ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Απάντηση
Kostantinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Μαρ 2011, 10:01

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Kostantinos »

sotiris!129 έγραψε:για 2 πεζουνια αχ θεε μου!

opws to eipes file sotiri! gia 2 pezounia, exei kosmo pou e kofkei o nous tous. skopeua kai gw na kunigisw stin perioxi tou Limnati tin kuriaki alla ama eida simera ti panairi epikratei lew kai gw makria ap ekei, kalutera na paixw 1 poulli kai na to euxaristithe kai na exw tin usixia mou!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Savvas »

Kostantinos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:για 2 πεζουνια αχ θεε μου!

opws to eipes file sotiri! gia 2 pezounia, exei kosmo pou e kofkei o nous tous. skopeua kai gw na kunigisw stin perioxi tou Limnati tin kuriaki alla ama eida simera ti panairi epikratei lew kai gw makria ap ekei, kalutera na paixw 1 poulli kai na to euxaristithe kai na exw tin usixia mou!

Φίλε μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το που ακριβώς βρίσκεται το τάϊσμα. Όχι για να πάω φυσικά, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΟΣ αλλά επειδή ξέρω πολλά για την συγκεκριμένη περιοχή. Για να καταλάβεται και χωρίς υπερβολή ξέρω παθκιά - παθκιά τους τόπους που πιάνει τους λαγούς η συγκεκριμένη περιοχή και είμαι τόσο πολλά νευριασμένος με την νοοτροπία του κόσμου της περιοχής (λαθροθηρία - δολώματα - ταϊσματα και άλλα πολλά) που έχει τρία χρόνια να κοντέψω. Και η μ*****α είναι πολύ καλός βιότοπος το τρίγωνο Λιμνάτι - Λάνια - Αγ. Μάμας με πολλές προοπτικές που δυστυχώς κάποιοι τον κατάστρεψαν.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
giorgos pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Ιουν 2011, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από giorgos pointer »

Kostantinos έγραψε:Paidia na sas pw kai gw gia ena taisma (sugnwmi pou grafw greeklish alla einai pio grigoro dioti den exw arketo xrono simera) pou vrikame prin 3 meres exw apo to xwrio limnati kai st aristera. Exoume vrei to taisma tyxaia otan pigame tous skullous volta. stis 7 to prwi mexri tis 8 pou imastan ekei exoume dei xwris upervoli (kai opoios thelei as me vgalei yeuti) panw apo 2000 (XILIADES) fasses pou erxontan kapou apo ti laneia kai kateligan sto sugkekrimeno taisma pou einai panw apo 2 skales gemato me sitaropoulla spasti, viko kai krithari. Prwti fora eida tosa polla poullia na lumpizoun s ena taisma. Simera to prwi pigame xana gia na doume ta poullia kai na ta deixw se kati filous dioti de me pisteuan kai upirxan 30-40 autokinita ekei kai evlepan tis fasses, oi pio polloi eixan etoimasei kai ta tsiatiria tous. Oi pio polloi kunigoi einai asuniditoi kai panw ap ola endiaferontai mono gia tin kreatosullogi kai gia tipota allo. Gia na fantasteite poso kosmo eixe simera ekei arxisan idi na tsakwnontai poios tha stisei prwtos to tsatiri tou se sugkekrimena simeia, deite pou exoume katantisei re paidia.
φιλε κωνσταντινε 8α ι8ελα σε παρακαλω να μ πις που ειναι το ταισμα αυτο οχι για να πας για κυνηγι απλα να παω να δς τι γινεται.. ευχαριστο εκ τον προτερον αν 8ελις γραψε μου σε πμ..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

Πάλι φετος πουλια επεξαν όσοι εκαμαν ταισματα και η παρέα τους.
Λόγω των φραγματων στην επαρχια Λευκωσιας τα οποια ειναι κοντα το ενα στο αλλο τα παραδοσιακα νερά δεν εδουλέψαν καθολου ή απλα επιάσαν ελάχιστα πουλια τα οποια με τις πρωτες ντουφεκιες εχαθηκαν. Μετρημένα πόστα στην πορεια των πουλια χτυπησαν λίγα πουλια.
Στα ταισματα πολλοι εκαμαν σφαγες με πάνω των εικοσι πουλιων...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Hlias »

