Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Απάντηση
RESPECT

Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από RESPECT »

Ειστε ευχαριστημενοι στο καρτερι :?:
Αναμενατε περισοτερα πουλια φετος :?:
Εχετε διαπιστωση πως οι τσικλες καθονται και δεν σηκωνουνται η πετανε πολυ ψηλα εχει αλλαξει συμπεριφορα :?:
Τι νομιζεται τι φταιει ο βιοτοπος μας η" πριν μερικα χρονια που εγινε ο ψεκασμος στην τουρκια :?:
Υπαρχει καθυστερημενη μεταναστευση που εμποδιζει την αναπαραγωγη :?:
Βλεπετε βελτιωση στο μελλον η" θα πηγαινουμε ΕΛΛΑΔΑ , ΓΑΛΛΙΑ ,ΙΤΑΛΙΑ και ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ για τσικλες και μπεκατσες :?:
Ποσο κοστιζει μια τζικλα που κτυπαμε (βεζινι ,ψυχος,φισσικια,φαγητο,κλπ) :?:
Αξιξει τον κοπο να κυνηγαμε τσικλες στην ΚΥΠΡΟ ΜΑΣ :?:
Γιατρός

Re: Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από Γιατρός »

σίγουρα κάθεται μας ο ένας αλλόνας
αλλά είναι ένα σπορ όπως και πολλά άλλα
Μέσο όρο υπολόγισε 50 ευρώ σε κάθε εξόρμιση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρός την 30 Ιαν 2012, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από georgies »

Καθόλου ευχαριστημενος τα πουλια άλλαξαν συνήθειες και τα πλείστα παραδοσιακά καρτερια δεν πιάνουν πλέον πολλά πουλιά.
Για να πω την αλήθεια εγώ περιμενα πιο λίγα όπως εξεκινισαμε φέτος, πάντως αν συγκριθεί με πέρσι η χρονια μας είναι καλύτερη.
Όντως τα πουλια άλλαξαν συμπεριφορά πρωτίστως για επιβίωση, δεν κινούνται τόσο όπως παλαιότερα και παρα να κάνουν περάσματα μένουν σε περβόλια η τόπους με ησυχία, το φαΐ και το νερό είναι άφθονο παντού και έτσι δεν γίνονται μετακινήσεις πολλές.
Για το ποιος φτάει είναι πολλοί οι παράγοντες οι αριθμοί των ζωων και των πουλιών μειώνονται παγκόσμιος και είναι γνωστό ποιος φταίει, εμείς όλοι μας και ένας ένας ξεχωριστά, η απληστία μας η μόλυνση με φυτοφάρμακα η καταστροφή των δασών με πυρκαγιές και εκριζώσεις και πολλά αλλα. Το θέμα είναι τι κάνουμε για αυτό?
Για το αν η καθυστερημένη μετανάστευση εμποδίζει την αναπαραγωγή των πουλιών πιστεύω ότι η φύση εν φτιαγμένη έτσι που όταν ο καιρός είναι ο σωστός τα πουλια αναπαράγονται πάντα με επιτυχία και στην ώρα τους, το θέμα είναι ότι μπορεί να μην επιβιώνουν πλέον τα νεαρά πουλια λόγο ελλείψεων σε τροφή η μολύνσεων του περιβάλλοντος.
Βελτίωση μακάρι να έχουμε σε όλα τα θηράματα αλλα όπως βλέπω τα πράγματα κάθε πέρσι και καλύτερα θα λέμε.
Το κόστος είναι μεν σημαντικό σε χρήμα αλλα ανεκτίμητο δε σε στιγμές. Όλους τους πραγματικόυς κυνηγούς μας γεμίζει η τριβή με το βουνό και μας συναρπάζει η συνάντηση με το θήραμα, που ακόμα και όταν δεν κτυπήσουμε κάτι πάμε σπίτι κουρασμένοι αλλα ευχαριστημένοι.
Αξίζει εν αξίζει εγώ θα είμαι πάνω στο βουνό να γεμίζω μπαταρίες παίξω εν παίξω. Εν αρρώστια τα γεριμα, μεγάλη. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από 'petros' »

