑΑ παμε ζε λιες ποζι στους κακομιριδες τους κυπρεους!
Η αποδημια της ζικλας εχει γινει ΟΤΙ μπικε μπικε ΟΤΙ εμεινε εμεινε το θεμα τωρα ειναι που θα παει ο καθενας απο μας λατρης αυτου του εκλεκτου μεζε για να πιαει ασεν 4-5 πουλια για να δικεολογισει την πεζινα του!
εγω προσοπικα τα τελευτεα 3-4 χρονια παω ολοημερα κυνηγια ζικλας για να μην πιγενοερχομε για 2-3 πουλια, που μαλιστα τα περπατω γιατι το να περιμενεις 1 ωρα στο ποστο χωρις να παιξεις χαρτουτσια για μενα ειναι βασανο! καλιτερα να περπατω να περνα και η ωρα μου!
σταματατε λιπον να ψαχεται ισραηλινους, κανταφιδες, αεροδιαδρομουν, αερες, νερα, πλοια,UFO ζε επελαρες!
φαγεια εχει παρα πολλα, νερα παρα πολλα αερες δυτικους- βοριοανατολικοδιτικους ζε παλε τα πουλια δεν μενουν!!!! συνπερασμα ΔΕΝ μας προτιμανε πλεον η πλιοψιφια τον πουλιον για να μηνουν ασεν 1 μηνα!
εγω προσοπικα ελω να τονισω πως το να πιανουμε το οπλο να στεκουμαστε διπλα που μια ελια και να περιμενουμε δεν αρκει!!! βασικα δεν αρκει εδω και 10 χρονια αυτο...................................................................................
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από 635marios »

http://migration.wordpress.com/2008/11/ ... /.διαβαστε σαυτην τη σελιδα τι λενε οι οικολογοι για εμασ μεχρι που ευχοντε να πεκτουμε μεταξυ μασ και παραπληροφορουν με αριθμουσ που σκοτωνουμε .
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: αποδημια τζικλασ

Δημοσίευση από Phinix »

635marios έγραψε:http://migration.wordpress.com/2008/11/ ... /.διαβαστε σαυτην τη σελιδα τι λενε οι οικολογοι για εμασ μεχρι που ευχοντε να πεκτουμε μεταξυ μασ και παραπληροφορουν με αριθμουσ που σκοτωνουμε .
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”