κοπελια χερετε. μα τι γινετε? είμαστε 40 μέρες πριν την φασσα και δεν διαβασα τιποτε για ταισματα. εν δυνατον εν εγιναν φέτος? :roll: εν καλα να τα λέμε αφτα για να κάνουμε χαλάστρα σε αυτους τους κύριους. ατε αρχίστε να μας λέτε οσοι έτυχε να έβρουν κανενα :D
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από pai »

Hlias έγραψε:κοπελια χερετε. μα τι γινετε? είμαστε 40 μέρες πριν την φασσα και δεν διαβασα τιποτε για ταισματα. εν δυνατον εν εγιναν φέτος? :roll: εν καλα να τα λέμε αφτα για να κάνουμε χαλάστρα σε αυτους τους κύριους. ατε αρχίστε να μας λέτε οσοι έτυχε να έβρουν κανενα :D
φιλε εν γεματοι οι τοποι προχτεσ σε περιοχη στη ακαπνου πηγα εκπεδευτικο με τα σκυλια!επιασαν μια μαλαη παρα πολλα εντονη τζαι εν εφευκαν που τζιαμε επια τζαι εγω που περιεργια και ειδα την πλευρα ουλλη ταιζμενη!αααα σημειοτεον οτι ειδα πολλα πουλια τζαι λεω αα αλοπος εν να ερτω δαμε την πρωτη κυριακη!!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Hlias »

αν επιχειρησεις να κυνηγισης εκι μπορει να σε παρουν για φασσα ολος τυχαιος :lol: εγω ηβρα ενα στα Σπήλια με ικανοποιιτικα πουλια και επεξαργαζομε ακομα μια πληροφορια για μια αλλη κοντινη περιοχη 8-) :lol:
Lykoshillos

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Lykoshillos »

Ασβέστης, ασβέστης και πάλι ασβέστης.

Και τώρα που το σκέφτηκα, τι λέτε να οργανωθούν ομάδες των 10 - 15 ατόμων απλό και μόνο για ασβέστωμα. (άκουσον άκουσον να θέλεις περιφρούρηση για να προστατεύψεις το κυνήγι)
Άβαταρ μέλους
Hlias
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Hlias »

Lykoshillos έγραψε:Ασβέστης, ασβέστης και πάλι ασβέστης.

Και τώρα που το σκέφτηκα, τι λέτε να οργανωθούν ομάδες των 10 - 15 ατόμων απλό και μόνο για ασβέστωμα. (άκουσον άκουσον να θέλεις περιφρούρηση για να προστατεύψεις το κυνήγι)
Διστυχος ετσι εκαταντησαμε. οσο για τισ ομαδες ειμαι μεσα εγω ;) καθε περιοχη να έχει και την ομαδα της
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΘΗΡΑΣ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΛΙΑΝΑ-ΦΛΑΣΟΥ ΝΑ ΞΗΛΩΣΟΥΝ 3 ΤΑΙΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΙΖΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΣΑΝ ΒΑΡΙΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΑΝ ΖΩΕΣ . ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ ΟΛΟΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ . ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ : ΓΙΑΤΙ Ο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ Ο ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΗΛΩΣΕΙ ΤΑ ΤΑΙΣΜΑΤΑ ???????????????????
ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΙ ΛΕΕΙ :
<< ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΣΠΟΡΟΥΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ,, ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ . ΕΑΝ ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ Η ΘΗΡΑ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΕ ΔΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΣΤΕΚΕΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ .
ΔΗΛΑΔΗ :ΠΑΩ ΕΓΩ ΠΧ ΚΑΙ ΤΑΙΖΩ ΣΤΗΝ ΦΛΑΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟΝ ΑΝΘΙΜΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ;) ;) ;)
ΠΑΕΙ Ο ΑΝΘΙΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΤΡΟΟΔΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ . ;) ;)
ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ .
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”