ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από Phinix »

το ξέρω ότι είναι "κάπως' νωρίς αλλά... :roll:

επειδή είναι το αγαπημένο μου κυνήγι και λόγο προσφάτων δημοσιευμάτων για κακοκαιρίες - χιόνια σε Ελλάδα και Τουρκία - κρύο - έχουμε κανένα θετικό σημάδι για μεταναστεύσεις ι ακόμα

πως προβλέπετε την χρονιά φέτος :?:

κανένα σημάδι :?:

συνήθως - προηγούμενες χρονιές - πρώτη Κυριακή πάντα κινούνταν λλιες
πέρσι για έμενα και την παρέα ήταν ι ΠΙΟ απογοητευτική χρονιά
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
sotiris!129

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

οι μεγαλοι αριθμοι δεν φανικαν περσυ, το 95% τον ποστον δεν επιασαν πουλια και το 5% που επιασε ηταν μεμονομενα περιστατικα και τες περισοτερες φορες λιγα συνκριτικα με αλλες χρονιες ! και εγω οπως και εσυ και φανταζομαι και οι περισοτεροι απο εδω οσες φορες πηγα σε ποστο περσυ με την παρεα μου, αναγγαστικαμε να κατεβουμε σε ακρεα ποστα και δυσκολα, με αποτελεσμα το 50%τον πουλιον που παιζαμε να μενουν πανω στο βουνο και μετα στο τελος της μερας να εχουμε συνολο 4 οπλα 10 πουλια πραγμα που ηταν τραγικο, με αποτελεσμα να σταματισω απο νωρις της εξορμισης στα βουνα, να πιγενω τες περισοτερες φορες μονος μια βολτα επαρχια λευκοσιας χαμιλα, περπατιμα να παιζω λιγα πουλια αν ευρισκα και λιες τραχιλες να λεω και δοξαση ο Θεος! (στο κυνηγι της ζικλας επερπατισα περισοτερο απο το κυνηγι του περτικου!)
ομως οπως παν τα πραματα φετος θα εχουμε εστο καλιτερη χρονια απο περσυ στες ζικλες! λογικα πρεπει να φανικαν τα προτα πουλια και αν οχι μεχρι το τελος της εβδομαδας εχει δεν εχει πουλια φετος θα μπουν τα προτα!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από πανικος »

φετος οι παλιοι λαλουν εν να ειναι η χρονια τους.
μακαρι να εχουν δικιο ,αλλα να παχουλες γιατι φετος επιασα τσιμινια τζουνουρκα!
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Tasozzz
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 19:11

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από Tasozzz »

Συμφωνω μαζί σου φίλε μου ότι φέτος θα είναι οι χρονιά τους. Έχω το προαίσθημα!!!
Λογικά μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες πρέπει να ακουστούν τα πρώτα τσί τσί :D .Η περσινή χρονιά όντως ήταν η πιο χάλια αλλά τζίκλες εμπείκαν πέρσι Κύπρο αλλά ήταν πολλά νωρίς και δεν τις εκράτησε λόγω του καιρού αν και είχε πολλά φαγιά.
Εγώ έκοπσα τες πέρσι και έπεκσα λλίες αλλά στην δεύτερη κυριακή και τετάρτη. Μετά ούτε φτερό.
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

πανικος έγραψε:φετος οι παλιοι λαλουν εν να ειναι η χρονια τους.
μακαρι να εχουν δικιο ,αλλα να παχουλες γιατι φετος επιασα τσιμινια τζουνουρκα!
Πέρσυ προς τα τέλη της κυνηγετικής περιόδου της τσίκλας ενας φιλος μου συναντήθηκε τυχαία με έναν ξένο πτηνολόγο και τον ρώτησε γιατι δεν ήρθαν πουλλία στην Κύπρο ο πτηνολόγος του απάντησε ότι λόγο των άσχημων καιρικών συνθηκών στις Νότιες χώρες της Ευρώπης (Ελλάδα , Ιταλία , Τουρκία κτλ ) και ταυτόχρονα σχετικά καλό καίρο στις Βόρειες χώρες τα πουλλία κατευθύνονταν Βόρεια γιαυτο δεν ήρθαν και γιαυτο δεν ειδαμέ ούτε στα τέλη Φεβρουαρίου που άλλες χρονίες επέστρεφαν απο Ισραήλ, Συρία κτλ διότι δεν πήγαν ούτε εκέι άρα δεν είχαμε μόνο εμείς το πρόβλημα.
Για φέτος είπε ΑΝ έρθουν που (λογικά) δεν θα συμβαίνει κάθε χρόνο αυτό το φαινόμενο οχι μόνο θα έχουμε αρκετά πουλλία αλλά πιθανός και διπλάσιες ποσότητές απο άλλες καλές χρονίες και ο λόγος όπως ανέφερε ο πτηνολόγος στις Βόρειες χώρες δεν κυνηγούν όπως εμείς έτσι τα πουλλία αναπαράχθηκαν και δεν κυνηγήθηκαν σχεδόν καθόλου.(Αντιλαμβάνεστε λοιπόν αριθμούς)
Έλπίζω να ισχύουν τα μισά απο όσα ανέφερε και θα έχουμε πολύ καλή χρονία
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από πανικος »