georgies έγραψε:Καθόλου ευχαριστημενος τα πουλια άλλαξαν συνήθειες και τα πλείστα παραδοσιακά καρτερια δεν πιάνουν πλέον πολλά πουλιά.
Για να πω την αλήθεια εγώ περιμενα πιο λίγα όπως εξεκινισαμε φέτος, πάντως αν συγκριθεί με πέρσι η χρονια μας είναι καλύτερη.
Όντως τα πουλια άλλαξαν συμπεριφορά πρωτίστως για επιβίωση, δεν κινούνται τόσο όπως παλαιότερα και παρα να κάνουν περάσματα μένουν σε περβόλια η τόπους με ησυχία, το φαΐ και το νερό είναι άφθονο παντού και έτσι δεν γίνονται μετακινήσεις πολλές.
Για το ποιος φτάει είναι πολλοί οι παράγοντες οι αριθμοί των ζωων και των πουλιών μειώνονται παγκόσμιος και είναι γνωστό ποιος φταίει, εμείς όλοι μας και ένας ένας ξεχωριστά, η απληστία μας η μόλυνση με φυτοφάρμακα η καταστροφή των δασών με πυρκαγιές και εκριζώσεις και πολλά αλλα. Το θέμα είναι τι κάνουμε για αυτό?
Για το αν η καθυστερημένη μετανάστευση εμποδίζει την αναπαραγωγή των πουλιών πιστεύω ότι η φύση εν φτιαγμένη έτσι που όταν ο καιρός είναι ο σωστός τα πουλια αναπαράγονται πάντα με επιτυχία και στην ώρα τους, το θέμα είναι ότι μπορεί να μην επιβιώνουν πλέον τα νεαρά πουλια λόγο ελλείψεων σε τροφή η μολύνσεων του περιβάλλοντος.
Βελτίωση μακάρι να έχουμε σε όλα τα θηράματα αλλα όπως βλέπω τα πράγματα κάθε πέρσι και καλύτερα θα λέμε.
Το κόστος είναι μεν σημαντικό σε χρήμα αλλα ανεκτίμητο δε σε στιγμές. Όλους τους πραγματικόυς κυνηγούς μας γεμίζει η τριβή με το βουνό και μας συναρπάζει η συνάντηση με το θήραμα, που ακόμα και όταν δεν κτυπήσουμε κάτι πάμε σπίτι κουρασμένοι αλλα ευχαριστημένοι.
Αξίζει εν αξίζει εγώ θα είμαι πάνω στο βουνό να γεμίζω μπαταρίες παίξω εν παίξω. Εν αρρώστια τα γεριμα, μεγάλη. :lol: :lol: :lol:
+100
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
sotiris!129

Re: Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλοι μου πουλια εχει! ισως οχι ετσι μεγαλους αριθμους οπως παλια αλλα εχει!
κανενας δεν μπορει να σου πει με σηγουρια γιατι αλλα3αν σινηθιες τα πουλια παρολα αυτα εμεις ειμαστε ανθρωποι και αυτο που μας εκανε να διαφερουμε απο τα αλλα ζωα ειναι ο εγκεφαλος μας!
που την στιγμη που ειμαστε πιο εξιπνα απο αυτα μπορουμε να αντιμετοπισουμε και αυτη την κατασταση!
αφου δεν ταρασουν ζινες να ερτουν σε εμας να παμε εμεις σε ζινες! αφου δεν παει ο μοαμεθ στο βουνο να παει το βουνο στο μοαμεθ!
B.RIZZINI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Αύγ 2011, 15:49

Re: Η΄ ΤΣΙΚΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ερωτ...

Δημοσίευση από B.RIZZINI »

sotiris!129 έγραψε:φιλοι μου πουλια εχει! ισως οχι ετσι μεγαλους αριθμους οπως παλια αλλα εχει!
κανενας δεν μπορει να σου πει με σηγουρια γιατι αλλα3αν σινηθιες τα πουλια παρολα αυτα εμεις ειμαστε ανθρωποι και αυτο που μας εκανε να διαφερουμε απο τα αλλα ζωα ειναι ο εγκεφαλος μας!
που την στιγμη που ειμαστε πιο εξιπνα απο αυτα μπορουμε να αντιμετοπισουμε και αυτη την κατασταση!
αφου δεν ταρασουν ζινες να ερτουν σε εμας να παμε εμεις σε ζινες! αφου δεν παει ο μοαμεθ στο βουνο να παει το βουνο στο μοαμεθ!
ΣΙΜΦΟΝΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΟΤΙΡΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΕ ΑΦΤΕΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΕΣ ΠΕΡΠΑΤΩ!ΤΗΕΛΙ ΠΣΑΚΣΙΜΟ ΤΟ ΚΙΝΙΓΙ ΤΙΣ ΤΖΙΚΛΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΙ ΤΙΧΙ!ΦΕΤΟΣ ΙΝΕ ΜΙΑ ΠΟΛΙ ΚΑΛΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΙ ΜΕ ΤΕΣ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΕΣ 3 ΧΡΟΝΙΕΣ!ΕΧΤΕΣ 6 ΟΠΛΑ ΕΡΙΠΣΑΜΕ 120 ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΣ 12 ΑΛΛΑ ΙΒΡΑΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΚΥΡΙΑΚΑΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΛΑ ΠΣΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΕΣ ΒΡΙΤΕ ΑΝ ΟΧΙ ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ ΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΞΕΤΕ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”