Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από canastas »

Φίλε ,δέχομαι ότι η δική σου κάρπωση είναι 1,2,3 πουλιά όπως μας λές αλλά κάποιοι ανάμεσα μας ή δίπλα μας κάνουν αρκετά μεγάλα νούμερα.
Δηλαδή άν υπάρξει ένας περιορισμός στα 4 -5 πουλιά εσύ είσαι καλυμμένος.
Ο άλλος ο μαλάκας όμως που κρατεί τα πόστα πάς την Ασπρογιά εδώ και 2 βδομάδες και ο άλλος ο μαλάκας που ταίζει πάς το Τρόδος εδώ και 2 μήνες αν του επιβάλεις να σταματήσει στα 4 να είσαι σίγουρος ότι δέν θα τάιζε ή να πότιζεν και να κρατά τα πόστα απο 1 μήνα πρίν.

Rai[/quote]


Φίλε Rai συμφωνώ μαζί σου αλλα και πάλι να γίνει αυτο με το κοτα εγώ σου λέω πάλι δεν θα τηρητε, ο νουρος του σιηλου δεν ισιονι, ειμαστέ τοπουζοκυπραίοι και πρέπει να το καταλαβουμε το είπα και ποιο παλια στο φορουμ ο κυπραιος αν δεν ξηλιψη ενα πραμα δεν δια παμο
THE BEST THERE IS
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Avis777 »

Ρε παιθκια εχω μιαν απορια...δεχουμε οτι αμαν παει ο αλλος που το χαραμα, η που το σαββατο / παρασκευη και πιασει ενα ποστο, εννεν μαλακας για να ερτει ο αλλος μολις ξημερωσει να σταθει προστα του. Πιστευκω ειμαι αθρωπος που σεβουμε τον αλλο, αλλα οι να μου βαλλουν τες καρεκλουες που μερες πριν, τουτο δεν το σεβουμε καθολου. Ενα παραδειγμα, πριν λια χρονια ημουν σε περιοχη της λευκωσιας πρωι για περτικους, που τελειωσα το περπατημα μου κατα το μεσημερι, επηρα τον σκυλο σπιτι και εξαναστραφηκα γιατι ειδα λιες τζικλουες και ειπα να κατσω λιο στο τζιθκιαστρο. Με το που εφτασα τα 2 ατομα που ηταν τζιαμε που το πρωι ειχαν στημενες 6-7 καρεκλουες / θηκες οπλων κτλ..πολλα απλα επια εσταθηκα οπου ηθελα. Οταν μου ειπαν ρε κουμπαρε εν πιασμενα, ερωτησα που εν τζινοι που τα πιαν, και λαλουν μου ερκουντε..ειπα τους νταξει αν εινα δανε γυρω τζιαι ερτουν συντομα να ταραξω (εγω ηξερα οτι οι καρεκλες ηταν τζιαμε που το πρωι). Ετσι την δευτερη φορα που μου εφωναξαν ρε κουμπαρε εν πιασμενο τζιαμε που στεκεσε, επια την καρεκλου του παρεα, επηρα του την και ειπα του να μεν πει αλλη κουβεντα για να μεν σκοτωθουμε..εν τα λαλο τουτα γιατι καμω τον λευεντη, ουτε τσακκονουμε ποττε με κανεναν. Αλλα το δικαιο εν δικαιο. Το τι θελω να πω ειναι : πως ανεχετε καποιος να πιεννει που το χαραμα και να ερκετε ο αλλος που εξαπολησε μιαν καρεκλουα τζιαμε πριν μιαν εφτομαδα και να του λαλει εν το ποστο μου δαμε ? ? Δεν ειναι θεμα ουτε καρπωσης ουτε να γινετε το "δικο μας" , ειναι απλα θεμα σεβασμου και κυνηγετικης συνειδησης
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Pathfinder »

