Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από πανικος »

ΦΙΛΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΥΝ ΛΑΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΩ ΑΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΑΛΛΗ ΠΑΓΑΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από admin »

Μια λαική ρήση λέει μέσο της αντιπαράθεσης έρχετε η δικαίοση . Αυτό που θέλω να πώ ότι στο φόρουμ δέν υπάρχουν πιστεύω σκάρτοι κυνηγοι αλλά μέσο των αντιπαραθέσεων μας και των συζητήσεων μας καταφέρνουμε να περνάμε πολλά μυνήματα σε πολύ κόσμο που μπαίνει και διαβάζει τα γραφώμενα. Εάν με κάποιο μαγικό ραβδάκι καταφέρναμε να βάζουμε όλους τους κυνηγούς να διαβάζουν αυτά που γράφουμε είμαι σίγουρος ότι θα καλλιεργούσαμε πολλοί περιβαλλοντολογιίκή και κυνηγετική συνήδειση και θα πουλούσε και κανένα πίνακα ο Νιβα :D Κοπέλια χαλαρά το 2011 όπου και να είσαι έφυε καιρός για απολογισμό , αυτοκριτική οργάνωση και δουλειά για το 2012. Εγώ προσωπικά φέτος κυνηγετικα΄νιώθω πολύ πιο ώριμος και χαρούμενος γιατί μίλησα με αρκετά αξιόλογα άτομα απο το φόρουμ, γνωριστήκαμε και με αρκετούς και ξέρεις είναι δύσκολο στις μέρες μας να βρίσκεις σωστους ανθρώπους. Δαμέσα έσχει πολλούς!!!! Προγραμματίζουμε να κάνουμε το καθιερωμένο πάρτι για το κόψιμο της βασιλόπιτας των περιοδικών μας. Εκεί θα χαρώ να βρεθούμε με όλους να τα πούμε να πιούμε να φάμε και να διεσκεδάσουμε. Αυτά είναι που μένουν στην ζωή μας οι καλές στιγμές με τα σκυλιά μας οι καλές στιγμές με τους φίλους μας οι καλές στιγμές με την οικογένεια μας.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε admin

να μας ανακοινώσεις έγκαιρα για τόπο και ώρα για να κανονίσουμε να έρθουμε γιατί ξέρεις , ετσι μέρες οι υποχρεώσεις εν πολλές ;)
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από marinos.a »

Οι αντιπαραθέσεις τέτοιου είδους από την αρχαιότητα ήταν ο λόγος που επινοηθήκαν οι νόμοι. Από τη στιγμή που ο νομοθέτης καθορίζει το τι πρέπει και τη δεν πρέπει να χτυπά ο καθένας μας, τα αλλά όλα είναι περιττά.
Μπορεί φίλε Σωτήρη με γραπτούς ή άγραφους νομούς να ελέγχει αυτό που λες? Να σου πω ένα σενάριο που μπορεί να σου συμβαίνει σε κάθε κυνήγι χωρίς να το ξέρεις. Είσαι μέσα σε μια λαξια και χωρίς να το ξέρεις προσγειώνονται στην επομένη λαξια 3 πουλιά που τα σήκωσε άλλη μπαγανια που τη διπλανή μουττη και είδαν τα που έκατσαν αλλά προλαμβάνεις εσύ χωρίς να το ξέρεις και τα ξεσηκώνεις και παίρνεις και ένα… τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση?

Ας μεν χαλούμε τις καρδιές μας μέρες που είναι.
Anthimos έγραψε:θα ερτει το γυρι μου που μονο τζικλουδες θα μπορω να παιξω, απλα επειδη δεν θα μπορω να φκω στις μουττες να τους καρφωνω φουρριστους!!!
Εσύ Άνθιμε να μην ανησυχείς διότι εννα εν ο φίλος σου –σαν νεότερος- πας τη μουττη να σου τα σύρνει
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:Οι αντιπαραθέσεις τέτοιου είδους από την αρχαιότητα ήταν ο λόγος που επινοηθήκαν οι νόμοι. Από τη στιγμή που ο νομοθέτης καθορίζει το τι πρέπει και τη δεν πρέπει να χτυπά ο καθένας μας, τα αλλά όλα είναι περιττά.
Μπορεί φίλε Σωτήρη με γραπτούς ή άγραφους νομούς να ελέγχει αυτό που λες? Να σου πω ένα σενάριο που μπορεί να σου συμβαίνει σε κάθε κυνήγι χωρίς να το ξέρεις. Είσαι μέσα σε μια λαξια και χωρίς να το ξέρεις προσγειώνονται στην επομένη λαξια 3 πουλιά που τα σήκωσε άλλη μπαγανια που τη διπλανή μουττη και είδαν τα που έκατσαν αλλά προλαμβάνεις εσύ χωρίς να το ξέρεις και τα ξεσηκώνεις και παίρνεις και ένα… τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση?

