Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Konstantinos beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014, 23:46

Re: τσιοκ και οπλο για φασσα

Δημοσίευση από Konstantinos beretta »

tracker686 έγραψε:
Miroku Mk-10 έγραψε:Δεν είμαι φασσοκυνηγός και οι φάσσες που σκότωσα συνολικά είναι μετρημένες. Οι φάσσες που τραυματισα είναι διπλάσιες από αυτές που καρπώθηκα. Προσωπικά κυνηγώ με 5-3 τσιόκ, πέρσι το γύρισα στο 4-3 και φέτος μετά από τα περσινά ξιφτερισματα θα το κάνω 3-2. Διαπιστώνω ότι η φάσσα είναι σιδερένιο πουλί και πρέπει να φάει καλά τη βολή μας. Για να είμαι σίγουρος ότι θα καρπωθώ τη φάσσα πρέπει να είναι σε βολή μέχρι 30-35 μ. μετά μόνο τις τραυματίζω με αποτέλεσμα να απογοητεύομαι. Δε μιλώ όμως για ακραίες βολές, αλλά για βολές μέχρι 40-50μ μάξιμουμ. Τα φυσίγγια είναι καθοριστικός παράγοντας. Σε μια καλή μερά όταν τα φυσίγγια είναι στην ώρα τους μπορείς να πάρεις και πουλιά.
Το όπλο μου που είναι ultra sporting 18,8 και 30 ίντζες δεν έχει καλά αποτελέσματα στο καλοκαίρι, δε ξέρω το λόγο. Ενώ το χειμώνα στις τσίχλες έχω καλά αποτελέσματα και τα φυσίγγια είναι πιο καλά. Ακούω συμβουλές για διάφορα φυσίγγια χωρίς όμως να βρω με σιγουριά ένα σταθερό, όπως πριν που είχα κυνηγετικό -αγγλικό που ήξερα 3 φυσίγγια και έκανα τη δουλειά μου. Εδώ με αυτό το όπλο πειραματίζομαι συνέχεια. Στο σκοπευτήριο αντίθετα έχω καλά αποτελέσματα.
SAGA heavy kai SAGA field δοκιμασε τες φιλε μου δεν χανεις τιποτα,εγω τις δοκιμασα χτες και εμεινα εκπληκτος!!!
Σε τι καιρο η heavy file?
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Sergios »

Έτσι είναι για πλειστους το καλοκαιρινό κυνήγι της φάσσας ενώ είναι καλύτερα τα πράματα τον χειμώνα βρίσκεις πιο εύκολα φυσίγγια....
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Πάντος προχτές ενας φίλος εριχνε σε φασσες με εξαιρετικά αποτελεσματα στις λιγες ευκαιρίες που βρήκαμε, ακουστε καλα - 53γρ FOB ! ! !. Του λεω καλα ρε επελλανες με ετσι πυρα 53 γρ??
Και μου λεει φιλε μου βλεπεις τα αποτελεσματα, θεριζει... Πραγματικά οι τουφεκιες του ήταν κεραυνός και τα πουλιά αν και σε αρκετό υψος εππεφταν σεκκα και κατακεραυνομένα!! Αν ειναι δυνατόν λεω του και γω 53γρ μες το καμινι!!
(Το οπλο του ειναι μακνουμ 18.8, οπως και μενα δηλαδη, αλλά το 53γρ ειναι παρα πολυ μεγαλη υπερβολή για να το χρησιμοποιήσεις σε τετοιες ψηλές θερμοκρασίες.) Απιστευτο, και είναι απο τα αγαπημένα του φυσίγγια...
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από kanaris »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Πάντος προχτές ενας φίλος εριχνε σε φασσες με εξαιρετικά αποτελεσματα στις λιγες ευκαιρίες που βρήκαμε, ακουστε καλα - 53γρ FOB ! ! !. Του λεω καλα ρε επελλανες με ετσι πυρα 53 γρ??
Και μου λεει φιλε μου βλεπεις τα αποτελεσματα, θεριζει... Πραγματικά οι τουφεκιες του ήταν κεραυνός και τα πουλιά αν και σε αρκετό υψος εππεφταν σεκκα και κατακεραυνομένα!! Αν ειναι δυνατόν λεω του και γω 53γρ μες το καμινι!!
(Το οπλο του ειναι μακνουμ 18.8, οπως και μενα δηλαδη, αλλά το 53γρ ειναι παρα πολυ μεγαλη υπερβολή για να το χρησιμοποιήσεις σε τετοιες ψηλές θερμοκρασίες.) Απιστευτο, και είναι απο τα αγαπημένα του φυσίγγια...
Φαντάσου ότι έπεφταν σίγουρα με τα μισά γραμμαρια!! :lol: 53 :?: και έλεγα πως ήμουν υπερβολικος με τα 36 γρ. την πρώτη κυριακη
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Εγώ παιδιά προμηθεύθηκα τα εξής φυσίγγια, είναι παντώς καιρού και καθόλου λάκτισμα:

Εικόνα

:? :?
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από kanaris »

spyrosspyrou851 έγραψε:Εγώ παιδιά προμηθεύθηκα τα εξής φυσίγγια, είναι παντώς καιρού και καθόλου λάκτισμα:

Εικόνα

:? :?
Καλα δεν βλέπειςοότι είναι του χειμώνα?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kanaris έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:Εγώ παιδιά προμηθεύθηκα τα εξής φυσίγγια, είναι παντώς καιρού και καθόλου λάκτισμα:

Εικόνα

:? :?
Καλα δεν βλέπειςοότι είναι του χειμώνα?
Η φωτογραφία μου είναι από την εξόρμηση μου στο Τρόοδος, είναι δοκιμασμένες σε όλους τους καιρούς
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΕΙΠΑΜΕ....ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΕΙ Ο ΌΜΩΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΌΠΛΟ ΣΟΥ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ 64GR!!!!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Filippos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 12 Μαρ 2014, 10:03
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από Filippos »

Καλησπέρα παίδες ,
Με τσιοκαρισματα 1 και 2 σε υγρασία τι φυσιγγια ρίχνετε?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Τσιοκ και Οπλο για Φασσα

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Filippos έγραψε:Καλησπέρα παίδες ,
Με τσιοκαρισματα 1 και 2 σε υγρασία τι φυσιγγια ρίχνετε?
Α36 της Lambro
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”