Avis777 έγραψε:Ρε παιθκια εχω μιαν απορια...δεχουμε οτι αμαν παει ο αλλος που το χαραμα, η που το σαββατο / παρασκευη και πιασει ενα ποστο, εννεν μαλακας για να ερτει ο αλλος μολις ξημερωσει να σταθει προστα του. Πιστευκω ειμαι αθρωπος που σεβουμε τον αλλο, αλλα οι να μου βαλλουν τες καρεκλουες που μερες πριν, τουτο δεν το σεβουμε καθολου. Ενα παραδειγμα, πριν λια χρονια ημουν σε περιοχη της λευκωσιας πρωι για περτικους, που τελειωσα το περπατημα μου κατα το μεσημερι, επηρα τον σκυλο σπιτι και εξαναστραφηκα γιατι ειδα λιες τζικλουες και ειπα να κατσω λιο στο τζιθκιαστρο. Με το που εφτασα τα 2 ατομα που ηταν τζιαμε που το πρωι ειχαν στημενες 6-7 καρεκλουες / θηκες οπλων κτλ..πολλα απλα επια εσταθηκα οπου ηθελα. Οταν μου ειπαν ρε κουμπαρε εν πιασμενα, ερωτησα που εν τζινοι που τα πιαν, και λαλουν μου ερκουντε..ειπα τους νταξει αν εινα δανε γυρω τζιαι ερτουν συντομα να ταραξω (εγω ηξερα οτι οι καρεκλες ηταν τζιαμε που το πρωι). Ετσι την δευτερη φορα που μου εφωναξαν ρε κουμπαρε εν πιασμενο τζιαμε που στεκεσε, επια την καρεκλου του παρεα, επηρα του την και ειπα του να μεν πει αλλη κουβεντα για να μεν σκοτωθουμε..εν τα λαλο τουτα γιατι καμω τον λευεντη, ουτε τσακκονουμε ποττε με κανεναν. Αλλα το δικαιο εν δικαιο. Το τι θελω να πω ειναι : πως ανεχετε καποιος να πιεννει που το χαραμα και να ερκετε ο αλλος που εξαπολησε μιαν καρεκλουα τζιαμε πριν μιαν εφτομαδα και να του λαλει εν το ποστο μου δαμε ? ? Δεν ειναι θεμα ουτε καρπωσης ουτε να γινετε το "δικο μας" , ειναι απλα θεμα σεβασμου και κυνηγετικης συνειδησης
Φιλε Avis777 οταν ο αλλος που βρισκεις στα βουνα που δεν τον ξερεις τι μ....ς ειναι απο την στιγμη που εχει οπλα στη μεση πολυ απλα σηκωνεσαι φευκεις και παεις αλλου κααι ας μην παιξεις μια φασσα αλλα τουκαχιστον να παεις σπιτι σου στα μωρα σου ασφαλισμενος.Κανενας αριθμος πουλιων λαων καττων στρουθοκαμηλων και ελεφαντων δεν αξιζει να βαλεις την ζωη την δικη σου η καποιου αλλου σε κινδυνο.Στην Ευρετου πριν λια χρονια εσκοτωθηκαν με τα ροπαλα και τα μπαστουνια του γκολφ για τα ποστα.Δοξασοι ο θεος τοπος πολυς και πουλια πολλα αν εχεις υπομονη.Αυτα.Οσον για το quota να το βαλουν αν ειναι καποτε να σωθει τουτη η κατασταση με το κυνηγι μας αλλα .....ουλλοι λιο πολλα ξερουμε τι παει λαθος και ειναι γνωστο οτι ο Κυπραιος θελει βουρτουλα να στρωσει και ας μεν μου αρεσκει να το λεω αλλα τουτη εν η αληθεια μας.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Avis777 »

Εσχεις δικαιο ρε φιλε...παντως εν το λαλω γιατι με ενδιαφερει ο αριθμος πουλιων που θα παιξω, απλα δεν μου αρεσκει να με περιπεζει ο αλλος..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Anthimos »

Πάντως με δεδομένο το ότι η καρπωση της φασσας εκτος ταισμάτων εν μπορει να ειναι πολλη , ισως το να καθιερωθει ενα quota να μπορει να δωσει εξουσια ή δυναμη στο Ταμειο Θηρας να παει να στηθει εξω που ταισματα και να δινει εξωδικα μηπως και λυθεί τουτο το φαινόμενο

Συμφωνω οτι και στα υπόλοιπα θηραματα που εχει quota δεν γινετε τιποτε το ιδιαιτερο αλλα το θεμα ειναι να γινετε δυνατο και να δινονται οπλα στους θηροφυλακες να μπορουν να ελεγχουν.

Τωρα αν δεν το πραττουν ειτε λογω αδυναμια η ανικανοτητας εν αλλο θέμα.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παίδες, έτσι από απορία το να ταίζεις απαγορεύεται ή όχι?? :roll:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Laurona »

Πε μου κατι που απαγορευεται κ ειναι απαγορευμενο στην Κυπρο :oops:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Laurona έγραψε:Πε μου κατι που απαγορευεται κ ειναι απαγορευμενο στην Κυπρο :oops:
Άμα δεν έσιεις μέσον μπορεί να την φάεις γιατί έπιασες το πόστο τζίνου που ετάιζεν τζιάι έβαλε την καρεκλούα του στο πόστο... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Sergios »

Φίλε για να στρώσει ο Κυπραίος θέλει λαϊκό δικαστήριο....πιάνεις του τα όπλα που την ίδια ώρα κι έχεις αυτόματο εξώδικο όπως σε πιάνουν για ραντάρ και η ποινή να είναι κλιμακωτή αναλόγως της παρανομίας που γίνεται......
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Quota στο Κυνήγι της Φάσσας

Δημοσίευση από Γιατρός »

Πως είναι δυνατόν να παίρνει κάποιος περισσότερες από 2-3 ; Υπό φυσιολογικές συνθήκες και να είναι πατσιαούρι όχι σιδερωμένες...
Για σερβίρετε μου την εξυπνάδα τους μικρούς άινσταιν για θωρώ άτομα με τσαμπιά κρεμασμένα σε αυτό το φόρουμ μαζί με άλλη εξολόθρευση θηράματος ( θα τα βάλω να τα δείτε)
Δεν καταλαμβαίνω τι γίνεται ειλικρινά
Ι μαλλων δαι καταλαβενο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ”