ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Αν κάποιοι είναι πρόθυμοι να πάρουμε το νόμο στα χέρια μας (αφού αυτοί που πρέπει κνίθουν τα και αφού εμείς οι νομοταγείς είμαστε πολλοί) είμαι μαζί τους και ξεκινώ από σήμερα αν θέλουν.
:twisted:
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

και εγω μεσα παρολο που εμπλεξαμε μια φορα αλλα εν μπειραζει!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από kanaris »

δυστυχως εχουμε ολοι μπει σε ενα μικρο τρυπακι που μολις μας χωνει αλλα νομιζουμε πως χωραει μεσα ολο το συμπαν! και το κυνηγι ειναι μια τελεια αντανακλαση της κοινωνιας μας...αυτη η εντιπαραθεση και η ενταση που δημιουργειται για το αν ειναι σωστο να επιτρεψουν κυνηγι τζικλας με σκυλο ή μπεκατσα με σκυλο τον γενναρη εχει την ακολουθη αντιστοιχια: σε βαθος χρονου αυτος ο τοπος εχει καταληστεφθει απο καθε καρυδιας καρυδι (οι κατακτητες, οι παπαδες που εγραψαν πανω τους χιλιαδες σκαλες γης ταχα για να γλυτωσουν τη φορολογια οι ραγιαδες και τωρα μοσχοπουλουν φιλετακια και κανουν μπιζινες, το χρηματιστηριο, το κουρεμα που σε λιγες μερες εχει και τα πρωτα του γενεθλια...). Αποτελεσμα η δημιουργια τεραστιων προβληματων στον κοσμακη ο οποιος ομως εχει πλανευθει και εχουν καταντησει πολλοι ανεργοι να βλεπουν οσους δουλευουν σχεδον εχθρικα και πολλοι οι οποιοι δουλευουν να ντρεπονται να το πουν λογω των αντιδρασεων που εισπραττουν! εβαλαν δηλαδη τον εναν μπατηρη να τα εχει με τον αλλο μπατηρη γιατι ειναι οπως νομιζει ευνοουμενος! τελικα τα λαμογια κανουν παρτι τρικουβερτο πανω στην πλατη μας και εμεις αγρον εγορασαμεν!!!! ετσι και στο κυνηγι...
εγω αν και αυτη τη στιγμη ειμαι χωρις σκυλο πολυ θα ηθελα να βλεπω να το χαιρονται ολοι με την καρδια τους παντα παρεα με τα σκυλια τους που για τους περισσοτερους απο εμας αποτελουν μελος της οικογενειας μας!!!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

kanaris έγραψε:δυστυχως εχουμε ολοι μπει σε ενα μικρο τρυπακι που μολις μας χωνει αλλα νομιζουμε πως χωραει μεσα ολο το συμπαν! και το κυνηγι ειναι μια τελεια αντανακλαση της κοινωνιας μας...αυτη η εντιπαραθεση και η ενταση που δημιουργειται για το αν ειναι σωστο να επιτρεψουν κυνηγι τζικλας με σκυλο ή μπεκατσα με σκυλο τον γενναρη εχει την ακολουθη αντιστοιχια: σε βαθος χρονου αυτος ο τοπος εχει καταληστεφθει απο καθε καρυδιας καρυδι (οι κατακτητες, οι παπαδες που εγραψαν πανω τους χιλιαδες σκαλες γης ταχα για να γλυτωσουν τη φορολογια οι ραγιαδες και τωρα μοσχοπουλουν φιλετακια και κανουν μπιζινες, το χρηματιστηριο, το κουρεμα που σε λιγες μερες εχει και τα πρωτα του γενεθλια...). Αποτελεσμα η δημιουργια τεραστιων προβληματων στον κοσμακη ο οποιος ομως εχει πλανευθει και εχουν καταντησει πολλοι ανεργοι να βλεπουν οσους δουλευουν σχεδον εχθρικα και πολλοι οι οποιοι δουλευουν να ντρεπονται να το πουν λογω των αντιδρασεων που εισπραττουν! εβαλαν δηλαδη τον εναν μπατηρη να τα εχει με τον αλλο μπατηρη γιατι ειναι οπως νομιζει ευνοουμενος! τελικα τα λαμογια κανουν παρτι τρικουβερτο πανω στην πλατη μας και εμεις αγρον εγορασαμεν!!!! ετσι και στο κυνηγι...
εγω αν και αυτη τη στιγμη ειμαι χωρις σκυλο πολυ θα ηθελα να βλεπω να το χαιρονται ολοι με την καρδια τους παντα παρεα με τα σκυλια τους που για τους περισσοτερους απο εμας αποτελουν μελος της οικογενειας μας!!!
Μπραβο ρε!!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Εγώ, όπως είπα και πριν, αν υπάρχει σωστή αστυνόμευση δεν έχω κανένα πρόβλημα, ας επιτρέπεται συνέχεια. Ο λόγος που πολλοί έχουν επιφυλάξεις είναι επειδή δυστυχώς, λόγω της ανεπαρκής αστυνόμευσης κάποιοι θα το εκμεταλλευτούν. Δυστυχώς στην Κύπρο την πληρώνουν οι πολλοί για τους λίγους, για όλα τα θέματα.
istriano ®

