ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Παιδιά τα πράματα είναι απλά.

Όλοι μας που ασχολούμαστε με το σωστό και αθλητικό κυνήγι ξέρουμε 2-3 περιοχές που πιάνουν πουλιά ολόχρονα (μακριά από ταΐσματα, ποτίσματα, λιπάσματα και δεν ξέρω τι άλλο).

Οπόταν πιστεύω ότι είναι σωστό να μην το πολυψάχνουμε τουλάχιστο για την πρώτη Κυριακή. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω και έχω εγγυημένα αποτελέσματα. Έμαθα 2-3 κλασσικά παραδοσιακά περάσματα στην ίδια περιοχή που αν πάω η ώρα 5:30 στο πόστο μέχρι τις 10 θα έχω 5-6 ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αν πάλι πάω από της 2 και πιάσω ακόμα καλύτερο πόστο θα έχω 10-12 ξεκάθαρες ευκαιρίες αλλά και πάλι δεν πάω από τις 2.

Το κόλπο είναι (κατά την άποψη μου πάντα) να σέβεσαι το θήραμα σου, να μην χρησιμοποιείς δόλο για να το καρπωθείς, και να το αντιμετωπίζεις σαν ίσος προς ίσος, δηλαδή με τα δικά σου όπλα στο δικό του γήπεδο. Τότε με κάθε φάσσα που θα κτυπάς θα είσαι απόλυτα ευτυχισμένος και ευχαριστημένος που κέρδισες έναν ισότιμο αγώνα και έναν ισοδύναμο αντίπαλο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγώ θα κατεβώ το πρωί που το αυτοκίνητο, θα φορτωθώ τα συνακκλίκια μου, θα φκώ πας το βουνό, θα το κατεβώ που την άλλη πλευρά, θα περάσω την ποταμοσσιά, θα ανηφορίσω πας την πλεύρη του επόμενου βουνού προς τα μέσα. Θα κάτσω να ξεκουραστώ, θα άψω 1 τσιάρο και θα περιμένω. Η χαρά και η ικανοποίηση που θα νιώθω για κάθε 1 που θα κτυπώ θα ισοδυναμεί με 10 του ταϊσματος. Αν πάλι δεν έχω τύχη, τουλάχιστον θα ηρεμήσω πας το βουνό, δεν θα αγχώνομαι για τίποτε και θα έχω και τη συνείδηση μου καθαρή.

PEACE AND LOVE
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Kostas M. έγραψε:Εμεναν εν αλλη απορια μου...
Ο καθενας που εμας ξερει τουλαχιστον που δεκα τοποθεσιες στις οποιες γινονται ταισματα. Η υπηρεσια θυρας εν ηξερει κανενα???


Η θύρα φίλε προωθα το τάισμα γιατί αρχίζει από το Πάσχα έτσι βοηθά στο να πολυνουν τα Πουλιά..
Αυτό άκουσα σε μία συζήτηση κατά λάθος μεταξύ θυροφηλαμα και καταστηματαρχη.
Είναι αλήθεια ? Και πολλά άλλα παράξενα.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Avis777 »

Respect φιλοι μου. Και εγω προτιμω υσηχια και fair play για ολα τα θηραματα. Εν το λαλω για να δειχτω, ετσι νιωθω οτι εν το σωστο κυνηγι. Δυστηχως σε τουτη την χωρα οι παραπανω εν το βλεπουν ετσι. Βλεπουν αριθμους και ποσα εν να "χουμιστουν" οτι επεξαν !! Για τουτο με την θηρα μπορει και να μεννεν τοσο κακο, αλλα να το καμουν σωστα, για το θηραμα, οι για να ικανοπιουν καπιους. Να ταιζουν και μες τες απαγορευμενες ασπουμε, τζιαμε που εν να γλιτωνουν και να πολλινισκουν τα πουλια

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

Vasils-TOZ34E έγραψε:Παιδιά τα πράματα είναι απλά.

Όλοι μας που ασχολούμαστε με το σωστό και αθλητικό κυνήγι ξέρουμε 2-3 περιοχές που πιάνουν πουλιά ολόχρονα (μακριά από ταΐσματα, ποτίσματα, λιπάσματα και δεν ξέρω τι άλλο).

Οπόταν πιστεύω ότι είναι σωστό να μην το πολυψάχνουμε τουλάχιστο για την πρώτη Κυριακή. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω και έχω εγγυημένα αποτελέσματα. Έμαθα 2-3 κλασσικά παραδοσιακά περάσματα στην ίδια περιοχή που αν πάω η ώρα 5:30 στο πόστο μέχρι τις 10 θα έχω 5-6 ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αν πάλι πάω από της 2 και πιάσω ακόμα καλύτερο πόστο θα έχω 10-12 ξεκάθαρες ευκαιρίες αλλά και πάλι δεν πάω από τις 2.

