Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Laurona »

Σωτηρη εννε ετσι οπως τα λαλεις ρε φιλε.

Εν μπορεις να απαγορευψεις την τσικλα μεσ το ενδημικο γιατι παιζουν λαους η περτικους που εσηκωσες εσυ η εγω, μετα εννα δημιουργησεις ''προηγουμενο'' με βαση του οποιου θα χασουμε καθε κυνηγετικη δραστηριοτητα.

Η ελλειψη κυνηγετικης παιδειας και η υπαρξη αμπαλατων δεν πρεπει να περνει κολανιν ολο το κυνηγι.

Ξερω ενευριασες πολλα, και γω το ιδιο αλλα να σου το φερω αλλοσπως.

Ο φιλος ο Πανικκος, κυνηγα μονο τσικλες, ΕΓΩ για πρωτη φορα στα τοσα χρονια, το Σαββατο ενω εχει ενδημικο θα παω στες τσικλες, γιατι ......ξερεις το γιατι.......να μεν το σκεφτουμε και να μαραζωνω παλε.......δεν πρεπει να καταδικαζεις αυτα τα ατομα σε κυνηγι απο τον Γενναρη μονο για να απαγορευτει η τσικλα....αχαπαροι παντα θα υπαρχουν.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑς ΟΜΩς ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΑΤΟΜΑ στο συναφι του κυνηγιου, φετος γραφτηκαν και περιπτωσεις στο αναλογο ποστ του σαιτ.....αρα δεν πρεπει να τα βαζουμε ολα τα αυκα μεστο ιδιο καλαθι....

Σαν το Πανικκο που κυνηγα της τσικλα ξερω ενα σωρο παιθκια, παρε παραδειγμα τον φιλο Κωστα , η τον Απολλων 1 κλπ. Γιατι πρεπει να καταδικαστουν σε κυνηγι μονο δυο μηνων?



Οσο για το αν εχει τσικλες, ναι ρε φιλε εχει, αμα περπατησεις λιον ενν βρεις κατι να παιξεις, πιστεψε με μιλω για μενα τωρα, ειμαι ανθρωπος που περπατα .......Δεν ειπα οτι δεν εχει, ειπα να μας πει καποιος γιατι πριν ετσι και τωρα αλλοσπως...

Ενι ξερω αν εφτασες και θυμασε ετσι εποχες, αλλα καποτε οταν ελεαμεν ειχεν......ειχεν.... Στο Παναυρην του Αη Σπυριδωνου, τα περιπτερα ειχαν αρμαθκιες με τσικλες κρεμμασμενες τουζινες τουζινες.

Οσο για το περπατητο κυνηγι της.....εγω το δοκιμασα πολλες φορες ....αλλα οι περιοχες μου δεν προσφερονται....εν επικινδυνο γιατι φευγουν μακρια και σε ευθεια πορεια......ενα κοτσιρουιν πραμαν ενι, αλλα που πισω του????? πΟΥ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟς ΣΤΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΙΣΩ ΤΟΥ για να την παιξω σηκωτην?

Εσυ μπορει να εχεις καποια σημεια που να προσφερονται, δεν ειναι ομως παντου ετσι, ουτε και πιανεις ενα βουνο, περπατας και οπου σηκωστει παιζεις την.

Και που την αλλην μπορει να μεν εχουν ολοι την καυλα να τες βουρουν, και αν με ρωτας καλυτερα, αλλα το να απαγορευτει η τσικλα μεσα στο ενδημικο δεν ειναι η λυση, ουτε για να εχει πουλια, ουτε για να μεν παιζουνται αδικα λαοι και περτιτζια ρε φιλε......ενναν αδικο για πολλους αξιολογους κυνηγους.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω πιστευκω ειναι και μειωμενοι οι πληθυσμοι γενικα αλλα αλλαξαν και συνηθειες! Τελος!
Που τζιαμε τζιαι τζιει εναι αποδημητικο οσες ερτουν ηρταν. Παλε θα πηενουμε! Τζιαι μπορει να σιει καποιες μερες που να εν πολλες. Στο τελος ουλλοι θα παιξουμεν κατι τις και θα φκαλουμε το μεζε μας.

