Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Απάντηση
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Εχει βαση οσα λες εν διαφωνω..ιδανικο θαταν περιοχες απαγορευμενες να σπερνονταν να σπαζουν τα πουλια π επιτρεπομενες να υπαρχει εναλλαχτικη κ προστασια..π την στιγμη ομως π εν ενα φαινομενο π γινεται εν γνωστο κ δεν πατασετε θεωρω πως αν γινει νομιμο κ σε μια περιοχη αντι 1 με κοτσιανιασμενα βουνα κλπ αν γινουν 10 πε μ ποσο θα σπασουν;με τες πρωτες τουφεκιες εν να μεινουν ή θα ψαξουν απαγορευμενες;κ η μια αποψη κ η αλλη παντα εν σε υποθετικο βαθμο..τωρα αν ο καθε αμπαλατος παιζει κ οτι αλλο ας αναλαβουν οι αρμοδιοι..αφου λεμε το για παραπανω αστυνομευση..
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αν θα επιτραπουν τα ταισματα εν η ευκολη λυση απο πλευρας θηρας να "λυσει" το προβλημα τους αφου δεν μπορει να τα ελεγξει, οπως τα ομοιοματα, οι ηχομιμητικες συσκευες, τα αεροβολα και βαλε.Αλλο λιο θα επιτραπει ο λαος με το διπλοκαμπινο με τον προβολεα με τους 25 σκυλλους.Το μονο καλο που βλεπω οτι μπορει να γινει ειναι οσα αναφερε ο Μιχαλης πιο πανω δλδ το σπασιμο των μεγαλων ομαδων πουλιων σε πιο μικρες αλλα τουτο θα συγκεντρωσει τους κυνηγους σε πιο μικρες περιοχες που θα γινεται της πουτ...ας παλε.Απλα θα ξανα αναφερω την αποψη μου για το θεμα φασσα....φασσαρης δεν ειναι εκεινος που θα παει να καμει ενα τρελο αριθμο 1-2 φορες και να παραιτησει υστερα και να γεμωνει τον τοπο φωτογραφιες με τα κατορθωματα του σε διαφορες στασεις...δεν ειναι ο αριθμος που σε κανει φασσαρη αλλα η επιμονη, η υπομονη και ο ηθικος τροπος που κυνηγας τουτο το πουλι που του αξιζει ο σεβασμος σου.Για αυτο ξεκολατε που τα ταισματα τους καφκαες και τες κουβεντες και απολαυστε αυτο που σας αξιωσε ο Θεος να εχετε την υγεια σας να φκαινετε πανω στα βουνα και να ξεσκατε.
Παντα φιλικα.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Αχερκωτης έγραψε:Εχει βαση οσα λες εν διαφωνω..ιδανικο θαταν περιοχες απαγορευμενες να σπερνονταν να σπαζουν τα πουλια π επιτρεπομενες να υπαρχει εναλλαχτικη κ προστασια..π την στιγμη ομως π εν ενα φαινομενο π γινεται εν γνωστο κ δεν πατασετε θεωρω πως αν γινει νομιμο κ σε μια περιοχη αντι 1 με κοτσιανιασμενα βουνα κλπ αν γινουν 10 πε μ ποσο θα σπασουν;με τες πρωτες τουφεκιες εν να μεινουν ή θα ψαξουν απαγορευμενες;κ η μια αποψη κ η αλλη παντα εν σε υποθετικο βαθμο..τωρα αν ο καθε αμπαλατος παιζει κ οτι αλλο ας αναλαβουν οι αρμοδιοι..αφου λεμε το για παραπανω αστυνομευση..
Μιχαλη μου δυστηχως όμως οι αρμόδιοι δεν υπαρχουν...και γιαυτο εγω νομιζω με την νομιμοποιηση του ταισματος θα είναι και το τελος αυτου του κυνηγιου...γιατι η κατασταση θα είναι ανεξέλεγκτη...

