ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Chris B725 έγραψε:Καλησπερίζω την παρέα !!!

Σήμερα ξύπνησα μετά απο ξενύχτι και είπα ότι θα πάω απογευματινό περίπατο... Ετοιμάζομαι να φύγω εθυμήθηκα ότι τη κάμερα την έπιασε ο αδερφός μου να την πάρει στα χιόνια :o :o ... Λέω εν πειράζει εβαρκούμουν να παω να την πιάσω, λαλώ έπαιξα αρκετές τζίκλες θα παίξω και άλλες μέχρι το τέλος δεν πειράζει αν χάσουμε τις σημερινές φάσεις...

Κλασσικό περπατητό κυνήγι σήκωσα αρκετά πουλιά πήρα 18 αλλά προς το τέλος της μέρας λίγο το ξενύχτι και το ποτό λίγο η κούραση εκαλλίκωσα αρκετά... :? :? Είχαμε και την κουβέντα με συνάδελφους τις προάλλες, σήκωσα και 2 μαυρόπουλους κατάφερα και πήρα τον ένα σε ένα ωραίο τουπλέ με τσίκλα :D :D :D

Προς το τέλος της μέρας και ενώ έκαμνα την τελευταία μου διαδρομή μπαίνω σε μια ποταμοσια σηκώνεται μια τσικλα μπαμ μπαμ πάει, σηκώνεται 2η το ίδιο, σηκώνεται και 3η ξανά... :oops: :oops: Λέω εν γίνεται... Εντάξει είμαι κουρασμένος αλλά οι και να σηκώνονται έτσι που μπροστά μας και να τες χάνουμε.. λαλώ άτε φέρτο νου σου... Όπως ήμουν μες τα νεύρα ακούω που πας σε μια ελιά θόρυβο και θωρώ τη κοκόνα που σηκώνεται... μπαμ η πρώτη έφαε τη μισή σηπεθκιά η ελιά... ξανασημαδεύω ξανά μπαμ όπως τη μάππα.... :D :D :D Η πρώτη μου σιδερένια :D :D :D Πρέπει να ανέβηκα το βουνό τροχάδι να την πιάσω άμπα και ήταν κουτσόφτερη.... (Super sporting No 9 παρακαλώ !!!)... Εκόντεψα, μια ματσιά φτερά, μια φασσακα σέκκα !!! :D :D Ή χαρά μου μεγάλη ώσπου και θυμήθηκα ότι δεν είχα την κάμερα στο όπλο... :o :( :( εμαράζωσα πολλά... η πρώτη μου φάσσα την μόνη φορά που δεν πήρα τη κάμερα μαζί μου... :( :( (Ας ελπίσουμε να ήταν η αρχή και να έχουμε και άλλη ευκαιρία ξανά αν και δύσκολο με το περπατητό κυνήγι που κάνω εγώ)

ΥΓ1: Πολύ καλή χρονιά για μένα αφού φέτος πήρα την πρώτη μου φραγκολίνα και την πρώτη φάσσα :D

ΥΓ2: H φάσσα αφιερωμένη στους φασσάριες του forum
Μπραβο ρε Chris!!!!και αφου μας την αφιερωσες να σου αφιερωσω και γω με τη σειρα μου την χθεσινη μου μερα που φανηκα τυχερος στις τσικλες...οποταν θα βαλω την φωτο εδώ αντι στο θρετ με τις φασσες!!!Αυτά είναι τα ωραια...από κει που δεν το περιμενεις ερχονται όλα!!!

Εικόνα
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Ωραίος !!! :D :D :D Πάντα τέτοια !!! ;)
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

Chris B725 έγραψε:Θυσίασε κάποιες ώρες για νέους τόπους που μπορεί να πιάνουν πουλιά και σίγουρα θα σε ανταμείψουν... και εγώ ξεκίνησα από ένα-δυό τοπούθκια που ήξερα και σιγά σιγά έψαξα και για άλλες περιοχές... έτσι έχεις περισσότερες επιλογές σε μέρες που δεν έχει πολλά πουλιά ή σε μέρες που στον τόπο σου έχουν ήδη πάει άλλοι...με 4-5 τόπους από 2-3 πουλιά σε κάθε τόπο έκαμες το διψήφιο σου ;)

Απαραίτητη προυπόθεση να σου αρέσει το περπάτημα όμως... :lol: :lol: (4-5 τόποι 3-4 ώρες περπάτημα 10κμ) ;)
εχω και μια κοράσα ρε φιλε, ως τις 10:00 το αργοτερο ειμαι σπίτι Κυριακη :D
Το μεσημερι βαλλω τη για υπνο και παω τ' απογευματινο μου!