Ο Σωτηρης εν που την απογοητευση του που τα λαλει νομιζω. Επειδη ετυχε τζιαι εφανικε κολος ο αλλος.

Το κυνηγι του ενδημικου ειδικα του περτικου μετα τις πρωτες εξορμησεις θελει κοπο. Τωρα αν καποιοι βαρκουνται τζιαι καθουνται στα πουλλουθκια εμενα δε με νοιαζει. Εμενα αρεσκει μου να φκω πανω στα απατητα να παιξω ασεν τζιαι ενα περτικο. Τωρα αν πεπσω σε κανενα με την καρεκλουα κανενα τι να καμουμε..? ετσι εν το κυνηγι. Καποτε θα τυχει τζιαι σε μας να πεπσουν οι αλλοι.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε φιλε ειμαι 25 χρονον! κυνηγω σχεδον ολες τες κυνηγετικες εξωρισεις! τρωω ωρες ατελειοτες στα εκπεδευτικα, και περπατω χιλιομετρα και χιλιομετρα καθε εξωρμιση μεσα στο βουνο και ποτε δεν μου ετυχε να ερτει λαος που αλους πανω μου και ουτε να τον πατισω καταλαθος!
ατε να δεχτο το γεγονος πως ο σκυλος μου εν αχαπαρος! παρολο που δεν ειναι(εφκαλε 9 λαους τους τελευτεους 3ς μηνες 6 πρην και 3 κατα το κυνηγι) να το δεχτω για χαρη της κουβεντας ομως πως εν αχαπαρος και δεν βλεπει μπροστα του!!!
ασεν ζε 1 λαο να τον πατισω ολαν καταλαθος τοσα χιλιομετρα που κοφκω εν γινεται??!!! οι αλλοι δηλαδη που κατεβενουν που το αυτοκινητο ζε πατουν τους με σκυλο εχουν με τιποτε πως στο θκιαλο γινεται τουτο? εν πιο μεγαλη η πατουσα τους????
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Laurona »

οχ η πατουσα τους ρε φιλε.....κατι αλλο εν πιο μεγαλο...

μεν στεναχωρκιεσε, μπορει εμας τους παραπανω να μεν συμβει και ποτε τουτο που λαλεις, ειδικα οσοι οπως λαλεις και συ φτηνουμε γαιμα και στο κυνηγι και στους σκυλους ολοχρονα αλλα στο τελος, πιος εχει την μεγαλυτερην ευχαριστηση?

Εσυ που θωρεις τους κοποθς σου με ενα σκυλο η με το δρωμα σου πας τα ορη για ενα περτικο να φερνουν καρπους οξα ο αθκιασερος που παει πανω του και εκτελα τον?

Εσυ γιατι εν τον τσιλλας με το αυτοκινητο και λαλεις του εννα σε ευρω μετα ρε ππου...... και σαζω σε?....ακριβως για τουτο το λογο ενω ο αθκιασερος , και βαριεστημενος εννα τον τσιλλισει τζιολας....

Εκαταλαβες τωρα γιατι???
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ετσι ενι γμ...τ. Η τυχη εν τυχη. Εν οπως το λαχειο.

Σκεφτου το διαφορετικα ομως. Τζινος εσιει αναγκη τη τυχη για να παιξει κατι. Εσυ μιαν αλλο μια αφου ΚΥΝΗΓΑΣ θα ερτει τζιαι η επιβραβευση.

Εν οπως τα ριαλλια. Καποιοι βρισκουν τα ουλλα ετοιμα, καποιοι αλλοι φκαινει ο κολος τους τζιαι εν τα φκαλλουν περα...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Breda Pegaso έγραψε:Ετσι ενι γμ...τ. Η τυχη εν τυχη. Εν οπως το λαχειο.