Ας μεν χαλούμε τις καρδιές μας μέρες που είναι.
Anthimos έγραψε:θα ερτει το γυρι μου που μονο τζικλουδες θα μπορω να παιξω, απλα επειδη δεν θα μπορω να φκω στις μουττες να τους καρφωνω φουρριστους!!!
Εσύ Άνθιμε να μην ανησυχείς διότι εννα εν ο φίλος σου –σαν νεότερος- πας τη μουττη να σου τα σύρνει

Ευτυχως που σας καμνω παρεα ρε μιτσιοι!!! :lol: :lol:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από marinos.a »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

marinos.a: Από τη στιγμή που ο νομοθέτης καθορίζει το τι πρέπει και τη δεν πρέπει να χτυπά ο καθένας μας, τα αλλά όλα είναι περιττά.

Σωστος.

Ξαναλαλω το η τυχη εν τυχη και τροχος γυριζει!

Μια θα ευνοηθει ο αλλος και την αλλη εμεις.

Οι εξαιρεσεις και καποια τυχαια συμβαντα δεν πρεπει να μας ενοχλουν τοσο (γερουι που επεξε κατατυχης λαο). Αυτα που πρεπει να μας ενοχλουν και τα εχουμε συζητησει παρα πολλες φορες ειναι εκεινα που δεν ειναι τυχαια π.χ λαθροθηρια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από 'petros' »

1.Ολοι εχουμε το δικαιωμα να κυνηγαμε οπως θελουμε και οπου θελουμε και δεν θα δεχτει κανενας μας να μας πει το τροπο (αλλοι πανω στους γκρεμους και αλλοι απο κατω)(αλλοι πεδιαδες και αλλοι στα πυκνα)
2.Απο τι στιγμη που σου λεει οτι απο την ταδε ημερομηνια μεχρι τις ταδε δικαιουσε να κυνηγας αυτο και αυτο δεν μπορουμε να πουμε σε καποιο οτι ειναι αχαπαρος και δεν ειναι κυνηγος επειδη αυτος κυνηγα διαφορετικο θηραμα απο εμας ητε αυτος κυνηγα φασσες η τζικλες Φτανει που κυνηγα στα πλαισια της κυνηγετικης περιοδου.
3.Αν εισαι πανω στο βουνο παγανια και ξαφνικα ακους μπροστα σου σιπεθκιες στα 100-200-300 μετρα και σε δευτερολεπτα δωκει μες τα ποδκια σου ενας λαγος που σηκωσαν οι πιο μπροστα σου τι θα κανεις θα τον αφησεις να φυγει επειδη τον εφκαλαν αλλοι κυνηγοι και δεν το δικαιουσαι?
η οταν παεις για παραδειγμα στες τζικλες ετσι καιρο που εχει και κυνηγι του περδικου και του λαγου και περασουν απο διπλα σου αυτα τα δυο θηραματα θα τα αφησεις να φυγουν επειδη η μερα εχει να κανει μονο με τζικλες
Πολλοι στα λογια δεν μας πιοανει κανενας βαζω και τον εαυτο μου μεσα. το θεμα ειναι εκεινη η στιγμη τι θα κανουμε οταν μας σηκωθει η τριχα
Ξεκινησατε υην κουβεντα για το οτι παιζουν τζικλες πριν το τζερο τους δηλ οι τζικλαριες να πανε απο γεναρρη και μετα απο τη στιγμη που μας λεει ρητα στο χαρτη το τι μπορουμε να κυνηγησουμε μεχρι ποτε δεν μπορουμε να επικρινουμε καποιο ανεξαρτητου ηλικιας με βαση το θηραμα που κυνηγα.
ειναι τροχος και γυριζει θα ερθει και η σειρα μας να καθουμαστε πανω στη καρεκλουα τζαι το χαζι θα ειναι οτι δεν θα ακουμε ουτε το τσιτ τσιτ της τζικλας
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από Costas_ »

Το λοιπόν,

Έν χριστούγεννα κοπέλλια! Κανεί! Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του, να την εκφράζει και να γίνεται σεβαστή από τον άλλο, χωρίς όμως να πρέπει να γίνεται και αποδεκτή!!

