Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

panagiotis έγραψε:Γεια σας κύριοι!
Ως νέος κυνηγός χρειάζομαι τις γνώσεις σας για το εν λόγο θέμα!
Έχω ένα BAIKAL MP43 E 1C 28' 18.4 αυλοί. Τι τσιοκ είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω 4-3 ή 3-1 και επίσης τι φυσίγγια? χρησιμοποίησα μέχρι τώρα ROCKET 29gr no 6 και EUROPA 30gr no 5.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.

ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ 4*-3* ΤΣΟΚ.

ΓΝΩΡΙΖΟΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ BAIKAL ΟΠΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΣ ΠΟΙΟ ΣΤΕΝΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟ 4*-3* Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 5*-3*!!!

ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΕΡΓΙΟΣ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΟΠΛΟ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΤΥΠΑ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ....... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΟΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΚΛΕΙΣΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ,ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΠΟΥ Κ.Λ.Π.

ΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ 5*-3* Η ΤΟ 4*-3* Η 3*-1* ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.... ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
panagiotis έγραψε:Γεια σας κύριοι!
Ως νέος κυνηγός χρειάζομαι τις γνώσεις σας για το εν λόγο θέμα!
Έχω ένα BAIKAL MP43 E 1C 28' 18.4 αυλοί. Τι τσιοκ είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω 4-3 ή 3-1 και επίσης τι φυσίγγια? χρησιμοποίησα μέχρι τώρα ROCKET 29gr no 6 και EUROPA 30gr no 5.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.

ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ 4*-3* ΤΣΟΚ.

ΓΝΩΡΙΖΟΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ BAIKAL ΟΠΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΣ ΠΟΙΟ ΣΤΕΝΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟ 4*-3* Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 5*-3*!!!

ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΕΡΓΙΟΣ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΟΠΛΟ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΤΥΠΑ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ....... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΟΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΚΛΕΙΣΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ,ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΠΟΥ Κ.Λ.Π.

ΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ 5*-3* Η ΤΟ 4*-3* Η 3*-1* ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.... ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
+100

Ειδικα οι νεοι κυνηγοι παρασυρονται απο τους πιο παλιους και πιο εμπειρους και στο ξεκινημα χρησιμοποιουν ακραιες επιλογες και με τις πρωτες αποτυχιες χανουν την μπαλα και ριχνουν το φταιξιμο σε αλλους παραγοντες. Πρεπει να ξεκινησεις σιγα σιγα. Να πιανεις τα κοντινα και μετα θα πιασεις και τα μακρινα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Παναγιώτη σωστά τα λόγια του Σόλων και του Breda!
Όταν πήρα το όπλο μου είχα και εγώ αυτό τον προβληματισμό. Ρώτησα τον πατέρα μου τι τσοκ να βάλω στο όπλο. Μου λέει βάλε 3-1 όπως το δικό μου να κτυπάς μακρά! Όντας άπειρος και εγώ το έκανα. Πρώτη Κυριακή, ένα κουτί φυσίγγια 0 περδίκια! Κτύπουσα τα μακριά δεν έπεφταν, κτυπούσα τα κοντινά το ίδιο. Εν το μεταξύ ο ίδιος έπιασε το κότα! Την Τετάρτη άλλαξα σε 4-3 και τα πρώτα δύο περδίκια μπήκαν στη τσάντα. Δοκίμασα και άλλους συνδυασμούς αλλά ο συγκεκριμένος μου δουλεύει άψογα στο είδος του κυνηγίου που κάνω. Για άλλους κυνηγούς δουλεύουν άλλοι συνδυασμοί. Το να αρχίσεις πρώτα με λίγο πιο ανοιχτά chokes νομίζω είναι ό, τι καλύτερο και στην συνέχεια όταν κάνεις τις δοκιμές σου θα δεις τι δουλεύει για σένα!

Καλά και ασφαλή κυνήγια! !
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Παναγιώτη πρέπει να γνωρίζεις ότι τα περισσότερα πουλιά που μπαίνουν στο σακο μας είναι αυτά που παίζονται κάτω από τα 30μ, δηλαδή από 20-30μ. Σε αυτές τις αποστάσεις το ανοικτό τσοκάρισμα σίγουρα είναι ποιο λογικό για νέους κυνηγούς αλλά και σε ποιο πλεονεκτική θέση σε σχεση με το στενό. . Φυσικά εξαρτάται και από το τροπο και το είδος των θηραμάτων που κυνηγάς. Στο κυνηγι του περδικιού και λαγού ειδικά με συνοδεία σκυλου φερμας ένα 5-3 η 4-3 είναι ιδανικό. Το ίδιο και στο κυνήγι της τσίκλας στο πρωινό και στο φαι που βουτά το πουλί, το ποιο πάνω τσοκάρισμα είναι λογικό. Μονο στο κυνηγι της φασας που οι αποστάσεις που την κυνηγάμε είναι καπως μεγαλύτερες ένα ποιο στενο τσοκαρισμα θα είναι ποιο λογικο, δηλ 4-2 . Φυσικά τα παντα όπως σου είπα εξαρτάται από το τροπο που κυνηγά κάποιος και αυτό θα το μάθεις με το καιρό. Οταν θα αποκτησεις περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες σκοπευτηρίου απο μονος σου θα καταλάβεις αν πρεπει να παεις σε ποιό στενά τσοκαρισματα.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Sergios »