Σκεφτου το διαφορετικα ομως. Τζινος εσιει αναγκη τη τυχη για να παιξει κατι. Εσυ μιαν αλλο μια αφου ΚΥΝΗΓΑΣ θα ερτει τζιαι η επιβραβευση.

Εν οπως τα ριαλλια. Καποιοι βρισκουν τα ουλλα ετοιμα, καποιοι αλλοι φκαινει ο κολος τους τζιαι εν τα φκαλλουν περα...
ακριβος εμιλουν με ενα λααρι που εν μες το forum εν 8α πω ονομα γιατι το κοπελουι ποτε εν εβαλε φωτογραφιες αρα εν θελει να λαλει πως πιανει λαους αλλα το κοπελουι ελισεν τον η μιλα μου!
εφκαλε καμια 20ρκα φετος εκαταφερε επιασε 5-6!
εγω εφκαλα 3ς επια 1 ζε ζινον αν δεν ηταν το συνκεκριμενο κοπελουι το πιο πι8ανο να τον εχανα ζε ζινο!
ζε να φκαλουμε λαο εμεις που τον κυνηγαμε γινοντε 1002 συνκιριες για να μεν τον πιαμε!
ενο ενα γερουι την πρωτη κυριακη χωρις σκυλο εδοκαν πανω του 2 ζε ηταν 8-8¨30 η ωρα!!! δηλαδη ελεος!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Laurona »

Το γερουιν παει και να ρτει ρε Σωτο μου, εν γερουιν, παει που την αγαπην του για το τζινιν και εν σωννει με να περπατησει με τιποτε, εγω ξερω νεαρον που εκαμεν τους ντουμπλε φετος ετσι, και τελικα εχασεν τον εναν.

Τι να καμουμερ ρε φιλε. μακαρι να εν τυχερος ο κοσμος, εμεναν σπαζει μου την αμμα εν ''κλεψιμια'' που πιανουν το θηραμα του αλλου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από marinos.a »

εγω ούτε παιγμένο δεν είδα... :D
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Anthimos »

Breda Pegaso έγραψε:Εγω πιστευκω ειναι και μειωμενοι οι πληθυσμοι γενικα αλλα αλλαξαν και συνηθειες! Τελος!
Που τζιαμε τζιαι τζιει εναι αποδημητικο οσες ερτουν ηρταν. Παλε θα πηενουμε! Τζιαι μπορει να σιει καποιες μερες που να εν πολλες. Στο τελος ουλλοι θα παιξουμεν κατι τις και θα φκαλουμε το μεζε μας.

Ο Σωτηρης εν που την απογοητευση του που τα λαλει νομιζω. Επειδη ετυχε τζιαι εφανικε κολος ο αλλος.

Το κυνηγι του ενδημικου ειδικα του περτικου μετα τις πρωτες εξορμησεις θελει κοπο. Τωρα αν καποιοι βαρκουνται τζιαι καθουνται στα πουλλουθκια εμενα δε με νοιαζει. Εμενα αρεσκει μου να φκω πανω στα απατητα να παιξω ασεν τζιαι ενα περτικο. Τωρα αν πεπσω σε κανενα με την καρεκλουα κανενα τι να καμουμε..? ετσι εν το κυνηγι. Καποτε θα τυχει τζιαι σε μας να πεπσουν οι αλλοι.

Σωστος !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Anthimos »

Φταιει ο καιρος?
Φταιει το πολυ κυνηγι που τους γινεται τα τελευταια χρόνια.
Μια θεωρια την οποια στηριζω σε οτι διαβασα και λιγο εμπειρικα....(δηλαδη οχι επιστμονικα αποδειγμενη)
Διαβασα οτι η Κυπρος πιανει τσιχλες απο την Ανατολικη Φιλανδια μεχρι και την Κεντρικη Ρωσσια , οχι βορειοτερα απο τον 60ο παραλληλο.