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από istriano ® »

Το λοιπον κοπέλια, την λύση υπάρχει! Στο επερχόμενο δημοψήφισμα ψηφιστε όλοι ΝΑΙ. Θα διπλασιαστουν οι περιοχές κυνηγιού. Αρα περισσότερο θήραμα και παραταση ζωής του κυνηγιού για άλλο 15-20 χρόνια.

Όλοι λέμε ΝΑΙ στην λύση του Κυπριακου , για ενα καλυτερο κυνηγι!!!!!

P.S. Ενα μπορούμε να πάμε και στην Τουρκία (1-2 ώρες με το πλοιο) για λαο, αρκοσιηρο, παπυρες, κοτσιηνουες κτλ
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από dimitris savva »

istriano ® έγραψε:Το λοιπον κοπέλια, την λύση υπάρχει! Στο επερχόμενο δημοψήφισμα ψηφιστε όλοι ΝΑΙ. Θα διπλασιαστουν οι περιοχές κυνηγιού. Αρα περισσότερο θήραμα και παραταση ζωής του κυνηγιού για άλλο 15-20 χρόνια.

Όλοι λέμε ΝΑΙ στην λύση του Κυπριακου , για ενα καλυτερο κυνηγι!!!!!

P.S. Ενα μπορούμε να πάμε και στην Τουρκία (1-2 ώρες με το πλοιο) για λαο, αρκοσιηρο, παπυρες, κοτσιηνουες κτλ
ελπιζω τουτη τη φορα να μην κανετε το αντιθετο που το περασμενο δημοψηφισμα , ψηφισετε ναι εκει που σας ειχαν κλεισμενους και οταν βγηκετε εξω ,ειδετε τι ηθελε ο περισσοτερος κοσμος και κανετε το αντιθετο. :lol: :lol:
istriano ®

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από istriano ® »

dimitris savva έγραψε:
istriano ® έγραψε:Το λοιπον κοπέλια, την λύση υπάρχει! Στο επερχόμενο δημοψήφισμα ψηφιστε όλοι ΝΑΙ. Θα διπλασιαστουν οι περιοχές κυνηγιού. Αρα περισσότερο θήραμα και παραταση ζωής του κυνηγιού για άλλο 15-20 χρόνια.

Όλοι λέμε ΝΑΙ στην λύση του Κυπριακου , για ενα καλυτερο κυνηγι!!!!!


P.S. Ενα μπορούμε να πάμε και στην Τουρκία (1-2 ώρες με το πλοιο) για λαο, αρκοσιηρο, παπυρες, κοτσιηνουες κτλ
π
ελπιζω τουτη τη φορα να μην κανετε το αντιθετο που το περασμενο δημοψηφισμα , ψηφισετε ναι εκει που σας ειχαν κλεισμενους και οταν βγηκετε εξω ,ειδετε τι ηθελε ο περισσοτερος κοσμος και κανετε το αντιθετο. :lol: :lol:
Εν που τότε που τους έβαλα ένα τεράστιο Χ ;)
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

