Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Απάντηση
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από mikros »

Μιάς και φτάνει το κυνήγι ενδημικού στο τέλος του, έρχεται και επίσημα η σειρά της τσίκλας...
Ενα ερώτημα πού έχει μαλλον περάσει απο το μυαλό όλων είναι αν μπορούμε να κυνηγήσουμε την τσίκλα όλη μέρα με φυσίγγια τάπα(μισόταπα-μάλλινη) και πόσο αποδοτικό θα είναι σε θέμα πυκνοτητας, κατανομής και ομοιομορφίας με βάση το τσόκ μας και την απόσταση που κυνηγιέται αυτό το θήραμα...
Μπορούμε να τη χρησημοποιήσουμε όλη μέρα σε όλες τις αποστάσεις?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αντρεα μ τα πιο πολλα φυσιγγια που παιζω στην τζικλα ειναι μισοταππες ολη μερα με πολυ καλα αποτελεσματα..φετος επιασα μια κασια ταππα μαλλινη να την δοκιμασω ολη μερα..
Πιστευω οι μισοταππες βοηθουν τοσο κοντινες τοσο κ μακρυνες βολες κ αναλογα με το τσιοκ δουλευουν καλα κ στις κατανομες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Χρονια πολλα παιδια.

Ειναι ολα θεμα γουστου και να γνωριζεις τι αποτελεσματα βγαζει με το οπλο σου ενα φυσιγγι. Οσον αφορα την ταππα οτι ειδος και να ειναι μπορεις ανετα να την χρησιμοποιησεις ολη μερα.

Βαζεις ανοικτο τσιοκ εχεις ανοιχτη ντουφεκια βαζεις κλειστο εχεις κλειστη ντουφεκια. Απλα πραγματα.

Η νομπελ σπορτ βγαζει ειδικα για τζιηκλα την Grive με μαλλινη ταππα!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Εγώ στο περπατητό μου στην πρώτη έχω πάντα μισότταππα, δεν την αλλάζω.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Γιατι να μην χρησιμοποιείς ταππα??η μαλλινη ταπα ΔΕΝ είναι διασπoρεας!!!Η μαλλινη ταππα δουλευει ακριβως το τσοκ του οπλου σου...εγω ακομα και στη φασα χρησιμοπoιω φυσίγγια με μαλλινη ταπα όπως η feltro και η superfelt...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Κυνήγι ΜΟΝΟ με τάπα

Δημοσίευση από Pathfinder »

Breda Pegaso έγραψε:Χρονια πολλα παιδια.

Ειναι ολα θεμα γουστου και να γνωριζεις τι αποτελεσματα βγαζει με το οπλο σου ενα φυσιγγι. Οσον αφορα την ταππα οτι ειδος και να ειναι μπορεις ανετα να την χρησιμοποιησεις ολη μερα.

Βαζεις ανοικτο τσιοκ εχεις ανοιχτη ντουφεκια βαζεις κλειστο εχεις κλειστη ντουφεκια. Απλα πραγματα.

Η νομπελ σπορτ βγαζει ειδικα για τζιηκλα την Grive με μαλλινη ταππα!
Λια λογια και καλα που λαλουμε...σωστος!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”