ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
Beretta22
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Δεκ 2012, 13:08

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Beretta22 »

Καλημέρα μας

Η λαθροθηρια φιλοι μου, δεν καταπολεμειτε με χρημα, αλλα με αποφασεις, απλως εν εχουμεν πολιτικους "να τους βαρουν" για να θεσπισουν και να εφαρμοσουν τέτοιες νομοθεσίες.

Εν στεκει στη λογικη μου το γιατι να μεν υπαρχουν ΝΟΜΙΜΑ εκτροφεία λαγου, να πουλουν στες ταβέρνες τον λαον 25-30 ευρω για μεν τον γοραζουν που τους λαθροθηρες 80-100 !

Τα 77 ευρω της αδειας για ένα χομπυ που διαρκει 5 μηνες εν πολλα χαμηλα, και δεν καμνω ουτε τον χουβαρταν ουτε τον αρκονταν.
Μια μερα στο σκοπευτηριο εν 50 με τα φαγια σου τα ποτα σου κτλ !
Απλως παρατηρω την αδιαφορια των αρμοδιων να ασχοληθουν με το πιο απλον που είναι οι χαρτουτσιες οι πεταμενες μες τα βουνα, και θα λυσουν ο πρόβλημα της λαθροθηρίας ???
Φίλε μου καλημέρα,

το κυνήγι αναλογικά είναι ένα απο τα πιο ακριβά χόμπυ. Δεν είναι μόνο η άδεια κυνηγίου είναι τζε οι χαρτούτσιες τζε ο εξοπλισμός κλπ.! Παλιά ήταν μόνο για τους βασιλιάδες και τους πλούσιους.! Ο λόγος που εγώ πιστέφκω ότι είναι ακριβή η άδεια στην Κύπρο σε σχέση με άλλες χώρες είναι η τεράστια διαφορά στην ποικιλιά και τη ποσότητα των θηραμάτων.!

Σήμερα στην Αγία Νάπα τα πουλιά ήταν ελάχιστα..!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από mikros »

Beretta22 έγραψε:
Φίλε μου καλημέρα,

το κυνήγι αναλογικά είναι ένα απο τα πιο ακριβά χόμπυ. Δεν είναι μόνο η άδεια κυνηγίου είναι τζε οι χαρτούτσιες τζε ο εξοπλισμός κλπ.! Παλιά ήταν μόνο για τους βασιλιάδες και τους πλούσιους.! Ο λόγος που εγώ πιστέφκω ότι είναι ακριβή η άδεια στην Κύπρο σε σχέση με άλλες χώρες είναι η τεράστια διαφορά στην ποικιλιά και τη ποσότητα των θηραμάτων.!

Σήμερα στην Αγία Νάπα τα πουλιά ήταν ελάχιστα..!
Διαφωνώ ως προς την ποικιλία...
Είμαστε σε ένα νησί που σε μιά ακτίνα των 30 χιλιομέτρων μπορείς να κυνηγήσεις όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα...
Για να μην πάω μακριά, στην Ελλάδα πρέπει να κάνουν εκατοντάδες χιλιομετρα για να κυνηγήσουν πέρδικες τσουκάρ, οι κάτοικοι της ηπειρώτικης χώρας και το αντίθετο για αγριογούρουνα οι νησιώτες...Φάσσες και υδρόβια είναι προνόμια λίγων χάρις τους τόπους μετανάστευσης τους...

Η ποσότητα του θηράματος οφείλετε σε όλους μας!! Τοσο στα μεταναστευτικά όσο και στα ενδημικά...

Είμαστε εκτός θέματος
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Beretta22 έγραψε:
Καλημέρα μας

Η λαθροθηρια φιλοι μου, δεν καταπολεμειτε με χρημα, αλλα με αποφασεις, απλως εν εχουμεν πολιτικους "να τους βαρουν" για να θεσπισουν και να εφαρμοσουν τέτοιες νομοθεσίες.

Εν στεκει στη λογικη μου το γιατι να μεν υπαρχουν ΝΟΜΙΜΑ εκτροφεία λαγου, να πουλουν στες ταβέρνες τον λαον 25-30 ευρω για μεν τον γοραζουν που τους λαθροθηρες 80-100 !

Τα 77 ευρω της αδειας για ένα χομπυ που διαρκει 5 μηνες εν πολλα χαμηλα, και δεν καμνω ουτε τον χουβαρταν ουτε τον αρκονταν.
Μια μερα στο σκοπευτηριο εν 50 με τα φαγια σου τα ποτα σου κτλ !
Απλως παρατηρω την αδιαφορια των αρμοδιων να ασχοληθουν με το πιο απλον που είναι οι χαρτουτσιες οι πεταμενες μες τα βουνα, και θα λυσουν ο πρόβλημα της λαθροθηρίας ???
Φίλε μου καλημέρα,

το κυνήγι αναλογικά είναι ένα απο τα πιο ακριβά χόμπυ. Δεν είναι μόνο η άδεια κυνηγίου είναι τζε οι χαρτούτσιες τζε ο εξοπλισμός κλπ.! Παλιά ήταν μόνο για τους βασιλιάδες και τους πλούσιους.! Ο λόγος που εγώ πιστέφκω ότι είναι ακριβή η άδεια στην Κύπρο σε σχέση με άλλες χώρες είναι η τεράστια διαφορά στην ποικιλιά και τη ποσότητα των θηραμάτων.!

