ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από Rai »

“If I had an hour to save the world, I would spend 59 minutes defining the problem and one minute finding solutions.”
Albert Einstein
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από andreas78 »

Μαριε μου δεν διαφωνώ για την αστυνόμευση, εξάλλου το εχω αναφερει, ειναι λάθος όμως να επαναπαυόμαστε και να τα περιμένουμε όλα στο πιάτο μας, σερβιρισμενα, σε λίγο θα θελουμε και ταισμα.
Χρειάζονται πράξεις, απο όλους και απομόνωση αυτών που μας κρατούν στο σκοτάδι.

Το ενα λεπτό που αναφερει ο Rai, ξέρετε ποσο απλο και ευκολο ειναι...???
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από dimitris savva »

mikros έγραψε:
dimitris savva έγραψε:δηλαδή ρε παιθκια οσοι εν εθελετε τα εκπαιδευτικα θελετε κυνηγι με σκυλους ολοχρονα. στην αρχη επαιρνα σοβαρα τα πραματα δαμεσα αλλα τωρα εκαταλαβα οτι εν για να γινετε κουβεντα. μονο χαλουμε την υγεια μας. εγω πριν κυνηγουσα με springel spaniel σκυλος επαναφορας αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι μεσα του εχει και τον ιχνιλατη και τον ξεφολιαστη. ειναι ενας σκυλος που αν δοθει ετσι αδεια και τον εχει ενας λαθροθηρας θα κανει πολλη
ζημια.
για να γινουν τουτα ουλλα που λαλουμε για να ειμαστε ολοι happy πρεπει ολοι να σεβομαστε το θηραμα γιατι αν δεν ειναι αλλο αυτο ειναι που μας δινει ολη την χαρα.
Κυριε Δημητρη,το σπρινγκερ οπως και το κοκερ σπανιελ ειναι σκυλοι που συγκαταλεγωντε στη κατηγορια ξεπεταγματος,επαναφορας,νερου.
Ομως ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης και νοοτροπιας.Πως γινετε να βλεπω στην Ελλαδα να κυνηγουν με τα σπανιελς και ακομα και τα επανιελς τις τσιχλες χωρις κανενα προβλημα.Μηπως επιδη η θηροφυλακη και οι κυνηγετικοι συλογοι εχουν μηδενικη ανοχη ως προς την παρανομια? Μηπως επιδη γνωριζουν οι ιδιοι οι κυνηγοι οτι θα υπαρξουν επιπτωσεις για οτι θα κανουν? Πριν λιγο καιρο αναρτηθηκε δημοσιευση οπου επειασαν ενα στην Ελλαδα οπου ειχε κτυπησει 2 φιλικουτουνια και το προστιμο ηταν βαρυτατο...
γιατι Αντρικκο μου εν χορτατοι τσιμεσα που κυνηγι ενω δαμε εχει πολλους που ουτε τα αυτια του λαου δεν ξερουν πως ειναι και παιζουν τον που περιεργια για να δουν τι εν τουτο που πετακτικε. αν πετακτει και κανενας περτικος ξυπαζονται και παιζουν τον και εκεινο και υστερα λαλουν " διαολε μα εν περτικος". στην Αγγλια για παραδειγμα σχολεια με μαθητες τους καλουν για να παρακολουθησουν κυνηγι φασιανου , αυτο τα λεει ολα απο που αρχιζει η παιδεια και η πειθαρχια για το κυνηγι, ενω δαμε δεν το παιρνουν σοβαρα το κυνηγι και ουτε το σεβονται.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

