ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Απάντηση
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μοδεστος »

τωρα εσυκοσαν νεο συστημα τζε τσαπιζουν τα χοραφκια...ετσι εν καλιμενοι με το θεμα του ταισματος... :evil:
giorgos pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Ιουν 2011, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από giorgos pointer »

Canis έγραψε:Μίας και άνοιξα πρώτος το θέμα θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθηνο να κάνει και αρχή.
Υπάρχουνε 2-3 ταίσματα στο δάσος τις Κυπαρισσίας (Λεμεσός) κάτω κοντα στο ποταμό. Το ένα αρκετά καλά κάτω απο το κίοσκι, υπάρχουνε αρκετά πουλία και αυτή η ιστορία με τα ταίσματα γίνετε εδώ και αρκετά χρόνια. παλία οι κορφές και τα γύρο βουνά είχανε αρκετά καλά περάσματα, αλλά τα τελευταία χρόνια με τα ταίσματα και την αυθονία τροφής που τους παρέχουν δεν βγαίνουν έξω. Η περιοχή είναι πολύ δύσβατη πρέπει να ξέρεις που είναι το ταίσμα. σε μερικές περιπτώσης θες 1 -1.5 ώρα περπατημά να κατέβείς και 2-3 ώρες να βγείς. Οι τύποι που ταιζούν είναι μελετημένοι, και δεν ρισκάρουν να κανουν το ταισμα κοντά στο δρόμο και να το δούν άλλοι και να γίνει γνωστό. Δεν θα σύστηνα σε κανένα να δοκιμάσει να παεί εκτός αν ξέρει τη περιοχή η την έχει ξανακυνηγήσει σε φάσσα η ενδημικό. οπως είπα είναι πολυ δύσβατη.
Ακούσα και για το δάσος βορεια του Αγ. Παυλού στη Λεμεσό μέχρι το Αγ. Κων/νο αλλά δεν ξέρω άλλες πληροφορίες.
φιλε μπορεις να μου πεις ενα περιπου που 8α βρω αυτα τα ταισματα στο δασος τις Κυπαρισσιας γιατι ισως παω για κυνηγι στιν συγκεκριμενη περιοχη ευχαριστο εκ τον προτερον αν 8εσ στιλε μου σε πμ
aggelos ANO G10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 21:07

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από aggelos ANO G10 »

φιλε μπορεις να μου πεις ενα περιπου που 8α βρω αυτα τα ταισματα στο δασος τις Κυπαρισσιας γιατι ισως παω για κυνηγι στιν συγκεκριμενη περιοχη ευχαριστο εκ τον προτερον αν 8εσ στιλε μου σε πμ[/quote]


ρε φιλε μου επιδει βλρεπω οτι δεν ξερισ τον τοπο σινησθω σου να μεν παισ γιατι ενα χαθησ !!!!!!δεν ενι εφκολο να παισ κικατο μονο σου αμαν δεν ξερισ τουσ τοπους.....και εγω ξερωω το ταισμα και που ποθεν να κατεβισ και που ποθεν να φκησ και ποσην ωρα θελισ και ξερω και πκοιι εν που ταιζουν στην κυπαρισσα που προτο χεριι !!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

Δεν ξέρω αν ισχυει αλλα μου έχουν πει οτι ορισμένοι επιτήδιοι , "αξιοποιούν" ακομα και τα σιτηρα και τον βικο που διαθέτει το ταμειο θηρας για τις σπορες για να ταισουν :!: :!: :!: :!:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σας δίνω και εγώ μια πληροφορεία για ταϊσμα και οσοι θέλουν ας την αξιοποιήσουν. Είναι η περιοχή μεταξύ Πυργά και Στάζουσας ,στα αριστερά πρός Αππιδάτσι γνωστή ως Καουρότρυπες(επαρχία Λάρνακας) .Εκτός απο ταϊσμα έχουν τοποθετήση και νερό.
giorgos pointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Ιουν 2011, 11:48

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από giorgos pointer »

εχει κανενα νεο με τα ταισματα καμια περιοχη που ακουσε η ιδε ο ιδιος το ταισμα ασ μασ πει και εμας που ακομα δεν γνωριζουμεν τιποτα ευχαριστο... :) :roll:
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

και εγω με τη σειρα μου να αναφερω οτι ακουστηκε στη περιοχη ΑΣΚΟΠΕΛΟΣ στο βουνο που ειναι πανω απο το φρακτη το καλου χωριου (δρομος καλο χωριο-Φαρμακα) ενας φιλος μου πηγε χθες το πρωι με τα σκυλια βολτα μιας και ηταν με αδεια και μου ειπε <ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ 100 ΠΕΜΟΥ 200 ΦΑΣΣΕΣ> Αυτα ηταν τα λογια του. Περσι κατι κοπελια εκαμαν πανω σε 3 αθερες ταισμα στο βουνο αυτο. θα παω το σαββατο να δω εαν εχει ταισμα η απλα πανε στο νερο του φρακτη η τις τραβησε το βουνο απεναντι απο το στρατοπεδο που καηκε περσι.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
KKILER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 13 Αύγ 2010, 05:45

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από KKILER »

'petros' έγραψε:και εγω με τη σειρα μου να αναφερω οτι ακουστηκε στη περιοχη ΑΣΚΟΠΕΛΟΣ στο βουνο που ειναι πανω απο το φρακτη το καλου χωριου (δρομος καλο χωριο-Φαρμακα) ενας φιλος μου πηγε χθες το πρωι με τα σκυλια βολτα μιας και ηταν με αδεια και μου ειπε <ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ 100 ΠΕΜΟΥ 200 ΦΑΣΣΕΣ> Αυτα ηταν τα λογια του. Περσι κατι κοπελια εκαμαν πανω σε 3 αθερες ταισμα στο βουνο αυτο. θα παω το σαββατο να δω εαν εχει ταισμα η απλα πανε στο νερο του φρακτη η τις τραβησε το βουνο απεναντι απο το στρατοπεδο που καηκε περσι.
ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΟΥ- ΔΑΛΙ . ΗΒΡΑ ΤΟ ????? :( :( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

οχι γιατι?
:?
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

'petros' έγραψε:και εγω με τη σειρα μου να αναφερω οτι ακουστηκε στη περιοχη ΑΣΚΟΠΕΛΟΣ στο βουνο που ειναι πανω απο το φρακτη το καλου χωριου (δρομος καλο χωριο-Φαρμακα) ενας φιλος μου πηγε χθες το πρωι με τα σκυλια βολτα μιας και ηταν με αδεια και μου ειπε <ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ 100 ΠΕΜΟΥ 200 ΦΑΣΣΕΣ> Αυτα ηταν τα λογια του. Περσι κατι κοπελια εκαμαν πανω σε 3 αθερες ταισμα στο βουνο αυτο. θα παω το σαββατο να δω εαν εχει ταισμα η απλα πανε στο νερο του φρακτη η τις τραβησε το βουνο απεναντι απο το στρατοπεδο που καηκε περσι.
Φιλουι στον Ασκοπελο εν χρονια που ταιζουν και σφαζουν τες ας κλεισει την περιοχη η Θηρα να δω τι θα κάμουν
Εν γεγονος εν που τα πιο δυνατα ταισματα στην επαρχια Λευκωσίας!!!! Πιαννει πουλια απο Γουρρι -Φαρμακα ως Παλαιχωρι και Μιτσερο .
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”