Σήμερα στην Αγία Νάπα τα πουλιά ήταν ελάχιστα..!
Ρε φιλε μου για ονομα του θεου.
Το κηνυγι εν που τα πιο φτηνα χομπυ και γι' αυτόν ασχολούνται τοσοι πολλοι.
Μιλουμε για 45-50 εξορμήσεις και με 300 ευρω για χαρτουτσιες, ουτε 10 ευρω η εξορμηση εν μας στοιχιζει. Δαμε καφενε παεις να φαεις σουβλάκια και εν κανουν 10 ευρω.
Εξοπλισμον ηντα που θελουμεν, προσωπικα πιανω ακριβα ειδη ενδυσης αλλα πασιν πολλα χρονια,
Τωρα αν μιλας για τζιηνους που εχουν 5 σιηλλους, διπλοκαμπινιαν των 30000 ευρω, 5 σιηπεττους και κάθε 2 χρονια αλλασουν τους μισους, παιζουν χαρτουτσιες 1 ευρω την μιαν, ξεκινουν που τα κοτσιηνοχωρκα να ερτουν δυτικη Λευκωσια για τρασιηλες και θελουν 40 ευρω πετρελαιο κάθε φορα κτλ εν αλλον θεμαν.

Οσον αφορα το θεμα πεταμενες χαρτουτσιες, θα επρεπεν κάθε πακετο να είναι έναν ευρω πιο ακριβον, και όταν παιρνουμεν πισω τες οφκερες χαρτουτσιες να μας επιστρεφεται το ευρω.
Ουτε κοστος θα ειχαμεν και θα ηταν καθαρον και το περιβαλλον.

Τελοσπαντων, τζιηνον που θελω να πω εν ότι όταν θελει καποιος να εβρει λυσεις κατι θα σκεφτει.
Ειμαστεν εκτος θεματος και σταματω εδώ.
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλησπερίζω την παρέα !!!

Σήμερα ξύπνησα μετά απο ξενύχτι και είπα ότι θα πάω απογευματινό περίπατο... Ετοιμάζομαι να φύγω εθυμήθηκα ότι τη κάμερα την έπιασε ο αδερφός μου να την πάρει στα χιόνια :o :o ... Λέω εν πειράζει εβαρκούμουν να παω να την πιάσω, λαλώ έπαιξα αρκετές τζίκλες θα παίξω και άλλες μέχρι το τέλος δεν πειράζει αν χάσουμε τις σημερινές φάσεις...

Κλασσικό περπατητό κυνήγι σήκωσα αρκετά πουλιά πήρα 18 αλλά προς το τέλος της μέρας λίγο το ξενύχτι και το ποτό λίγο η κούραση εκαλλίκωσα αρκετά... :? :? Είχαμε και την κουβέντα με συνάδελφους τις προάλλες, σήκωσα και 2 μαυρόπουλους κατάφερα και πήρα τον ένα σε ένα ωραίο τουπλέ με τσίκλα :D :D :D

Προς το τέλος της μέρας και ενώ έκαμνα την τελευταία μου διαδρομή μπαίνω σε μια ποταμοσια σηκώνεται μια τσικλα μπαμ μπαμ πάει, σηκώνεται 2η το ίδιο, σηκώνεται και 3η ξανά... :oops: :oops: Λέω εν γίνεται... Εντάξει είμαι κουρασμένος αλλά οι και να σηκώνονται έτσι που μπροστά μας και να τες χάνουμε.. λαλώ άτε φέρτο νου σου... Όπως ήμουν μες τα νεύρα ακούω που πας σε μια ελιά θόρυβο και θωρώ τη κοκόνα που σηκώνεται... μπαμ η πρώτη έφαε τη μισή σηπεθκιά η ελιά... ξανασημαδεύω ξανά μπαμ όπως τη μάππα.... :D :D :D Η πρώτη μου σιδερένια :D :D :D Πρέπει να ανέβηκα το βουνό τροχάδι να την πιάσω άμπα και ήταν κουτσόφτερη.... (Super sporting No 9 παρακαλώ !!!)... Εκόντεψα, μια ματσιά φτερά, μια φασσακα σέκκα !!! :D :D Ή χαρά μου μεγάλη ώσπου και θυμήθηκα ότι δεν είχα την κάμερα στο όπλο... :o :( :( εμαράζωσα πολλά... η πρώτη μου φάσσα την μόνη φορά που δεν πήρα τη κάμερα μαζί μου... :( :( (Ας ελπίσουμε να ήταν η αρχή και να έχουμε και άλλη ευκαιρία ξανά αν και δύσκολο με το περπατητό κυνήγι που κάνω εγώ)

