ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Εικόνα

Απορεία.
Η θήρα ονομάζει την turdus pilaris = τρυγονότσιχλα και την turdus viscivorus= τριζάρα

Εγώ τόσα χρόνια τις ξέρω ανάποδα. Εσείς πώς τις λέτε?

Turdus Viscivorus
Εικόνα

Turdus Pilaris
Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

etsi einai opos tis onomase i thyra palia tes eixe kai anapoda apoti thimoume i tryona legete triona dioti exei ta xromata pou exei ena tryoni i trizara legete epeidi kanei tritri tri tri trizi basika auto einai to klama tis (kinito) se diafora meri tis ellados legonte kai anapoda dentrotsixles kai gerakotsixles
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Και εγώ όπως εσένα τις ήξερα, τρυγονότζικλα την ήξερα αυτή που έχει παρόμοια εμφάνιση με την κοινή τζίκλα. Στο βιβλίο της Κυνηγετικής Επιμόρφωσης έτσι τις έχει, στους πρόσφατους χάρτες τις έχει ανάποδα. Ο χρήστης APOLLON_1 τις ονομάζει όπως την φώτο που έβαλες. Λίγη σημασία έχει αν ππέσει εκτός αν είσαι προς το τέλος της κυνηγετικής περιόδου που η μια επιτρέπεται και η άλλη απαγορεύεται. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Ειδα το χάρτη σήμερα και εχασκιάστηκα :shock: :shock:

Όσους ξέρω ονομάζουν την turdus viscivorus τρυγονότσικλα και την pilaris τριζάρα ή γερακότσικλα.
Θα καταντήσω να τις ονομάζω με το λατινικό τους για να μεν έχουμε παρεξηγήσεις :lol:

Ρέ φιλε σ'ημερα έπαιξα 3 φιλόμελος, 1 ιλιακους, 2 βισκιβόρους και 1 πιλάρις. Εφυε μου και 1 μερούλα χεχεχε
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Dimitris έγραψε:Ειδα το χάρτη σήμερα και εχασκιάστηκα :shock: :shock:

Όσους ξέρω ονομάζουν την turdus viscivorus τρυγονότσικλα και την pilaris τριζάρα ή γερακότσικλα.
Θα καταντήσω να τις ονομάζω με το λατινικό τους για να μεν έχουμε παρεξηγήσεις :lol:

Ρέ φιλε σ'ημερα έπαιξα 3 φιλόμελος, 1 ιλιακους, 2 βισκιβόρους και 1 πιλάρις. Εφυε μου και 1 μερούλα χεχεχε
παει εσυ εξεφυγες τελειως!! ;)
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Pathfinder έγραψε:παει εσυ εξεφυγες τελειως!! ;)
Πάει... καταστραφήκαμε
Άλλα επίπεδα πλέον 8-)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από Avis777 »

Και γω ξερω οτι turdus pilaris / fieldfare / ειναι η τρυονοτζικλα η γερακοτζικλα ομως λαλουν στην ελλαδα γιατι μοιαζει με τρυονι η και γερακι η τζιεφαλη της...η τριζαρα / τσαρτσαρα/ κυργιαρα / δεντροτζικλα / mistle thrush / οπως λαλει και ο apollon καμμει τρρρρ τρρρρ :D ... παντως με το λατινικο εν προκειται να τες συγχησουμε :D:D
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Bασικά όπως είπα το πρόβλημα είναι την τελευταία εβδομάδα της τζίκλας όπου το ένα υπόειδος επιτρέπεται (pilaris) και το άλλο όχι (viscivorous), τζιαμέ να προσέχετε.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΤΡΥΟΝΟΤΣΙΚΛΕΣ-ΤΡΙΖΑΡΕΣ

Δημοσίευση από mikros »

spyrosspyrou851 έγραψε:Bασικά όπως είπα το πρόβλημα είναι την τελευταία εβδομάδα της τζίκλας όπου το ένα υπόειδος επιτρέπεται (pilaris) και το άλλο όχι (viscivorous), τζιαμέ να προσέχετε.
Ναι ρε Σπύρο...
Παίζει ο μέσος θηροφύλακας να μην ξέρει πως το ένα είδος δεν επιτρέπετε την τελευταία εβδομάδα και ποιο όχι... :roll:

Πλακά-πλάκα, με ποια λογική έγινε αυτό?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”