andreas78 έγραψε:
GRIGORIS έγραψε:
andreas78 έγραψε:Φίλε Γρηγόρη,
Προσωπικα με έχεις πείσει πλήρως, θα δώσω και τα σκυλια μου για να μην επιβαρυνω περισσότερο την πανίδα μας.
Ο ρεαλισμός, πραγματικά μας ανοίγει τα ματιά.
τουλαχιστο θα μαθεις να κανεις διαλογο χωρίς να χρησιμοποιας την ειρωνια!!
Παράθεσε μου τον δικο σου διάλογο, την συζήτηση που έκανες και οτι αλλο δικαιολογεί το δικτατορικό και απολυτο..." δεν πρεπει να γίνει τίποτα αλλο πέραν αυτου που απολαμβάνεις τωρα"...
Μου απαγορευεις με απολυτο τροπο το αναφαίρετο δικαίωμα μου να βρίσκομαι στην φύση με τον πιστό μου σύντροφο, κάνοντας με να πιστέψω οτι σαν κυνηγος με σκύλο είμαι εγκληματίας και παράνομος, αφου οι θέσεις σου, όπως και κάποιων άλλων, με βάζουν στο ίδιο καζάνι με ανεγκέφαλους, καιροσκοπους δήθεν κυνηγούς.
Ειναι δικαίωμα μου να κυνηγώ, νόμιμα και με σεβασμό, αν εσυ δεν το θεωρείς δικαίωμα σου, ειναι δικο σου πρόβλημα.
Οι απαγορεύσεις δεν ειναι μονο τους λαθροθηρες που καλύπτουν, καλύπτουν και προσωπικα συμφέροντα αλλα πάνω απο όλα προσωπικές αβάσιμες τοποθετήσεις απο μεμονωμένα άτομα που ουδεμιαν σχέση εχουν με το άθλημα κυνηγι, μια τοποθέτηση εξ´ αυτών, την οποία την εχουν παραδέχτει ουκ´ οληγες φορές, ειναι η προστασία του λαγού....!!!!!!
Το ακούω εδώ και δέκα χρονια, άλλοι το ακούνε πέραν των δέκα....!!!!.... Με τόση πολλή προστασία που εχει υποστεί ο λαγος, αυτή την στιγμή κανονικά αν βγω στο μπαλκόνι μου, στη Στασινου, ο δρόμος και τα πεζοδρόμια θα πρεπει να ειναι γεμάτα λαγούς...!!!!!!!
Που ειναι οι μελέτες για το κότα της περδικας στα 5 πουλια ανα εξωρμηση..!!,!!!!!!!
Που ειναι η μελετη για το κότα του λαγού στα 2 ανα εξωρμηση...!!!!!!!!
Που ειναι η μελετη που λέει 17-18-19 εξωρμησεις για το ενδυμικο...!!!!!
Που ειναι η μελετη που λέει 3 εξωρμησεις για την τσικλα, με προοπτική περισσότερων.....!!!!!
Που ειναι η μελετη ανεφ ορίου κότα για την φάσσα.....!!!!!!!
Συναφη... την γλώσσα μας πρεπει να την βάζουμε στο μυαλό μας πριν μιλούμε..
Αναφορικά με τις καταγγελίες, εγω όσες φορές εκανα, προχώρησαν όπως επίσης και απο πολλούς φίλους που γνωριζω, σε αρκετές περιπτώσεις δε σε ενώνουν με τον ασύρματο του οχήματος για ορθή καθοδήγηση, αρκετα δε λογικο ειναι να μην μπορει να ανταποκριθούν, αλλα οχι και ολο το φορουμ να παίρνει τηλέφωνο το Ταμειο και οι παλιανθρωποι να μην παρουσιάζονται ποτε....!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ.....!!!!!!
Χειρότερο δε όλων ειναι να νιώθω οτι μου κανουν και χάρη που με αφήνουν να κυνηγώ έστω και έτσι....!!!!!!
Για πιο δικτατορικό και απόλυτο μιλάς?? Διάλογος ανταλάζουμε απόψεις και πιστέυω για εξέυρεση μιας ορθής λύσης ανάμεσα σε διαφορετικές αντιληψεις. Δεν είμαι εγώ αυτος που ρυθμίζει τους νόμους του κυνιγιού ούτε αυτός που κάνει κουμάντο, είμαι ένας απλός κυνιγός που ζητώ την ίδια μεταχέιρηση στα θηράματα ώστε να υπάρχουν σε αφθονία για την επόμενη και μεθεπόμενη χρονιά. Μονο και μόνο που το κυνίγη της φάσσας ξεκινά αρχές αυγούστου και τελιώνει τέλος φλεβαρη αδικα αυτούς που κυνιγάνε μόνο ενδυμικό, το ίδιο συμαβαίνει και με την τσίχλα. Πόσοι λαγοί καρπόνοντε παράνομα σε περιοδους φάσσας και τσίχλας?? Τώρα με το σκύλό ο αριμθός αυτος θα διπλασιαστή ήτε το θέλουμε ήτε όχι. Άρα κατ' εμένα το κυνίγη τελικα΄δεν ρυθμίζετε γύρο απο το λαγό όπως αναφέρατε, εγώ πιστεύω πάλι ότι ο λαγός είναι αυτός που αδικήται περισσότερο στην κύπρο και σαν κυνιγός οφείλω να τον προστατεύσω.
Και κάτι τελευταίο, στην αμερική επιτρέπονται τα πιστόλια, στην Κύπρο γιατί όχι? Εχω και εγώ δικαίωμα σας σωστός πολίτης της κυπριακής δημοκρατίας με λευκό ποινκό να έχω στην κατοχή μου αυτά τα όπλα τα οποία υπερ λατρεύω. Γιατί δεν αλλάζει αυτός ο νόμος? Οι θέσεις κάποιων άλλων που δεν θέλουν να επιτραπεί η οπλοκατοχή με βάζει και μένα στην θέση των εγκληματιών, αλλά για το εθνικό καλό δεν το απαιτό γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι κάπιοι επιτίδηει θα τα χρησημοποιηήσουν για άλλο σκοπο.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

