ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

shipettis έγραψε:Ξερει κανενας αν εφανηκαν λιες τζικλες?
Eκτές που πήγα αρκετά πιο πολλές τζίκλες από την Κυριακή, έχει και όλη νύκτα βρέσχει Λάρνακα και προβλέπονται βροχές μέχρι την Κυριακή. Μακάρι και να κάμει καιρό να κατεβούν πουλιά, αλλά και όσα μεταναστεύουν να τα κρατήσει.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από Pathfinder »

spyrosspyrou851 έγραψε:
shipettis έγραψε:Ξερει κανενας αν εφανηκαν λιες τζικλες?
Eκτές που πήγα αρκετά πιο πολλές τζίκλες από την Κυριακή, έχει και όλη νύκτα βρέσχει Λάρνακα και προβλέπονται βροχές μέχρι την Κυριακή. Μακάρι και να κάμει καιρό να κατεβούν πουλιά, αλλά και όσα μεταναστεύουν να τα κρατήσει.
τζιηκλες υπαρχουν (λεφτα υπαρχουν) φτανει να εχεις ορεξη για περπατημα..με τις αλλαξοκωλιες του καιρου ολες οι τζιηκλες εν κουλιασμενες μες τις αρκατζιες
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εχτες παντος που επια τσιδκιαστρο για 30 λεπτα ηταν αν με φαν αλλα εκοψα μονος μου και εγελουσα μου!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Καλημέρα σε όλους , έτυχε σε κάποιον από εσάς να καρπωθεί μπλε τσίχλα ?

http://us.123rf.com/450wm/panuruangjan/ ... rofile.jpg
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Blue thrush, σπάνιο θήραμα, συνήθως κάβο γκρέκο μου έτυχε να δω.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Είχαμε σήμερα μια συζήτηση με το Σάββα σήμερα και ήρτε μου η απορία, έχει κάποια είδη που σπάνια έρχονται στην Κύπρο και κάποιοι κυνηγοί έτυχε να πιάσουν κάποια από αυτά. Π.χ όπως είναι η χιονότσιχλα, τρυγόνια του γέλιου, oriental turtle doves (δεν γνωρίζω την ελληνική τους ονομασία).

Αυτά αν και δεν τα διευκρινίζει ο χάρτης θα έχει κάποιος πρόβλημα εάν τα θηρεύσει; Αφού δεν είναι στο χάρτη κανονικά δεν πρέπει να επιτρέπονται αλλά δεν έχει διευκρινιστεί επειδή είναι πολύ μικρός ο αριθμός που έρχεται στην Κύπρο και θηρεύεται.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σπύρο τα θηρεύσιμα είδη δεν καθορίζονται πάνω στους χάρτες (και το quota τους)?? Εγώ όπως το καταλαμβαίνω ότιδήποτε δεν καθορίζεται στα θηρεύσιμα είδη απαγορεύεται.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

MARIOSE έγραψε:Σπύρο τα θηρεύσιμα είδη δεν καθορίζονται πάνω στους χάρτες (και το quota τους)?? Εγώ όπως το καταλαμβαίνω ότιδήποτε δεν καθορίζεται στα θηρεύσιμα είδη απαγορεύεται.
Φυσικα και απαγορεύονται οτιδήποτε ειδη είναι εκτος χαρτη...φυσικα υπαρχουν πολλα ειδη που με καμμια δυναμη δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις με καποια αλλα...όπως παπιες που κυνηγουντε χαραμα/σουρουπο όπως την τσικλα αυτή που εβαλε ο φιλος κλπ...

Καλο είναι οποιος χτυπα καταλαθος τετοια θηράματα να μας δινει 1-2 συμβουλες για να ειμαστε και μεις πιο προσεχτικοι...πχ φωνη,πεταγμα,μεγεθος
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Παιδιά όπως είπα ξέρω ότι απαγορεύονται με βάση το χάρτη, απλώς είπα κατά πόσον θα έχει κάποιος πρόβλημα με αυτά τα συγγενικά είδη τα οποία κάποτε έτυχε να έρτουν κύπρο. Π.χ αν σε βρουν με τρυγόνι ασιατικό ή πως το λένε θα σου κάνουν πρόβλημα; Είναι λίγο πιο σκούρο από το κανονικό τρυγόνι και δεν νομίζω να έχει και πολλούς που το καταλαμβαίνουν από το κανονικό. Ή η χιονότσιχλα μοιάζει πολύ με μαυρόπουλο. Και υπολογίζω ένας από τους λόγους που δεν διευκρινίζουν αυτά τα είδη στο χάρτι είναι επειδή έτυχε να θηρευτεί πολύ μικρός αριθμός και ανάξιος αναφοράς και διευκρίνησης.

https://en.wikipedia.org/wiki/Oriental_ ... ledove.JPG

Έτσι από περιέργεια μπορεί να πιάσω αύριο τη θήρα να τους ρωτήσω. Αν θα γνωρίζουν φυσικά άλλο θέμα. :D
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΖΙΚΛΑΣ 2015-2016

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Μπορεί να με βοηθήσει καπιος λέγοντα μου πώς μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφία?
Έχω μια Φώτο με μια τσίκλα άσπρη.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”