ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Phinix »

Sergios έγραψε:Δεκέμβρης χαζιρι και θορω μας να νεκατωνουμε σε καμιά παττιχα για να εβρουμε το φλουρί της Πρωτοχρονιάς...με τα κοντομανικα και τα air condition ακόμα...Χριστούγεννα σκέφτομαι για κανένα beach party ενώ συζητούμε με τους παρέες την Κυριακή που να πάμε για καμιά τζηκλουα η για κανένα μελισσοφαο???? Κύριε ελέησον ποιόν με τουντον καιρό....
θορω - ξαναθορω τζιντο τζακι μου και εν αντεχω αλλο :D

οσο για τσιχλες - ελπιζω να αποπληρωθουμε για τες προηγουμενες χαλια χρονιες
ιδαλλιος - κοψετε αεροπορικα και εφιαμεν!!!!!!
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από πανικος »

Phinix έγραψε:
Sergios έγραψε:Δεκέμβρης χαζιρι και θορω μας να νεκατωνουμε σε καμιά παττιχα για να εβρουμε το φλουρί της Πρωτοχρονιάς...με τα κοντομανικα και τα air condition ακόμα...Χριστούγεννα σκέφτομαι για κανένα beach party ενώ συζητούμε με τους παρέες την Κυριακή που να πάμε για καμιά τζηκλουα η για κανένα μελισσοφαο???? Κύριε ελέησον ποιόν με τουντον καιρό....
θορω - ξαναθορω τζιντο τζακι μου και εν αντεχω αλλο :D

οσο για τσιχλες - ελπιζω να αποπληρωθουμε για τες προηγουμενες χαλια χρονιες
ιδαλλιος - κοψετε αεροπορικα και εφιαμεν!!!!!!
εγω να δεις πως το θωρω τζε τρεχουν τα σαλια μου :lol:
οσο για τζικλες ειναι η τεταρτη μερα σημερα που παω και κτυπω μια καθε μερα εχαθηκαν :evil:
φασουλι φασουλι γεμιζει το σακουλι :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Χρόνια τώρα παρατηρώ το εξής παράδοξο :

Ενώ μπαίνουν αρκετές τζιήκλες και γεμίζει ο τόπος(κυρίως κατα τις πρώτες κυνηγετικές εξορμήσεις του ενδημικού, και ενώ επικρατεί πλήρης ξηρασία), μόλις ο καιρός αλλάξει και βρέξει - οπως πάλιν συνέβει και φέτος - αμέσως οι τζιήκλες χάνονται. Τι τις ενοχλει τελικά? Το έχω παρατηρήσει πολλά χρόνια τώρα. Μόλις βρέξει χάνονται. Γιατί? Πρόκειται για χειμερινό πουλλί που υποτίθεται θέλει βροχές.
Κι όμως πάντα συμβαινει το αντίθετο.
Και ενώ εμεις λέμε '' Περκι βρέξει να κρατήσει τις τζιήκλες '', αυτές μόλις βρέξει χάνονται, φευγουν απο την Κύπρο.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτήν την παράξενη συμπεριφορά τους? Και τελικά τι συνθήκες θέλει αυτό το ιδιότροπο πουλλί??
MIKEShooter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 06 Σεπ 2012, 12:43

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από MIKEShooter »

cyprohunter έγραψε:
MIKEShooter έγραψε:11 τσιχλιτσες και 4 χαμενες απο ενα φιλο μου σημερα.. τζιθκιαστρον
Μα εν ο Αντρέας ττο π λαλείς;
Οχι ρε φιλε, ενε ο αντρεας εν ενας αλλος παρεας.!!!
Beretta1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 16 Οκτ 2013, 14:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Beretta1 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Χρόνια τώρα παρατηρώ το εξής παράδοξο :

