Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Laurona »

Αν εγινετουν ελεχος για τα παντα με εξωδικη ρυθμιση ηταν νσ δεις εαν εγινουνταν ουλλα τουτα.
Εξωδικο......πατσος με τα ολα του.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Quota στο κυνήγι της φάσσας

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πανικος έγραψε:φιλε δεκτη η αποψη σου αλλα αν και δεν ειμαι φανατικος φασσαρης διαφωνω μαζι σου.το κυνηγι της φασσας στην κυπρο αν γινεται νομιμα χωρις ταισματα κτλ μπορει σε αυτους τους 5 μηνες να εξορμας καθε φορα να καθεσαι ολη μερα να τρως 50 ευρω καυσιμα και να τες πετυχεις 2-3 φορες και να κτυπησεις ατε 10-12 πουλια τις αλλες φορες 2-3 αν εισαι τυχερος ετσι μια φορα που θα σου κανουν την χαρη ας μην εχει κοτα :D
ΕΓΩ προσοπικα δεν ξερω αν θεωρω σωστο να μπει quota στο κυνηγι φασσας γιαυτο και δεν θα φερω αποψη γιαυτο!
δεν μπορω ομως να μην παρεμβω σε αυτο το ποστ που θεωρω τραγικο... , σταματα να λαλεις τες αποψεις σου για το κυνηγι γιατι ειναι παντελος λαθασμενες εγω ο ιδιος κουραστικα να σου την λεω καθε φορα που γραφεις κατι λαθος ... κυνηγας 15-20 χρονια σταματα πλεων να βλεπεις το κυνηγι μονο απο την οπτικη σου γονια γιατι ρε φιλε σκεφτου επιτελους πως μπορει να ειναι λαθος ο τροπος σκεψης σου !!!
μιλας για 50 ευρο καυσιμα που θα φας για μια εξωρμηση φασσας και δεν θες να μπει quota γιατι θα τυχη 2-3 φορες στους 5 μηνες να παιξει ενας φασσαρης 10+ πουλια!
δηλαδη ενας λααρης η περτικαρης που κυνηγα ΜΕ ΣΚΥΛΟ και τρωει 500 ευρο το χρονο εκπαιδευτικα + τα "50" σχετικα ευρο που ειπες για τες λιγοστες εξωρμησης που του δινοντε + τα εμβολια και διατροφη του σκυλου γιατι "σεβεται" τοσα χρονια τοσους περιορισμους (στα εκπαιδευτικα + το quota ) + την μιωση του quota τωρα σε 1 λαγο 1 φραγκολινα και 3 περδικια???
η νομιζης εμας τυχενει μας πολλες φορες να δουμε 2 λαγους σε 1 εξωρμηση η 2 φραγκολινες η να μας δοσουν χερι περαν 3-4 περδικιων ?

αυτη η παρεμβαση δεν εγινε με σκοπο να αρχιση μια διαμαχη αλλα για τους επομενους που θα γραψουν κατι να ειναι στα πλεσια της λογικης !!!
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο κυνήγι της φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

sotiris!129 έγραψε:
πανικος έγραψε:φιλε δεκτη η αποψη σου αλλα αν και δεν ειμαι φανατικος φασσαρης διαφωνω μαζι σου.το κυνηγι της φασσας στην κυπρο αν γινεται νομιμα χωρις ταισματα κτλ μπορει σε αυτους τους 5 μηνες να εξορμας καθε φορα να καθεσαι ολη μερα να τρως 50 ευρω καυσιμα και να τες πετυχεις 2-3 φορες και να κτυπησεις ατε 10-12 πουλια τις αλλες φορες 2-3 αν εισαι τυχερος ετσι μια φορα που θα σου κανουν την χαρη ας μην εχει κοτα :D
ΕΓΩ προσοπικα δεν ξερω αν θεωρω σωστο να μπει quota στο κυνηγι φασσας γιαυτο και δεν θα φερω αποψη γιαυτο!
δεν μπορω ομως να μην παρεμβω σε αυτο το ποστ που θεωρω τραγικο... , σταματα να λαλεις τες αποψεις σου για το κυνηγι γιατι ειναι παντελος λαθασμενες εγω ο ιδιος κουραστικα να σου την λεω καθε φορα που γραφεις κατι λαθος ... κυνηγας 15-20 χρονια σταματα πλεων να βλεπεις το κυνηγι μονο απο την οπτικη σου γονια γιατι ρε φιλε σκεφτου επιτελους πως μπορει να ειναι λαθος ο τροπος σκεψης σου !!!
μιλας για 50 ευρο καυσιμα που θα φας για μια εξωρμηση φασσας και δεν θες να μπει quota γιατι θα τυχη 2-3 φορες στους 5 μηνες να παιξει ενας φασσαρης 10+ πουλια!
δηλαδη ενας λααρης η περτικαρης που κυνηγα ΜΕ ΣΚΥΛΟ και τρωει 500 ευρο το χρονο εκπαιδευτικα + τα "50" σχετικα ευρο που ειπες για τες λιγοστες εξωρμησης που του δινοντε + τα εμβολια και διατροφη του σκυλου γιατι "σεβεται" τοσα χρονια τοσους περιορισμους (στα εκπαιδευτικα + το quota ) + την μιωση του quota τωρα σε 1 λαγο 1 φραγκολινα και 3 περδικια???
η νομιζης εμας τυχενει μας πολλες φορες να δουμε 2 λαγους σε 1 εξωρμηση η 2 φραγκολινες η να μας δοσουν χερι περαν 3-4 περδικιων ?