kanaris έγραψε:δυστυχως εχουμε ολοι μπει σε ενα μικρο τρυπακι που μολις μας χωνει αλλα νομιζουμε πως χωραει μεσα ολο το συμπαν! και το κυνηγι ειναι μια τελεια αντανακλαση της κοινωνιας μας...αυτη η εντιπαραθεση και η ενταση που δημιουργειται για το αν ειναι σωστο να επιτρεψουν κυνηγι τζικλας με σκυλο ή μπεκατσα με σκυλο τον γενναρη εχει την ακολουθη αντιστοιχια: σε βαθος χρονου αυτος ο τοπος εχει καταληστεφθει απο καθε καρυδιας καρυδι (οι κατακτητες, οι παπαδες που εγραψαν πανω τους χιλιαδες σκαλες γης ταχα για να γλυτωσουν τη φορολογια οι ραγιαδες και τωρα μοσχοπουλουν φιλετακια και κανουν μπιζινες, το χρηματιστηριο, το κουρεμα που σε λιγες μερες εχει και τα πρωτα του γενεθλια...). Αποτελεσμα η δημιουργια τεραστιων προβληματων στον κοσμακη ο οποιος ομως εχει πλανευθει και εχουν καταντησει πολλοι ανεργοι να βλεπουν οσους δουλευουν σχεδον εχθρικα και πολλοι οι οποιοι δουλευουν να ντρεπονται να το πουν λογω των αντιδρασεων που εισπραττουν! εβαλαν δηλαδη τον εναν μπατηρη να τα εχει με τον αλλο μπατηρη γιατι ειναι οπως νομιζει ευνοουμενος! τελικα τα λαμογια κανουν παρτι τρικουβερτο πανω στην πλατη μας και εμεις αγρον εγορασαμεν!!!! ετσι και στο κυνηγι...
εγω αν και αυτη τη στιγμη ειμαι χωρις σκυλο πολυ θα ηθελα να βλεπω να το χαιρονται ολοι με την καρδια τους παντα παρεα με τα σκυλια τους που για τους περισσοτερους απο εμας αποτελουν μελος της οικογενειας μας!!!
Φίλε Κανάρη αυτό που λες θα ήθελα και εγώ. Ούτε και εγώ προς το παρόν έχω σκύλο αλλά θα ήθελα όσοι μπορούν να χαίρονται το χόμπυ τους με τη συντροφιά των σκυλλιών τους. ΟΜΩΣ πρέπει στη ζωή για να παίρνεις σωστές αποφάσεις να έχεις και λίγο ρεαλισμό. Η πραγματικότητα είναι άλλη και την είπαμε πολλές φορές. Ούτε αντιπαραθέσεις γίνονται με μίσος, απλά υπάρχει πάντα και η άλλη όψη του νομίσματος. Άλλωστε οι διαφορετικές απόψεις με μέτρο φυσικά είναι και κάτι καλό.
Τώρα πίσω στην πραγματικότητα αρχής γενομένης από αύριο την Κυριακή...
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Anthimos έγραψε:
GRIGORIS έγραψε:
mikros έγραψε:Το ληπον,φτεν μας οι επαναφορεις στο κυνηγι της τσικλα και της φασσας σωστα?
Εεε εγω σκεφτουμε να σταματησουμε τα εκπεδευτικα επιδη πιανουν μερικους λαγους οι σκυλλοι και επιδη καποιοι συρνουν τους την ματσουκα,επισης καλο θα ηταν να σταματησει το κυνηγι της τσιχλας ετσι ωστε να μην κτυπουν λαγους τον γεναρη και φεβραρη,ε το κυνηγι τον Αυγουστο και το σεπτεβρη εχει ως αποτελεσμα να θανατονωντε πολλοι λαγοι και πρεπει να σταματησει.Ακομη,οι σκυλλοι φερμας βγαζουν κανενα λαγο στη περιοδο του ενδυμικου και κτυπουν τον οι περτικαριες, να απαγορευσουμε το κυνηγι του περδικιου και της φραγκολινας.

Ε υστερα γυρευκουν οι καημενοι οι ανθρωποι μες την νυκτα κανενα λαο να τσιλισουν και εν βρισκουν...

Αλλου μας τρωει και αλλου ξιζουμαστε...