andreas78 έγραψε:Μαριε μου δεν διαφωνώ για την αστυνόμευση, εξάλλου το εχω αναφερει, ειναι λάθος όμως να επαναπαυόμαστε και να τα περιμένουμε όλα στο πιάτο μας, σερβιρισμενα, σε λίγο θα θελουμε και ταισμα.
Χρειάζονται πράξεις, απο όλους και απομόνωση αυτών που μας κρατούν στο σκοτάδι.

Το ενα λεπτό που αναφερει ο Rai, ξέρετε ποσο απλο και ευκολο ειναι...???
Σωστός φίλε μου. Ο Άινσταιν θέλει να πει πως όλη η ουσία είναι η σωστή εξακρίβωση του προβλήματος πριν την εφαρμογή οποιασδήποτε λύσης, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς. Άρα αυτό πάλιν μας φέρνει στα λόγια σου πιο πάνω "...Χρειάζονται πράξεις, απο όλους...".
'Ολοι στην ίδια ομάδα είμαστε, έστω και διαφορετικοί. :)
Giorgos88
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2013, 21:39

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από Giorgos88 »

[/quote]

Και κάτι τελευταίο, στην αμερική επιτρέπονται τα πιστόλια, στην Κύπρο γιατί όχι? Εχω και εγώ δικαίωμα σας σωστός πολίτης της κυπριακής δημοκρατίας με λευκό ποινκό να έχω στην κατοχή μου αυτά τα όπλα τα οποία υπερ λατρεύω. Γιατί δεν αλλάζει αυτός ο νόμος? Οι θέσεις κάποιων άλλων που δεν θέλουν να επιτραπεί η οπλοκατοχή με βάζει και μένα στην θέση των εγκληματιών, αλλά για το εθνικό καλό δεν το απαιτό γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι κάπιοι επιτίδηει θα τα χρησημοποιηήσουν για άλλο σκοπο.[/quote]

Εν θα μπορουσα να το εξηγησω καλυτερα ρε φιλε...μπραβο σου
Και αν θελετε να κανετε κατι ουσιαστικο και αμεσο για το κυνηγι στην κυπρο κουντατε να κουντησουμε να περασει το νομοσχεδιο για να παει η διαχειριση της αλεπους στο ταμειο και αφηστε τις συζητησεις επιστημονικης φαντασιας. τουλαχιστον 3 πλασματα εβαλαν δαμεσα το συγκεκριμενο αρθρο και εσεις συζητατε κυνηγι τσιχλας με σκυλο
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από andreas78 »