Ενώ μπαίνουν αρκετές τζιήκλες και γεμίζει ο τόπος(κυρίως κατα τις πρώτες κυνηγετικές εξορμήσεις του ενδημικού, και ενώ επικρατεί πλήρης ξηρασία), μόλις ο καιρός αλλάξει και βρέξει - οπως πάλιν συνέβει και φέτος - αμέσως οι τζιήκλες χάνονται. Τι τις ενοχλει τελικά? Το έχω παρατηρήσει πολλά χρόνια τώρα. Μόλις βρέξει χάνονται. Γιατί? Πρόκειται για χειμερινό πουλλί που υποτίθεται θέλει βροχές.
Κι όμως πάντα συμβαινει το αντίθετο.
Και ενώ εμεις λέμε '' Περκι βρέξει να κρατήσει τις τζιήκλες '', αυτές μόλις βρέξει χάνονται, φευγουν απο την Κύπρο.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτήν την παράξενη συμπεριφορά τους? Και τελικά τι συνθήκες θέλει αυτό το ιδιότροπο πουλλί??
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΟΥΛΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΧΑΣΗΜΙΕΣ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΔΥΣΤΗΧΩΣ :cry: .
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από nike powder »

Beretta1 έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Χρόνια τώρα παρατηρώ το εξής παράδοξο :

Ενώ μπαίνουν αρκετές τζιήκλες και γεμίζει ο τόπος(κυρίως κατα τις πρώτες κυνηγετικές εξορμήσεις του ενδημικού, και ενώ επικρατεί πλήρης ξηρασία), μόλις ο καιρός αλλάξει και βρέξει - οπως πάλιν συνέβει και φέτος - αμέσως οι τζιήκλες χάνονται. Τι τις ενοχλει τελικά? Το έχω παρατηρήσει πολλά χρόνια τώρα. Μόλις βρέξει χάνονται. Γιατί? Πρόκειται για χειμερινό πουλλί που υποτίθεται θέλει βροχές.
Κι όμως πάντα συμβαινει το αντίθετο.
Και ενώ εμεις λέμε '' Περκι βρέξει να κρατήσει τις τζιήκλες '', αυτές μόλις βρέξει χάνονται, φευγουν απο την Κύπρο.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτήν την παράξενη συμπεριφορά τους? Και τελικά τι συνθήκες θέλει αυτό το ιδιότροπο πουλλί??
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΟΥΛΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ. ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: ΧΑΣΗΜΙΕΣ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΔΥΣΤΗΧΩΣ :cry: .

και εγω αυτο πιστευω μετα την τελευταια εξορμηση....
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από kypros »

Οι τζηκλες στη κυπρο μετακινουντε πολλα. Σημερα ειναι εδω αυριο σε αλλη επαρχια. Επισης πιανουμε ολο το χειμωνα καινουρια πουλια αναλογως κακοκαιριας στις γειτονικες χωρες.

Η τζηκλα αποφευγει την κακοκαιρια γιαυτο και συνηθως τισ βλεπεις πριν τα νερα. Αν τις δεις σε κακοκαιρια ειναι γιατι τις επιασεα στο δρομο τους φευγοντας.

Δεν καθονται να.τρονε στο κεφαλι την καταιγιδα.

Πιστευω οτι αν και υπαρχουν αυξομειωσης η χρονια φετος θα ειναι καλη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Phinix »

είναι καλοκαιρια - κλαίμε ότι δεν έχει καλο καιρό να ερτούν πουλια

κάνει νερά, πάλε κλάμα

Εάν ισχύ αυτό για τα νερά, τότε σημαίνει ότι τα πουλια κατευθύνονται νοτιότερα, προς αφρική
Άρα προτιμούν την καλοκαιρια
Άρα καλύτερα καλοκαιρια παρα νερά?


δηλαδή ότι τα πουλια φεύγουν και ότι προτιμούν την καλοκαιρια στές γειτονικές ΠΙΟ θερμές χώρες, όπως βόρειος αφρική και λίβανος

αλλα πάλι εγώ τα περισσότερα πουλια που πήρα ήταν από βροχερή μέρα

επίσης ένας άλλος φίλος πιστεύει ότι τα πουλια προτιμούν τα βουνά του λιβάνου με 3033 μετρα υψόμετρο με πιο πολλά νερά άρα και πιο άφθονο φαΐ

το θέμα είναι ατέλειωτο χωρίς σίγουρη επιστημινική επεξήγηση
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

το οτι μαζευκουν τες ελιες και μειωνετε το φαι τους παιζει καποιο ρολο??? εμενα παει τσιε τσιεμε ο νους μου!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ 2013 – 14 !!!

Δημοσίευση από Phinix »

δεν νομίζω


έχει αόρατο, σχίνο, καράολο
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”