Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από nature »

dokimasa kai se perdika alla tappa tis 40 gr den eixa laxtisma oute kan molopes etsi ipa na valw 42gr pistoni stin fassa afou emina ikanopoiimenos me me to 40gr twra fisika 8a tis dokimasw an omws argo poli stin deuteri tote 8a dokimasw pio xamila gramaria gia to tsok 4-2 ti lete?[/quote]

Γεια σου φίλε μου, να σε παρακαλέσω καταρχάς να γράφεις ελληνικά μιας και αυτό μας ζητήθηκε απο τους διαχειριστές.

το 4-2 εν κλασικό κυνηγετικό τσιοκ το οποίο εγώ χρησιμοποιώ στο ενδημικό. Τώρα για την φάσσα προσωπικά χρησιμοποιώ 3-2, 3-1 λόγο του ότι συνήθως εν πιο μακρινές οι βολές, πάντα όμως σε λογικά πλαίσια και ποτέ βολή πάνω από 40-45 μέτρα και κυνηγώ με όπλο sporting 3.6-3.7kg, 29.5". Επίσης, επειδή εν μακρινές οι βολές στη φάσσα εν συνηθίζεται η τάππα αφού ανοίγει λίγο περισσότερο την τουφεκιά σε σχέση με το πιστονάκι άρα καλά έκανες και επέλεξες με πιστονάκι.

Όσο αφορά τα γραμμάρια εννοείται ότι θέλεις παίζεις φίλε Σπύρο εφόσον νιώθεις καλυμμένος. Για να λέμε όμως και την αλήθεια φίλε μου οι magnum εν τραβηγμένες πάρα πολλά για τα θηράματα μας στη Κύπρο και καλό είναι να περιορίσεις τα γραμμάρια στα φυσίγγια σου ασχέτως από τι όπλο κρατάς, κώνους αυλούς κτλ. Εν σου μιλώ για επιβάρυνση του όπλου σου γιατί πολλά φυσίγγια των 34-36 gr βγάζουν τις ίδιες πιέσεις με ελαφριά magnum φυσίγγια αλλά καθαρά για άσκοπη χρήση και πέταμα λεφτών. Να σκεφτείς ακόμη ότι τα magnum όπλα δεν σχεδιαστήκαν για την κυπριακή αγορά αλλά για την αμερικάνικη. Προορίζονται κυρίως για τα μεγάλα υδρόβια π.χ. χήνα > 10kg. Επίσης, η χρήση των φυσιγγίων magnum γίνεται κυρίως με καραμπίνες που έχουν κινητά μέρη άρα έχουμε σημαντική απόσβεση της ανάκρουσης. Αν ψαχτείς λίγο στο internet θα βρεις ένα σωρό άρθρα για σωστή επιλογή φυσιγγίου που θα σου δίνει τις σωστές κατανομές ανάλογα με το θήραμα που κυνηγάς και πόσα γραμμάρια. Στο επαναλαμβάνω εντελώς φιλικά πάντα, πάνω απο 35-36 γρ απόφευγε το καλύτερα. 28-36 γρ για μένα είναι το ιδανικό ευρος.

Για αύριο την Κυριακή, αφού, έτσι και αλλιώς αγοράζεις ακριβά φυσίγγια να σου προτείνω την Remington Extra Long Range 7.5 νούμερο sta 35 γρ. Εγώ κυρίως αυτή θα χρησιμοποιήσω (αν έβρω πουλιά) και θα έχω άλλα 2 είδη μαζί μου, την victory mirage 30 gr kai την extra champion 31 gr (solomonidis). Πάντως, ο αμερικάνος εν πολλά μπροστά για μένα.... δυστυχώς όμως αυτό ισχύει και στη τιμή. Αν και για αυτό ας όψονται και οι κύπριοι καταστηματάρχες...!


Εύχομαι να βοήθησα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nature την 17 Αύγ 2011, 16:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από nature »

Ομως το φυσίγγι Νο 6 περιέχει πολύ λιγότερα σκάγια (περίπου 250 στα 32γραμ) με αποτέλεσμα να έχουμε μεν ικανοποιητική ταχύτητα αλλά υστερούμε σε πυκνότητα βολής και το θήραμα φεύγει τραυματισμένο με 1-2 σκάγια. Μην ξεχνάμε ότι αν στα 35μ ο κύκλος της τουφεκιάς είναι 90εκ, στα 45μ θα είναι 120εκ ή και περισσότερο.

Η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι η χρήση ενός φυσιγγίου μάγνουμ με 52 γραμ σκάγια Νο 6. Τα σκάγια αυτά διατηρούν στα 45μ την ενέργεια κρούσης που έχουν τα Νο 7 στα 35μ. Επιπλέον το φυσίγγι αυτό περιέχει περισσότερα σκάγια από το αρχικό (περίπου 410 σκάγια). Ετσι η κατανομή θα είναι αρκετά πυκνή για να βάλει 3-4 σκάγια στο θήραμα πετυχαίνοντας την άμεση καταβολή του. Βλέπουμε λοιπόν ότι το κέρδος από την χρήση φυσιγγίου magnum είναι περίπου 10μ μεγαλύτερο βεληνεκές για αθλητική τουφεκιά σε μεμονωμένο θήραμα

Απάντηση στη δημοσίευση του Άνθιμου¨:

Φίλε μου διαφωνώ σε μερικά σημεία με το link αλλά εν να τα πούμε άλλη ώρα γιατί πρέπει να φύγω. Κατα την γνώμη μου βγαίνουν εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα έτσι όπως τα θέτει ο συγγραφέας. Η αλήθεια ποτέ δεν είναι 1 :D . Αν μπορείς σε παρακαλώ φίλε Ανθιμε στείλε μου το λινκ με προσωπικό μύνημα.