GRIGORIS έγραψε: Για πιο δικτατορικό και απόλυτο μιλάς?? Διάλογος ανταλάζουμε απόψεις και πιστέυω για εξέυρεση μιας ορθής λύσης ανάμεσα σε διαφορετικές αντιληψεις. Δεν είμαι εγώ αυτος που ρυθμίζει τους νόμους του κυνιγιού ούτε αυτός που κάνει κουμάντο, είμαι ένας απλός κυνιγός που ζητώ την ίδια μεταχέιρηση στα θηράματα ώστε να υπάρχουν σε αφθονία για την επόμενη και μεθεπόμενη χρονιά. Μονο και μόνο που το κυνίγη της φάσσας ξεκινά αρχές αυγούστου και τελιώνει τέλος φλεβαρη αδικα αυτούς που κυνιγάνε μόνο ενδυμικό, το ίδιο συμαβαίνει και με την τσίχλα. Πόσοι λαγοί καρπόνοντε παράνομα σε περιοδους φάσσας και τσίχλας?? Τώρα με το σκύλό ο αριμθός αυτος θα διπλασιαστή ήτε το θέλουμε ήτε όχι. Άρα κατ' εμένα το κυνίγη τελικα΄δεν ρυθμίζετε γύρο απο το λαγό όπως αναφέρατε, εγώ πιστεύω πάλι ότι ο λαγός είναι αυτός που αδικήται περισσότερο στην κύπρο και σαν κυνιγός οφείλω να τον προστατεύσω.
Και κάτι τελευταίο, στην αμερική επιτρέπονται τα πιστόλια, στην Κύπρο γιατί όχι? Εχω και εγώ δικαίωμα σας σωστός πολίτης της κυπριακής δημοκρατίας με λευκό ποινκό να έχω στην κατοχή μου αυτά τα όπλα τα οποία υπερ λατρεύω. Γιατί δεν αλλάζει αυτός ο νόμος? Οι θέσεις κάποιων άλλων που δεν θέλουν να επιτραπεί η οπλοκατοχή με βάζει και μένα στην θέση των εγκληματιών, αλλά για το εθνικό καλό δεν το απαιτό γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι κάπιοι επιτίδηει θα τα χρησημοποιηήσουν για άλλο σκοπο.
Φίλε Γρηγόρη για τα πιστόλια, δεν το εχω το θεμα και δεν είμαι σε θέση να σου δώσω απάντηση, παρα το οτι ειναι πέρα για πέρα άσχετο με τις τοποθετήσεις και απόψεις μας, περι νόμιμου και παραδοσιακού κυνηγιου.
Πέραν αυτών, όπως και ο φίλος Μαριος, έτσι και εγω δεν είμαι παντογνωστης και ξερώλας και δεν θα επαναλάβω τα γραφόμενα μου, ειναι ήδη γραμμένα.
istriano ®

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από istriano ® »

Ότι φήμη, ακουστεί και γράψει ο καθένας δαμεσα ξεκινούμε το ίδιο τροπάριο ουλλοι που γύρω. Είναι πότε δυνατό να επιτραπεί δαμεσα πότε έτσι πράμα, με ,τις ισχύουσες καταστάσεις και νοοτροπία; Γιατί πλακωνεστε για υποθεσειος φαντασίας δεν μπορώ να καταλάβω!!

Αν γράψω φέρει πέιν άκουσα από κάποιο θηροφύλακας ότι σκεφτουνται να δώσουν κυνήγι αγρινου λόγο υπερπληθυσμού και καταστροφων που προκαλούν θα το πιστέψετε και θα αρχίσουν τα όργανα πάλε !!!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από GRIGORIS »

istriano ® έγραψε:Ότι φήμη, ακουστεί και γράψει ο καθένας δαμεσα ξεκινούμε το ίδιο τροπάριο ουλλοι που γύρω. Είναι πότε δυνατό να επιτραπεί δαμεσα πότε έτσι πράμα, με ,τις ισχύουσες καταστάσεις και νοοτροπία; Γιατί πλακωνεστε για υποθεσειος φαντασίας δεν μπορώ να καταλάβω!!

