Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Καλησπέρα παιδιά, σας παραθέτω την μελέτη που μου έστειλε ο Μάριος αναφορικά με την αναπαραγωγή της φάσσας στην Κύπρο και πιο συγκεκριμένα στην Πάφο. Η μελέτη είναι στα αγγλικά. Aν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το σύνδεσμο με ενημερώνετε να το κανονίσω. Καλό διάβασμα, ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Μάριο, είμαι σίγουρος οι φασσάριες θα το εκτιμήσουν. :) :)

https://www.docdroid.net/2PKmRvN/meleti-fassas.pdf.html
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από Kostas M. »

Σπυρο νομιζω αν γινοταν μια μεταφραση στα ελληνικα και να καθαρογραφτει κιολας θα το εκτιμουσαμε ιδιαιτερα εμεις που δεν ξερουμε και τοσο καλα αγγλικα. Μπορει να γινει και ενα αρθρο στο περιοδικο αυτη η μελετη. Μπορει ισως και με καποια αλλαγες ή και να προσθεσετε κατι ακομη.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Kostas M. έγραψε:Σπυρο νομιζω αν γινοταν μια μεταφραση στα ελληνικα και να καθαρογραφτει κιολας θα το εκτιμουσαμε ιδιαιτερα εμεις που δεν ξερουμε και τοσο καλα αγγλικα. Μπορει να γινει και ενα αρθρο στο περιοδικο αυτη η μελετη. Μπορει ισως και με καποια αλλαγες ή και να προσθεσετε κατι ακομη.
Δυστυχώς έχει γραφτεί μόνο στα Αγγλικά, εκοίταξα και δεν βρήκα κάτι στα Ελληνικά. Αν είναι θα ξεκινήσω να το μεταφράσω, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρω, υπάρχουν επιστημονικοί όροι μέσα και διάφορα, επίσης υπολογίζω θα μου πάρει αρκετό χρόνο. Θα ξεκινήσω και βλέπουμε. :)
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από Kostas M. »

Ευχαριστουμε ρε φιλε! Εν τζαι βιαζουμαστε. Οτι καμεις θα το εκτιμησουμε!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από Nikos »

Μάριε και Σπύρο ευχαριστούμε... :)

Αν και σχετικά παλιά μελέτη είναι ενδιαφέρον...!! :)
Δυστυχώς αν γίνει κατι παρόμοιο τώρα θα είναι φαντάζομαι καμία σχεση....
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Νίκο μου είναι παλιά μελέτη (του 2000), δεν ξέρω αν έγινε άλλη μεταγενέστερη αν και το αμφιβάλλω (να τι έπρεπε να γίνεται από το ΤΘ). Εκτός του ότι είναι παλιά, έγινε και σε μια συγκεκριμένη περιοχή άρα δεν ισύουν τα ίδια παντού. Όμως είναι μια καλή βάση για να εξάγει κάποιος συμπεράσματα π.χ. το ποσοστό αναπαραγωγής με βάση τον αριθμό πουλιών μιας περιοχής.

Φίλε Κώστα λίγο δύσκολο και χρονοβόρο να γίνει μετάφραση. Καλύτερα να τη διαβάσει κάποιος που ξέρει αγγλικά και να σου λέει τα βασικά για να τα κρατήσεις. Αν τα καταφέρει ο Σπύρος (και τον ευχαριστούμε πάρα πολύ) καλώς.
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από Kostas M. »

MARIOSE έγραψε: Φίλε Κώστα λίγο δύσκολο και χρονοβόρο να γίνει μετάφραση. Καλύτερα να τη διαβάσει κάποιος που ξέρει αγγλικά και να σου λέει τα βασικά για να τα κρατήσεις. Αν τα καταφέρει ο Σπύρος (και τον ευχαριστούμε πάρα πολύ) καλώς.
Μα δεν το ζητησα φιλε Μαριε! Απλα σχολιασα. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο. Και ειπα εξαλου απο πριν στον Σπυρο οτι, οτιδηποτε κανει εμεις θα το εκτιμησουμε. Θα ηταν πολυ ωραιο αν γινοταν μια καινουργια εξυχρονισμενη μελετη και με τα μεσα που διαθετουμε σημερα. Και γενικα για αλλα θηραματα της Κυπρου. Θα βοηθουσε να κατανοησουμε τα θηραματα του τοπου μας περισσοτερο και να τα βοηθουσουμε μαθαινοντας καποια καινουργια πραγματα και δεδομενα. Αλλα εξηασα... Εμας ενδιαφερει μας την ωρα που να παμεν να σταθουμε τζιαμε ναν γεματον ο τοπος τζαι να καμουμε αριθμο... Δυστυχως φιλοι μου και οι υπευθυνοι που παιρνουν τις αποφασεις για το κυνηγι μας ετσι το βλεπουν και οχι με μελετες και πραξεις στον χρονο.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Μελέτη για την αναπαραγωγή της φάσσας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ακριβώς φίλε Κώστα, όπως τα λες είναι δυστυχώς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”