Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από WAFFEN »

B.RIZZINI έγραψε:GIA SAS SINADELFOI PROTI FORA GRAFW STO FORUM PRIN LIGES MERES GRAFTIKA K THA ITHELA TIN GNOMI SAS GIA TO BATISTA RIZZINI 28RI KINIGETIKO K AN GNORIZI KANIS GIA FISIGGIA GIA FASSA EXW TSHOK 4-2 EYXARISTW
φιλε, εχω και εγω BATTISTA RIZZINI το AURUM και χρησιμοποιω τωρα την ROTTWEIL TIGER. ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

Δεν είμαι φασσοκυνηγός και οι φάσσες που σκότωσα συνολικά είναι μετρημένες. Οι φάσσες που τραυματισα είναι διπλάσιες από αυτές που καρπώθηκα. Προσωπικά κυνηγώ με 5-3 τσιόκ, πέρσι το γύρισα στο 4-3 και φέτος μετά από τα περσινά ξιφτερισματα θα το κάνω 3-2. Διαπιστώνω ότι η φάσσα είναι σιδερένιο πουλί και πρέπει να φάει καλά τη βολή μας. Για να είμαι σίγουρος ότι θα καρπωθώ τη φάσσα πρέπει να είναι σε βολή μέχρι 30-35 μ. μετά μόνο τις τραυματίζω με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι. Δε μιλώ όμως για ακραίες βολές, αλλά για βολές μέχρι 40-50μ μάξιμουμ. Τα φυσίγγια είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε μια καλή μερά όταν τα φυσίγγια είναι στην ώρα τους μπορείς να πάρεις και πουλιά.
Το όπλο μου που είναι ultra sporting 18,8 και 30 ίντζες δεν έχει καλά αποτελέσματα στο καλοκαίρι, δε ξέρω το λόγο. Ενώ το χειμώνα στις τσίχλες έχω καλά αποτελέσματα και τα φυσίγγια είναι πιο καλά. Ακούω συμβουλές για διάφορα φυσίγγια χωρίς όμως να βρω με σιγουριά ένα σταθερό, όπως πριν που είχα κυνηγετικό -αγγλικό που ήξερα 3 φυσίγγια και έκανα τη δουλειά μου. Εδώ με αυτό το όπλο πειραματίζομαι συνέχεια. Στο σκοπευτήριο αντίθετα έχω καλά αποτελέσματα.
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

ti fissiggia xrisimopias miricu?
sotiris!129

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε το σκοπεφτιριο που λες δεν εχει καμια σχεση, ο δισκος βρεξει χιονισι αμα τον ευρις εν να σπασι ενω το πουλι αν δεν κοφκει η χαρτουτσια σου εν να παι 500 μετρα να πεσει
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από tracker686 »

Miroku Mk-10 έγραψε:Δεν είμαι φασσοκυνηγός και οι φάσσες που σκότωσα συνολικά είναι μετρημένες. Οι φάσσες που τραυματισα είναι διπλάσιες από αυτές που καρπώθηκα. Προσωπικά κυνηγώ με 5-3 τσιόκ, πέρσι το γύρισα στο 4-3 και φέτος μετά από τα περσινά ξιφτερισματα θα το κάνω 3-2. Διαπιστώνω ότι η φάσσα είναι σιδερένιο πουλί και πρέπει να φάει καλά τη βολή μας. Για να είμαι σίγουρος ότι θα καρπωθώ τη φάσσα πρέπει να είναι σε βολή μέχρι 30-35 μ. μετά μόνο τις τραυματίζω με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι. Δε μιλώ όμως για ακραίες βολές, αλλά για βολές μέχρι 40-50μ μάξιμουμ. Τα φυσίγγια είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε μια καλή μερά όταν τα φυσίγγια είναι στην ώρα τους μπορείς να πάρεις και πουλιά.
Το όπλο μου που είναι ultra sporting 18,8 και 30 ίντζες δεν έχει καλά αποτελέσματα στο καλοκαίρι, δε ξέρω το λόγο. Ενώ το χειμώνα στις τσίχλες έχω καλά αποτελέσματα και τα φυσίγγια είναι πιο καλά. Ακούω συμβουλές για διάφορα φυσίγγια χωρίς όμως να βρω με σιγουριά ένα σταθερό, όπως πριν που είχα κυνηγετικό -αγγλικό που ήξερα 3 φυσίγγια και έκανα τη δουλειά μου. Εδώ με αυτό το όπλο πειραματίζομαι συνέχεια. Στο σκοπευτήριο αντίθετα έχω καλά αποτελέσματα.
SAGA heavy kai SAGA field δοκιμασε τες φιλε μου δεν χανεις τιποτα,εγω τις δοκιμασα χτες και εμεινα εκπληκτος!!!
Miroku Mk-10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Απρ 2011, 15:07