δυστυχως ο παπάς μου ποτέ δεν ηταν της τζικλας, το συγκεκριμενο τόπο τον ανακάλυψα οταν πηγαμε ενδημικο κι ετυχε να δω μαζεμένες χαρτουτσιες σε "ποστα" ( το "δικο" μου παντως εχω το σιόνι! )

Και δεν ειναι οτι εχει πολλα πουλια, στη ποταμοσια π.χ. μπορει να σηκωθουν 5 πουλια εντος βολης, ομως ξερω και 2-3 άλλα συγκεκριμενα σημεια που οταν εχει πουλια, πιανει τα εκει

αυτοσκοπός δεν ειναι ο διψηφιος, και με 3-4 πουλια ικανοποιουμαι ;)

[Μπορω να πω προτιμω το περπατητο, αν και οταν περνουν πουλια στο καρτερι εχει πλάκα, το φουρρισμα και κλάμα μολις σηκωθει ή τα παιχνίδια του μαυροπουλου ομως ειναι ολα τα λεφτα]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

nmilidon έγραψε:
εχω και μια κοράσα ρε φιλε, ως τις 10:00 το αργοτερο ειμαι σπίτι Κυριακη :D
Το μεσημερι βαλλω τη για υπνο και παω τ' απογευματινο μου!

δυστυχως ο παπάς μου ποτέ δεν ηταν της τζικλας, το συγκεκριμενο τόπο τον ανακάλυψα οταν πηγαμε ενδημικο κι ετυχε να δω μαζεμένες χαρτουτσιες σε "ποστα" ( το "δικο" μου παντως εχω το σιόνι! )

Και δεν ειναι οτι εχει πολλα πουλια, στη ποταμοσια π.χ. μπορει να σηκωθουν 5 πουλια εντος βολης, ομως ξερω και 2-3 άλλα συγκεκριμενα σημεια που οταν εχει πουλια, πιανει τα εκει

αυτοσκοπός δεν ειναι ο διψηφιος, και με 3-4 πουλια ικανοποιουμαι ;)

[Μπορω να πω προτιμω το περπατητο, αν και οταν περνουν πουλια στο καρτερι εχει πλάκα, το φουρρισμα και κλάμα μολις σηκωθει ή τα παιχνίδια του μαυροπουλου ομως ειναι ολα τα λεφτα]
Να σου ζήσει η κοράσα φίλε μου !!! Εννοείται πάνω απ`όλα :D

Αυτό το τελευταίο που ανέφερες είναι το ωραίο του περπατητού που με έκανε να το λατρέψω !!! ;)
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Μπράβο λεβέντες χαίρομαι να σας διαβάζω! ;)
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από nmilidon »

λιγοτερα τα πουλια σημερα το πρωι, εβαλα τ' αδερφι στο πόστο, πηρε 3
Απογευματάκι περπατητο:

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Πρωινό μέχρι τις 7.30 ήρθε μόνο μια πάνω απο την κεφαλή μου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από sotiris!129 »

admin έγραψε:Πρωινό μέχρι τις 7.30 ήρθε μόνο μια πάνω απο την κεφαλή μου
Mε 2 αυκα ζε ενα μονοσιερο αγρελια εκαμες την παουρην !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

:lol: :lol:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημερίζω την παρέα !!!

Το παλέψαμε και εχτές αν και στη περιοχή μου φυσούσε ένας πελλοαέρας και έκαμνε την προσπάθεια πιο δύσκολη... Πιο λίγα τα πουλιά από άλλες φορές αλλά με αρκετά καλή σκόπευση τα περισσότερα που σήκωσα σε λογική απόσταση τα πήρα :D :D Είχα και ένα δυο ξιφτερίσματα (το ένα κάτω που τα 10μ πρέπει να μην της έμεινε νούρος :lol: :lol: φιλμάκι) και 1-2 καλλικώματα... Το ένα θα έκαμνα ντουπλέ (φιλμάκι) αλλά πάει ακόμα :lol: :lol: Τζιαμέ που ελέαμε δεν έχει μαυρόπουλους 2η συνεχόμενη εξόρμηση που παίζω ;) θυληκός αυτή τη φορά !!

Αποτέλεσμα 11κμ 17 πουλιά και 2-3μανιταρούθκια :D :D

Μιά χαρά συνεχίζουμε... Λόγω υποχρέωσης ίσως γράψω απουσία τη Κυριακή αν και θα προσπαθήσω να ξεκλέψω ένα δίωρο να πάω ;)

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”