Βοήθεια - Κυνήγι Τσίκλας Νομό Έβρου - Αλεχανδρούπολη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Βοήθεια - Κυνήγι Τσίκλας Νομό Έβρου - Αλεχανδρούπολη

Δημοσίευση από virtualgreek »

Αγαπητοί συνάδελφοι,

ο αδελφός της συζύγου (κοινώς κουνιάδος) προτίθεται να πάει κυνήγι με τους φίλους του για κυνήγι τσίκλας στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αλεξανδρούπολη (νομός Έβρου). Σκοπεύουν να πάνε γύρω στις 20 Οκτωμβρίου.

Δεν είναι οργανωμένο ταξίδι οπόταν στην ουσία θα πάνε στα τυφλά.

Θα ήθελαν εάν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ή κάποιο γνωστό που τόλμησε κάτι τέτοιο, εάν έχει την καλοσύνη να μοιραστεί τις γνώσεις του επί του θέματος και εγώ με την σειρά μου θα ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους ή θα τους φέρω σε επαφή.

Καλή σας μέρα
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Βοήθεια - Κυνήγι Τσίκλας Νομό Έβρου - Αλεχανδρούπολη

Δημοσίευση από LAGOS »

Φίλε Σάββα σε χαιρετώ,

Τι πληροφορίες ψάχνετε? Για τις διαδικασίες? Πως είναι το κυνήγι εκεί? Τι ακριβώς?

Εγώ είχα την τύχη να κυνηγήσω 3 φορές περιοχή Ξάνθη-Καβάλα και ελπίζω να τα καταφέρω και φέτος. Τρομερή εμπειρία.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Βοήθεια - Κυνήγι Τσίκλας Νομό Έβρου - Αλεχανδρούπολη

Δημοσίευση από virtualgreek »

LAGOS έγραψε:Φίλε Σάββα σε χαιρετώ,

Τι πληροφορίες ψάχνετε? Για τις διαδικασίες? Πως είναι το κυνήγι εκεί? Τι ακριβώς?

Εγώ είχα την τύχη να κυνηγήσω 3 φορές περιοχή Ξάνθη-Καβάλα και ελπίζω να τα καταφέρω και φέτος. Τρομερή εμπειρία.

Απ' ό,τι κατάλαβα, βρήκαν εισητήρια για την Αλεξανδρούπολη και ψάχνουν να κλείσουν ξενοδοχεία κλπ. Αλλά δεν ξέρουν που να κυνηγήσουν, που να βγάλουν άδειες, που να αποταθούν για βοήθεια π.χ κανένα κυνηγετικό σύλλογο.

Εντελώς στα τυφλά.
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
mkaravolias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Ιουν 2010, 07:38

Re: Βοήθεια - Κυνήγι Τσίκλας Νομό Έβρου - Αλεχανδρούπολη

Δημοσίευση από mkaravolias »

virtualgreek έγραψε:
LAGOS έγραψε:Φίλε Σάββα σε χαιρετώ,

Τι πληροφορίες ψάχνετε? Για τις διαδικασίες? Πως είναι το κυνήγι εκεί? Τι ακριβώς?

Εγώ είχα την τύχη να κυνηγήσω 3 φορές περιοχή Ξάνθη-Καβάλα και ελπίζω να τα καταφέρω και φέτος. Τρομερή εμπειρία.

Απ' ό,τι κατάλαβα, βρήκαν εισητήρια για την Αλεξανδρούπολη και ψάχνουν να κλείσουν ξενοδοχεία κλπ. Αλλά δεν ξέρουν που να κυνηγήσουν, που να βγάλουν άδειες, που να αποταθούν για βοήθεια π.χ κανένα κυνηγετικό σύλλογο.

Εντελώς στα τυφλά.
Σ.
Φίλε Σάββα

Καταρχάς ο κουνιάδος σου θα πρέπει να βγάλει διαβατήριο όπλου από την κυπριακή δημοκρατία (στοιχίζει, εάν δεν κάνω λάθος €30). Θα πρέπει να στείλει ταχυδρομικώς στον τοπικό κυνηγετικό σύλλογο αντίγραφο του διαβατηρίου όπλου , αντίγραφο τις άδειας κατοχής του όπλου, αντίγραφο τις κυπριακής άδειας κυνηγιού και τα λεφτά (νομίζω €120). Οι άδειες θα εκδοθούν από τον κυνηγετικό σύλλογο και όταν πάνε Αλεξανδρούπολη θα τις πάρουν. Πληροφορίες μπορεί να βρει από την ιστοσελίδα http://www.ksalex.gr/.

Δεν γνωρίζω περιοχές στην Αλεξανδρούπολη που έχει τζίκλες. Μπορούν να ρωτήσουν στον κυνηγετικό σύλλογο. Από ότι γνωρίζω πάρα πολλοί κύπριοι κυνήγησαν και κυνηγούν σε αυτή την περιοχή έτσι από κάπου θα πάρει πληροφορίες. Εγώ που κυνήγησα στην Ελλάδα με πήρανε φοιτητές.

Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”