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Miroku Mk-10 »

File tracker686,
Χρησιμοποιώ κυρίως Νομπελσπορτ 38 CASSIA, 34 GR SUPERFELT, pM 40 και άλλα δυνατά φυσίγγια (32-36) σειράς της Νομπελσπορτ. Στο ενδημικό τα αποτελέσματα είναι καλά. Το καλοκαίρι χάλια. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια. Δοκίμασα και ελαφρά φυσίγγια πάλι τα ίδια 28 gem, 31 H.v olympia. Tha dokimaso kai auta pou mou sistinis. AS ELPISOUME OTI THA TOU KANOYN.
Εγώ κυνηγούσα για 15 χρόνια με Β.S.A αγγλικό 30αρι με εξαιρετικά αποτελέσματα. Από τον καιρό που το γύρισα στο σπορτιγκ και έχω το Μκ-10 τα τραυματισμένα, τα κουτσόφτερα έγιναν συνηθησμένο φαινόμενο. Αν κάνεις δηλαδή 5 ευκαιρίες στη φάσσα και παίρνεις τις 2 και τραυματίζεις τα άλλα 2 πουλιά σε κανονικές αποστάσεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος;
Για να φανταστείτε 1 φάσσα που την πυροβόλησα άνοιξε τα φτερά της για ένα δευτερόλεπτο και έμεινα απορημένος αν την κτύπησα. Συνέχισε να πετά κανονικά και στα 200 μέτρα έσβησε στον αέρα. Χάλια, χάλια, χάλια.
Τώρα σκέφτομαι να γυρίσω σε κυνηγετικό έχω ένα fabarm max, ένα berreta 686 special και ένα browing B-27 βελγικό.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Anthimos »

Miroku Mk-10 έγραψε:File tracker686,
Χρησιμοποιώ κυρίως Νομπελσπορτ 38 CASSIA, 34 GR SUPERFELT, pM 40 και άλλα δυνατά φυσίγγια (32-36) σειράς της Νομπελσπορτ. Στο ενδημικό τα αποτελέσματα είναι καλά. Το καλοκαίρι χάλια. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια. Δοκίμασα και ελαφρά φυσίγγια πάλι τα ίδια 28 gem, 31 H.v olympia. Tha dokimaso kai auta pou mou sistinis. AS ELPISOUME OTI THA TOU KANOYN.
Εγώ κυνηγούσα για 15 χρόνια με Β.S.A αγγλικό 30αρι με εξαιρετικά αποτελέσματα. Από τον καιρό που το γύρισα στο σπορτιγκ και έχω το Μκ-10 τα τραυματισμένα, τα κουτσόφτερα έγιναν συνηθησμένο φαινόμενο. Αν κάνεις δηλαδή 5 ευκαιρίες στη φάσσα και παίρνεις τις 2 και τραυματίζεις τα άλλα 2 πουλιά σε κανονικές αποστάσεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος;
Για να φανταστείτε 1 φάσσα που την πυροβόλησα άνοιξε τα φτερά της για ένα δευτερόλεπτο και έμεινα απορημένος αν την κτύπησα. Συνέχισε να πετά κανονικά και στα 200 μέτρα έσβησε στον αέρα. Χάλια, χάλια, χάλια.
Τώρα σκέφτομαι να γυρίσω σε κυνηγετικό έχω ένα fabarm max, ένα berreta 686 special και ένα browing B-27 βελγικό.
Φιλε επειδη χρησιμοποιω την σειρα της Nobel Sport , με οπλο overbore μαγκνουμ με αυλους 18,8 και δοκίμασα όλα τα φυσιγγια που λές και όντως ειναι πιο "χειμωνιατικα" εκατεληξα στην Nobel Speed 34 gr ,και GM Formula 33.5 gr επίσης την 33,5 του Σολωμονίδη , ειδικα καλοκαιρι και εναρξη του ενδημικου το μεσημερι την Nobel Speed 34 δεν την φκαλω που το όπλο η μια τουλάχιστο θαλάμη εχει απο αυτες. Ταχυτατο φυσιγγι με πιστονάκι αποσπομενου πάτου συγκεντωτικο...αψογο για την πυρα , καλα κτυπηματα στις φασσες και εξαιρετικό για δευτερη βολη στον πέρτικο..
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από tracker686 »

