ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

Σήμερα πρωινό ποφύσημα ήρθαν δύο πουλιά πάνω μου έπιασα το ένα ,,, σε λίγο η συνέχεια
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από sotiris!129 »

admin έγραψε:Σήμερα πρωινό ποφύσημα ήρθαν δύο πουλιά πάνω μου έπιασα το ένα ,,, σε λίγο η συνέχεια
θελεις να γραψω εγω την συνεχεια?
εγινα χαλια ...
πολυ σημαντικο , δεν αφηνουμε ποτε σκουπιδια πισω μας !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Giorgoscy »

giorgos80 έγραψε:Πως σχετιζεται ο θανατος αγελαδας με απαγορευση περιοχης για κυνηγι;
Με τους πεταμενους καλυκες ασφαλως.συγκεκριμενα σε περιοχη που εχει 40-50 σκαλες τριφυλια και ενδιαμεσα σχινιες απαγορευτηκε γιατι καποιοι επαιζαν πουλουθκια και εκαμναν τες χαρτουτσιες βουναρι μεσα στο τριφυλι.η αγελαδα ψωφησε λογω αποφραξης απο φυσιγγι.
Και πολλα καλα εκαμαν γιατι η φυση φιλοξενει μας να καμνουμεν το χομπυ μας και δυστυχως ελάχιστοι την σεβονται, συν του ότι εν τυχερος ο κτηνοτροφος που μονο μια εψοφησεν.

Αλλα επειδή όπως ξαναειπα στο ταμειο θηρας καθουνται γυρμενοι πισω ανεπουπουλλα, και ουτε καν έναν κινητρον εν εσκεφτηκαν να δωσουν για να μεν πετασσουνται τα φυσίγγια μες τα χοραφκια.

Προσωπικα εισηγηθηκα ότι θα επρεπεν το ταμειο θηρας να καθορισει έναν ποσον 1-2 σεντ την χαρτουτσιαν όταν επιστρεφονται αδεια φυσίγγια και το οποιο ποσο θα μπορουσεν να προστεθει στην αδεια κηνυγιου.

Πληρωνεις κυριε 30-40 ευρω πας την αδεια σου παραπανω και θα τα καμεις αποσβεσην που τες χαρτουτσιες, και αν εισαι τοσον βορτος και εν σε κοφτουν ουτε τα ριαλλια, θα παει καποιος που εχει ανάγκην τα λεφτα να τες συναξει και θα παρει εκεινος τα λεφτα.
Η μπορουν να το βαλουν εξτρα τελος πας τες χαρτουτσιες όπως γιναται με την ανακυκλωσην των λάστιχων !

Λυσεις υπαρχουν για όλα, αλλα αμαν 29 του μηνα θα μπει το τσιεκκιν βρεξει σιονισει, ηντα να κουραζουνται σιορ ???
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Beretta22
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Δεκ 2012, 13:08

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Beretta22 »

Giorgoscy έγραψε:
giorgos80 έγραψε:Πως σχετιζεται ο θανατος αγελαδας με απαγορευση περιοχης για κυνηγι;
Με τους πεταμενους καλυκες ασφαλως.συγκεκριμενα σε περιοχη που εχει 40-50 σκαλες τριφυλια και ενδιαμεσα σχινιες απαγορευτηκε γιατι καποιοι επαιζαν πουλουθκια και εκαμναν τες χαρτουτσιες βουναρι μεσα στο τριφυλι.η αγελαδα ψωφησε λογω αποφραξης απο φυσιγγι.
Και πολλα καλα εκαμαν γιατι η φυση φιλοξενει μας να καμνουμεν το χομπυ μας και δυστυχως ελάχιστοι την σεβονται, συν του ότι εν τυχερος ο κτηνοτροφος που μονο μια εψοφησεν.

Αλλα επειδή όπως ξαναειπα στο ταμειο θηρας καθουνται γυρμενοι πισω ανεπουπουλλα, και ουτε καν έναν κινητρον εν εσκεφτηκαν να δωσουν για να μεν πετασσουνται τα φυσίγγια μες τα χοραφκια.

Προσωπικα εισηγηθηκα ότι θα επρεπεν το ταμειο θηρας να καθορισει έναν ποσον 1-2 σεντ την χαρτουτσιαν όταν επιστρεφονται αδεια φυσίγγια και το οποιο ποσο θα μπορουσεν να προστεθει στην αδεια κηνυγιου.

Πληρωνεις κυριε 30-40 ευρω πας την αδεια σου παραπανω και θα τα καμεις αποσβεσην που τες χαρτουτσιες, και αν εισαι τοσον βορτος και εν σε κοφτουν ουτε τα ριαλλια, θα παει καποιος που εχει ανάγκην τα λεφτα να τες συναξει και θα παρει εκεινος τα λεφτα.
Η μπορουν να το βαλουν εξτρα τελος πας τες χαρτουτσιες όπως γιναται με την ανακυκλωσην των λάστιχων !

Λυσεις υπαρχουν για όλα, αλλα αμαν 29 του μηνα θα μπει το τσιεκκιν βρεξει σιονισει, ηντα να κουραζουνται σιορ ???
Φίλε μου και εγώ πιστέφκω ότι εννά ήταν καλό να διούν κάτι σαν επιβράβευση ή αντάλαγμα για τους κυνηγούς που μαζέφκουν τις χαρτούτσιες τους αλλά η άδεια δεν χρειάζεται να ακριβώσει άλλο..!