Και μαζι με εμας πιανει πουλια ο Νοτιος Καυκασος, Τουρκια, Συρια , Ισραηλ, ιορδανια μεχρι και το Δελτα του Νειλου.
ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΗΜΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Τωρα....σιγουρα αν χωθει στο παγετο η Τουρκια μεχρι και το νοτιοτερο της ακρο και Φασσες και τζικλες θα κανουν μιαμετακινηση και οχι αποδημια μιας και απεχουμε μολις 45 λεπτα πτησης απο τα παραλια της Τουρκιας.

Οι πλυθησμοι που πιαννει η Κυπρος μαλλον θα ηταν συγκεκριμενοι. Για να εξηγησω αν ξεκινουσαν 10 εκατομυρια πουλια απο φινλανδια και ρωσσια για να ερθουν νοτια,τα 2 ας πουμε εκαταληγαν Κυπρο.
Τα περβολια με τα εσπερειδοειδη απειρα , οι ελαιωνες επισης , και γενικα ενα οικοσυστημα που τις εβολευεν. Επιπλεον κανενας δεν επαιζε τις τζικλες ηταν ακριβα τα φουτζεκια και εβαλαν λιες τσακρουες και βερκα αμα εκολλουσαν επειδη οι περιοδοι της τζικλας συνοδευονται απο υγρασιες.
Οι τζικλες αποδημουσαν και αναπαραγονταν και επειδη τα πουλια εχουν το θαυμαστο προτερημα να μεταδιδουν γενετικα πληροφοριες που αφορουν την επιβιωση τους στους απογονους τους , ετσι τα νεα πουλια ερχονταν Κυπρο και ξανα ο κυκλος.

Τι εγινε μετα??
Φτηνησαν τα φυσιγγια.
Η τζικλα εγινε ενα "ευκολης προσβασης" θηραμα και μεζες.
Στηθηκε μια τεραστιαβιομηχανια παγιδευσης με δικτυα που κατεστρεψε εκατομυρια
Ηρθαν ξηρασιες που κατεστρεψαν τους πληθυσμους σαλιγκαριων και γεωσκοληκων που αποτελει πρωταρχικη πηγη τροφης.
Φκαλαμε σωρειδον τα περβολια στο βωμο της τουριστικης και οικιστικης αναπτυξης και αχαθηκαν τα δεντρα (περβολια) που την Κυπρο. Μεταξυ πεφτζιερου και περβολιων η τζικλα επειλεγει περβολια και ελαιωνες.(Πουντα???)
Το ψαρονι(λαζουρι) κυρηχθηκε επιβλαβες στην Τουρκια οπου ψεκαστηκε κατα εκατομυρια και μαζι εξολοθρεψαν και εκατομυρια τζικλες.
Τα δαση στα οποια αναπαραγονταν κατ εξοχη οι πλυθησμοι που δεχεται η Κυπρος, δηλαδη της Ρωσσιας δεκτηκαν 2 συνταρακτικα κτυπηματα, το πρωτο αποψιλωθηκαν εκατομυρια χιλιομετρα απο δαση μετα την πτωση της πρωην Σωβιετικης ενωσης και προσφατα καηκαν επισης εκατομυρια εκτασεις.
Μπορω να γραφω ολο το απογευμα λογους Η τζικλα εχει συγκεκριμενους αριθμουςκαι δεν ειναι αρτεσιανο ακοπο πηγαδι...Δεν θελω να σας απαγοητευσω ρε παιθκια αλλα οι λογοι που πληγηκε το ας πουμε "τεραστιο κοπαδι" απο το οποιο επιανε και η Κυπρος πληθυσμους ειναι πολλοι και δυστηχως αυτο το ωραιο θηραμα εκτος κι αν γινει κανενα θαυμα θα το θυμομαστε ρομαντικα και αναπολοντας.
Κατα διαστηματα αν ειμαστε τυχεροι οι καιρικες συνθηκες μπορει να μας στελλουν κανενα κοπαδι να παιζουμε κι εμεις κανενα πουλι απο μετακινησεις πληθυσμων στην ευρυτερη περιοχη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 22 Δεκ 2011, 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”