ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
predator
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 09:00

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από predator »

Chris B725 έγραψε:Χαιρετίζω την παρέα !!

Πολλή περπάτημα χθες. Απολογισμός 13κμ 16 πουλιά 3 χαμένα και 3-4 καλλίτζια :lol: :lol:

Έχω μια παρατήρηση/απορία.. Ο νόμος για το πορτοκαλί σταματά στο ενδημικό; :? Γιατί όλοι μόλις μπεί ο Γενάρης δεν το ξαναφορούν; :? Αν με ρωτάτε κανονικά έπρεπε να είναι υποχρεωτικό και για όλους όσους κινούνται στα βουνά μέρα κυνηγίου (μανιταράες καραολάες κτλ). Ειδικά για εμάς που περπατούμε είναι μεγάλο άγχος να μεν παίξουμε κανένα μή κακό :oops: :oops:

Και κάποιες φάσεις σε φιλμάκι ;) Συνεχίζουμε :D

ωραίος, στις χαμένες βάλλε το playback στη camera να τις βρίσκεις :D
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

predator έγραψε:
ωραίος, στις χαμένες βάλλε το playback στη camera να τις βρίσκεις :D
:lol: :lol: Η αλήθεια εν ότι οι παραπάνω μου χαμένες συνήθως εν κουτσόφτερες και βουρούν και χάννοντε... Η αλήθεια μόνο μια φορά σε ένα περδίκι θυμούμαι να εδοκίμασα να βάλω playback που είχα φάει τους τόπους και εν το εβρησκα αλλά ε τόσο μιτσιά η οθόνη της κάμερας που εν φαίνεται τίποτε.. Θέλεις copmuter :P
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε:
mikros έγραψε:
Beretta22 έγραψε: Ενα πράγμα που με επαραξένεψε εν οτι μάλλον εν έχει μαυρόπουλλους στην Κυπρο γιατί όσες φώτο είδα στο Φουμπου με λεζάντες: ''εκουτσοπεράσαμε'', ''κατι εκάμαμε και σήμερα'', ''μια ακόμη ωραία μέρα'' κτλπ. έχει πολλές τσίκλες ο κυνηγετικός παράδεισος της Κύπρου αλλά μαυρόπουλους γιοκ :roll: ...
Δεν ξέρεις τον λόγο μικρέ;; Για σκέψου λίγο :roll: :roll:
Έκαμα και εγώ τούτη τη παρατήρηση... Όι πως παλιά έπαιζα πολλούς παραπάνω αλλά φέτος εν ελάχιστοι που είδα... Ποιός είναι ο λόγος αν επιτρέπεται;
I`d rather be hunting !!!
Beretta22
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Δεκ 2012, 13:08

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Beretta22 »

Εγώ είδα αρκετές μαυρότσικλες στις αρχές του Νοεμβρίου.. τζε τωρά έχει λίες μες τις ποταμοσιές..!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά οι λόγοι των αλλαγών στις ποσότητες και είδη πουλιών που βρίσκουμε ή όχι στην Κύπρο είναι πολλοί. Πρώτα από όλα είναι η μείωση στους πλυθησμούς, οι καιρικές συνθήκες κτλ κτλ.

Από μελέτες που διάβασα (δεν είναι δικές μου διαπιστώσεις) τα πουλιά που περνούν από την Κύπρο προέρχονται κυρίως από Ρωσσία μεριές και όχι από Ελλάδα/Ευρώπη. Οι διατροφικές συνήθειες και οι αγροτικές πολιτικές που εφαρμόζονται σε διάφορες χώρες έχουν επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την παρουσία των πουλιών ή όχι στις χώρες αυτές. Για παράδειγμα, διάβασα μια μελέτη που έλεγε ότι οι τζιήκλες έχουν αυξηθεί κατά πολύ στην Πολωνία και έχουν μειωθεί αισθητά στην Αγγλία (δεν θυμάμαι 100% τις χώρες). Ο λόγος είναι ότι στην μια χώρα έχει αυξηθεί η ποσότητα των ειδών (φυτών, δέντρων κτλ) που είναι στη διατροφή των τζίκλων ενώ στη άλλη χώρα έχει μειωθεί. Για τους ίδιους λόγους θεωρώ ότι φέτος δεν έχουν έρθει στα μέρη μας αρκετοί μαυρόπουλλοι.
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ έγραψε:
mikros έγραψε:
Beretta22 έγραψε: Ενα πράγμα που με επαραξένεψε εν οτι μάλλον εν έχει μαυρόπουλλους στην Κυπρο γιατί όσες φώτο είδα στο Φουμπου με λεζάντες: ''εκουτσοπεράσαμε'', ''κατι εκάμαμε και σήμερα'', ''μια ακόμη ωραία μέρα'' κτλπ. έχει πολλές τσίκλες ο κυνηγετικός παράδεισος της Κύπρου αλλά μαυρόπουλους γιοκ :roll: ...
Δεν ξέρεις τον λόγο μικρέ;; Για σκέψου λίγο :roll: :roll:
Έκαμα και εγώ τούτη τη παρατήρηση... Όι πως παλιά έπαιζα πολλούς παραπάνω αλλά φέτος εν ελάχιστοι που είδα... Ποιός είναι ο λόγος αν επιτρέπεται;
Εμ, επειδή ο 'μικρός' ανάφερε τα facebook που βλέπει κτλπ, δεν έχω οτιδήποτε επιστημονικό στο μυαλό αλλά κάτι πονηρό !

Απλά όλες οι μηχανούες και τα στερεοφωνικά που ακούγονται στα βουνά οι φωνές πάνω είναι της τζικλας :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

MARIOSE έγραψε:Παιδιά οι λόγοι των αλλαγών στις ποσότητες και είδη πουλιών που βρίσκουμε ή όχι στην Κύπρο είναι πολλοί. Πρώτα από όλα είναι η μείωση στους πλυθησμούς, οι καιρικές συνθήκες κτλ κτλ.