Αν το σκεφτείς καλά 30 ευρώ, με 1 σεντ την χαρτούτσια, θα χρειαστείς 3000 χαρτούτσιες. Με 2 σέντ 1500 χαρτούτσιες.! Εγώ πρωσοπικά σείρνω καμιά 500 - 600 το χρόνο τζε σκέφτου ότι είμαι που τζίνους που κυνηγούν τσίκλες.! Κάποιος που κυνηγά λαγό και πέρδικα αν σείρνει 100.!

Η Άδεια κυνηγίου στην Κύπρο είναι ήδη αρκετά ακριβή, αν και η πιο φθηνή στην ευρώπη..!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από mikros »

Beretta22 έγραψε:
Η Άδεια κυνηγίου στην Κύπρο είναι ήδη αρκετά ακριβή, αν και η πιο φθηνή στην ευρώπη..!
Αν μας ελαλούσαν όμως εν να αυξηθεί κατα 30ευρώ τα οποία εν να πηγαίνουν αποκλειστικά για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου, ήταν να πούμε πως εν μια χαρά ως έχει, ούλλα καλά τζαι 'Αγια...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από admin »

sotiris!129 έγραψε:
admin έγραψε:Σήμερα πρωινό ποφύσημα ήρθαν δύο πουλιά πάνω μου έπιασα το ένα ,,, σε λίγο η συνέχεια
θελεις να γραψω εγω την συνεχεια?
εγινα χαλια ...
πολυ σημαντικο , δεν αφηνουμε ποτε σκουπιδια πισω μας !

Η συνέχεια ήταν σε ένα τσίταστρο το απόγευμα όπου λόγω του ότι με πήραν έμεινα θεατής να παίζουν οι άλλοι και εγώ να παρακολουθώ...... !!!!! βασικα΄κυνήγησα χθές 2 ώρες πρωί και απόγευμα και έπιασα 3 πουλιά!!!!!! ενάμιση την ώρα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Beretta22
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 29 Δεκ 2012, 13:08

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Beretta22 »

mikros έγραψε:
Beretta22 έγραψε:
Η Άδεια κυνηγίου στην Κύπρο είναι ήδη αρκετά ακριβή, αν και η πιο φθηνή στην ευρώπη..!
Αν μας ελαλούσαν όμως εν να αυξηθεί κατα 30ευρώ τα οποία εν να πηγαίνουν αποκλειστικά για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου, ήταν να πούμε πως εν μια χαρά ως έχει, ούλλα καλά τζαι 'Αγια...
Δηλαδή φίλε μου εν λία τζίνα που πληρώνουμε τωρά για να γίνει τζίνο που λαλείς ? (για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου)
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα !!

Πολλή περπάτημα χθες. Απολογισμός 13κμ 16 πουλιά 3 χαμένα και 3-4 καλλίτζια :lol: :lol:

Έχω μια παρατήρηση/απορία.. Ο νόμος για το πορτοκαλί σταματά στο ενδημικό; :? Γιατί όλοι μόλις μπεί ο Γενάρης δεν το ξαναφορούν; :? Αν με ρωτάτε κανονικά έπρεπε να είναι υποχρεωτικό και για όλους όσους κινούνται στα βουνά μέρα κυνηγίου (μανιταράες καραολάες κτλ). Ειδικά για εμάς που περπατούμε είναι μεγάλο άγχος να μεν παίξουμε κανένα μή κακό :oops: :oops:

Και κάποιες φάσεις σε φιλμάκι ;) Συνεχίζουμε :D

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από mikros »

Beretta22 έγραψε: Δηλαδή φίλε μου εν λία τζίνα που πληρώνουμε τωρά για να γίνει τζίνο που λαλείς ? (για την καταπολέμηση της λαθροθηρίας και την ανάπτυξη του θηραματικού πλούτου)
Καλώς ή κακός το ποσο της άδειας μας παρέχει τις ανάλογες υπηρεσίες και οφέλη...
Το λίγα είναι υποκειμενικό... Για κάποιους το ποσό της άδειας εν 3 μεροκάματα και για άλλους μια απλή βραδινή έξοδος...



Ενα πράγμα που με επαραξένεψε εν οτι μάλλον εν έχει μαυρόπουλλους στην Κυπρο γιατί όσες φώτο είδα στο Φουμπου με λεζάντες: ''εκουτσοπεράσαμε'', ''κατι εκάμαμε και σήμερα'', ''μια ακόμη ωραία μέρα'' κτλπ. έχει πολλές τσίκλες ο κυνηγετικός παράδεισος της Κύπρου αλλά μαυρόπουλους γιοκ :roll: ...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2016-2017

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

mikros έγραψε:
Beretta22 έγραψε: Ενα πράγμα που με επαραξένεψε εν οτι μάλλον εν έχει μαυρόπουλλους στην Κυπρο γιατί όσες φώτο είδα στο Φουμπου με λεζάντες: ''εκουτσοπεράσαμε'', ''κατι εκάμαμε και σήμερα'', ''μια ακόμη ωραία μέρα'' κτλπ. έχει πολλές τσίκλες ο κυνηγετικός παράδεισος της Κύπρου αλλά μαυρόπουλους γιοκ :roll: ...
Δεν ξέρεις τον λόγο μικρέ;; Για σκέψου λίγο :roll: :roll:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”