LEFKIOS έγραψε:Φίλε Παναγιώτη πρέπει να γνωρίζεις ότι τα περισσότερα πουλιά που μπαίνουν στο σακο μας είναι αυτά που παίζονται κάτω από τα 30μ, δηλαδή από 20-30μ. Σε αυτές τις αποστάσεις το ανοικτό τσοκάρισμα σίγουρα είναι ποιο λογικό για νέους κυνηγούς αλλά και σε ποιο πλεονεκτική θέση σε σχεση με το στενό. . Φυσικά εξαρτάται και από το τροπο και το είδος των θηραμάτων που κυνηγάς. Στο κυνηγι του περδικιού και λαγού ειδικά με συνοδεία σκυλου φερμας ένα 5-3 η 4-3 είναι ιδανικό. Το ίδιο και στο κυνήγι της τσίκλας στο πρωινό και στο φαι που βουτά το πουλί, το ποιο πάνω τσοκάρισμα είναι λογικό. Μονο στο κυνηγι της φασας που οι αποστάσεις που την κυνηγάμε είναι καπως μεγαλύτερες ένα ποιο στενο τσοκαρισμα θα είναι ποιο λογικο, δηλ 4-2 . Φυσικά τα παντα όπως σου είπα εξαρτάται από το τροπο που κυνηγά κάποιος και αυτό θα το μάθεις με το καιρό. Οταν θα αποκτησεις περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες σκοπευτηρίου απο μονος σου θα καταλάβεις αν πρεπει να παεις σε ποιό στενά τσοκαρισματα.
Πολύ σωστός ο Λευκιος πρέπει να μάθεις το όπλο και μετά να στενέψεις τα τσοκ ΑΝ και εφόσον κρίνεις αναγκαίο εγώ μετά απο τοσα χρόνια που κρατώ όπλο έβαλα 3-1 και ακόμα εν είμαι 100% σίγουρος αν πρέπει να τα αφήσω πάντα μιλούμε για το κυνήγι της φασσας γιατι και μόνο επειδή στέκομαι σε πέρασμα και τα πουλιά ως επι το πλείστον εν ψηλουμενα
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από giorgos80 »

ενας που κουτσια με το 1* κουτσια και με τα 5* το αναποδο τις παραπανω φορες δεν ισχυει
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
panagiotis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011, 17:12

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από panagiotis »

Ευχαριστώ κύριοι για τις συμβουλές σας! Πρός το παρών θα αφήσω το 4-3 να το δοκιμάσω καλά και βλέπω :D
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από LEFKIOS »

giorgos80 έγραψε:ενας που κουτσια με το 1* κουτσια και με τα 5* το αναποδο τις παραπανω φορες δεν ισχυει
Φίλε Γιωργο με αυτό που λες θα διαφωνήσω λιγο ως προς το εξης. Σίγουρα αυτός που σημαδεύει με το 1* μπορεί και με το 5*. Ομως π.χ στο σκοπευτηριο εχω καλύτερα αποτελέσματα με 4-1 αντι με 4-3 που κυνηγώ τωρα. Ο λόγος είναι διοτι στο σκοπευτηριο ειμαι παντα ετοιμος 8-) 8-) , πατω καλά σε ισιο εδαφος, γνωρίζω από πού θα βγεί ο δίσκος, ποτε θα βγεί , ποια θα είναι η πορεια του αλλά και που θα τον πέξω. Στο κυνηγι τα πραγματα είναι πολύ διαφορετικά. Μπορει σαν σκαλιάζω τη δόμη να πεταχτεί ο λαός :o , σαν περπατώ πανω στις ξυσταρκες να φουρήση ο πέρδικος :o , σαν σιηφκο μεσα που δάσος για να περασω πετάγεται η πικάτσα :shock: , σαν παρατηρώ να ευρω μια τσικλα με στα χόρτα φωναζει μου ο παρεας…πανω σου ρε η τσικλα…τσε γυρευκεις τη να την δείς :?: , σαν κάθεσαι πανω στη καρεκλουδα περιμενωντας καμιά φασα κατά το μεσημερι που σε πιάνει η κουραση οσπου να την παρεις χαπάρι σιασιαρεις να της συρεις…… :? τσε βαρτου ρίγανι που λεμε. Σε ολες αυτές τις περιπτωσεις της ΜΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ την ωρα που θα σημαδεψω και σίγουρα θα γινει και λάθος σκοπευσης, ερχεται να μου διωρθωση καπως αυτό το λάθος σκοπευσης το ποιο ανοικτό Τσοκ. Γιαυτους τους λόγους και αλλους πολλούς τα ανοικτοτερα τσοκς στο κυνηγι δινουν περισσότερη κάρπωση. :) ;)
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από kypros »

