Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από HarrisAce »

καλώς σας βρήκα φιλε Aνθιμε.
απλός είχα την απορία γιατί συγκεκριμένα άτομα που ξέρω ότι είναι πελάτες συγκεκριμένου μαγαζιού παίζουν πολλά γραμμάρια και όσους κυνηγούς με K κεφαλαιο που ξέρω παίζουν maximoum μέχρι 36g.τώρα αν είναι θέμα αυλων του όπλου και τραβα ok,αλλα πιστεύω ότι μέχρι 18.5 είναι το top.άποψη μου.

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε στη προσπαθεια εταιρειων να καινοτομήσουν και ν αυξησουν πωλήσεις οι διευρυμενοι αυλοι σαν νέα πατεντα , backboring, overboring, tribore,optimum bore, εγιναν μόδα ...Φυσικα ειναι θέμα αποψης και γουστου εγω ειμαι ευχαριστημένος και δεν με χαλα αυτο. αλλοι ειναι πιο παραδοσιακοι και ακόμα εχει πολλους που αρχισαν να κατευθυνονται και σε αλλα διαμετρηματα εκτος απο 12 αρι όπως ειναι το 20 αρι.
Ευτυχως το κυνηγι , τα όπλα , τα φυσιγγια , τα θηραματα , οι σκυλλοι ειναι τεραστιο κεφαλαιο και έχουν γραφτει τόμοι γι αυτα και μπορουμε να διαβαζουμε , να συζηταμε και ν ασχολουμαστε μ αυτα συνέχεια. Αυτο ακριβώς χαριζει στο κυνηγι την γοητεια του και πολλοι το ακολουθουμε παθιασμενα και φανατικα διοτι με το κυνηγι δεν βαριεσαι ΠΟΤΕ :D :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Ανθιμε ποια φυσιγγια βρηκες και με ποιο τσοκ;
The best there is
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Anthimos »

XS^PRESTIGE έγραψε:Ανθιμε ποια φυσιγγια βρηκες και με ποιο τσοκ;
Φιλε παιζω

Φασσα: Nobel Speed 34 gr, GM3 Formula, Golden Wing 34 gr. ΤΣΟΚ: 3/2

ΛΑΓΟΣ- ΠΕΡΔΙΚΑ: Golden Wing 34, Golden Wing 36 gr Nobel speed 34, PM 40-για δευτερη, Victory 35 gr ασπρη.ΤΣΟΚ: 4/2
Κυριως παιζω την Golden Wing την κοκκινη πρωτη και PM 40 δευτερη 6 άρες όλη μέρα εκτος που τις πρωτες εξορμήσει και τα μεσημέρια που παιζω Golden Wing 34 gr πρασινη πρωτη και Nobel Speed 34 δευτερη. Ρε φίλε αμα ειμαι πάνω τα κουτσοφτερα μου ειναι ελάχιστα σχεδον τίποτε. Την Victory παιζω την δειλινά και αμα εν ξυλοπαουρα , χιονι αλλα ξαστερος η να έχει ήλιο και πάντα σε συνδυασμο με μια που τις πιο πάνω.

Τζικλα: Starlight 32γρ( 8-9) Extra 32 γρ(πρασινη-9 ) Ηλιόνα 28 γρ- 12 , TORDO 32gr-9, Atlas Welcome, λιλα.Τσοκ:4/1.

Φίλε τα χαρτόνια και οι τηλεφωνικοι καταλόγοι που χρησιμοποιησα σε δοκιμες γεμωνεις ενα φορτηγό. Εγω καμνω και μιαν αλλη δοκιμη βαζω μπουκαλες του μισου λιτρου γεμάτες νερο στα 30μ, 35μ, 40μ, και βλέπω την "ορμη" της χαρτουτσιας πόσο δηλαδη " κλωτσα" την μπουκαλα για να βγαλω τα συμπερασματα μου!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω φετος σε περιοχη που το κυριο θηραμα είναι το τρυγονι αλλα εχει και λιες φασσες τσιοκ 5-3 Νobel Sport TORTORA 33gr 7/8 αναμεικτα μες την πρώτη και Νobel Speed 34 gr 6 μες τη δεύτερη. Με αρκετα καλά αποτελέσματα. Κουτσοφτερα επέφταν όταν δεν ήμουν καλά πάνω τους. Εν γινετε να ειναι στα 20-25 μετρα η φασσα και να πεφτει κουτσοφτερη.. και να φταιει η χαρτούτσια..Συνήθως ημουν λιο πιο πίσω τους σε έτσι περιπτώσεις.

Με το 5 τσιοκ έκαμα και μακρινές εντυπωσιακές βολές 40-50 μέτρα λόγω του αποσπόμενου πάτου.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από πανικος »

Anthimos έγραψε:
XS^PRESTIGE έγραψε:Ανθιμε ποια φυσιγγια βρηκες και με ποιο τσοκ;
Φιλε παιζω

Φασσα: Nobel Speed 34 gr, GM3 Formula, Golden Wing 34 gr. ΤΣΟΚ: 3/2

ΛΑΓΟΣ- ΠΕΡΔΙΚΑ: Golden Wing 34, Golden Wing 36 gr Nobel speed 34, PM 40-για δευτερη, Victory 35 gr ασπρη.ΤΣΟΚ: 4/2
Κυριως παιζω την Golden Wing την κοκκινη πρωτη και PM 40 δευτερη 6 άρες όλη μέρα εκτος που τις πρωτες εξορμήσει και τα μεσημέρια που παιζω Golden Wing 34 gr πρασινη πρωτη και Nobel Speed 34 δευτερη. Ρε φίλε αμα ειμαι πάνω τα κουτσοφτερα μου ειναι ελάχιστα σχεδον τίποτε. Την Victory παιζω την δειλινά και αμα εν ξυλοπαουρα , χιονι αλλα ξαστερος η να έχει ήλιο και πάντα σε συνδυασμο με μια που τις πιο πάνω.