OK. Tοτε ας δωθούν περιοχές για το κυνίγη του ορτυκιού με σκύλο, ας δωθούν επιπρόσθετες ημερομηνίες για κυνίγη μπεκάτσας με σκύλο, ας επιτραπεί το κυνίγη της φάσσας το καλοκαίρι με σκύλο και ας επιτραπεί το κυνίγη τις τσίχλας με σκύλο. Ας δώουνε και κυνήγη την νύχτα τετράτροχες ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΟΥ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΚΝΙΘΟΥΜΑΣΤΕ. Ρε μα μαζι μιλούμε χώρια καταλάβουμε δαμέσα?? δαμε λαλουμε εδώσαν εκπαιδευτικά σε ορισμένες περιοχές και μερική πιανουν την παρεα τους, πηγαινουν οι μισοί με σκύλο και η μισί με το σιπέτο τάχα να πέξουν τσίχλες και το αποτέλεμα είναι αν κυνιγούν λαγούς και περδίκια ακόμα και φραγκολίνες ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ???
Μερικά μέλη το έχουν γράψει στο εδώ στο φόρουμ έγειναν μάρτυρες αυτού του περιστατικού!!! τι να πς άλλο?

Γρηγορη το "εργαλειο" για να παρανομησει καποιος εν ο σκυλος??
Δηλαδη κατα την αποψη σου ο συνδυασμος - Κυνηγος+Οπλο+Σκυλος = καταστροφη του κυνηγιού??

Στους 100 κυνηγους πόσοι κατα την αποψη σου πόσοι αν συνοδευονται απο σκυλο θα παρανομουν??

ΠΡΕΠΕΙ επειδη ο σκυλος εβγαλε περδικα αντι μπεκατσα να την πυροβολησουμε?

Εληφτηκαμεν το κρεας δηλαδή???

Οι επιτηδιοι παρανομοι πιστευει κανενας απο εσας οτι πέραν απο το οτι παν με σκυλια στα συνορα της επιτρεπομενης και κυνηγουν κανονικα , βαζουν δηλαδη σκοπους κανονικα , πιστευεται οτι δεν κουβαλουν φλοπερ με σιγαστηρα και οτι κινηται εκτελειτε ?

Αυτες οι καταγγελίες/ παρανομίες δεν οδηγησαν το Ταμειο Θηρας να καταργησει εντελως τα εκπαιδευτικα.???

Νομιζω οτι αντι να βλεπουμε το δασος εκολησαμε στο δεντρο. Μεγαλωσαμε να ειμαστε ηττοπαθεις ,ραγιαδες να μας πιαννουν το κ@@@ τα λαμογια , λαθροθηρες , πολιτικοι ,να μας κλεφτουν να μας γ@μουν και να λέμε ευχαριστω


Σκεφτομαι μια σκηνη μιας ταινιας οπου ενα γερμανος SS υπευθυνος σ ενα στρατοπεδο συγκεντρωσεως συνανταται μ ενα εβραιο χρονια μετα τον πόλεμο , και ο εβραιος κρατα οπλο και θελει να τον σκοτωσει ....Ο γερμανος του λεει με θρασος... Σκουληκι δεν μπορεις να το κανεις , εσυ και η ρατσα σου εισαστε δειλοι, να φανταστεις οτι εισαστα 100,000 σκουληκια καταδικασμενοι σε θανατο και σας προσεχαμε 150 στρατιωτες , σας σκοτωναμε καθε μερα και ουτε ενα λεπτο δεν σκεφτηκατε να κανετε ντου για να ελευθερωθειτε .....ποσους μελλοθανατους θα σκοτωναν 150 φανταροι?????


Ετσι κι εμας 50,000 οριζουν τα χομπυ μας 500 λαθροθηρες , κλεφτουν τα θηραματα που εμεις πληρωνουμε ειναι η αιτια ν απαγορευονται τα πάντα σ αυτο τον τοπο κι εμεις σαν μυξοπαρθενες δεχομαστε παθητικα την μοιρα μας λεγοντας ....εν γινετε και μαλιστα να εξοργιζομαστε στη ιδεα του οτι μπορει να γινουν
Φιλε εγω ειδικα φετος πήγα σε όλα τα κυνίγια επειδή μου αρέσει το κυνίγη άρα η άποψη μου δεν περιστρέφετε γύρο απο το κυνίγη του λαγού αλλά γύρο απο το ΡΕΑΛΙΣΜΟ. Αφου ο σκύλος δεν κάνει κακό στο ενδιμικό γιατί δεν επιτρέπετε ολόχρωνα η εκπαιδευση τους στα βουνα??
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”