Αν γράψω φέρει πέιν άκουσα από κάποιο θηροφύλακας ότι σκεφτουνται να δώσουν κυνήγι αγρινου λόγο υπερπληθυσμού και καταστροφων που προκαλούν θα το πιστέψετε και θα αρχίσουν τα όργανα πάλε !!!!!
Ναι φιλε μου εχεις απόλυτο δίκαιο ίσως τα περισσότερα θέματα γράφονται για γίνετε κουβέντα. Το μόνο που κατάλαβα απο αυτήν το θέμα είναι ότι η παιδία και η αντροφή κάποιων βρίσκετε σε πολύ χαμηλά επίπεδα επικύνδυνα για οποιοδήποτε γκρουπάκι το οποίο είναι διαθέσιμο στους χρήστες τους για διάλογο και ανταλαγή απόψεων. Καλό θα ήταν οι διαχειρήστές να δίνουν ιδιέτερη προσοχή σε τέτοια άτομα. Πισω απο ένα υπολογιστή δεν γίνετε να κάνεις τον πολιτικατζή σσόουμαν αφήνοντας αρνιτηκά υπονοούμενα και κάνοντας ειρωνικά σχόλια σε οποιοδήποτε έχει αντί8ετη άποψη με εσένα το ίδιο. ;) ;)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΛΟ!!!

Δημοσίευση από andreas78 »

GRIGORIS έγραψε:
istriano ® έγραψε:Ότι φήμη, ακουστεί και γράψει ο καθένας δαμεσα ξεκινούμε το ίδιο τροπάριο ουλλοι που γύρω. Είναι πότε δυνατό να επιτραπεί δαμεσα πότε έτσι πράμα, με ,τις ισχύουσες καταστάσεις και νοοτροπία; Γιατί πλακωνεστε για υποθεσειος φαντασίας δεν μπορώ να καταλάβω!!

Αν γράψω φέρει πέιν άκουσα από κάποιο θηροφύλακας ότι σκεφτουνται να δώσουν κυνήγι αγρινου λόγο υπερπληθυσμού και καταστροφων που προκαλούν θα το πιστέψετε και θα αρχίσουν τα όργανα πάλε !!!!!
Ναι φιλε μου εχεις απόλυτο δίκαιο ίσως τα περισσότερα θέματα γράφονται για γίνετε κουβέντα. Το μόνο που κατάλαβα απο αυτήν το θέμα είναι ότι η παιδία και η αντροφή κάποιων βρίσκετε σε πολύ χαμηλά επίπεδα επικύνδυνα για οποιοδήποτε γκρουπάκι το οποίο είναι διαθέσιμο στους χρήστες τους για διάλογο και ανταλαγή απόψεων. Καλό θα ήταν οι διαχειρήστές να δίνουν ιδιέτερη προσοχή σε τέτοια άτομα. Πισω απο ένα υπολογιστή δεν γίνετε να κάνεις τον πολιτικατζή σσόουμαν αφήνοντας αρνιτηκά υπονοούμενα και κάνοντας ειρωνικά σχόλια σε οποιοδήποτε έχει αντί8ετη άποψη με εσένα το ίδιο. ;) ;)

Γρηγορη, η δικη σου έννοια του διαλόγου ειναι να χαρακτηριζεις οποιον εχει αντιθετη αποψη απο εσένα? ?
Λέγοντας να φέρουμε το νου μας..!!
Οτι είμαστε αλλου ξημερωμενοι..!!!
Οτι είμαστε για τα πανηγύρια ..!!!
Και αλλα παρόμοια..???
Αν αυτό έπρεπε να κανω και εγω, τότε σου απολογούμαι. ..!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”