Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

LEFKIOS έγραψε: Φίλε Γιωργο με αυτό που λες θα διαφωνήσω λιγο ως προς το εξης. Σίγουρα αυτός που σημαδεύει με το 1* μπορεί και με το 5*. Ομως π.χ στο σκοπευτηριο εχω καλύτερα αποτελέσματα με 4-1 αντι με 4-3 που κυνηγώ τωρα. Ο λόγος είναι διοτι στο σκοπευτηριο ειμαι παντα ετοιμος 8-) 8-) , πατω καλά σε ισιο εδαφος, γνωρίζω από πού θα βγεί ο δίσκος, ποτε θα βγεί , ποια θα είναι η πορεια του αλλά και που θα τον πέξω. Στο κυνηγι τα πραγματα είναι πολύ διαφορετικά. Μπορει σαν σκαλιάζω τη δόμη να πεταχτεί ο λαός :o , σαν περπατώ πανω στις ξυσταρκες να φουρήση ο πέρδικος :o , σαν σιηφκο μεσα που δάσος για να περασω πετάγεται η πικάτσα :shock: , σαν παρατηρώ να ευρω μια τσικλα με στα χόρτα φωναζει μου ο παρεας…πανω σου ρε η τσικλα…τσε γυρευκεις τη να την δείς :?: , σαν κάθεσαι πανω στη καρεκλουδα περιμενωντας καμιά φασα κατά το μεσημερι που σε πιάνει η κουραση οσπου να την παρεις χαπάρι σιασιαρεις να της συρεις…… :? τσε βαρτου ρίγανι που λεμε. Σε ολες αυτές τις περιπτωσεις της ΜΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ την ωρα που θα σημαδεψω και σίγουρα θα γινει και λάθος σκοπευσης, ερχεται να μου διωρθωση καπως αυτό το λάθος σκοπευσης το ποιο ανοικτό Τσοκ. Γιαυτους τους λόγους και αλλους πολλούς τα ανοικτοτερα τσοκς στο κυνηγι δινουν περισσότερη κάρπωση. :) ;)
να ξερεις πως σε ολες τουτες τες περιπτωσεις που λαονεσε και παιζεις αυθόρμητα ειναι και οι περιπτωσεις που εχεις καλητερα αποτελεσματα και μαλιστα καλητερες βολες με παραπανω σκαγια πανω στο θηραμα (αν εν το κοντακι πανω στα μετρα σου παντα)!
σκεψου να δεις ποσες φορες το εκαμες και επροσπαθας μετα να σκεφτεις ποτε ειδες το θηραμα, πως εφτασε το οπλο στον ωμο σου, που στοχευσες και ποτε πυροβολησες !
σε αντηθεση τα θηραματα που τα βλεπεις αρκετη ωρα πρην και εχεις χρονο να σκεφτεις εκει κανεις και τα τρομερα καλλιζια της ζωης σου! αυτο γιατι μεχρι το θηραμα να ερθει κοντα σου αρχιζεις και δυσταζεις και να νιωθεις ανασφαλεια για την βολη σου , την προσκοπευση σου, την αποσταση της βολης σου και πολλα αλλα !

επισης να σου πω πως τουτες η βολες ειναι σχεδον παντα στην αποσταση των 5-10 μετρων και η ντουφεκια σου δεν προλαβενει να ανοιξει αρα ειτε * εχεις ειτε ***** το ιδιο κανει !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εμενα που το όπλο μου είναι 1-5 δηλαδή εν έπρεπε να παίζω ποτε πουλί :lol: :lol: :lol:
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:εμενα που το όπλο μου είναι 1-5 δηλαδή εν έπρεπε να παίζω ποτε πουλί :lol: :lol: :lol:
εσυ απλα εν επρεπε να πιασεις ετσι οπλο :lol:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μακάρι η κάρπωση σας να μειωθεί και να βρίσκετε πάντοτε θήραμα σε κάθε σας εξορμηση. Ότι τσοκ και να χρησιμοποιείτε
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:εμενα που το όπλο μου είναι 1-5 δηλαδή εν έπρεπε να παίζω ποτε πουλί :lol: :lol: :lol:
εσυ απλα εν επρεπε να πιασεις ετσι οπλο :lol:
νομίζω σοτιράκι είναι επειδή δεν το είδες να παίζει αμάν το δεις ένα αλλάξεις γνώμη :lol:
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Θελω να αναφερω ενα προβληματισμο μου σχετικα με τη σκοπευση και τα φυσιγγια, αλλα οχι για μενα.

Μετα απο αυτες τις 2 εξορμησεις εχω μιλησει με αρκετα ατομα εκτος φορουμ αλλα και που διαβαζω στο φορουμ. Πολλοι φταινε διαφορα φυσιγγια για καποιες αποτυχιες και ιδιως αν φυγει και κανενα φτερουδι που το πουλι. Μιλουμε για πολλες μαρκες φυσιγγιων. Ειναι δυνατον να ειναι ολα ελαττωματικα Η να μην ηταν η ωρα τους??? Και συνηθως δεν φταινε τον εαυτο τους και σου λενε : οι ρε ημουν πανω της!:-/

Ε πως γινετε???
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από WAFFEN »

συναδελφε το ιδιο διερωτουμε κι'εγω. βλεπω ολες τις δοκιμες φυσιγγιων σε χαρτονι, ξυλο ή σε οτιδηποτε αλλο υλικο να εχουν πολυ καλες κατανομες και διατρητικοτητα. ιδιως με φυσιγγια μεγαλης γομωσης και χοντρο νουμερο, τα οποια διαπερνουν τηλεφωνικους καταλογους 100-200 σελιδες. πως ειναι δυνατο να μην σκοτωνουν και το πουλι τα φυσιγγια αυτα? υπαρχει περιπτωση να ειμαι πανω στο πουλι και να μην το τρυπησει, να το σκοτωσει? πανε τα σκαγια μεχρι εκει και κτυπανε πανω του?σοβαρα το πιστευετε αυτο? εφοσον φυσικα ειναι λογικη η αποσταση. αλλα ολα αυτα συμβαινουν μονο στην Κυπρο συναδελφε που ολοι ειμαστε τελειοι !!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ωραίο πράγμα να ανακαλύπτει κανείς την ταχινόπιτα!!! ;)

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από kypros »

Ρε παιδια αποτυχιες λογο κακης σκοπευσης υπαρχουν πολλες. Αλλα υπαρχουν και λογο κακου φυσιγγιου.

Το θεμα ειναι οτι εαν ο αλλος ξερει να σκοπευει καλα τοτε μονο μπορει να συμπαιρανει εαν φταει το φυσιγγι η οxi που εφιε μια μαλλουππα φτερα και το πουλι παει. Παιζει ρολο και το υψους που τουφεκκας το πουλι
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Athos 1978 »

kypros έγραψε:Ρε παιδια αποτυχιες λογο κακης σκοπευσης υπαρχουν πολλες. Αλλα υπαρχουν και λογο κακου φυσιγγιου.

Το θεμα ειναι οτι εαν ο αλλος ξερει να σκοπευει καλα τοτε μονο μπορει να συμπαιρανει εαν φταει το φυσιγγι η οxi που εφιε μια μαλλουππα φτερα και το πουλι παει. Παιζει ρολο και το υψους που τουφεκκας το πουλι
Εγώ θα πω μόνο ότι την πρώτη κυριακή τα ποσοστά υγρασίας ήταν χαμηλά, ενώ την δεύτερη αρκετά πιο ψηλά ;)
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”