Γεια χαρά
sotiris!129

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

spyros bettinsoli έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:40 gr εν να πιασω και εγω γιατι στις αναγνορισεις μου ειδα κατι ελεφαντες να θκιαλασουν που το ποστο που να σταθο!
φιλε σιγουρα ο καθενας οτι θελει παιζει δικεομα σου να παιζεις ζε 100 γρ αλλα πσοσεχε που παιζεις!!! μεν φαις ζε κανενα!
mia apopsi ei8ela re sotiri u me ti fissigia 8a pas
φιλε να σου πω την αληθεια ακομα δεν αποφασισα αλλα σιγουρα τα 32 gr δεν τα ξεπερνω! μπορι να πιασω 1 πακετο victory ασπρες ετσι για σιγουρια, αλλα μπορει και να μην το ανιξω καν και να μινι για τον περτικο!
λογικα 8α μινο στην συρα της europa φετος τες μπες 32 γραμαρια 6no, φιλε πρωσοπικα ειχα την ατυχη στιγμη να πυροβολισο στο κυνηγι της φασσας μελος της παρεας πρην 2 χρονια, αν ειχα 42 γραμαρια το πιο πυθανο να τον τυφλονα, εφτιχος ειχα 28 και εφαεν μονο 2-3 σκαγια στο προσωπο!!! ο αθρωπος βγικε απο το ποστο του να πιασει μια φασα που επαιξε εγω δεν τον ειδα και μου φοναξε πανω σου! εγω μονο τον στοχο εβλεπα οπως σικοθικα γιατι ηταν ακομι σκοτινα και μας χωριζε ενας γκρεμος! μπαμ επεσαν και οι 2 :o φιλε αποσταση 60 μετρα απο τον αθρωπο ακουσα μονο το αου ρε σωτηρη!!! ξερεις τι ενιοσα? αν επαιζα 42 γραμαρια ηταν να μινει ζιαμε βουναρι!
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

thanks για της σιμβουλες 8α τεσ δοκιμασω και 8α δω αποτελεσματα και αν πραγματι ισχιουν 8α τα χαμιλοσω τα γρ απλος το choke na afisw 4-2 se 26 i na valw 3-1 extesion na ginei 28
sotiris!129

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αυτο εξαρτατε καθαρα απο το ποστο σου, δλδ πως ερχονται οι φασες! αν εν χαμιλες ζε τεθκια!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Dimitris »

spyros bettinsoli έγραψε:thanks για της σιμβουλες 8α τεσ δοκιμασω και 8α δω αποτελεσματα και αν πραγματι ισχιουν 8α τα χαμιλοσω τα γρ απλος το choke na afisw 4-2 se 26 i na valw 3-1 extesion na ginei 28
Αποψη μου ειναι να βάλεις 3-1 ή 3-2 extencion να τον κάμεις 28" για να έχεις μεγαλύτερη διατριτικότητα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

etsi opws tis ida einai ipsos enos efkaliptou ala epidi sioura mporei na xtipi8oun pio mprosta pou mena kai na min xtipi8oun mporei na psilosoun lio 8a me ikanopioisei to 4-2? an psilosoun miloume gia 26''
:roll:
spyros bettinsoli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011, 15:28

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από spyros bettinsoli »

spyros bettinsoli έγραψε:etsi opws tis ida einai ipsos enos efkaliptou ala epidi sioura mporei na xtipi8oun pio mprosta pou mena kai na min xtipi8oun mporei na psilosoun lio 8a me ikanopioisei to 4-2? an psilosoun miloume gia 26''
:roll:
esis ti valete sini8os stin fasa ite einai ipsos efkaliptou i pio xamiles to stantar gia auto to ipsos
sotiris!129

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε εγω προσοπικα δεν ασχολουμε πολι ουτε με το τη χαρτουτσιες 8α παιξω ουτε με το τσιοκ, ζινα αποφασιζω τα τελευτεα! τα ορεα τις φασας εν οι αναγνωριση, να εβρεις το ποστο σου, ΝΑ ΣΑΣΙΣ ΤΗΝ ΠΑΓΟΝΙΕΡΑ, που να εχεις μεσα στο αυτοκινητο ακομα καλιτερα την παγονιερα που εν να παρεις μαζι σου στο βουνο, ζινα εν οι χαρες της φασσας, τα αλλα ουλλα ειναι θεμα τυχης ;) εγω εν να μινω ολι μερα και ξερω πως μπορει να μην παιξω ουτε 1!!! παρολω που εχει εκει να βρεθει καποιος αλλος να κατσι μπροστα μου η οτι διποτε και να μην περασουν τα πουλια! αρα το 3-1 η το 4-2 δεν θα μου χρισιμεψουν ενω η παγονιερα θελει ας ρεξουν θελει ας μεν ρεξουν εν να ζιαμε παγομενη η ποκα, παγομενο το φαι ωωωχχχ πασας!!! :lol:
α επιεν ο ζιρις μου τωρα να μου πιασει χαρτουτσιες ουτε εσκεφτικα τη του ελεα! europa kokkines 6no mpez 32gr 6no
victory ασπρες 35gr 5no( αμπα ζε παθοτην πε πε) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sotiris!129

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

3-2 φιλε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”