Miroku Mk-10 έγραψε:File tracker686,
Χρησιμοποιώ κυρίως Νομπελσπορτ 38 CASSIA, 34 GR SUPERFELT, pM 40 και άλλα δυνατά φυσίγγια (32-36) σειράς της Νομπελσπορτ. Στο ενδημικό τα αποτελέσματα είναι καλά. Το καλοκαίρι χάλια. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια. Δοκίμασα και ελαφρά φυσίγγια πάλι τα ίδια 28 gem, 31 H.v olympia. Tha dokimaso kai auta pou mou sistinis. AS ELPISOUME OTI THA TOU KANOYN.
Εγώ κυνηγούσα για 15 χρόνια με Β.S.A αγγλικό 30αρι με εξαιρετικά αποτελέσματα. Από τον καιρό που το γύρισα στο σπορτιγκ και έχω το Μκ-10 τα τραυματισμένα, τα κουτσόφτερα έγιναν συνηθησμένο φαινόμενο. Αν κάνεις δηλαδή 5 ευκαιρίες στη φάσσα και παίρνεις τις 2 και τραυματίζεις τα άλλα 2 πουλιά σε κανονικές αποστάσεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος;
Για να φανταστείτε 1 φάσσα που την πυροβόλησα άνοιξε τα φτερά της για ένα δευτερόλεπτο και έμεινα απορημένος αν την κτύπησα. Συνέχισε να πετά κανονικά και στα 200 μέτρα έσβησε στον αέρα. Χάλια, χάλια, χάλια.
Τώρα σκέφτομαι να γυρίσω σε κυνηγετικό έχω ένα fabarm max, ένα berreta 686 special και ένα browing B-27 βελγικό.
δοκιμασε τα φυσιγγια που σου ειπα παραπανω με τον Beretta σου και σου υποσχομε θα εκπλαγεις,περισσοτερο δοκιμασε τα Heavy SAGA και θα περιμενω να μου απαντησεις....καλο κυνηγη ναχετε ολοι!!!
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από HarrisAce »

γεια σας κοπελια.καταρχήν είμαι νέος στο forum και ήθελα να πω ότι μετά από πολλά πράγματα που διάβασα και είδα εδώ θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους υπευθυνους του περιοδικού και του forum για την μεγάλη προσπάθεια που κάνουν.

ήθελα να σας κάμω μια ερώτηση?
γιατί όσοι είσαστε πελάτες του κάποιου συγκεκριμένου μαγαζιού παίζεται που τα 36g και πάνω?
ακούω κάτι 40g 42g magnum,μα τι γίνετε?τι σας λαλούν τσιαί παίζεται έτσι γραμμάρια?είστε ευχαριστημένοι?
δοκιμάσατε και πιο λίγα γραμμάρια και δεν κάνουν?
έχω απορια.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Anthimos »

HarrisAce έγραψε:γεια σας κοπελια.καταρχήν είμαι νέος στο forum και ήθελα να πω ότι μετά από πολλά πράγματα που διάβασα και είδα εδώ θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους υπευθυνους του περιοδικού και του forum για την μεγάλη προσπάθεια που κάνουν.

ήθελα να σας κάμω μια ερώτηση?
γιατί όσοι είσαστε πελάτες του κάποιου συγκεκριμένου μαγαζιού παίζεται που τα 36g και πάνω?
ακούω κάτι 40g 42g magnum,μα τι γίνετε?τι σας λαλούν τσιαί παίζεται έτσι γραμμάρια?είστε ευχαριστημένοι?
δοκιμάσατε και πιο λίγα γραμμάρια και δεν κάνουν?
έχω απορια.
Φίλε Χαρη καλως ορισες στην παρεα μας.
Ανάλογα με το όπλο φίλε, δηλαδη με τον Ισπανικο μου που εχει αυλους 18.4 και 70 mm θαλάμη χρησιμοποιω 30 με 32 γρ μαξιμουμ 33 γρ και κυπριακές εταιρειες μονο. Με το όπλο μου το μαγκνουμ με αυλους 18,8 όμως φίλε τι να καμω εκαμα δοκιμες και θέλει απο 33,5 ως 36 και κάποτε 38 και 40 γρ :D και κατεληξα σε δυο τρια φυσιγγια συγκεκριμενης μαρκας και ειμαι ικανοποιημενος
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”