Από μελέτες που διάβασα (δεν είναι δικές μου διαπιστώσεις) τα πουλιά που περνούν από την Κύπρο προέρχονται κυρίως από Ρωσσία μεριές και όχι από Ελλάδα/Ευρώπη. Οι διατροφικές συνήθειες και οι αγροτικές πολιτικές που εφαρμόζονται σε διάφορες χώρες έχουν επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την παρουσία των πουλιών ή όχι στις χώρες αυτές. Για παράδειγμα, διάβασα μια μελέτη που έλεγε ότι οι τζιήκλες έχουν αυξηθεί κατά πολύ στην Πολωνία και έχουν μειωθεί αισθητά στην Αγγλία (δεν θυμάμαι 100% τις χώρες). Ο λόγος είναι ότι στην μια χώρα έχει αυξηθεί η ποσότητα των ειδών (φυτών, δέντρων κτλ) που είναι στη διατροφή των τζίκλων ενώ στη άλλη χώρα έχει μειωθεί. Για τους ίδιους λόγους θεωρώ ότι φέτος δεν έχουν έρθει στα μέρη μας αρκετοί μαυρόπουλλοι.
Οι μαυρόπουλλοι δεν τρών τα ίδια με τες τζίκλες; Εγώ παραξενεύομαι επειδή η τζίκλα φέτος είναι ιδιαίτερα αυξημένη σε σχέση με πέρσι ενώ οι μαυρόπουλοι αναλογικά είναι μειωμένοι πράγμα περίεργο..(Ίσως ναν η περιοχή μου εμένα αλλά παρατηρήθηκε και από άλλους απ`οτι φαίνεται). Αν και οι τζίκλες ήταν μειωμένες τότε θα ήταν λογικό...

Βέβαια δεν είμαι και καλός γνώστης. Η αποδημία της τζίκλας και των μαυρόπουλων/κότσιφων είναι η ίδια; Επηρεάζεται από ίδιους παράγοντες (καιρικές συνθήκες, φαί κτλ); Το ότι είναι συγγενικά είδη ίσως δεν σημαίνει ότι επειδή είναι αυξημένο το ένα θα είναι και το άλλο...
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε Κρις είναι όπως τα λες, είναι συγγενικά είδη αλλά δεν σημαίνει ότι οι πληθυσμοί τους αυξομειώνονται με τον ίδιο τρόπο, ούτε ότι ζουν στις ίδιες ακριβώς καιρικές συνθήκες ούτε ότι τρων ακριβώς τα ίδια πράγματα. Αυτό ακριβώς εννοούσα, ίσως αυτές τους οι διαφορές να αποτελούν και το λόγο που φέτος δεν είναι στους ίδιους αριθμούς όπως άλλες φορές (.π.χ. οι τρυόνες δεν είναι συγγενικό είδος? Όμως η αποδημία τους στην Κύπρο δεν είναι η ίδια με τις τζιήκλες).

Φέτος αν υπήρχαν φαγιά σε μεγαλύτερερες ποσότητες θα μιλούσαμε για μια πολύ καλή χρονιά.
Beretta22
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Δεκ 2012, 13:08

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Beretta22 »

Αν εκατάλαβα καλά εσείς λαλείτε την μαυρότσικλα -> μαυρόπουλο ? :)
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Beretta22 έγραψε:Αν εκατάλαβα καλά εσείς λαλείτε την μαυρότσικλα -> μαυρόπουλο ? :)
Ναι φίλε !! Αυτό ακριβώς που έβαλες στη φώτο.. Μαυρόπουλος ή κότσυφας (όπως αναγράφεται στο χάρτη κυνηγίου) ή αλλιώς μαυρότσικλα ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Beretta22 έγραψε:
mikros έγραψε:
Beretta22 έγραψε:
Η Άδεια κυνηγίου στην Κύπρο είναι ήδη αρκετά ακριβή, αν και η πιο φθηνή στην ευρώπη..!
Αν μας ελαλούσαν όμως εν να αυξηθεί κατα 30ευρώ τα οποία εν να πηγαίνουν αποκλειστικά για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου, ήταν να πούμε πως εν μια χαρά ως έχει, ούλλα καλά τζαι 'Αγια...
Δηλαδή φίλε μου εν λία τζίνα που πληρώνουμε τωρά για να γίνει τζίνο που λαλείς ? (για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου)
Καλημέρα μας

Η λαθροθηρια φιλοι μου, δεν καταπολεμειτε με χρημα, αλλα με αποφασεις, απλως εν εχουμεν πολιτικους "να τους βαρουν" για να θεσπισουν και να εφαρμοσουν τέτοιες νομοθεσίες.

Εν στεκει στη λογικη μου το γιατι να μεν υπαρχουν ΝΟΜΙΜΑ εκτροφεία λαγου, να πουλουν στες ταβέρνες τον λαον 25-30 ευρω για μεν τον γοραζουν που τους λαθροθηρες 80-100 !

Τα 77 ευρω της αδειας για ένα χομπυ που διαρκει 5 μηνες εν πολλα χαμηλα, και δεν καμνω ουτε τον χουβαρταν ουτε τον αρκονταν.
Μια μερα στο σκοπευτηριο εν 50 με τα φαγια σου τα ποτα σου κτλ !
Απλως παρατηρω την αδιαφορια των αρμοδιων να ασχοληθουν με το πιο απλον που είναι οι χαρτουτσιες οι πεταμενες μες τα βουνα, και θα λυσουν ο πρόβλημα της λαθροθηρίας ???
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”