Τζικλα: Starlight 32γρ( 8-9) Extra 32 γρ(πρασινη-9 ) Ηλιόνα 28 γρ- 12 , TORDO 32gr-9, Atlas Welcome, λιλα.Τσοκ:4/1.

Φίλε τα χαρτόνια και οι τηλεφωνικοι καταλόγοι που χρησιμοποιησα σε δοκιμες γεμωνεις ενα φορτηγό. Εγω καμνω και μιαν αλλη δοκιμη βαζω μπουκαλες του μισου λιτρου γεμάτες νερο στα 30μ, 35μ, 40μ, και βλέπω την "ορμη" της χαρτουτσιας πόσο δηλαδη " κλωτσα" την μπουκαλα για να βγαλω τα συμπερασματα μου!!!
ανθιμε μεσα απο το side αφου ακουσα απο εσενα για την νομβελ σπητ 34 τηνδοκιμασα και στισ δυο εξορμησεις μου αρεσε παρα πολυ αφου κτυπησα 3 φασσες και 1 τρυγονι μονο χθεσ στην περιοχη κυπαρισσιας κτυπησα δυο φασσες κατα τις 10 αλλα δεν επεσαν ακαριαια καθωσ επεφταν ανοιγαν τα φτερα τουσ και πηγαιναν γυρω στα 60 μετρα να πεσουν φυσουσε βοριασ ομωσ 3 μποφορ περιπου δεν ξερω αν αυτο την επηρεαζει.την ωικτορη την 35 με 5 νουμερο σκαι την παιζω ολη μερα και αυγουστο και τον νοεμβριο στη φασσα με εκπληκτικα αποτελεσματα με τσιοκ 3και το αλλο μισο.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από lagomania »

λεπρες για λαγο παντα 36γρ
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Anthimos έγραψε:
XS^PRESTIGE έγραψε:Ανθιμε ποια φυσιγγια βρηκες και με ποιο τσοκ;
Φιλε παιζω

Φασσα: Nobel Speed 34 gr, GM3 Formula, Golden Wing 34 gr. ΤΣΟΚ: 3/2

ΛΑΓΟΣ- ΠΕΡΔΙΚΑ: Golden Wing 34, Golden Wing 36 gr Nobel speed 34, PM 40-για δευτερη, Victory 35 gr ασπρη.ΤΣΟΚ: 4/2
Κυριως παιζω την Golden Wing την κοκκινη πρωτη και PM 40 δευτερη 6 άρες όλη μέρα εκτος που τις πρωτες εξορμήσει και τα μεσημέρια που παιζω Golden Wing 34 gr πρασινη πρωτη και Nobel Speed 34 δευτερη. Ρε φίλε αμα ειμαι πάνω τα κουτσοφτερα μου ειναι ελάχιστα σχεδον τίποτε. Την Victory παιζω την δειλινά και αμα εν ξυλοπαουρα , χιονι αλλα ξαστερος η να έχει ήλιο και πάντα σε συνδυασμο με μια που τις πιο πάνω.

Τζικλα: Starlight 32γρ( 8-9) Extra 32 γρ(πρασινη-9 ) Ηλιόνα 28 γρ- 12 , TORDO 32gr-9, Atlas Welcome,
λιλα.Τσοκ:4/1.
ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗ SAGA MAGNUM 44gr 4 σκαι. ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ.

Φίλε τα χαρτόνια και οι τηλεφωνικοι καταλόγοι που χρησιμοποιησα σε δοκιμες γεμωνεις ενα φορτηγό. Εγω καμνω και μιαν αλλη δοκιμη βαζω μπουκαλες του μισου λιτρου γεμάτες νερο στα 30μ, 35μ, 40μ, και βλέπω την "ορμη" της χαρτουτσιας πόσο δηλαδη " κλωτσα" την μπουκαλα για να βγαλω τα συμπερασματα μου!!!
The best there is
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παιδιά ποια η άποψη σας για την αλλαγή των τσοκ ανάλογα με το θήραμα που κυνηγάμε; Έκανα και κάνω αρκετούς πειραματισμούς! Αυτό που τελικά δουλεύει πιο πολύ σε μένα δεν είναι η αλλαγή των τσοκ αλλά η αλλαγή των φυσιγγίων αναλόγως θηράματος και τόπου!

Χρησιμοποιώ τα τελευταία δύο χρόνια τον συνδυασμό 4-3 για όλα τα θηράματα απλά αλλάζω φυσίγγια! Τάπα, πιστόνι, αποσπόμενος πάτος κλπ.!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Artemis G. »

εγω ειμαι της αποψης οτι η αλλαγη τον τσοκ γινετε αναλογα με την περιοχη που κυνηγουμε....
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”