Κατανοώ τον τρόπο που νιώθει ο Σωτήρης, παρόλο που διαφωνώ μαζί του. Η αλήθεια να λέγεται, όσοι από εμάς κυνηγούν/κυνήγισαν με σκύλο και/ή παγανιά, όλοι, μα όλοι έστω μια φορά σίγουρα νιώσαμε αυτά που εκφράζει ο Σωτήρης. Πρέπει όμως με τον σωστό, λογικό, ψύχραιμο και δίκαιο τρόπο σκέψης να αναθεωρούμε απόψεις οι οποίες μας δημιουργούνται από την απογοήτευση και αγανάκτιση μας, η οποία κυρίως προέρχεται από την δική μας αποτυχία, η αν θέλετε, καθαρή τύχη κάποιου άλλου.

Το κυνήγι όπως όλοι ξέρουμε έχει μέσα ένα μεγάλο % τύχης. Για ορισμένους είναι 90% για άλλου 50% και κάποιους που δέν θέλουν να το παραδεκτούν αλλά το ξέρουν 100%!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!! ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΛΙΓΑ ΤΣΙ-ΤΣΙ ΕΠΣΕΣ!!! ΦΕΡΝΕΙ ΤΕΣ Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ!!!
sotiris!129

Re: Καιρικές συνθήκες και Τσίκλες.

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Costas_ έγραψε: Κατανοώ τον τρόπο που νιώθει ο Σωτήρης, παρόλο που διαφωνώ μαζί του. Η αλήθεια να λέγεται, όσοι από εμάς κυνηγούν/κυνήγισαν με σκύλο και/ή παγανιά, όλοι, μα όλοι έστω μια φορά σίγουρα νιώσαμε αυτά που εκφράζει ο Σωτήρης. Πρέπει όμως με τον σωστό, λογικό, ψύχραιμο και δίκαιο τρόπο σκέψης να αναθεωρούμε απόψεις οι οποίες μας δημιουργούνται από την απογοήτευση και αγανάκτιση μας, η οποία κυρίως προέρχεται από την δική μας αποτυχία, η αν θέλετε, καθαρή τύχη κάποιου άλλου.

Το κυνήγι όπως όλοι ξέρουμε έχει μέσα ένα μεγάλο % τύχης. Για ορισμένους είναι 90% για άλλου 50% και κάποιους που δέν θέλουν να το παραδεκτούν αλλά το ξέρουν 100%!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!! ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΛΙΓΑ ΤΣΙ-ΤΣΙ ΕΠΣΕΣ!!! ΦΕΡΝΕΙ ΤΕΣ Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ!!!
Αποτυχια μεγαλη λεξη τουτι! :lol:
φετος εφτυχος ειχε θηραμα και ειχα και την ΤΥΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να χτυπισω περισοτερα θηραματα που περσυ και ακομα το κυνηγι για μενα τουλαχιστο δεν τελιονει δαμε ... εχει ακομα 3ς εξωρμισης!
Οπως ειπαν και αλλοι δαμεσα που με ξερουν και τους ευχαριστω για τα καλα λογια "παρα το νεαρο της ηλικιας μου ειμαι εφσινιδιτος και μπλα μπλα μπλα να μεν περιαφτολογω" τουτο τα πραματα ευτυχος η δυστιχος εμαθατα με τον χειροτερο τροπο!
εν εξυπνισα μια μερα ζε να πω που τα σημερα δεν θα παιζω ζικλες που τα αυριο δεν θα παιζω λαγο!

Εμαθα να Μεν παιζω χαμιλα και οπου εν το πουλι μονο και μονο απο αντανακλαστικα γιατι επαιξα μια μερα τον Παυλο Καδη που λαλει τα αθλητικα στον Αnt1 μεσα στο προσωπο 3 σκαγια 2 απο αυτα πολι κοντα στο ματι! και ο Αθρωπος ηταν μαζι μας κυνηγι!!! ΠΡην 3 χρονια 1 κυριακη στες φασες ροτα τε τον αθρωπο που παρολο που 1 φορα με ειδε που παρολο που τον επαιξα τη εντιποση εσχιματισε για μενα!

