ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από skimis »

Τι κι αν η θερμοκρασία αύριο το πρώι θα είναι 2-3 βαθμους!!! τι κι αν η αίσθηση θα είναι 0 με μείον 3 βαθμους!!! τι κι αν θα φυσά 4-5 μποφόρ αέρα, δεν καταλάβουμε τίποπτε!!! Καλές επιτυχίες σε όσους θα έχουν την ευκαιρία να εξορμίσουν σε κθημερινές περιοχές!!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

skimis έγραψε:Τι κι αν η θερμοκρασία αύριο το πρώι θα είναι 2-3 βαθμους!!! τι κι αν η αίσθηση θα είναι 0 με μείον 3 βαθμους!!! τι κι αν θα φυσά 4-5 μποφόρ αέρα, δεν καταλάβουμε τίποπτε!!! Καλές επιτυχίες σε όσους θα έχουν την ευκαιρία να εξορμίσουν σε κθημερινές περιοχές!!!
Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλε !!! και σε όλους όσους θα εξορμήσουν σε έτσι δύσκολες καιρικές συνθήκες !!
I`d rather be hunting !!!
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από skimis »

Καλημέρα στην παρέα!!! Οπως είπα το Σάββατο είμουν έκει με μείον 3 αίσθητη θερμοκρασία και με 5-6 μποφόρ αέρα :D Κατάφερα μέχρι τις 10 που άντεξα να παρω 3 πουλια και 1 χαμένη!!! Σχετικά καλά τα πήγα ... Χθές Κυριακή πάλι στο ίδιο σημείο κατάφερα να πάρω ακόμα 8 πουλια, η 1 ήταν τριονότζικλα( μάλλον τις έδωκε το σιοινι και κατέβηκα στα παράλια!!!)...Δεν ένιωθα τα σιέρκα μου για να μπω στη διαδικασία να φκάλω φοτό!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Χθές το πρωί πήγα περίπατο στους σκύλους και μετά πήγαμε για σηκωτές ...κάτι κάναμε για δύο ώρες τα πήγαμε καλά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στη παρέα !!

Τελικά κατάφερα και ξέκλεψα ένα δίωρο και έκανα τον περίπατο μου χθες... Πίστευα με το κρύο θα είχε ελάχιστο κόσμο αλλά ο ηλιόλουστος καιρός κράτησε αρκετό κόσμο στα βουνά είτε για κυνήγι είτε για μάζεμα μανηταριών /αγρελιών. Οι τελευταίοι μας έκανα και χαλάστρα αφού εφαράσαν μας τις τζίκλες που κουλιάσαν...

Εν πάση περιπτώση δεν πτοηθήκαμε, κάναμε το περπάτημα μας... Αποτέλεσμα 11 πουλιά στη τσάντα (οι πρώτες 2 ντουπλέ ;) φιλμάκι), 2 χαμένα σε πυκνά που στάθηκε αδύνατο να βρώ... Είχα και μία κουτσόφτερη την οποία έπαιξα και την είδα να βουρά και να τρυπώνει σε μια σχοινιά σε ύψωμα. Λίγο πιο πάνω είχε ένα πατέρα με το γίο του που κάθονταν καρτέρι... Είπα του μικρού που ετρύπωσε (αν και η πρώτη μου ήξερα θα χω άλλες ευκαιρίες) αν την βρείς χαλάλι σου, να κάμει τη χαρά της... :lol: :lol: (νομίζω την βρήκε :D )

Αυτά από τη χθεσινή εξόρμηση... Συνεχίζουμε... ;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

αστοχος το πρωι στο πόστο, πηρα 2 απο 5 που έπρεπε να κρατω
Μεσημερι τις επιασα κοιμώμενες!

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στη παρέα !!

Πολλή περπάτημα χθές.. Όσο με εσώναν τα πόδια μου επερπατούσα. Θα βάλω απουσία την Κυριακή και είπα θα περπατήσω όσο μπορώ σήμερα :lol: :lol:

Αποτέλεσμα 14κμ 17 πουλιά και συνεχίζουμε την άλλη Τετάρτη πλέον... ;)

Χθές είδα παααρα πολλά περδίκια... πολλά ενθαρυντικό... σε κάποια φάση έκαμα την σκέψη μήπως και έγινε καμιά απελευθέρωση... Το ένα εκοντοστάθηκε μου σε ένα βράχο και εφκαλα το μια φώτο που μακρυά... ;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

καλημερα, δεν περασαν πουλια (λογω του πρωινου αερα μαλλον?) ομως ημουν αρκετα ευστοχος, 3 πουλια με 4 φυσίγγια το πρωι

η σχετικη ευστοχια συνεχιστηκε το μεσημερι περπατητο, πολυ δυσεύρετες παντως ..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στη παρέα !!

Μετά την απουσία μου την Κυριακή ξανά στο βουνό χθες... Αρκετά πιο λίγα τα πουλιά από προηγούμενες φορές και υποψιασμένα... Το καλό ο πελλοαέρας σε κάποιες φάσεις ευνοούσε αφού τα πουλιά δεν επροσηκώνουνταν... Μετά από αρκετό περπάτημα πήρα 13 πουλιά... Είχα και 3-4 καλλίτζια αδικαιολόγητα :oops: :oops:

Για πρώτη φορά δοκίμασα την κάμερα στο κεφάλι... Από πλευράς βάρους δεν με κούρασε, ίσως να επηρέασε λίγο τη σκόπευση μου ώσπου να την συνηθίσω (να δικαιολογηθώ λίο για τα καλλίτζια :lol: :lol: ). Στα πρώτα φιλμάκια το πλάνο είναι λίγο ψηλό με αποτέλεσμα οι χαμηλές βολές να μην φαίνονται τόσο καλά. Σε κάποια φάση εσυνειδητοποίησα το και άλλαξα λίγο την κλήση της κάμερας... Σιγά σιγά θα βρούμε την ρέουλα του... ;)



Αφιερωμένο Μάριε ;)

Συνεχίζουμε !!! :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ευχαριστώ Κρις, ωραίος! Θα το δω όταν πάω σπίτι γιατί εδώ δεν το ανοίγει. :D

Είσαι μερακλής φίλε μου. 8-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”