demetris-demetriou έγραψε:
πανικος έγραψε:φετος οι παλιοι λαλουν εν να ειναι η χρονια τους.
μακαρι να εχουν δικιο ,αλλα να παχουλες γιατι φετος επιασα τσιμινια τζουνουρκα!
Πέρσυ προς τα τέλη της κυνηγετικής περιόδου της τσίκλας ενας φιλος μου συναντήθηκε τυχαία με έναν ξένο πτηνολόγο και τον ρώτησε γιατι δεν ήρθαν πουλλία στην Κύπρο ο πτηνολόγος του απάντησε ότι λόγο των άσχημων καιρικών συνθηκών στις Νότιες χώρες της Ευρώπης (Ελλάδα , Ιταλία , Τουρκία κτλ ) και ταυτόχρονα σχετικά καλό καίρο στις Βόρειες χώρες τα πουλλία κατευθύνονταν Βόρεια γιαυτο δεν ήρθαν και γιαυτο δεν ειδαμέ ούτε στα τέλη Φεβρουαρίου που άλλες χρονίες επέστρεφαν απο Ισραήλ, Συρία κτλ διότι δεν πήγαν ούτε εκέι άρα δεν είχαμε μόνο εμείς το πρόβλημα.
Για φέτος είπε ΑΝ έρθουν που (λογικά) δεν θα συμβαίνει κάθε χρόνο αυτό το φαινόμενο οχι μόνο θα έχουμε αρκετά πουλλία αλλά πιθανός και διπλάσιες ποσότητές απο άλλες καλές χρονίες και ο λόγος όπως ανέφερε ο πτηνολόγος στις Βόρειες χώρες δεν κυνηγούν όπως εμείς έτσι τα πουλλία αναπαράχθηκαν και δεν κυνηγήθηκαν σχεδόν καθόλου.(Αντιλαμβάνεστε λοιπόν αριθμούς)
Έλπίζω να ισχύουν τα μισά απο όσα ανέφερε και θα έχουμε πολύ καλή χρονία
τετοια να ακουμε να χαιρομαστε φιλε μου.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
giorgos-zabala
Full Member
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 22:35

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από giorgos-zabala »

ρε κοπελια εμενα παντος ειπε μου ο θειοσ μου οτι ειδε 2 τζικλεσ πριν 2-3 μερες.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από LAGOS »

πανικος έγραψε:
demetris-demetriou έγραψε:
πανικος έγραψε:φετος οι παλιοι λαλουν εν να ειναι η χρονια τους.
μακαρι να εχουν δικιο ,αλλα να παχουλες γιατι φετος επιασα τσιμινια τζουνουρκα!
Πέρσυ προς τα τέλη της κυνηγετικής περιόδου της τσίκλας ενας φιλος μου συναντήθηκε τυχαία με έναν ξένο πτηνολόγο και τον ρώτησε γιατι δεν ήρθαν πουλλία στην Κύπρο ο πτηνολόγος του απάντησε ότι λόγο των άσχημων καιρικών συνθηκών στις Νότιες χώρες της Ευρώπης (Ελλάδα , Ιταλία , Τουρκία κτλ ) και ταυτόχρονα σχετικά καλό καίρο στις Βόρειες χώρες τα πουλλία κατευθύνονταν Βόρεια γιαυτο δεν ήρθαν και γιαυτο δεν ειδαμέ ούτε στα τέλη Φεβρουαρίου που άλλες χρονίες επέστρεφαν απο Ισραήλ, Συρία κτλ διότι δεν πήγαν ούτε εκέι άρα δεν είχαμε μόνο εμείς το πρόβλημα.
Για φέτος είπε ΑΝ έρθουν που (λογικά) δεν θα συμβαίνει κάθε χρόνο αυτό το φαινόμενο οχι μόνο θα έχουμε αρκετά πουλλία αλλά πιθανός και διπλάσιες ποσότητές απο άλλες καλές χρονίες και ο λόγος όπως ανέφερε ο πτηνολόγος στις Βόρειες χώρες δεν κυνηγούν όπως εμείς έτσι τα πουλλία αναπαράχθηκαν και δεν κυνηγήθηκαν σχεδόν καθόλου.(Αντιλαμβάνεστε λοιπόν αριθμούς)
Έλπίζω να ισχύουν τα μισά απο όσα ανέφερε και θα έχουμε πολύ καλή χρονία
τετοια να ακουμε να χαιρομαστε φιλε μου.
Εγώ δέχουμε να ισχίει το 1/4 που τούτα που είπε φίλε μου. Όντως πέρσυ ήταν μια απο τις χειρότερες χρονιές αν όχι η χειρότερη! Για πέρσυ όμως πιστεύω ότι οι μεγάλες πυρκαγιές στην Ρωσσία επηρέασαν κατα πολύ τους πληθυσμούς και δέν νομίζω να αναπληρώθηκαν σε ένα χρόνο. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία όμως.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από Phinix »

τετοια να ακουμε να αππονουμαστε.... :D
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
APOLLON AROSTIA MOU
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 01:31

Re: ΤΖΙΚΛΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011 - 2012

Δημοσίευση από APOLLON AROSTIA MOU »

17 tzai popse tsik, tsik
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”