Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Dimitris »

MARIOSE έγραψε:
Dimitris έγραψε:
MARIOSE έγραψε:ΥΓ: Εξίασα την ψαρευτική εξόρμηση με το Δημήτρη τζιαί τον Μιχάλη στο Ακρωτήρι, μετρά τζιαί τούτη έννεν? :lol: :lol:
Και έπεται συνέχεια!!! Σφύρα του κ έρκεται λεβέντη μου! Καρτερούν μας στη μητέρα πατρίδα :lol:
Το πλάνο θα στηθεί την ερχόμενη Τρίτη άρχοντα (εν δικό σου τούτο ;) )
Με φαΐ κ ποτό εννα τα βρουμε χεχεχε

ΥΓ: Κανόνισε το καλάμι :)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Nikos »

Α ρε Μάριε τζιαι επήεννα να ξεχάσω την ματσουτζιά που εκάμαμε .... :lol: :lol:

Ρε παιδκια , ακούσετε καμιά φορά να καταγγείλουν άτομο/α επειδή έκαμνε τάισμα???
Προσωπικά εν ακουσα πάντω και ουτε πιστεύω ότι θα ακούσω ποτέ....

Και να επιτραπούν τα ταισματα , που δεν το πιστεύω , μαλλον μονο καταστροφή θα προκαλέσουν...

Θετικο?
Μερικές παρέες θα κάνουν αριθμούς! Αυτό ειναι όλο!!
Α και φαι για τα άλλα θηράματα (που αναφέρθηκε πριν )αν θέλει ο όποιοσδήποτε μπορεί να βάλει και χωρίς τα ταίσματα...αλλά ετσι ειναι ο κυπραίος... για να καμει κατι καλό πρέπει να έχει κατι να κερδίσει, έτσι είμαστε ...

Αρνητικά ..... ένα σωρό!!!
-Καταρχήν θα τσακώνονται οι διάφορες παρεες μεταξυ τους ... για το ποιος θα χαλάσει ποιου το τάισμα , ποιος θα βάλει φωτιά του άλλου για να διώξει τα πουλιά κλπ....
-Οι σφαγές που θα γίνονται κατα καιρούς σε φάσσες(γτ ενννοειτε πως θα παίζονται περισσοτερα πουλιά απ'οτι χωρις τα πολλα ταισματα)..με αποτέλεσμα την μείωση του πληθυσμού της...
-Η λαθροθηρία που θα γίνει σίγουρα εις βάρος του ενδημικού...(χωρις τα ταίσματα και γίνεται) τζιαμε που να τα έβρουν ούλλα βουναρι θα ντραπούν...??

Εαν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας ,να τηρούνται η νομοθεσίες που υπάρχουν και ο , κυνηγοί ,θήρα και αστυνομία να κάνει ο καθένας την δουλειά του ... μπροστά εν παμε,....

Ξέρω ότι ισως πολλοί δεν θα συμφωνήσουν μένα.... αλλά γνώμη και άποψη μου ειναι πως ίσως να είναι καλυτερα το κυνήγι της φάσσας το καλοκαίρι να σταματήσει....να βγαίνει μια ξεχωριστή άδεια μονο για τρυγόνια και ορτύκια με συνοδεία σκύλου στα παράλια....

Ο λόγος που πιστεύω ότι είναι καλύτερα??
Όλα αυτά ταισματα!!!που σφαγιάζονται οι φάσσες λες και είναι επιβλαβή!!!
Όλος αυτός ο συνοστισμός κόσμου σε μικρες περιοχές...!!
Ακόμα ύπάρχουν φασσοπούλια στις φωλιές...!!

Και όποιος θέλει να κυνηγήσει φάσσα μπορεί να το κάνει στο ενδημικό...

Θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιο συντονιστή.... επειδή εγώ δεν ξέρω να βάζω ψηφοφορίες αν είναι εύκολο και δεν του κάνει κόπο να κάνει μια ψηφοφορία με το εξης ερώτημα¨:

Αν την Κυριακή 21/8/2016 ξεκινούσε ενδημικό κυνήγι τι θα κυνηγούσατε¨:
1Φάσσα
2Πέρδικα/Φραγκολίνα
3Λαγό
4Τζίκλα

Φιλικά
Νίκος
s686essential
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 15:18

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από s686essential »

Nikos έγραψε:Α ρε Μάριε τζιαι επήεννα να ξεχάσω την ματσουτζιά που εκάμαμε .... :lol: :lol:

Ρε παιδκια , ακούσετε καμιά φορά να καταγγείλουν άτομο/α επειδή έκαμνε τάισμα???
Προσωπικά εν ακουσα πάντω και ουτε πιστεύω ότι θα ακούσω ποτέ....

Και να επιτραπούν τα ταισματα , που δεν το πιστεύω , μαλλον μονο καταστροφή θα προκαλέσουν...

Θετικο?
Μερικές παρέες θα κάνουν αριθμούς! Αυτό ειναι όλο!!
Α και φαι για τα άλλα θηράματα (που αναφέρθηκε πριν )αν θέλει ο όποιοσδήποτε μπορεί να βάλει και χωρίς τα ταίσματα...αλλά ετσι ειναι ο κυπραίος... για να καμει κατι καλό πρέπει να έχει κατι να κερδίσει, έτσι είμαστε ...

