Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από marinos.a »

Εκτός από τον καιρό της Κύπρου, ποιων άλλων περιοχών η καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την κίνηση τον τσικλών?
Ας πούμε αυτό που λεν για τη Καραμανια παίζει? :geek:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από LAGOS »

marinos.a έγραψε:Εκτός από τον καιρό της Κύπρου, ποιων άλλων περιοχών η καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την κίνηση τον τσικλών?
Ας πούμε αυτό που λεν για τη Καραμανια παίζει? :geek:
Πέρα βρέχει στην Καραμανιά χιονίζει? :D
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Στέκει γιατί η Καραμανιά είναι στη Τουρκία. Και από την Τουρκία έρχονται και τζίκλες και φάσσες όταν χιονίσει που ποτζιεί!

Εγώ πιστεύκω ότι οι μετακινήσεις των πουλιών στην Κύπρο επηρεάζονται από τις συνθήκες των πιο βόρειων χωρών και γενικότερα της Ευρώπης.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από marinos.a »

το έχει μελετήσει πότε κανείς για το από που ξεκινούν οι τζικλες που καταλήγουν εδώ?
Si vis pacem, para bellum
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Costas_ »

Έχουν γίνει πολλές μελέτες για τους αεροδιάδρομους των μεταναστευτικών πουλιών. Έχω και στην κατοχή μου ένα χάρτη με αυτούς. Μόλις τα καταφέρω θα τον ανεβάσω στο σίτε.
Canis

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Canis »

παιδιά οι πλίστες τζικλές που μασ επισκεύτονται είναι απο τισ σκανδιναβικές χώρες και την ανατολική ευρώπη και ρωσσία. πρέπει όμωσ να περάσουν απο τουρκία για να ερτουν κύπρο. αν οι συνθήκες τησ τουρκίας είναι ευνοοικές και όχι αφιλόξενες τότε θα μείνουν στην τουρκία. η μετανάστευση είναι πολύ εξαντλητική και ορισμένα πουλία οπωσ και οι τζίκλες που απλά μετακεινούντε για να ξεχειμονιάσουν και όχι για να αναπαραχθούν θα μετακινιθούν νότια μέχρι να έβρουν καλές συνθήκες. Το άλλο η τζίκλα χρειάζετε οποσδήποτε νερά και για να πίνει αλλά και για μπάνιο, και παρουσία εντόμον όπωσ σκούλουκουσ και καραόλους και αν δεν βρέξει βαρτού ρίγανι.
΄Κατα τη περίοδο του κυνιγίου τισ τζίκλας εγώ πλέπω και τον καιρο των νότιον πόλεων τησ τουρκίας όπως τα άδανα, σμύρνη, μερσίνι και κόνυα, ιδιαίτερα τη θερμοκρασία!! όταν πέσει αρκετα η θερμοκράσια τους τότε τισ επόμενες μέρεσ υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να έρθουν πουλία.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από kypros »

συμφονο οτι ο καιρος τστη τουρκια πεζει καθοριστικο ρολο και οτι η τζικλα θελει υγρο εδαφος για να βρει τροφη ομως ειναι επισης γεγονος οτι υπηρχαν ξηρες χρονιες χωρις βροχη που ειχε πολλες τζηκλες οποσ πριν 4 χρονια αν δεν καμνο λαθος. οποως ειχε και υγρες με πολυ λιγα πουλια.

αρα ειναι και ο δικος μας καιρος αλλα κυριως των γειτονικων χωρων που επειρεαζει τι θα ερτει εδω.

η ακριβης εξηγηση της μεταναστευσης ειναι πολυ πολυπλοκη και εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

προσωπικη ταπεινη μου αποπση ειναι οτι με το που θα γυρισει ο χρονος και μετα θα υπαρχουν καποιοι αριυμοι τζηκλων στο νησι που θα μπορουμε νακαμνουμε το κεφι μας
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Phinix »

Γιασας κοπέλια δικά μας,

Υπάρχει και ι άλλη άποψη για το θέμα, δηλαδή, τα πουλιά ήδη έχουν κάνει τα περάσματα τους και λόγο του ότι ι καιρικές συνθήκες δεν ήταν κατάλληλες, δεν έμειναν δαμεσα.

Επίσης, το ότι η Ευρώπη είναι όλη παγωμένη, είναι ένα θετικό στοιχείο στο να κατεβούν πουλιά και λόγο του τωρινού καιρού στην Κύπρο (βροχές, κρύο) να μείνουν.

τωρα, το πράμα θα δείξει την Κυριακή.
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ένα πραγμα που διαπίστωσα εγώ τα τελευταία χρόνια, αλλά είναι σε σχέση με τις εγχώριες μετακινήσεις των πουλιών. Δηλαδή πάεις σε παραδοσιακά ποφησήματα το πρωί και σε τζιήταστρα το απόγευμα, που πιο παλιά ερέσσαν πουλια, αλλά τωρα είναι πολύ λίγα τα πουλία που ρέσσουν. Αυτό το άκουσα και από άλλους κυνηγούς δεν ξέρω αν επαρατηρήσετε και σεις κάτι.

Για παράδειγμα πριν 4-5 χρόνια επήενα σ ένα ποφήσημα και έπαιζα σε μιαν-αναμισι ώρα από 5 μέχρι 10 πουλία και καποιες μέρες 12 κλπ. Τα τελευταία χρόνια αν πιάσω 2-3 είμαι καλός μπορεί και τίποτε...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Phinix »

Είναι λογικό, γιατί αν αλλάξει το περιβάλλον γυρο από την συγκεκριμένη περιοχή, τότε θα μειωθεί ι θα αυξηθεί ανάλογος ο αριθμός τον πουλιών.

Προσωπικά, εγω κατάλαβα ότι το να πιάσεις αριθμούς είναι θέμα ημέρας καθαρά. Παράδειγμα, περση, ήμασταν σε μια περιοχή πάνω Μεληνη - Ορά και φαν μας κυριολεκτικά, επιαμεν μετά που 2 μέρες και τπτ...
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”