Αλεξη εχεις δικαιο...και παραπέμπω οποιο θελει να μπει στο χειμερινο κυνηγι φασσας να δει τους λιγους φασαρίες πως περασαν φετος...θυμαμαι τις κουβέντες μας και τις φωτος...1,2,3 στην καλυτερη 4 πουλια (μονο μια φορα ο Σολωνας επιασε 7 νομιζω και ξεφυγε :lol: ) ο καθενας και να λεμε για την τυχη μας...για το ότι εν εκοντευκαν...εν ειχε τιποτε...εν εκαμναν οι χαρτουτσιες....αλλα με το ποση αγωνια επεριμεναμε την επομενη εξορμηση...και με ποση χαρα επεριγραφαμε τη νυχτα πως εκαταφεραμε να πιαμε 2 πουλια ολη μερα και ποσο ευχαριστημένοι είμασταν...

Ελπιζω τουντο προνομιο του να παιζω 1-2-3 φασσες σε κάθε εξορμηση να μην εξαλείψει λογο μιας σφαγης που θα γινει σε 1-2 εξορμήσεις στην αρχη..γιατι αυτοι θα κανουν το κεφι τους και οι υπολοιποι που ελπιζουμε σε ολη τη χρονια...απλα θα παιζουμε τα χειλη μας...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Λεωνιδα μ το μελλον θα δειξει πηραματα γινοντε υποθεσεις καμνουμε αρα θα δειξει..φασσαρης εν ειμαι σαν αλλους δαμεσα φανατικους κ αν τουτο επηρεασει το κυνηγι σας τοτε οι προτασεις σας θα βοηθησουν..εμεις οι προσκαιροι φασσαρηδες απλα σπαζουμε την αναμονη..τωρα αν τουτο καταστρεψει εσας κ ενδημικο τοτε ειμαστε αξιοι της τυχης μας..εγω συμφωνω απλα κ μονο γτ ελπιζω στα θετικα αν ομως τα αρνητικα τα υπερπηδησουν εν μπορω ναμαι αλλο συμφωνος..
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Αχερκωτης έγραψε:Λεωνιδα μ το μελλον θα δειξει πηραματα γινοντε υποθεσεις καμνουμε αρα θα δειξει..φασσαρης εν ειμαι σαν αλλους δαμεσα φανατικους κ αν τουτο επηρεασει το κυνηγι σας τοτε οι προτασεις σας θα βοηθησουν..εμεις οι προσκαιροι φασσαρηδες απλα σπαζουμε την αναμονη..τωρα αν τουτο καταστρεψει εσας κ ενδημικο τοτε ειμαστε αξιοι της τυχης μας..εγω συμφωνω απλα κ μονο γτ ελπιζω στα θετικα αν ομως τα αρνητικα τα υπερπηδησουν εν μπορω ναμαι αλλο συμφωνος..
σιγουρα η νεκροψια θα δειξει...αν και είμαι πολύ απαισιόδοξος για οσους κυνηγουν αυτό το ειδος ολοχρονα...τις 1-2 πρωτες εξορμήσεις και καλοκαιρι και χειμωνα που ανοιγουν άλλες περιοχες σιγουρα θα γινει σφαγη...μετα όμως??μαλλον κρανιου τοπος για εμας...

Τι να πω...βλέπουμε απλα τι θα ψηφιστεί και ο Θεος βοηθος...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Το γεγονος οτι δεν κυνηγητε τοσο οσο τωρα εν εχουν τοση πιεση εν το γεγονος οτι μειωνει τες πιθανοτητες καρπωσης μετα..αποψη μ..αν ο κοσμος π θα βγει αυριο βουνο βγει κ μετα θα εχει τα ιδια αποτελεσματα..πώς να κοψετε περασμα αν σε ενα βουνο ειστε μονοι σας;αν ομως εχει παραπανω οι πιθανοτητες εν πιο πολλες..ποσες φορες εκατσαν 200-300μ κ δεν ταραξαν μπροστα σας..αρα ο κοσμος κ η πιεση βοηθα στην καρπωση..αν αποσυμφορεθουν οι τοποι με πιεση οπως γινεται τωρα εν θαν καλο..;τουτες εν οι σκεψεις μ
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Εμένα προσωπικά μου έμεινε από την περσινή μου φασσοχρονιά η επαφή με τη φύση, τα σχέδια και πλάνα που κάμαμε με το σύντροφο, η γνωριμία με το γείτο τζιαί τον θκιαμαντένον πέζουνον, η φοβερή και αξέχαστη εξόρμηση με το λεβέντη το Νίκο στην Πάφο που εφάμεν τα βουνά ήβραμεν τες αλλά εκάτσαν μας την :lol: , η τυχαία συνάντηση με τον φίλο Τάσο έστω και από το αυτοκίνητο, η όμορφη εξόρμηση στα Παφίτικα λημέρια του καλού μου φίλου Αντώνη τζιαί για το τέλος άφησα την όμορφη και γλυκιά εξόρμηση με την πρώτη αγάπη της ζωής μου τη γυναίκα μου στις 14 του Φεβράρη στην Πάφο! Μπορώ να γράψω κι άλλα αλλά δεν είναι σωστό αφού το θέμα μας είναι άλλο.