Εμαθα να μεν παιζω οτι πετα και οτι κινηται γιατι εμπικα σε διαφορες παγανιες γνωστον κυνηγον που την επαρχια μου...που η καθε μια ειχε τους δικους της αγραφους κανονες και εφα που ζινες τες παρεες πολλες φορες κοτσινες καρτες οταν ειμουν 18 και δεν με αφιναν να παω μαζι τους κυνηγι για να εκτισω την πινη μου αν εκανα κατι λα8ος!

Εμαθα να μεν τσιλο τους λαους οχι γιατι δεν θα τους φαω αλλα για να εχω να βλεπω τον σκυλο μου να δουλεφκει!

Εμαθα πως το σκοτομα 1ς λαγου δεν ειναι τιποτα παραπανω απο 1 μπαμ...τιποτα το διαφορετικο απο το μπαμ που ακουγεται αμαν παιξεις εσυ μια ζικλα η ενα τενεκουι! το ιδιο μπαμ καμουν και τα αλλα 24 φυσιγκια που εχει μεσα το πακετο σου! Η διαφορα ομως ζινου του μπαμ που να τον παιξεις χωρις να τον εφκαλαν τα σκυλια σου με το μπαμ που τον εφκαλαν οι σκυλοι σου εν που την γη ως τον ουρανο ζε τουτο το πραμα που την στιγμη που ΔΕΝ εχεις σκυλους δεν μπορεις να το καταλαβεις !!!!

Ο πατερας μου εν 1ς 50ρης χτιστης που δουλεφκει που τα 14 του μες τα χτισματα ζε κυνηγα οπως τον Απολλον οτι κινηται εχτελητε... στα 10 μου εφκαλε με πας το βουνο μαζι του-στα 14 μου εδοσε μου ζε ενα οπλο! ζινος μου εμαθε να αγαπω τοσο πολλα το κυνηγι και την φυση ζινος μου εδιξε τα πρωτα βιματα ζινος με εκαμε Αθρωπο στην κυνονια ζε η παιδια μου σε πολλα γενικα θεματα και οχι μονο στο κυνηγι εν πολλα πιο μεγαλη που ζινι που εσχιματισες ρε απολλον! (ζε χροστω του πολλα τουτου του αθρωπου)
Ομως ο ζιρις μου εκαμε ζε καμει ακομα και λαθοι! γιαυτο εγω με τον ζιρι μου 2 φορες επιαμε μαζι κυνηγι φετος!
Εμαθα πολλα πραματα που ζινον αλλα εμαθα ακομα πιο πολλα πραματα που πολους αλλους! ζε τιρο κανονες πολλον παγανιον της επαρχιας μου παρολο που μπορει να μεν ειμαι μαζι τους την συνκεκριμενη εξωρμιση!

το συνπερασμα τουτης της κουβεντας πιο ειναι??? ολοι φοναζεται για τους παραλιμνιτες οπως Φοναζω και εγω γιατι βαλουν σκοπους και δεν δινουν την δινατοτητα στους λαγους να διαφιγουν και καταστρεφουν τους μητρικους αριθμους και οργονουν και καμουν χουβερ! ΟΛΛΟΙ ΦΟΝΑΖΕΤΑΙ ΑΝΕΞΕΡΕΤΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΙΣΑΣΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΡΑ ΣΑΣ ΣΚΟΠΟΙ ΛΑΛΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΖΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΛΟΓΑ!!! ΑΦΟΥ εισαστε σκοποι στεκεστε σε ποστο οι παραπανω μεσα σε αντιπυρινικες ζε οτι περασυ παιζεται το...
ΖΕ ΟΥΛΟΙ ΛΑΛΙΤΑΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΞΩ ΖΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΔΟΚΩ!!! ΕΙΠΕ ΣΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΑΡΗΣ ΠΩΣ ΚΑΡΤΕΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΛΑΟ??? :lol: :lol: :lol:
οξα ακουσε ποτε κανενας σας λααρη να φκαλει λαο ζε να φωναξει του αλλου απεναντι ε παρεα πανω σου???


E COSTA εν τα καμπανελουθκια του ελκιθρου που ακουες :lol: :lol: :lol: οπως και να εχει καλες γιορτες εχει πολλα παραπανω πραματα που εθελα να γραψω αλλα λογο γιορτινου κλιματος αρκεστικα σε αυτα!!!
Καλες γιορτες σε ολους ανεξερετος!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΣΙΚΛΑΣ”