ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreasana210326 έγραψε:φιλε Σωτηρη δεν ειναι και απολυτο αυτο που λες. Τα τελευταια χρονια ναι μεν εχουν μειω8ει τα μπασιματα τζικλων που ερχοναι στο νησι μας και γενικα το 8ηραμα στη Κυπρο, αλλα οσον αφορα την τζικλα, ειναι ενα πουλλι συνη8ειας, το οποιο 8a παει το πρωι για φαι και μετα στο νερο. Υπαρχουν ακομα παραδοσιακοι τοποι κυνηγιου τζικλας που κρατουν αρκετα καλους αρι8μους εξαρταται ,ομως απο τα ποσα πουλια εχουν μπει στην Κυπρο και τι καιρο εχει κανει σε διπλανες χωρες. Αναλογα επισης με τη διαμορφωση του εδαφους και της γυρω περιοχης, oi τζικλες παραμενουν πιστες σε αυτη τη συνηθεια, βγαινοντας στο περιπατο τους απο γνωστα και μη γνωστα σε καποιους παραδοσιακα περασματα. Αυτο συμβαινει τουλαχιστον στην επαρχια Λεμεσου που κυνηγω εγω και πολυ δυσκολα εως ποτε δεν κυνηγω εκτος. ΧΘΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΣΟΣΙΑΚΟ ΠΕΡΑΣΜΑ 2 ΟΠΛΑ 25 ΤΖΙΚΛΕΣ + 2 ΧΑΜΕΝΕΣ ΣΥΝ 5-6 ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ. ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΤΑ 300 ΜΕΤΡΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ, ΕΠΑΙΞΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΑΠΛΑ DEN EXEI ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ. ΑΜΑ ΒΑΛΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΕΡΑΣΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ 8Α ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΠΟΨΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
Φιλε Αντρεα δεν θελω να ειμαι απολυτος , αλλα με τα δεδομενα των τελευταιων χρονων που τα πουλια ειναι λιγα , και τα παραδοσιακα περασματα γνωστα σε καθε καριδιας καριδι ειναι δυσκολο να παιξεις αριθμους !
παραδειγμα ο παραδοσιακος σε ολους ζικλοτοπος στην Κυπροβασα/Λυθροδοντα , οταν ηταν το κυνηγι της Περδικας/Λαγου και εκανα καποιες εξωρμησεις μου εκει γινοταν της Που....νας εβλεπες τους δρομους γεματους ζικλαριες !
Αποτελεσμα? ειχε τουλαχιστο 40 ατομα , τα 20 με μηχανουι , επαιζαν στην Καλητερη 5 ζικλες ο καθενας και αυτες γιατι οι σκυλαριες εκαμαν (αθελα) παντιμα που πας το βουνο τες ζικλες αλιως θα επαιζαν που 2-3 ο καθενας ! πουκατω η ωρα 7 δεν ακουες τουφετσια που τα 40 ατομα και πανω στες καρες εμπενες μεσα και εφεφκαν που 100 -150 ζικλες !
φαη και νερο η ζικλα μπορει να εβρει ζε αλλου ενεν αναγκη να κατεβει κατω μες τες ελιες της Κυπροβασας να φαει που την καρτερουν 40 οπλα :lol: ετσι με τες πρωτες τουφετσιες εφκεναν ουλες πανω !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

sotiris!129 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:
sotiris!129 έγραψε: ενζεν καμηλαρης που μιλα ! :lol:
Σωτηρη Παφο εν ερκεσαι ρε φιλε?;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Παφο τι να ερτω να καμω? :lol:
Αναγνωριση-πληροφορηση ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

kanaris έγραψε:
πανικος έγραψε:Πρεπει να Ειναι σημερινα πουλια μπαηκαν σημερα
φιλε πανικκο αν ηταν σημερινα πουλια δεν επρεπε να ειναι παστά? τουτες εν καλοταισμενες σαν να ετοιμαζονται να φυγουν!
Δαμε οι αποψεις διιστανται.αλλοι λενε οτι οι πασιοκωλες ειναι αυτες που ετοιμαζονται να φυγουν καθως τρωσιν για να συσσωρευσουν λιπος.αλλοι λενε οτι οι πασιοκωλες ειναι αυτες που μπαινουν τωρα καθως οι αποστασεις που διανυουν ειναι της μιας νυκτας και δεν σπαταλουν το λιπος τους.για μενα τη δεδομενη στιγμη οι πασιοκωλες ειναι πουλια που βρισκονται 2-3 βδομαδες στο νησι καθως οι τροφη στα δεντρα και στους θαμνους ειναι ελαχιστη τα πουλια αρχισαν νωριτερα να τρωνε σκουληκια και καραολους.ολοι φανταζομαι θα θυμαστε τες πασιοκωλες που επαιζαμε τελος του Μαρτη που με ελια ειχε με σχινο.
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από mikros »