LEFKIOS έγραψε:
giorgos80 έγραψε:ενας που κουτσια με το 1* κουτσια και με τα 5* το αναποδο τις παραπανω φορες δεν ισχυει
Φίλε Γιωργο με αυτό που λες θα διαφωνήσω λιγο ως προς το εξης. Σίγουρα αυτός που σημαδεύει με το 1* μπορεί και με το 5*. Ομως π.χ στο σκοπευτηριο εχω καλύτερα αποτελέσματα με 4-1 αντι με 4-3 που κυνηγώ τωρα. Ο λόγος είναι διοτι στο σκοπευτηριο ειμαι παντα ετοιμος 8-) 8-) , πατω καλά σε ισιο εδαφος, γνωρίζω από πού θα βγεί ο δίσκος, ποτε θα βγεί , ποια θα είναι η πορεια του αλλά και που θα τον πέξω. Στο κυνηγι τα πραγματα είναι πολύ διαφορετικά. Μπορει σαν σκαλιάζω τη δόμη να πεταχτεί ο λαός :o , σαν περπατώ πανω στις ξυσταρκες να φουρήση ο πέρδικος :o , σαν σιηφκο μεσα που δάσος για να περασω πετάγεται η πικάτσα :shock: , σαν παρατηρώ να ευρω μια τσικλα με στα χόρτα φωναζει μου ο παρεας…πανω σου ρε η τσικλα…τσε γυρευκεις τη να την δείς :?: , σαν κάθεσαι πανω στη καρεκλουδα περιμενωντας καμιά φασα κατά το μεσημερι που σε πιάνει η κουραση οσπου να την παρεις χαπάρι σιασιαρεις να της συρεις…… :? τσε βαρτου ρίγανι που λεμε. Σε ολες αυτές τις περιπτωσεις της ΜΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ την ωρα που θα σημαδεψω και σίγουρα θα γινει και λάθος σκοπευσης, ερχεται να μου διωρθωση καπως αυτό το λάθος σκοπευσης το ποιο ανοικτό Τσοκ. Γιαυτους τους λόγους και αλλους πολλούς τα ανοικτοτερα τσοκς στο κυνηγι δινουν περισσότερη κάρπωση. :) ;)
Λεφκιε σαφεστατα εχεις δικαο. Ομως η φασσα ειναι ιδιαιτερο θηραμα. Ειναι μεγαλο και δυνατο πουλι και οι βολες που δινει σπανια ειναι κοντινες. Συνηθως ειναι μετριες και μακρινες. Επειδη εχουμε την πολυτελεια να ειμαστε σχετικα ετοιμοι, ενα τσιοκ πιο ανοικτο απο το τρια μαλλον ουτε ηθικα σωστο ειναι γιατι αφινει πολλα πληγωμενα αλλα ουτε και σκοπευτηκα σωστο γιατι δεν εχει επαρκη κατανομη.

Ακομα και αρχαριος να ειναι καποιος δεν ειναι απαγορευτηκο στη φασσα να βαλει 3,2. Απλα να καταλαβει οτι πρεπει να κτυπα τα πουλια που ειναι εντος βολης και να μην καμνει παραλογες βολες που ειναι λαθος. Στη φασσα πρεπει να στοχευεις καλα. Ειτε να την παιρνεις ειτε να μην την πληγωνεις καθολου. Ενδιαμεσες λυσεις του 4 και 5 τσιοκ περκει φαει κανενα σκαι δεν ειναι ορθοδοξες ουτε εχουν αποτελεσμα.

Σε ολα τα αλλα θηραματα ναι το 4,2 η το 4,3 ειναι σχεδον παντα η καλυττερη επιλογη.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Sergios »

Ολα είναι σωστά με βάση κάποιου σκεπτικού κάποιας λογικής το θέμα είναι οτι όλοι μας νομίζω χρησιμοποιούμε τα τσοκ που μας γεμίζουν αυτοπεποίθηση
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”