ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημερίζω την παρέα !!

Κάπως απογοητευτική η μέρα χτές... Όπου επήεννα ήταν πατάς με πατώσε... είχα μέρες να δω έτσι κόσμο... Αποτέλεσμα άλλαξα 2-3 τοποθεσίες ούτε τον εκάπνησα... πήγα σε άλλη περιοχή που αποφεύγω συνήθως επειδή είναι παλιότοπος περπάτησα αλλά τίποτε... μέχρι τες 12 αν εξαιρέσουμε 1-2 βολές απελπισίας δεν έκαμα τίποτε... έκατσα έκαμα το διάλειμμα μου έφα το σάντουιτς μου και είπα να περιμένω να φύγουν οι κυνηγοί να ησυχάσει ο τόπος και να ξαναπροσπαθήσω... ;)

Αποτέλεσμα απογεύματος 11 πουλιά !! ;) :D

Μπαίνουμε σιγά σιγά στη τελική ευθεία μειώνονται τα πουλιά άρα ήμαστε ευχαριστημένοι !! ;)

Και κάποιες φάσεις σε φιλμάκι !! Συνεχίζουμε ;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα !!!

Κανένας εν πάει στες τζίκλες πιον; Δεν έχει κίνηση το τοπικ...

Εγώ έκανα την προσπάθεια μου και χθές... Μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία και φαίνεται αφού τα πουλιά είναι εμφανώς λιγότερα...

Αποτέλεσμα ημέρας 10 πουλιά εκ των οποίων 2 μαυρόπουλοι :D οι οποίοι εγελούσαν μου τόσες μέρες αφού τους άκουα μόνο και εξαφανίζονταν, χτές έκαμα τους την :lol: και 2 χαμένα σε πυκνά με αγκάθια δεν εμπόρεσα να κοντέψω... :? :?

Τα πρώτα δύο πουλιά με ένα ωραίο ντουπλέ που ευτυχώς δεν βιάστηκα να ανοίξω το όπλο να γεμίσω... ;) (φιλμάκι)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

μπραβο για το ντουπλε, εγω σε 1 σημειο τις πετυχαινω μαζεμένες καμια δεκαρια, ομως δεν εχω καθαρο οπτικο πεδιο, συνηθως παίρνω μια εκει

η δεξια νομιζω ειναι μαυροτζικλα?

Πηρα 4 το πρωι, μεσημερι/απογευμα δεν κατάφερνα παω
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

nmilidon έγραψε:
η δεξια νομιζω ειναι μαυροτζικλα?
Οι δύο δεξιά είναι μαυρόπουλοι/μαυρότζικλες... αρσενική και θηλυκή... ;)
I`d rather be hunting !!!
justDOit
Full Member
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2010, 03:17

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από justDOit »

Πάντως παίδες το παρατήρησα και γω αυτό, και ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με το περπατητό της τσίκλας αν προσέξαν πως σχεδόν στους ίδιους τόπους βρίσκονται κάθε φορά τα πουλιά....δηλαδή άμα περπατήσεις 3-4 εξορμήσεις μια περιοχή, μετά ξέρεις ακριβώς που να τις βρεις.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Η αλήθεια ε κάπου στη μέση...

Εγώ που περπατώ αποκλειστικά την τζίκλα επαρατήρησα διάφορες συμπεριφορές...

Δηλαδή υπάρχουν τόποι που τις πιάνουν πάντα και όποτε πάω ξέρω ότι θα σηκώσω πουλιά και υπάρχουν και τόποι που μπορεί να τις πετύχω 1-2 εξορμήσεις και να κάμω πόλεμο και μετά να εξαφανιστούν και να μην ξαναδώ για πολλές εξορμήσεις...

Για το πρώτο νομίζω οφείλεται στο φαι... Άμα είναι ο τόπος τους που τρώνε θα τις βρίσκεις... Για το δεύτερο δεν ξέρω...
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα και καλά κυνήγια σε όσους εξορμήσουν σήμερα πάντα με ασφάλεια !! ;)

Απουσία από μένα λόγω έκτακτης υποχρέωσης...

Από βδομάδας με το καθημερινό μετά την Τετάρτη πέρκι πάμε ακόμα 2-3 φορές... :D
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα !!

Πρότελευταια εξόρμηση χτές !! Μάλον θα καταφέρω να πάω ακόμα μια μέχρι την Τρίτη.

Όμορφη μέρα, με τα πουλιά να είναι αρκετά υποψιασμένα και να προσηκώνονται πριν τους κοντέψω με αποτέλεσμα αρκετές βολές μακρινές και οριακές...

Πήρα 15 πουλιά εκ των οποίων μια μαυρότσικλα στις καθυστερήσεις με μια οριακή βολή που την κατέβασε ζωντανή αλλά ευτυχώς την βρήκα... ;)

Φτάνουμε σιγά σιγά στο τέλος και ήδη έπιαμε η κατάθλιψη... :?

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κρις μου τέλος δεν έχει μεν μαραζώνεις! Απόλαυσε κάθε στιγμή όπως εσύ θέλεις φίλε μου τζιαί όπου τζιαί νάσαι έρκεται ο Αύγουστος ;) .
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

MARIOSE έγραψε:Κρις μου τέλος δεν έχει μεν μαραζώνεις! Απόλαυσε κάθε στιγμή όπως εσύ θέλεις φίλε μου τζιαί όπου τζιαί νάσαι έρκεται ο Αύγουστος ;) .
Ξέρω το Μάριε μου αλλά κάθε χρόνο έτσι μέρες πιάνει με... Εν πολλοί 6 μήνες αποχής :P

Ειδικά όταν πάεις κάθε Τετάρτη Κυριακή και μετά κάτσεις απότομα βαρυφαίνεται σου :lol: :lol:
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”