ΥΓ1: Πολύ καλή χρονιά για μένα αφού φέτος πήρα την πρώτη μου φραγκολίνα και την πρώτη φάσσα :D

ΥΓ2: H φάσσα αφιερωμένη στους φασσάριες του forum
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ωραίος Κρις, σου εύχομαι πάντα τέτοια (αλλά με τη κάμερα ;) )!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

βρισκω το πρωι παπά + γιο στ' αυτοκινητο κοντα στο πόστο μου, 05:55, αφησα το αυτοκινητο εκει που τ' αφηνω πάντα, παω λιγο πιο πανω, αρκετα μακρυα απο το πόστο, νομιζω δεν με ειδαν αφου προσπαθησα να τους ελευθερώσω τον τόπο τους, πηγα περπατητος και σταθηκα σε καλη αποσταση
Μετα απο λιγο βλεπω τον παπά παει και στέκεται απεναντι, μια χαρά η αποσταση μας, ο γιος κοντευει μου, βήχω να με ακουσει, βηχει και αυτος! Ερχεται και στέκεται 3 ελιες διπλα μου! Εγω τον έβλεπα, εκεινος δεν ειμαι σιγουρος, με ακουσε ομως. Παιζω σιηπεθκια πρωτος, στην απεναντι πλευρα, εκει που δεν ειχε κανενα, μετα παιζει κι αυτος, ακουω τα σκάγια διπλα μου, έλεος δεν του ειπα τιποτε, άλλαξα πόστο! Καππελιάζαν τα πουλια τον παπά του, πανω σου έλεγε του, "μα πού πανω μου γιε μου, δεξια, αριστερα?" Μετα εκαμε παρατήρηση του γιου να μην παιζει μεσουρανα γιατι ετσι δεν ειχε περιπτωση να χαμηλωσουν!
Πηρα 3 το πρωι, αυτος 9, οι 5 χαμένες. Anyway, αυτά περι γαιδουροσυνης. Μια μαυροτζικλα περπατητο στις 07:30 κι ακομη 5, η μια χαμενη κουτσοφτερη μεταξυ 14:30 - 16:00 ( οι 2 ντουπλε :) ) κι εφτασα στο ρεκορ μου, 8 [ προηγουμενο = 7 ]

Εικόνα
Εικόνα
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από skimis »

Καλημερα στην παρέα και καλή εβδομάδα να έχουμε παίδες!!! Χθεσινό καρτέρι κλασικκά μέχρι τις 11.30, με πολύ υπομονή και επιμονή κατάφερα πήρα 11 πουλιά και βρήκα τα 9....Καλλίκωσα ακόμα 3-4 πουλιά σίγουρα που έπρεπε να πιάσω!!! :shock: Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας!!! Μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλή η χρονιά όσον αφορά τις τζ'ικλες...πάντα μιλώ για επαρχία Αμμοχώστου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Ωραίοι παιδιά !! :D

Φίλε nmilidon πόλλυνε το περπατητό και το ρεκορ σου θα γίνει διψήφιο ;)

Φίλε skimis θα συμφωνήσω... Πολύ καλή χρονιά της τσίκλας φέτος μέχρι στιγμής.. μακάρι να συνεχίσει έτσι !!! :D
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

το περπατητο στον τόπο που ξερω ειναι χρονομετρημενο, 40-45 λεπτα, ατε το πολυ μια ωρα να παω κι ακομη τοση πισω στο αυτοκινητο

χθες περπατητο έπρεπε να κανω ακομη 1 ντουπλε (πηρα μόνο την πρωτη) + 1 μαυροπουλο "ευκολο" + 1, 2 ακομη και στο πόσο αλλες 1-2, έπρεπε συνολο να κρατω 15, δεν πειραζει :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

nmilidon έγραψε:το περπατητο στον τόπο που ξερω ειναι χρονομετρημενο, 40-45 λεπτα, ατε το πολυ μια ωρα να παω κι ακομη τοση πισω στο αυτοκινητο

χθες περπατητο έπρεπε να κανω ακομη 1 ντουπλε (πηρα μόνο την πρωτη) + 1 μαυροπουλο "ευκολο" + 1, 2 ακομη και στο πόσο αλλες 1-2, έπρεπε συνολο να κρατω 15, δεν πειραζει :P

Θυσίασε κάποιες ώρες για νέους τόπους που μπορεί να πιάνουν πουλιά και σίγουρα θα σε ανταμείψουν... και εγώ ξεκίνησα από ένα-δυό τοπούθκια που ήξερα και σιγά σιγά έψαξα και για άλλες περιοχές... έτσι έχεις περισσότερες επιλογές σε μέρες που δεν έχει πολλά πουλιά ή σε μέρες που στον τόπο σου έχουν ήδη πάει άλλοι...με 4-5 τόπους από 2-3 πουλιά σε κάθε τόπο έκαμες το διψήφιο σου ;)

Απαραίτητη προυπόθεση να σου αρέσει το περπάτημα όμως... :lol: :lol: (4-5 τόποι 3-4 ώρες περπάτημα 10κμ) ;)
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”