giorgos80 έγραψε:ολοι φανταζομαι θα θυμαστε τες πασιοκωλες που επαιζαμε τελος του Μαρτη που με ελια ειχε με σχινο.
Επιτρεπετουν το κυνηγι το Μαρτη?
Παντος τα τελευταια 3 χρονια οσες τσικλες θορω τον μαρτη εν τες θορω τον χρονο ολο...γιατι ετσι?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

mikros έγραψε:
giorgos80 έγραψε:ολοι φανταζομαι θα θυμαστε τες πασιοκωλες που επαιζαμε τελος του Μαρτη που με ελια ειχε με σχινο.
Επιτρεπετουν το κυνηγι το Μαρτη?
Παντος τα τελευταια 3 χρονια οσες τσικλες θορω τον μαρτη εν τες θορω τον χρονο ολο...γιατι ετσι?
Ειπαμε εισαι μιτσης εσυ
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

giorgos80 έγραψε:
mikros έγραψε:
giorgos80 έγραψε:ολοι φανταζομαι θα θυμαστε τες πασιοκωλες που επαιζαμε τελος του Μαρτη που με ελια ειχε με σχινο.
Επιτρεπετουν το κυνηγι το Μαρτη?
Παντος τα τελευταια 3 χρονια οσες τσικλες θορω τον μαρτη εν τες θορω τον χρονο ολο...γιατι ετσι?
Ειπαμε εισαι μιτσης εσυ
Ευρωπαικη ενωση εεεετσιιιι
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Re: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Pathfinder έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
Pathfinder έγραψε: Σωτηρη Παφο εν ερκεσαι ρε φιλε?;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Παφο τι να ερτω να καμω? :lol:
Αναγνωριση-πληροφορηση ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Αναλογα με την πεζινα που τρωω παιζω ζε τες αναλογες ζικλες, τωρα που δεν φκενω που Λευκωσια με 20-30 ζικλες την εξωρμηση ειμαι happy αφου τοσο ειναι το quota που μου εβαλαν απο το σπιτι (αλιως μου ειπαν δεν θα τες καθαριζουν, γιαυτο και σταματω καθε εξωρμηση πανω κατω στα ιδια πουλια 20-25), αν ερτω Παφο θα αναγκαστω να παιξω περαν τον 100 για να καληψω την πεζινα και καταλαβενεις τι θα γινει στο σπιτι αμα κατεβω με μια τσαντα του jumbo (απεργειες, διαμαρτηριες κτλ κτλ) ...
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Re: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Pathfinder »

sotiris!129 έγραψε:
Pathfinder έγραψε:
sotiris!129 έγραψε: Παφο τι να ερτω να καμω? :lol:
Αναγνωριση-πληροφορηση ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Αναλογα με την πεζινα που τρωω παιζω ζε τες αναλογες ζικλες, τωρα που δεν φκενω που Λευκωσια με 20-30 ζικλες την εξωρμηση ειμαι happy αφου τοσο ειναι το quota που μου εβαλαν απο το σπιτι (αλιως μου ειπαν δεν θα τες καθαριζουν, γιαυτο και σταματω καθε εξωρμηση πανω κατω στα ιδια πουλια 20-25), αν ερτω Παφο θα αναγκαστω να παιξω περαν τον 100 για να καληψω την πεζινα και καταλαβενεις τι θα γινει στο σπιτι αμα κατεβω με μια τσαντα του jumbo (απεργειες, διαμαρτηριες κτλ κτλ) ...
Για τουτο να μεν μου αχωνεσαι και θα τα κανονισουμε...να βρεθουμε στην πετρα του ρωμιου να σου δωκω εγω τες δικες μου και εσυ να μου δωκεις τες δικες σου...στο μυαλο σου εσυ θα ξερεις οτι επαιξες 100 ενω ο ξηφτεριστης σου θα καθαρισει το quota :):):)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Ασε καλητερα αφου δεν τες τρωμε θεμας , ζε τουτες που παιζω εν οι συγκενης και φιλοι που τες τρωων , εχω περσυνες ακομα για να καταλαβεις , εν γιαυτο που δεν δεχονται να καθαριζουν παραπανω που 20-30 την φορα !
αν τους φερεις 10 κασιες αγρελια εν θα πουν οι εν να καθουνται να κοφκουν χωρις παραπονα γιατι τρωμενεν τα :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Ενοικιαζετε καθαριστης τσικλων δευτερα και πεμπτη κρατιμενος
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”