Το κόλπο είναι (κατά την άποψη μου πάντα) να σέβεσαι το θήραμα σου, να μην χρησιμοποιείς δόλο για να το καρπωθείς, και να το αντιμετωπίζεις σαν ίσος προς ίσος, δηλαδή με τα δικά σου όπλα στο δικό του γήπεδο. Τότε με κάθε φάσσα που θα κτυπάς θα είσαι απόλυτα ευτυχισμένος και ευχαριστημένος που κέρδισες έναν ισότιμο αγώνα και έναν ισοδύναμο αντίπαλο.
Φιλε και εγω το ιδιο καμνω αλλα με τουτα τα ταισματα αρχισαν και χανονται τα παραδοσιακα περασματα και τα πουλια πετουν προς αλλες κατευθυνσεις

Στο παραδοσιακο περασμα ξερεις οτι τα πουλια απο τα ψηλα θα κατεβουν προς τα χαμηλα για να τραφουν και το απογευμα ξανα προς τα πισω (Πανω κατω αυτο καμνουν)

(δεν γινετε το τελευταιο μηνα η και εβδομαδα να αλλασουν κατευθυνσεις (αντι να πετουν απο ανατολικα προς δυτικα να πηγαινουν απο ανατολικα προς βορεια π.χ.) η να εξαφανιζονται απο την περιοχη)
Μεχρι και βαρελι 40λιτρων νερου κουβαλησαν καποιοι 800μετρα κακοτοπο ολο ανηφορο για να βαλουν και νερο στο ταισμα τους .Το καλο αποκτησα και καινουργια ποτηστρα τωρα αξιας 40-60 ευρω , ΒΑΡΕΛΙ ΕΙΧΑ ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ :shock: .
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Φίλε αυτό που λες δεν είναι παράλογο να συμβαίνει γιατί το πουλί θα πάει στο πιο εύκολο φαί που βρίσκει στην πορεία του.

Γι ’αυτόν το λόγο εγώ θα κυνηγήσω (όπως κάθε χρόνο) σε πολύ δύσβατη περιοχή που δεν κοντεύει αυτοκίνητο. Θα χρειαστεί όμως να περπατήσω 35 – 40 λεπτά για να ανέβω από το μηδέν στο ύψωμα που θα πάω (άλλωστε γι ’αυτό και το πόστο μου είναι σχεδόν πάντα ελεύθερο).

Φυσικά ξέρω ότι σε απόσταση 4-5 χιλιομέτρων προς όλες τις κατευθύνσεις υπάρχουν ταΐσματα αλλά τουλάχιστο την πρώτη Κυριακή μερικά πουλιά ακολουθούν την κλασική τους ποριά.

Το παράξενο με την περιοχή μου είναι ότι παρόλο που την πρώτη Κυριακή γλυτώνουν αρκετά πουλιά, την δεύτερη Κυριακή είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Το πιο λογικό είναι διότι τα πουλιά κινούνται αυθόρμητα και αφού τρων πίεση αλλάζουν πορείες για μερικές τουλάχιστον μέρες.

Γενικά πιστεύω ώμος πως είναι πολύ πιο δύσκολο να πετύχεις πουλιά την δεύτερη Κυριακή παρά οποιαδήποτε άλλη εξόρμηση.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΑΙΣΜΑΤΑ - ΛΙΜΠΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Pathfinder »

Dimitris έγραψε:Εγώ θα κατεβώ το πρωί που το αυτοκίνητο, θα φορτωθώ τα συνακκλίκια μου, θα φκώ πας το βουνό, θα το κατεβώ που την άλλη πλευρά, θα περάσω την ποταμοσσιά, θα ανηφορίσω πας την πλεύρη του επόμενου βουνού προς τα μέσα. Θα κάτσω να ξεκουραστώ, θα άψω 1 τσιάρο και θα περιμένω. Η χαρά και η ικανοποίηση που θα νιώθω για κάθε 1 που θα κτυπώ θα ισοδυναμεί με 10 του ταϊσματος. Αν πάλι δεν έχω τύχη, τουλάχιστον θα ηρεμήσω πας το βουνό, δεν θα αγχώνομαι για τίποτε και θα έχω και τη συνείδηση μου καθαρή.

PEACE AND LOVE
+1000
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”