Αρνητικά ..... ένα σωρό!!!
-Καταρχήν θα τσακώνονται οι διάφορες παρεες μεταξυ τους ... για το ποιος θα χαλάσει ποιου το τάισμα , ποιος θα βάλει φωτιά του άλλου για να διώξει τα πουλιά κλπ....
-Οι σφαγές που θα γίνονται κατα καιρούς σε φάσσες(γτ ενννοειτε πως θα παίζονται περισσοτερα πουλιά απ'οτι χωρις τα πολλα ταισματα)..με αποτέλεσμα την μείωση του πληθυσμού της...
-Η λαθροθηρία που θα γίνει σίγουρα εις βάρος του ενδημικού...(χωρις τα ταίσματα και γίνεται) τζιαμε που να τα έβρουν ούλλα βουναρι θα ντραπούν...??

Εαν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας ,να τηρούνται η νομοθεσίες που υπάρχουν και ο , κυνηγοί ,θήρα και αστυνομία να κάνει ο καθένας την δουλειά του ... μπροστά εν παμε,....

Ξέρω ότι ισως πολλοί δεν θα συμφωνήσουν μένα.... αλλά γνώμη και άποψη μου ειναι πως ίσως να είναι καλυτερα το κυνήγι της φάσσας το καλοκαίρι να σταματήσει....να βγαίνει μια ξεχωριστή άδεια μονο για τρυγόνια και ορτύκια με συνοδεία σκύλου στα παράλια....

Ο λόγος που πιστεύω ότι είναι καλύτερα??
Όλα αυτά ταισματα!!!που σφαγιάζονται οι φάσσες λες και είναι επιβλαβή!!!
Όλος αυτός ο συνοστισμός κόσμου σε μικρες περιοχές...!!
Ακόμα ύπάρχουν φασσοπούλια στις φωλιές...!!

Και όποιος θέλει να κυνηγήσει φάσσα μπορεί να το κάνει στο ενδημικό...

Θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιο συντονιστή.... επειδή εγώ δεν ξέρω να βάζω ψηφοφορίες αν είναι εύκολο και δεν του κάνει κόπο να κάνει μια ψηφοφορία με το εξης ερώτημα¨:

Αν την Κυριακή 21/8/2016 ξεκινούσε ενδημικό κυνήγι τι θα κυνηγούσατε¨:
1Φάσσα
2Πέρδικα/Φραγκολίνα
3Λαγό
4Τζίκλα

Φιλικά
Νίκος
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΙΓΙ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΕΖΙΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΦΟΥΡΝΟΙ ΚΑΦΕΝΕΔΕΣ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΧΩΡΙΑ ΚΥΝΙΓΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΧΑΡΤΟΥΤΣΙΕΣ ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ ΠΑΓΟΝΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΝ ΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΚΕΦΤΟΥ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΙΣΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΣΑΚΟΣ ΤΟΝ 25 ΚΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΗ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε μου το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ είναι η κινιτήριος δύναμη πίσω από κάθε απόφαση δυστυχώς...

Που θα τα φάμεν ούλλα τα πουλιά τότε τούτοι που τα επουτζιάσαν θα πηγαίνουν στο εξωτερικό να κάμουν το χόμπυ τους τζιαί εμάς θα μας μείνουν οι αναμνήσεις τζιαί οι φωτογραφίες που θα μας δείχνουν (ήδη έτσι κάμνουμε...).
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα σε όλους...

Ηταν παράλειψη μου να μην αναφέρω το οικονομικό κομμάτι, γιατί όπως σωστά αναφέρετε είναι ίσως και ο μόνος ΄λόγος που γενικά δεν γίνονται αλλαγές σε τούτον τον τοπο, τον ομφαλό της γής!!!
Όλα για το χρήμα!!
Δυστυχως φίλοι μ , ''πτωχεύουμε''!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Σε λιγο φευγω για το Ραντεβου.........σε λιγο κλεινω και το υπολογιστη οπου θα ανοιξει την Δευτερα με το καλο αν ειμαστε καλα που το θεο!!

Με φυσιγγια μονο ενα ειδος......το ιδιο ακριβος φυσιγγι σε 35g-36g.....για να δουμε θα κοφκουν η θα δανειστω απο τους συναδελφους ;)

Ευχομαι σε ολους καλο και ασφαλες κυνηγι......και μην ξεχνατε....σωστη προσκοπευση...το κυριοτερο!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από πανικος »

καλο κυνηγι σολωνα καλη επιστροφη!!!εμεις αυριο πρωι στα ποστα εχω βαλει εδω και ενα μηνα ενα καναπε τριθεσεο και δυο μονους με τραπεζακι και ταπελλουα κρατημενα και προσοχη ναρκοπεδιο για τους επιτηδιους :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια καλό κυνήγι και να θυμάστε κανένα πουλί και κανένα πόστο δεν αξίζει τόσο όσο να πάμε πίσω στους δικούς μας υγιείς
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Καλό κυνήγι σε όλους παιδιά, τα λόγια του Άριστου είναι σοφά.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Χάρτης κυνηγίου φάσας 2016

Δημοσίευση από Laurona »

Κυριακη 4μιση στο βουνό.
Τελευταίοι κ οτι κάτσει.
Το δικο μου ραντεβού για κακοκαιρινο κυνήγι ειναι αρχές Σεπτεμβριου
Καλά να περασετε φιλοι μου
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”