Τα έγραψα λοιπόν γιατί για εμένα δεν είναι η κάρπωση που έχει σημασία αλλά δεκάδες άλλα πράγματα να μεν πω εκατοντάδες. Το τάισμα δεν μου προσφέρει τίποτε περισσότερο από αυτά που γυρεύω. Θα προτιμούσα να μου βάλουν ακόμα 10 ευρώ στην άδεια και να το κάμουν σωστά και όπως πρέπει αυτοί που κατέχουν στο Ταμείο θήρας με σκοπό να βοηθήσουν το θήραμα και όχι να το κάμω εγώ με σκοπό να σκοτώσω κατασφαγιάσω παραπάνω θηράματα.

ΥΓ: Εξίασα την ψαρευτική εξόρμηση με το Δημήτρη τζιαί τον Μιχάλη στο Ακρωτήρι, μετρά τζιαί τούτη έννεν? :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Αχερκωτης έγραψε:Το γεγονος οτι δεν κυνηγητε τοσο οσο τωρα εν εχουν τοση πιεση εν το γεγονος οτι μειωνει τες πιθανοτητες καρπωσης μετα..αποψη μ..αν ο κοσμος π θα βγει αυριο βουνο βγει κ μετα θα εχει τα ιδια αποτελεσματα..πώς να κοψετε περασμα αν σε ενα βουνο ειστε μονοι σας;αν ομως εχει παραπανω οι πιθανοτητες εν πιο πολλες..ποσες φορες εκατσαν 200-300μ κ δεν ταραξαν μπροστα σας..αρα ο κοσμος κ η πιεση βοηθα στην καρπωση..αν αποσυμφορεθουν οι τοποι με πιεση οπως γινεται τωρα εν θαν καλο..;τουτες εν οι σκεψεις μ
Μιχαλη μου εχεις δικαιο ως ένα σημειο...ναι εκατσαν πολλες φορες 200-300 μετρα μπροστα μου...1-2-5-10 φορες όμως εγελαστηκαν και ερεξαν μεσα και εκαμα εγω το κεφι μου...

Λεω τωρα...αν γινει αυτό που λαλεις...ναι 1-2-3 ε να τες παιξουν και θα ταραξουν...στις 5-6-10 φορες όμως ε θα μεινει πουλλι να πετα...γιατι θα παιζονται συνεχεια από παντου...ενώ τωρα γελουν μου τις πλειστες φορες...τοτε δεν θα μπορουν να καλυφτουν...καποιος θα τις κοψει...οποταν στο τελος δεν μενει τιποτα...και για οσο υπαρχουν πουλια...τοσο πιο πολλα θα τα κυνηγουν...όταν εξαφανιζονται...μονο τοτε ησυχαζει ο τοπος...και μονο τοτε αν κανεις καρτερι ολη μερα μπορει να φανεις τυχερος σε καποια φαση...

@Μαριο...που του χρονου φερνε αλλους καφεδες...οι mr Brown εν πινουντε!!! :lol:
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Καλά ρε εσένα θα σου φέρνω καζούιν να κάμνουμεν κυπριακό καφέ, χαλλουμούι, τοματούα τζιαί ελιές να την κάμνουμεν αμπέλιν :lol: :lol:
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Μην εισαι τοσο απαισιοδοξος φιλε ελπιζουμε σε καλυτερες μερες!πλεων εν γινοντε ευκολα αριθμοι κ οι πιο πολλοι εν για την παρεα κ την διαδικασια π παμε..αν εχουμε ευκαιρια καλως..θα το απολαυσουμε ετσι κ αλλιως..!
Πες στον Μαριο πως οι illy εν καλυτεροι καφεδες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”