αυτη η παρεμβαση δεν εγινε με σκοπο να αρχιση μια διαμαχη αλλα για τους επομενους που θα γραψουν κατι να ειναι στα πλεσια της λογικης !!!
ΠΕΡΣΙ ΕΦΑΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΥΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΖΙΚΛΑ .ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΑΝΩ ΠΟΥ 20 ΣΤΙΣ ΜΑΚΡΥΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙς ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΦΙΛΟΥΣ.ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ;)
φιλε σωτηρη διαβασε τι γραφει κατω απο τις απαντησεις μου αν δεν το διαβασες σου το ξαναγραφω και να μην σε ενδιαφερει ο τροπος σκεψης μου
και κατι αλλο ..παιζω και περδικια ρεχτα οπως τα πυραβλουκια τα σηκωτα δεν μου αρεσκουν ειναι πολυ ευκολα και εμενα αρεσκουν μου τα δυσκολα.παντα φιλικα.
(ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ) 8-)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Laurona »

Σωτο νομιζω φασσα κ τζικλα δεν μπορουν να συγκριθουν με το ενδημικο.

Ομως οι απόψεις απο ολους μας ειναι δεκτες κ πρεπει να σεβονται.
Αν τις βρισκουμε λαθος μπορουμε να διατυπωνουμε επίσης την διαφωνια μας κόσμια φιλε μου κ οχι αυταρχικα.

Αυτό μονο κ μονο γιατι αρκετά έχουμε ολοι προβληματα κ μπαινουμε εδω να πνασουμε κ οχι να βλέπουμε διαμαχεςκ κοντρες.

Οι διαχειρηση αποτελειτε απο οικογενειαρχες που εχουν την καλη διάθεση να βοηθουν αλλα ας μην τους φορτωνουμε κ μεις με περισσοτερα.

Ασ εχουμε αυτο το φορουμ καθαρο οσο μπορουμε.
Διαμαχες κ κοντρες πουδεν χρειαζονται μπορουν να αποφεύγονται αν γραφουμε λιγο πιο καλα.

Εν κριμα....
Ελπιζω να φαινεται οτι το ποστ μου ειναι αγνο πιυ ενδιαφέρον.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από marinos.a »

sotiris!129 έγραψε: σταματα να λαλεις τες αποψεις σου για το κυνηγι γιατι ειναι παντελος λαθασμενες εγω ο ιδιος κουραστικα να σου την λεω καθε φορα που γραφεις κατι λαθος ...
Ηρέμησε σωτήρη

ο καθένας θα εκφράζει τις απόψεις του όπως νομίζει και δεν πρέπει να ανησυχεί αν θα τον εγκρινεις εκτός αν περιμένει τη ψήφο σου
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Rai »


Atho σεβαστό αυτό που γράφεις και ίσως και να έχεις όλα τα δίκαια του κόσμου να το πιστεύεις.
Σίγουρα δέν κάνουν καθόλου καλή διαχείριση των λεφτών που τους δίνουμε.
Να σου πώ όμως πώς θα σκευτώ εγώ όταν έρθει η ώρα να ανανεώσω την δική μου άδεια κυνηγίου.
Θα πάρω το θήραμα που κατάφερα να καρπωθώ απο τον Άυγουστο μέχρι Φεβρουάριο και θα το διαιρέσω με τα 77 ευρώ που χρειάζονται για την ανανέωση.
Ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα βγάλω ,θα εξαρτιθεί και η απόφαση μου άν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω απο τα 77.

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε λαουρονα εκτιμω την γνωμη σου και σε σαιβομαι σαν φιλο και ανθρωπο.
ο σωτηρης ομως προσπαθει να αρχισει παλι μια διαμαχη δεν ξερω γιατι παντα κυνηγα τις διμοσιευσεις μου να ειρωνευτει και να μας δειξη τι σωστες σκεψεις και τι κυνηγος ειναι :shock:
ειμαι ισιος σε οσα γραφω και δεν κρυβομαι.παρακαλω τον σωτηρη να λεει την γνωμη του να διαφωνα αλλα συμβουλες και να κρινει τον τροπο σκεψης μου σε προσωπικο επιπεδο ειδικα απο τον σωτηρη δεν το δεχομαι.αντιπαραθεση δεν θα υπαρξει σιγουρα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από πανικος »

marinos.a έγραψε:
sotiris!129 έγραψε: σταματα να λαλεις τες αποψεις σου για το κυνηγι γιατι ειναι παντελος λαθασμενες εγω ο ιδιος κουραστικα να σου την λεω καθε φορα που γραφεις κατι λαθος ...
Ηρέμησε σωτήρη

ο καθένας θα εκφράζει τις απόψεις του όπως νομίζει και δεν πρέπει να ανησυχεί αν θα τον εγκρινεις εκτός αν περιμένει τη ψήφο σου

δεν πρέπει να ανησυχεί αν θα τον εγκρινεις εκτός αν περιμένει τη ψήφο σου
:lol: :lol: :lol: καλο ρε μαρινο να ανησυχουμε αν θα μας εγκρινει ο σωτηρης αν θα γραψουμε κατι :!:
κυριε ελεησον 8-)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Laurona »

Εννοουσα απο θεμα κόστους - καρπωσης πανικο μου.

Στην φασσα μπορεις σε 10 λεπτα να πεξεις 2 πουλια κ με πολυ περισσοτερες πιθανοτητες παρα στον περτικο που συνηθως 2 πουλια θελεις να τα τρεχεις ολη μερα για να τα πεξεις.
Δεν διαφωνω για το κοτα στες φασσες αλλα κ στις τσικλες.
Επαυξανω αρκει να ελεγχετε.
Και μαλιστα εξωδικα

Και αναφερομαι σε κυνηγους κ οχι οπλοφορους λαθροθηρες.
Αλλιως σε 10 λεπτα παιζεις κ δυο λαους....
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”