Φασσα

Απάντηση
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Φασσα

Δημοσίευση από Μοδεστος »

παιδια με την φασσα φετος τι θα γινει???θα την δοσουν 15 του Αυγουστου???
editor
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 09:16

Re: Φασσα

Δημοσίευση από editor »

Μοδεστος έγραψε:παιδια με την φασσα φετος τι θα γινει???θα την δοσουν 15 του Αυγουστου???
Φίλε Μόδεστε μίλησα με υπεύθυνο άτομο της Θήρας και μου είπε για 22 Αυγούστου.
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Φασσα

Δημοσίευση από Costas_ »

Ναί σωστός ο Πέτρος.

Όντος, φένεται πως πρώτη κυριακή της φάσσας φέτος θα είναι η 22 Αυγούστου. Διχαζώμενες όπώς πάντα οι απόψεις σε σχέση με την έναρξη του κυνηγίου της Φάσσας και για τον αριθμό εξορμήσεων που παραχωρούνται.

Παραδοσιακά στην Κύπρο το κυνήγι της Φάσσας ξεκινά την πρώτη κυριακή μετά τις 15 του Αυγούστου. Οι λόγοι, εκτός απο συνήθης πρακτική, ο περισσότερος κόσμος τελιώνει με τες διακοπές του έτσι οι κυνηγοί δέν ενοχλούν τους παραθεριστές και ούτε στερούν τις καλοκαιρινές διακοπές της οικογένειας τους λόγω κυνηγίου. Σωστό ή λάθος, πάνω κάτω αυτοί είναι οι λόγοι...

Πάντως η ευρωπαική οδηγία επιτρέπει την έναρξη του κυνηγίου απο την 1 Αυγούστου...

Πέρσι ηταν η πρώτη φορά όπου το κυνήγι στα παράλια (καθημερινές μάλιστα) ξεκίνησε ταυτόχρονα με την πρώτη κυνηγετική εξόρμηση ενώ προηγουμένως η πρακτική ήταν τέλος Αυγουστου - συνήθως δύο εβδομάδες μετά την πρώτη εξόρμηση.
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Φασσα

Δημοσίευση από Μοδεστος »

ωραια ευχαριστω παιδια
sotiris76
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Μαρ 2010, 18:19

Re: Φασσα

Δημοσίευση από sotiris76 »

καλημερα παιδια

Κανει κανενας αναγνωρισεις ? μεχρι τωρα δεν εκαμα αλλα λογαριαζω να αρχισω .Αναμενουμε κ το χαρτη να δουμε.......
Άβαταρ μέλους
Beretta
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 16:30

Re: Φασσα

Δημοσίευση από Beretta »

φίλε αν και δεν είμαι φανατικός κυνηγός της φάσσας, στα διάφορα εκπαιδευτικά που πάω με τα σκυλιά μου βλέπω αρκετά ζευγαράκια και αρκετά νεαρά πουλιά που περνούν όλο περιέργεια από πάνω μου αφού είναι τελείως απονήρευτα. Τώρα μεγάλα κοπάδια δεν συνάντησα ακόμη αφού τροφή & νερό υπάρχει σχεδόν παντού.Τι το ψάχνεις όμως δεν έχεις βαρεθεί κάθε χρόνο το ίδιο σκηνικό, οι γνωστοί σε όλο το κυπριακό κυνηγόκοσμο και άγνωστοι στην Υπηρεσία Θήρας, θα κανονίσουν και φέτος όπως άλλωστε και κάθε χρόνο να μην αφήσουν φτερό, αφού με τα διάφορα ταΐσματα και τεχνάσματα τους θα οδηγήσουν τα πουλιά στις δικές τους περιοχές και εκεί θα τα αποδεκατίσουν :x !!!!!
sotiris76
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Μαρ 2010, 18:19

Re: Φασσα

Δημοσίευση από sotiris76 »

φιλε beretta
Το σκηνικο που λες ειναι γνωστο μου αλλα τι να κανουμε ? Δεν γινεται να μη παμε .....απλα θελω να ελπιζω οτι εκι που θα παω δεν θα βρω καταστασεις τυπου να παρκαρουν αυτοκινητα οπου λαχει να παιζουν τα πουλια απο ψηλα λες κ κρατουν πολυβολο, φωνες, κινητα και πακιστανους να κρατουν τη θεση του μαστρου με την καρεκλουα που την προηγουμενη νυχτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ολα τουτα κ αλλα πολλα εχω βρει μπροστα μου εδω κ χρονια.Το προβλημα υπηρχε και θα υπαρχει .

υ.γ ουτε κ εγω ειμαι φανατικος της φασσας αλλα υπομονη μεχρι τον Νιοβρη
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Φασσα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Geia sas paidia.

Exete akousei tipota gia tis perioxes tis fassas 2010? tha dwsoun epikrateia se oles tis epitrepomenes?
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: Φασσα

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΦΙΛΕ ΑΠΟΤΙ ΦΕΝΕΤΕ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΔΗΛ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΟΔΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΠΕΡΙΧΟΕΣ ...ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΑΖΙΔΟΥΜΕ...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Φασσα

Δημοσίευση από kypros »

ΛΙΓΕΣ ΦΟΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΛΗΜΑ!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”